Świątynia Romulusa oraz Świątynia Pokoju, przemianowane przez chrześcijan na bazylikę świętych Kosmy i Damiana stoją na terenie starożytnej części Rzymu, zwanej Forum Romanum. Bazylika, tworząca niegdyś całość ze Świątynią Romulusa, podobnie jak Kościół świętego Ignacego w Rzymie, jest kościołem tytularnym, przekazanym lokalnej diecezji przez samego papieża.

Galeria fotografii podróżniczej

Budowla ta w starożytności była świątynią poświęconą Jowiszowi, znanemu też jako Jupiter (w Grecji noszącym imię Zeus), bogu nieba, burzy i deszczu oraz ojcu bogów i najwyższemu władcy świata. To na postać Jowisza starali się pozować rzymscy cesarze i najwyżsi urzędnicy państwowi, co łatwo zauważyć, przyglądając się rzymskim monetom czy medalom.

Świątynia Romulusa na Forum Romanum historia

Niewielka świątynia, nazywana Świątynią Romulusa, została wzniesiona prawdopodobnie na początku IV wieku naszej ery, lecz historia tego miejsca jest dużo starsza. Uważa się, że budynek był początkowo przedsionkiem i swoistą bramą wejściową, prowadzącą do ogromnego kompleksu świątynnego lub bezpośrednio do Świątyni Pokoju, zwanej także Świątynią Wespazjana, od imienia jej fundatora.

Rzymscy bogowie

Następnie, po wydarzeniach, których nie sposób dziś określić, niewielki budynek stał się samodzielną świątynią poświęconą Jowiszowi i stan ten trwał aż do 309 roku kiedy cesarz Maksencjusz poświęcił ją swemu dopiero co zmarłemu synowi Romulusowi.

Symbolem wielkiej miłości ojca do zmarłego syna jest zachowany w doskonałym stanie portal, wykonany z cennej magmowej skały wulkanicznej zwanej porfirem, prowadzący do wnętrza świątyni. Poza portalem zachowały się również piękne, odlane z brązu drzwi. Zarówno portal, jak i skrzydła brązowych drzwi są częścią oryginalnego wystroju świątyni i pochodzą z początku IV wieku naszej ery.

Po upadku Maksencjusza  i zdobyciu Rzymu przez przyszłego cesarza Konstantyna, ten ostatni nakazał usunąć wszystkie symbole poprzedniego władcy, w tym również status świątyni Romulusa, ponownie poświęcając ją Jowiszowi.

Link do artykułu o atrakcjach Rzymu

Również wnętrze świątyni Romulusa zachowało się w dobrym stanie. Budynek uniknął losu innych świątyń, które kościół nakazał rozebrać. Stało się tak, ponieważ w VI wieku Świątynia Romulusa włączona została do struktur kościelnych Rzymu. Stało się to w wyniku przekazania na rzecz kościoła dwóch budowli stojących obok siebie na terenie dawnego Forum Romanum. Darczyńcą był król Ostrogotów Teodor Wielki. Z czasem obie budowle połączono i papież Feliks IV zaadoptował je na kościół.

W roku 1512 kościół przekazano franciszkanom, którzy pozostają jego właścicielami po dzień dzisiejszy. Obecnie niewielki budynek Świątyni Romulusa udostępniony jest zwiedzającym i stanowi dużą atrakcję Forum Romanum.

Świątynia Romulusa na Forum Romanum widok z zewnątrz

Po II Wojnie Światowej w wyniku prac restauracyjnych i przekształceniu świątyni Romulusa w starożytny pomnik przeniesiono główne wejście do bazyliki świętych Kosmy i Damiana na ulicę Via dei Fori Imperiali rozdzielając tym samym oba zabytki. Wnętrze świątyni Romulusa odarto ze średniowiecznych dekoracji pozostawiając starożytną budowlę w stanie maksymalnie zbliżonym do jej oryginalnej formy.

Co robić w Rzymie i co zobaczyć oraz ile to kosztuje

  • Zarezerwuj hotel, pamiętaj też by szukać w pobliżu atrakcji, które Cię interesują. Zwiedzanie będzie proste i przyjemne.
  • Wynajem samochodu, który pomoże Ci realizować podróżnicze plany sprawniej i przyjemniej.

