Podczas naszych długich wędrówek po Półwyspie Iberyjskim, w tym także po naszej ulubionej części Hiszpanii, czyli regionie Costa del Sol (Słoneczne Wybrzeże), trafiliśmy na Gibraltar; brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym wybrzeżu Hiszpanii. To miejsce, które budziło naszą ciekawość już od dawna, gdyż od setek lat związane jest z bardzo nam bliską Wielką Brytanią.

Gibraltar i jego bogata oraz burzliwa historia

Poza czysto turystycznymi walorami tego regionu prowincja Kadyks w Andaluzji, która obejmuje także półwysep Gibraltar, jest prawdziwym rajem dla osób zainteresowanych historią i kulturą śródziemnomorską. Przez wieki, ta część Hiszpanii była podbijana i odzyskiwana przez różne potęgi świata.

Magda i Piotr Kiżewscy na skale Gibraltarskiej

W starożytności rządzili tutaj Iberyjczycy, a potem Celtowie, aż w końcu Andaluzja stała się częścią Imperium Rzymskiego. Gdy po upadku Rzymu jego legiony wycofały się z Półwyspu Iberyjskiego, na tutejszych plażach pojawiła się nowa potęga; Arabowie, którzy przywieźli z sobą nową religię; islam.

Wojska Arabów wielokrotnie przybywały na kontynent europejski przez wąską Cieśninę Gibraltarską, ale również wielokrotnie były z niej wypierane. To właśnie ten historyczny kontekst sprawia, że Gibraltar jest tak egzotycznym miejscem.

Wojskowe umocnienia na Gibraltarze

Oczywiście z czasem swoje pięć groszy, a raczej pensów, dołożyli Anglicy. Dzięki traktatowi pokojowemu W Utrechcie Hiszpanie w roku 1713 przekazali Gibraltar Wielkiej Brytanii na wieczyste użytkowanie. Skoro Gibraltar jest częścią Zjednoczonego Królestwa, powinniśmy czuć się tu jak w domu prawda?! Czy tak było? Przekonacie się o tym w dalszej części artykułu.

Co robić na Gibraltarze i ile to kosztuje

Wynajem auta to zawsze dobry pomysł podczas wycieczki. Wynajmij samochód w prosty i wygodny sposób.

Jak dostać się na Gibraltar i którą drogę wybrać oraz niezwykłe lotnisko na Gibraltarze

Na Gibraltar dostać się można od strony Hiszpanii samochodem lub pieszo, tak jak my to zrobiliśmy. Można też drogą morską, co jest mało popularnym sposobem, no i na koniec jest jeszcze przylot samolotem.

Port w Gibraltarze
Wielki port przyciąga turystów oraz bogatych właścicieli pięknych jachtów z całego świata.

Ten ostatni sposób jest bardzo widowiskowy. Gibraltar to zaledwie 6 km kwadratowych lądu. Nie ma więc miejsca na lotnisko z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy półwyspu poradzili sobie w ten sposób, że zbudowali pas startowy w samym centrum miasta.

Na co dzień pas startowy lotniska na Gibraltarze jest częścią sieci lokalnych dróg. W momencie, gdy samolot startuje lub ląduje, opadają rogatki i cały ruch na głównej drodze w mieście zamiera. Gdy samolot znika z jednej lub drugiej strony, szlabany idą w górę i życie toczy się dalej. Tak, dokładnie tak, jak u nas, gdy przejeżdża pociąg.

Pas lotniczy na Gibraltarze

Przy okazji, to z tego właśnie lotniska w roku 1943 startował samolot z Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych; generałem Władysławem Sikorskim. Niestety samolot rozbił się tuż po starcie, a my po dzień dzisiejszy nie poznaliśmy dokładnych przyczyn tej katastrofy, choć narosło wokół niej wiele mniej, lub bardziej prawdopodobnych teorii spiskowych.

Zwiedzanie Gibraltaru i jego atrakcji

Dobra rada dla tych, którzy jak my podróżują po Hiszpanii samochodem. Pod żadnym pozorem nie wjeżdżaj na Gibraltar autem! Półwysep Gibraltarski to niewielki teren zajmuje zaledwie niewiele ponad 6 kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje go ponad 30 ludzi, co daje ponad pięć tysięcy osób na kilometr kwadratowy i to nie licząc tysięcy turystów przybywających na Gibraltar każdego miesiąca. Jeżeli nieopatrznie pojawisz się w tym mrowisku z własnym autem, możesz spędzić całą resztę dnia na poszukiwaniu miejsca, gdzie je zaparkować.

Po hiszpańskiej stronie granicy jest wiele parkingów, na których za niewielkie pieniądze zostawisz samochód na cały dzień lub nawet dwa. Zwiedzanie Gibraltaru na piechotę to prawdziwa przygoda!

Pamiętaj też, że przechodząc granicę, należy okazać paszport albo i nie, to zależy od kaprysu pana celnika. Teraz w czasach politycznych zawirowań zdarzyć się może, że Hiszpanie z czystej złośliwości przedłużać będą odprawę na granicy. Niestety musisz wówczas uzbroić się w cierpliwość.

