Avebury to wieś leżąca w południowo-zachodniej Anglii w hrabstwie Wiltshire SN8 1RD.

Avebury to wieś w Anglii, o której niewielu by usłyszało, niewielu by o niej mówiło, a jeszcze mniej pisało.  Nie trafiłby tu żaden podróżny, chyba że by musiał lub za sprawą przypadku. W pubach nie tętniłoby życie, a niewielkie pensjonaty świeciłyby pustkami. Chyba nikt nie planowałby wakacji w tak dalekiej od cywilizacji wiosce.

Przejeżdżający obok jedynie zerknęliby w lusterko na znikające za zakrętem drogi stare, ładnie utrzymane domy. Pewnie nikt nie opowiadałby historii ze wsią Avebury związanych, a już na pewno nie pisalibyśmy o niej na stronach Naszych Szlaków, gdyby nie prastare i tajemnicze kamienne kręgi, które otaczają wieś.

Dzięki megalitycznym budowlom Avebury w angielskim Wiltshire to dobrze znane miejsce i chętnie odwiedzane przez wielbicieli historii i historycznych tajemnic. A kamienne budowle, które je otaczają, uważane są za najstarszy tego typu zabytek na Wyspach Brytyjskich, przy których Stonehenge wydają się młode.

Historia powstania kręgów w Avebury

Archeolodzy i historycy zgadzają się co do tego, że gdy ustawiano wielkie kamienie w Avebury, Stonehenge jeszcze nie istniało, a do powstania wielkich piramid w Egipcie brakowało około tysiąca lat.

Avebury i kamienne kręgi w Anglii

W Epoce Kamienia nieliczni jeszcze ludzie przemierzali Brytanię, walcząc o życie z siłami natury. Dla bezpieczeństwa tworzyli nieduże plemiona i dopiero odkrywali korzyści płynące z osiadłego trybu życia.

Avebury kamienne kręgi i inne atrakcje oraz ile to kosztuje

Kręgi Kamienne w Avebury początek

W tym trudnym okresie znalazła się garstka takich, którzy z nieznanych do końca przyczyn, poświęcili skromne zasoby i siły, by na bezdrożach Wiltshire zacząć ustawiać pionowo ku niebu ogromne głazy. Niektóre z kamieni ważyły ponad 40 ton i po wkopaniu w glebę, wciąż wystawały kilka metrów ponad jej poziomem.

Kamienne Kręgi w Avebury w Anglii

Mijały lata, zmieniała się pogoda i życie mieszkańców Brytanii. Jednak prace przy kamiennych kręgach nie ustawały. W przeciągu kolejnych kilkuset lat powstał wielki krąg składający się z ponad stu monolitów.

W tym czasie ludzie zdobywali nowe umiejętności, rozkwitała sztuka oraz religie. Pola uprawne zaczęły pojawiać się między sterczącymi w niebo kamieniami. Prace w kręgu wciąż trwały. Wewnątrz pierwszego wyrosły kolejna dwa mniejsze, lecz nie mniej imponujące.

Gdy jedni trudzili się przy transporcie wielotonowych ciężarów, inni kopali rów otaczający krąg. Jednocześnie zaczęto ustawiać kolejne kamienie, tworząc drogę do dwóch mniejszych budowli, które powstawały nieopodal.

Mniej więcej w tym okresie rozpoczęły się prace w odległym o 30 kilometrów Stonehenge. Daleko na północy zaczął wyrastać z ziemi, niezwykle tajemniczy i do dziś niezbadany kamienny krąg Ring of Brodgar, leżący na szkockich wyspach Orkady. Poza tymi największymi powstawały mniejsze West Kennet Long Barrow albo Windmill Hill, a o piramidach w Gizie wciąż jeszcze nikt nawet nie pomyślał.

Powody, dla których budowano kamienne kręgi

Trudno jest odgadnąć, co było przyczyną powstania kręgów w Avebury oraz pozostałych, monumentalnych budowli na terenie dawnej Brytanii. Uważa się, że kręgi miały znaczenie religijne oraz ceremonialne.

Avebury - Kamienne kręgi w Anglii

Są zapiski mówiące o wykorzystaniu takich miejsc przy pogrzebach i narodzinach. Wiadomym jest też, że budowle pełniły ważną funkcję podczas zmian pór roku. Prawdopodobnie pełniły one również funkcję wielkiego kalendarza, według którego obracało się całe ówczesne życie.

Kręgi kamienne w Avebury i teorie spiskowe

Jest oczywiście mnóstwo przedziwnych, mniej lub bardziej prawdopodobnych teorii, opowiadających o niezwykłości miejsc takich jak Avebury czy Stonehenge. Najpopularniejszą z nich jest teoria o źródłach mocy przenikających kosmos i skupionych w miejscach, gdzie ustawiono wielkie głazy.

Według wielu dawni ludzi posiadali dodatkowe zmysły mogące wyczuwać taką moc i znali sposoby, by ją wzmocnić i wykorzystać.

Spotkanie wielbicieli kręgów kamiennych w Avebury w Anglii

Niestety dawna wiara i znaczenie kamieni z czasem przygasło. Ich pochodzenie stało się historią, a potem legendą. Z czasem i o legendach zapomniano, a kamienie poprzewracał wiatr i deszcz. Mijały setki lat, a potem tysiące i wielkie, dumne niegdyś monumenty zupełnie zniknęły.