Zwiedzanie świątyni Romulusa na Forum Romanum w Rzymie oraz informacje praktyczne

Zwiedzanie Świątyni Romulusa to duża przygoda. Choć budynek nie jest duży, wręcz niewielki, to skrywa w swym wnętrzu unikatową atmosferę dawnych, starożytnych przybytków świątynnych.

Pomimo chrześcijańskich symboli i fresków wnętrze świątyni jest dokładnie takie, jak wyobrażam sobie starożytne wnętrza świętych miejsc. Mroczne zakamarki oraz nisze na posągi przypominają miniaturowe wnętrze rzymskiego Panteonu z Pól Marsowych.

Świątynia zbudowana została z palonej cegły i w czasach świetności pokryta była płytami z jasnego marmuru. W średniowieczu marmurowe ozdoby zerwano, zgodnie z ówczesną doktryną, mówiącą, że kościoły mają być surowe i nie powinny epatować bogactwem. Centralna część kościoła ma kształt cylindra i zakończona jest kopułą. W przeciwieństwie do Panteonu w świątyni Romulusa nie przewidziano świetlika, zwanego oculusem. Jego funkcję pełniły pochodnie, oświetlając wnętrze migotliwym blaskiem.

Na wprost portalu, przez który wchodzi się do wnętrza, mieści się przejście, prowadzące dawniej do wielkiej świątyni lub jak twierdzą niektórzy z historyków, do całego kompleksu świątyń.

Przejście pomiędzy Świątynią Romulusa a Bazyliką świętych Kosmy i Damiana przegrodzone jest szybą, przez którą można zajrzeć do wnętrza kościoła.

W pomieszczeniu świątynnym organizuje się wystawy okolicznościowe lub czasowe. Często są to zabytkowe przedmioty z różnych epok istnienia Forum Romanum lub czasów wczesnochrześcijańskich.

Wnętrze świątyni Romulusa w Rzymie na Forum Romanum

Na chwilę obecną wejście do Świątyni Romulusa jest darmowe i wystarczy zakupić bilet uprawniający do zwiedzania Forum Romanum. Jednak zainteresowanie zabytkiem jest tak duże, że władze zastanawiają się nad wprowadzeniem dodatkowej opłaty, co miałoby ograniczyć nieco ruch w świątyni. Pamiętaj, że jest to budynek dźwigający niemal dwa tysiące lat historii.

Świątynia Romulusa na Forum Romanum informacje i ciekawostki

  • Świątynia Romulusa na Forum Romanum powstała zapewne pod koniec III wieku naszej ery.
  • Leży ona na wschód od Świątyni Antoniusza i Faustyny, tuż przy nekropoli. Jest to miejsce, na którym podczas wykopalisk w pierwszej połowie XX wieku odnaleziono ponad czterdzieści grobów, pochodzących z różnych epok. Najstarsze mogiły datuje się na 1000 lat przed naszą erą. W grobach odnaleziono liczne zabytki, ceramikę i biżuterię.
  • Początkowo poświęcona była Jowiszowi, a następnie Romulusowi, synowi cesarza Maksencjusza.
  • Pomimo przemianowania na kościół katolicki, świątynia nadal najlepiej znana jest pod dawną nazwą Świątynia Romulusa.
  • Portal prowadzący do świątyni Romulusa na Forum Romanum wykonany jest z porfiru, cennej skały pochodzenia wulkanicznego. Z porfiru wykonywano w starożytności cenne wazy, reprezentacyjne kolumny czy sarkofagi cenionych obywateli Rzymu.
  • Niektórzy badacze starożytności twierdzą, że okres, w którym świątynia poświęcona była Romulusowi synowi Maksencjusza, jest jedynie starą legendą i świątynia aż do czasu przemianowania jej na kościół katolicki była poświęcona Jowiszowi lub bóstwom ogniska domowego oraz pełnych spiżarni, zwanych Penatami.
  • Kopuła na świątyni Romulusa była jedynym takim zwieńczeniem na całym Forum Romanum.
  • Wielkie brązowa wrota strzegące wejścia do świątyni Romulusa są jednymi z nielicznych, jakie przetrwały w całym Rzymie i co ciekawe mają wciąż działający mechanizm.