Dzisiaj zabiorę Was w niezwykłe miejsce. Jest to dom należący do organizacji National Trust. Choć gdy o domu mówimy wyobrażamy sobie budynek z rodziną w środku z kilkoma pokojami, kuchnią i łazienką. Ten, do którego dziś pójdziemy ma ponad sto pokoi i kilkadziesiąt łazienek. 

Historia posiadłości Tyntesfield pod Bristolem


W 1843 roku dom został zakupiony przez Wiliama Gibbsa jednego z najbogatszych ludzi w Anglii w połowie XIX stulecia. Jego fortuna w  dużej mierze pochodziła z importu guano czyli nawozu z odchodów ptaków importowanego z dalekiego Peru.

Zamek Czocha galeria fotografii

Po zakupie posiadłości Tyntesfield Wiliam Gibbs wraz z małżonką Matyldą i siedmiorgiem dzieci przeniósł się z Londynu do leżącego nieopodal Bristolu majątku.

Szczęściarze z tych dzieciaków. Wyobrażacie sobie spędzić dzieciństwo w tej wielkiej posiadłości z niezliczona ilością pokoi i  miejsc w których można się zgubić, z niezliczoną ilością balów w których można uczestniczyć. Ach rozmarzyłam się… no nic wracamy jednak do teraźniejszości, no może do przeszłości bo przecież to nie koniec historii Tyntesfield.

Posiadłość Tyntesfield w Bristolu Anglia

William i Matylda cieszyli się długim i owocnym małżeństwem.  Po ich śmierci a dokładniej po śmierci Matyldy w 1887 roku dom odziedziczył ich najstarszy syn Antony a później jego syn George uznany polityk brytyjski ,który jako pierwszy otrzymał tytuł I Lorda Wraxall. Po Georgeu, wielki dom przeszedł w ręce ostatniego z rodu Gibbsów – Richarda.

Posiadłość bez właściciela


Richard nie ożenił się, nie posiadał też potomka. W testamencie po śmierci w roku 2001 zostawił Tyntesfiled 19 spadkobiercom. Dom wraz z majątkiem został wiec sprzedany. Dzięki wspaniałomyślności ludzi i wielu dotacjom National Trust odkupiło dom z częścią należącego do niego majątku za niebagatelna sumę kilkunastu milionów funtów.

Dowiedzieliśmy się od wolontariuszy pracujących w Tyntesfield, że zakupem posiadłości była zainteresowana słynna piosenkarka Kylie Minogue. Ile w tym prawdy nie wiemy, ale zakładam, że nawet jeśli, zapewne brytyjska pogoda skutecznie ją od tego zamiaru odwiodła.

Front posiadłości Tyntesfield w Bristolu

Zakup Tyntesfield wiązał się z wieloma  obowiązkami. Dzięki pracy zatrudnionych firm udało się do tej pory odnowić hydraulikę i elektrykę. Zaadoptowano Home Farm na centrum dla odwiedzających, a także wyremontowano dach domu i kaplicy.

Dzięki pracy wielu wolontariuszy udało się przywrócić miejscu dawną świetność.

Cóż czeka na nas w tym Tyntesfield


Posiadłość Tyntesfield jest bardzo duża. Sam dom i przyległe do niego pomieszczenia gospodarcze to niewielka część ogromnego terenu.

Tyntesfield Home Farm


Zaadaptowane dla odwiedzających tereny ogrodów, sadów i dawnych stajni. Kiedyś jak i dzisiaj miejsce to jest pełne ludzi. Tutaj znajdziecie dobrą restauracje, a także sklep z różnościami sprzedawanymi przez National Trust.

Biblioteka w Tyntesfield i drewniany konik na biegunach

Na pierwszym piętrze mieści się biuro sprzedaży biletów i mały sklepik z używanymi książkami. Idąc dalej wydeptaną ścieżką wiodącą przez park pełen wielkich, starych drzew i zadbanych trawników pełnych kwiatów, dojdziesz do okazałego domu.

Na progu powita Cię jeden z wolontariuszy. Uraczy Cię on opowieścią o początkach domu i skieruje na ścieżkę zwiedzania.