W średniowieczu kamienie znów zostały odkopane, lecz tym razem stały się jedynie budulcem dla wyrastających wewnątrz dawnych kręgów domów. Wiele głazów rozbito i do dziś stanowią one część okolicznych kościołów i zabudowań.

Kamienne kręgi w Avebury dzisiaj

Pierwsze zapiski o tajemniczych głazach w Avebury pojawiły się już w pismach Williama Stukeleya, siedemnastowiecznego antykwariusza i prekursora brytyjskiej archeologii. Rozpoczął on prace rekonstrukcyjne dawnych kręgów oraz opisał przyczyny ich powstania.

Dokonał pierwszych pomiarów, a także zrobił pierwsze szkice przedstawiające to, jak mogła wyglądać okolica w czasach, gdy kręgi powstawały. W tym samym czasie mieszkańcy nadali kamieniom nazwy, przeważnie takie, które kojarzyły się z kształtem monolitu. Jest tam więc Smok, Głowa Ryby i Otyła Kobieta. Przy okazji rozbito kolejne kamienie i zbudowano kolejne domy.

Stare zabytkowe budynki w Avebury

Prawdziwe prace archeologiczne przeprowadzone zostały na początku XX wieku przez Harolda St George Graya. To wówczas odkopano pozostałe głazy i ustawiono je w taki sposób, jak przypuszczano, że stały tysiące lat wcześniej.

Wieś Avebury oraz Avebury Manor and Garden

Wieś Avebury to zaledwie kilkanaście domów, reszta to budynki związane z organizacją National Trust, która opiekuje się Kamiennym Kręgiem w Avebury. Są tu puby, B&B, muzeum opowiadające o historii Avebury oraz bez liku sklepików i wystaw, związanych z naturą i okultyzmem.

W okolicach dawnych pogańskich świąt na ulicach Avebury można spotkać bardzo kolorowych, kojarzących się z dawnymi hipisami ludzi. Lokalne sklepiki sprzedające pamiątki, napary i magiczne przedmioty pękają w szwach, a dookoła rozbrzmiewa muzyka bębnów i fletów. Razem z otaczającymi okolicę wielkimi kamieniami, tworzy to bajkową i trochę nierzeczywistą atmosferę.

Przesilenie letnie w kamiennych kręgach Avebury w Agnlii

We wsi znajduje się również stara posiadłość otoczona ładnymi ogrodami Avebury Manor and Garden. Panują tu tradycje i zwyczaje takie jak w innych utrzymywanych przez National Trust obiektach. Dla członków tej szacownej organizacji wstęp w każde miejsce jest darmowy. Możemy też korzystać z parkingów i wszystkich zgromadzonych informacji do woli i bez ograniczeń.

Zwyczaje i obrzędy w Kamiennych Kręgach Avebury

Każdego roku podczas przesilenia letniego i zimowego w kamiennych kręgach zbierają się tysiące ludzi, by celebrować zmiany zachodzące w przyrodzie i stać się częścią wielkiego, kosmicznego porządku.

Rozmawialiśmy z osobami, które święcie wierzą w dobroczynną moc takich miejsc. Twierdzą, że wracają do domów odmienieni, zdrowsi i silniejsi.

W tym roku odwiedziliśmy Avebury podczas przesilenia letniego i nawet jeżeli nie wróciliśmy młodsi i zdrowsi, to przywieźliśmy sporo fajnych zdjęć i wspomnień. W przyszłym roku planujemy nocną wyprawę do Stonehenge, gdzie druidzi celebrują dawne, magiczne obrzędy.

Inne artykuły o kamiennych kręgach i megalitach, o których pisaliśmy

Ciekawostki związane z kamiennymi kręgami w Avebury

  • Krąg we wsi Avebury jest większy i starszy od tych w Stonehenge.
  • Powierzchnia kręgów w Avebury to ponad 11 hektarów.
  • Największy z kręgów, wewnątrz którego dziś stoi wieś Avebury, otoczony jest rowem i wałem ziemnym. Taka konstrukcja wyróżnia to miejsce spośród innych, kamiennych kręgów.
  • Obecnie w wielkim kręgu pozostało jedynie 27 dużych głazów, oryginalnie stało ich tu 100. W kręgach wewnętrznych zachowały się tylko nieliczne kamienie.
  • Wielką i niewyjaśnioną tajemnicą są okrągłe otwory w wielu kamieniach. Niektóre z nich sięgają nawet metr w głąb monolitu, a ich przeznaczenie jest nieznane. Uważa się, że wywiercenie tak precyzyjnych otworów w erze kamienia, bez specjalistycznego sprzętu jest praktycznie niemożliwe. Co do zastosowania owych otworów, również nie ma racjonalnych pomysłów. Zwolennicy teorii nadnaturalnych uważają, że za pomocą tych dziur z głazów wydobywała się skupiona w ich wnętrzu kosmiczna energia.
  • Na kamieniach w Avebury odkryto mikroorganizmy niespotykane nigdzie poza tą niewielką wsią. Ich pochodzenie jest nieznane. Podobne organizmy żyją na kamieniach Odrach, o czym pisaliśmy na Naszych Szlakach.
  • Odkryte na kamieniach porosty tworzą niezwykłe, zawiłe wzory zbliżone kształtem do ozdób, jakich używały plemiona żyjące na tych terenach tysiące lat temu.
  • Wielu ludzi dostrzega w kamieniach kształty twarzy. Są tacy, którzy uważają, że przedstawiają one wizerunki dawnych budowniczych, lecz bardziej prawdopodobne jest to, że ludzka wyobraźnia doszukuje się czegoś, czego wcale nie ma.