Widok na Skałę Gibraltarską

Pierwsze co rzuca się w oczy, gdy znajdziesz się na Gibraltarze, to oczywiście Skała Gibraltarska (Rock of Gibraltar). Wznosi się ona na wysokość ponad 420 metrów nad poziom morza i jest doskonale widoczna z każdego miejsca na półwyspie, co czyni z niej świetny punkt orientacyjny.

Droga na słynną Skałę Gibraltarską oraz kolejka linowa

Jak wyglądało nasze zwiedzanie Gibraltaru? Cóż kręciliśmy się trochę po mieście, zwiedziliśmy muzeum II Wojny Światowej na Gibraltarze, trochę podobne do tego, które mamy w Gdańsku, zjedliśmy późne śniadanie (skoro to teren Zjednoczonego Królestwa musiał pojawić się fish and chips, jak w domu). Następnie zakupiliśmy drobne zapasy na drogę i ruszyliśmy zdobywać Skałę Gibraltarską.

Wejście na Gibraltar

Na górę można wjechać kolejka linową, podobno fajne przeżycie, ale nie wiem na pewno, gdyż my postanowiliśmy wdrapać się na nią pieszo, w końcu to tylko 400 metrów, a my jesteśmy prawdziwymi twardzielami.

Jednak szybko okazało się, że wyprawa nie była tak łatwa, jak się spodziewaliśmy. Kręta, bardzo stroma droga wije się całymi kilometrami, mozolnie wznosząc się ku szczytowi Gibraltarskiej Skały. Końca nie widać! Na szczęście w połowie drogi pojawiły się małpy i zrobiło się trochę weselej.

Pamiętaj, że dla własnej wygody, jak wspomniałem już wyżej, możesz skorzystać z rozpiętej pomiędzy podnóżem skały a jej szczytem, kolejki linowej. Jest ona czynna od rana do wieczora, poza czasem, gdy wieje bardzo silny wiatr. Wszelkie informacje znajdziesz na specjalnej stronie internetowej. Pamiętaj, że choć jest możliwość zakupu biletów na kolejkę przy kasie, to w sezonie ustawiają się tam naprawdę długie kolejki i możesz utknąć w nich na kilka godzin. Dlatego lepiej zaopatrz się w bilety poprzez portal internetowy.

Kolejka linowa na Skałę Gibraltarską

Niemal na samym szczycie Skały Gibraltarskiej znajduje się Sky Walk, czyli taras widokowy w postaci przeźroczystych, szklanych paneli. Sky Walk znajduje się na wysokości 340 metrów i jest to chyba miejsce z najlepszym widokiem na okolicę.

Magoty dzikie małpy na Skale Gibraltarskiej

Wśród małp jak wśród ludzi, trafiają się miłe stworzenia, ale też paskudne i wredne. Rozpieszczone przez turystów, domagają się smakołyków i podarunków. Niektóre płochliwe inne siadają na ramionach ludzi i bez zażenowania przeglądają ich kieszenie i torby. Większość Skały Gibraltarskiej to rezerwat przyrody. Małpy tu żyjące to Magoty, są jedynymi przedstawicielami swojego gatunku w Europie.

Walka małpy z Magdą o puszkę napoju

A ha, pamiętaj, że dokarmianie małp jest surowo zabronione i jeżeli zostaniesz na tym przyłapany, grozi Ci kara nawet do 4 tysięcy funtów! Jak widzisz na zdjęciu powyżej, Magda wzięła sobie do serca ten zakaz i stoczyła prawdziwą bitwę z małpą, która chciała ukraść jej puszkę z napojem.

Dzięki małpom droga minęła nam szybciej. Pokonanie trasy na szczyt Skały Gibraltarskiej byłoby całkiem miłą przygodą, gdyby nie to, że źle obliczyliśmy odległość i zabrakło nam zapasów, przede wszystkim wody. Okazało się to dużym nieszczęściem, gdyż podskoczyła do grubo ponad 30 stopni, a słońce piekło jak szalone i czuliśmy się jak dwie kiełbaski na patelni.

Masz więc kolejną ważną radę, drogi podróżniku, zabierz z sobą w drogę dużo wody, więcej niż na początku sobie policzysz.

Małpy Makaki z Gibraltaru

Jednak cały ten trud i zmęczenie prysło, gdy w końcu wdrapaliśmy się na szczyt Skały Gibraltarskiej. Widoki, jakie roztaczają się z czubka góry, są nie do opisania. Zrobiliśmy wiele fotografii, które znajdziesz w naszej galerii, jednak żadne zdjęcie nie odda jednak tego, co widzieliśmy.

Za plecami miasto, przecięte na pół pasem startowym lotniska. Tuż za nim ruchliwy port i bogate dzielnice nadbrzeżne z luksusowymi willami, a przed nami otwarte Morze Śródziemne pełne kolosalnych statków handlowych, które na redzie czekają, by wejść do portu. Majaczące w oddali brzegi Afryki, przypominają, jak blisko jesteśmy zupełnie innego świata.