Nie będę opisywać każdego pomieszczenia, jak się dowiedzieliśmy jest ich ponad 100 (oczywiście nie wszystkie są dostępne), powiem tylko, że na mnie największe wrażenie zrobiła biblioteka z setkami książek, a także korytarz z przepięknie zdobionymi schodami i z przeszklonym dachem – miejsce warte zobaczenia.

Biblioteka w Tyntesfield

A co się spodobało Piotrkowi? No właśnie, najbardziej to chyba pokój bilardowy, z wielkim stołem do gry oraz trofeami z polowań, zawieszonymi pod sufitem brrr.

Na pierwszym piętrze zobaczycie sypialne dawnych właścicieli, staromodne łazienki, a także niesamowitą apteczkę z najróżniejszymi i najdziwniejszymi flakonami, pełnymi tajemniczych mikstur. Z tego też miejsca dotrzecie do kaplicy.

Kaplica w Tyntesfield


Zbudowana została w ostatnich latach życia Willama Gibbsa. Wzorowana była na średniowiecznej paryskiej kaplicy La Sainte Chapelle.

Początkowo w kaplicy odbywały się tylko nabożeństwa poranne i wieczorne, później po otrzymaniu licencji udzielano w niej także ślubów i odprawiano pogrzeby.

Ogrody Tyntesfield


Jak sami zauważycie dom otoczony jest niesamowitymi ogrodami. Znajdziecie tutaj ogród różany, a także ogród rekreacyjny z niegdyś wypełnionym wodą jeziorkiem.  Szukając dobrze znajdziecie także ogród warzywny z Oranżerią stojącą pośrodku.

Jesień w ogrodzie w Tyntesfield w Bristolu
Ogrody i parki w Tyntesfield są olbrzymie i naprawdę pięknie zadbane.

Spacer przez wielki dom, potem ogrody i park to wspaniała przygoda i prawdziwy relaks. Jeżeli jesteś wielbicielem historii trudna będzie Cię z Tyntesfield wyciągnąć.

Miejsce gorąco polecane przez Nasze Szlaki.


Ciekawostki z Tyntesfield


  • Tyntesfiled wielokrotnie wykorzystywany był w kinematografii, stanowił plan wielu znanych filmów miedzy innymi kręcono tutaj słynnego Sherlocka Holmesa, Dr Who czy Dr. Thorna.
  • Jeżeli będziecie mieć możliwość wybierzcie się do Tyntesfiled w okresie świąt Bożego Narodzenia, powitają Was tam pracownicy ubrani w przepiękne stroje z poprzedniej epoki, będziecie mieć możliwość nauczenia się jednego z tańców klasycznych czy zakosztowania nalewek przygotowywanych według dawnych recept. Sam dom z kilkumetrową choinka na pewno Was zauroczy.
  • Czy wspominałam że w Tyntesfield można pograć w tenisa? Ano można, w rozległych ogrodach znalazł się kort tenisowy, dawniej wykorzystywany przez właścicieli i gości dzisiaj przez każdego zainteresowanego. Tutaj wspomnę po krótce że Piotrek przegrał ze mną sromotnie
  • Pamiętacie Piotrka artykuł o SS Great Britain – Gibbs w 1852 zakupił statek z zamiarem wykorzystywania go do przewozu pasażerów porzucających zimną Anglię dla słonecznej Australii.  Statek został zaadoptowany do jednoczesnego przewozu aż 700 pasażerów.
  • Nazwa posiadłości pochodzi od baronów Tynte którzy zarządzali nią już w XV wieku, wtedy jeszcze dzisiejsze Tyntesfield nazywane było, od nazwiska właścicieli, Tynte’s Place. Dopiero Willam Gibbs w XIX wieku zmienił tę nazwę na dzisiejszą.
  • Ostatnia ciekawostka. W Tyntesfield często wystawiane są sztuki – w niedalekiej przyszłości będziemy mogli podziwiać sztukę Wiliama Szekspira The Tempest wystawiana będzie 27.07.2018

Informacje praktyczne


Zamek Czocha galeria fotografii
  • Adres: Wraxall, Tyntesfield, Bristol BS48 1NX
  • Godziny otwarcia : od 10:00 do 18:00
  • Cena Biletu 15.60 funtów osoba dorosła, dziecko 7,80 funtów.
  • Parking 5 funtów za cały dzień (parking jest darmowy dla wszystkich posiadających karty członkowskie National Trust)