Poza widokami żywcem wyrwanych z podróżniczych marzeń, na górze znaleźliśmy niewielką restaurację, gdzie uzupełniliśmy zapasy, a przede wszystkim wodę. Na niedostępnej części skały wojsko ustawiło różnego rodzaju anteny i pewnie nie tylko. Jest tam również stacja kolejki linowej, którą w łatwy sposób można wrócić do miasta.

Widok ze szczytu Skały Gibraltarskiej

Takie udogodnienia to dla wymoczków, a nie dla nas, wytrawnych zdobywców. Czyli jak się domyślasz, złaziliśmy z góry tak, jak wcześniej się na nią wdrapaliśmy; pieszo. Mieliśmy wodę, coś na ząb no i odkryliśmy łatwiejszą drogę w dół.

Koniec wyprawy na Gibraltar oraz informacje i ciekawostki o Gibraltarze

Na koniec bardzo intensywnego dnia, odszukaliśmy pozostawione po hiszpańskiej stronie granicy auto i ruszyliśmy w dalszą drogę. Jeszcze tego samego dnia udało nam się minąć turystyczne rejony Costa del Sol i wjechaliśmy głąb Hiszpanii, na znacznie mniej znane tereny … ale to już inna historia.

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie trochę informacji i ciekawostek o Gibraltarze:

  • Gibraltar leży na skraju Półwyspu Pirenejskiego, na przylądku u wejścia do Cieśniny Gibraltarskiej.
  • Powierzchnia Gibraltaru to niespełna 7 kilometrów kwadratowych.
  • Na Gibraltarze mieszka ponad 30 tysięcy ludzi.
  • Pomimo że w roku 1713 terytorium Gibraltaru zostało przekazane przez Hiszpanów na wieczne użytkowanie Wielkiej Brytanii, to do dziś toczą się z jego powodu liczne spory terytorialne między tymi dwoma państwami.
  • Głową Gibraltaru jest monarcha brytyjski, a w jego imieniu rządzi gubernator.
  • Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, na Gibraltarze zobaczysz piętrowe autobusy i czerwone budki telefoniczne (tych ostatnich jest coraz mniej niestety).
  • Językiem urzędowym na Gibraltarze jest Angielski.
  • Gibraltar jest ważnym punktem strategicznym dla brytyjskich wojsk.
  • Gibraltar pocięty jest licznymi bazami wojskowymi, tunelami i umocnieniami pochodzącymi z czasów obu wojen światowych.
  • Skała Gibraltarska to najbardziej rozpoznawalna część Gibraltaru.
  • Skała Gibraltarska ma wysokość 426 metrów. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na Zatokę Gibraltarską.
  • Brzegi Afryki, a dokładnie państwa Maroko, oddalone są od Gibraltaru o 24 kilometry.
  • Na Skale Gibraltarskiej działa kolejka linowa. Czynna przez cały dzień, poza dniami, gdy wieje silny wiatr.
  • Na Skale Gibraltarskiej żyje kolonia dzikich małp, makamów berberyjskich, które prawdopodobnie przed wiekami uciekły ze statku płynącego z Afryki.
  • Na Skale Gibraltarskiej żyje dziko ponad 300 sztuk małp.
  • Wewnątrz Skały Gibraltarskiej znajdziesz sieć naturalnych jaskiń. Największa z nich nosi nazwę Jaskini Świętego Michała i z powodu doskonałej akustyki, urządzono w niej salę koncertową.
  • Na wysokości środkowej stacji kolejki linowej (Middle Station), znajduje się most wiszący o długości ponad 70 metrów. Łączy ona brzegi głębokiego wąwozu i podziwiać z niego można dużą część Skały Gibraltarskiej w tym wojskowe umocnienia, fortyfikacje i stare tunele.
  • Gibraltar ma swoje Muzeum Narodowe, znajduje się ono przy Bomb House Line i znajdziesz w nim sporo artefaktów pochodzących z okresu od starożytności po teraźniejszość.
  • Przy dolnej stacji kolejki linowej znajduje się bardzo ładny ogród botaniczny, który warto odwiedzić.
Plaże na Gibraltarze
  • Gibraltar to także plaże. Po wschodniej stronie półwyspu znajdują się trzy urocze, piaszczyste plaże; Eastern Beach, Catalan Bay Beach oraz Sandy Bay. Każda z nich jest inna i oferuje nieco inne atrakcje.
  • Również samo miasto oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających je turystów. Możesz wybrać się na wycieczkę jachtem po Morzu Śródziemnym, popłynąć w poszukiwaniu delfinów, odwiedzić Bastion Króla czy skoczyć do multi kina, kręgielnie i odwiedzić wiele innych podobnych atrakcji.
  • Na Gibraltarze można płacić zarówno w funtach gibraltarskich, jak i w Euro.
  • Na Gibraltarze ceny paliwa są dużo niższe niż w sąsiedniej Hiszpanii.