Wikipedia podaje, że powodem dużej popularności Heidelbergu wśród turystów jest jego położenie na zboczach gór nad rzeką Neckar. Faktem jest, że w okolicy Heidelbergu na łagodnych wzgórzach dojrzewają winorośle i być może ludziom bardziej smakuje lokalne wino niż zazwyczaj oferowane w Niemczech piwo.

Drugim magnesem jest zamek Heidelberg, a raczej jego ruiny. Są tak dominujące nad krajobrazem, że nie można ich nie zauważyć. To tutaj narodził się niemiecki romantyzm. Na początku XIX wieku na uniwersytecie studiowali autorzy pierwszych romantycznych utworów. Romantyzm był ruchem, który miał na celu wyrażanie uczuć i nastrojów.

Zamek Heidelberg w Niemczech

Majestatyczne ruiny zamku były znakomitym miejscem romantycznych inspiracji dla poetów i malarzy. Jak widać po całej masie turystów ta „romantyczna” sława zamku, promieniuje do dzisiaj. Marketingowcy turystyczni zaliczają zamek do jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Europie. Heidelberg oferuje dużo turystom. Przedstawię zamek i Stare Miasto oraz więzienie uniwersyteckie.

Heidelberg i jego historia

Zacznijmy od tego, że Heidelberg prawa miejskie otrzymał już w XIII wieku. Ludwik I Bawarski z rodu Wittelsbachów został jego właścicielem i rozpoczął budowę zamku. Miasto początkowo dobrze się rozwijało. Dowodem na to było założenie uniwersytetu w 1386 roku.

Zamek Heidelberg w Niemczech

Jednak w XV wieku Heidelberg stracił na znaczeniu. W okresie reformacji znowu dzięki uniwersytetowi miasto stało się jednym z głównych ośrodków intelektualnych kalwinizmu. Wyrazem znaczenia Heidelbergu był ślub ówczesnego władcy, księcia Fryderyka V Wittelsbacha z Elżbietą Stuart, córką króla Anglii. Wtedy też Fryderyk znacznie rozbudował zamek, żeby zapewnić królewskiej małżonce godne życie. W podzięce Zimowa Królowa urodziła mu trzynaścioro dzieci.

Wiek XVII był w Europie okresem wojen religijnych. Nie był to dobry czas dla Heidelbergu. Potyczki religijne doprowadziły do zniszczenia zamku przez Francuzów. Próby jego odbudowy w następnym stuleciu sczezły na niczym. I tak po dziś dzień pozostają ruiną.

Uniwersytet Heidelberg w Niemczech

Na początku XIX wieku kolejny właściciel Heidelbergu arcyksiążę Karol Fryderyk z Baden odnowił uniwersytet i ponownie w Heidelbergu powiało nowym życiem. Romantyczni autorzy odkryli dla siebie ruiny zamku, a reszta to już historia i turyści.

Heidelberg zwiedzanie miasta

Na zamek można się dostać kolejką albo też pójść pieszo specjalnie wytyczonym szlakiem. Oprócz ruin zamku zachowały się też częściowo odrestaurowane budowle ogromnego kompleksu. Widok z góry pokazuje Heidelberg jak na dłoni.

Heidelberg w Niemczech
Heidelberg w Niemczech
Heidelberg w Niemczech

Stary Most (Karl-Theodor Bruecke) stanowi wejście do miasta. Łączy Stare Miasto ze wschodnią częścią Heidelbergu. Wybudowany w XVIII wieku, przez stulecia był ważnym połączeniem handlowym. Mijając dwie wieże wejściowe, trafia się na ulicę Główną (Hauptstrasse). Jest to deptak, całkiem długi, przy którym mieszczą się reprezentacyjne kamienice z różnych okresów. Kierując się w stronę centrum Starego Miasta, trafia się na kościół św. Ducha. Po lewej stronie tronuje gmach uniwersytetu. Oprócz reprezentacyjnej barokowej auli, w starej części uniwersytetu znajduje się studenckie więzienie (Studentenkarzer).

Wyjaśnienie, o co tu chodzi z tym więzieniem, prowadzi nas z powrotem do XIV wieku. Wtedy władze uniwersytetu sprawowały osobną jurysdykcję w stosunku do studentów. Było to związane z istnieniem korporacji studenckich, znanych już w Europie od XII wieku.

Więzienie studenckie Heidelberg w Niemczech

Korporacje, wzorowane na cechach rzemieślniczych albo gildiach, zrzeszały studentów z tego samego kraju czy też prowincji. W XVI wieku zaczęto w Heidelbergu osądzać nieposłusznych żaków karami pozbawienia wolności. Jako cele więzienne używano pomieszczeń uniwersyteckich. Studentenkarzer, dzisiaj dostępne jako muzeum, istniało do I. wojny światowej.

Pamiątki po dawnych studentach w Heidelbergu

Rysunki i wiersze na ścianach pochodzą z ostatnich lat istnienia więzienia. Wtedy odsiadywanie kary było już tylko żartem dla studentów. Aresztowani z chęcią uwieczniali swoje wizerunki i „popełnione przestępstwa”. Przykładowo opis winy 5 studentów z bractwa Allemania:

Gęsie pióro

Jeden za wszystkich! Wszyscy za jednego! Ponieważ my jako 5 uczciwych ludzi na ulicy znalezione kamienie na polypei (unikanie słowa policja – przypis KP) dostarczyliśmy, rzucając je na posterunek z podpisem ‘obiekt znaleziony’, musimy teraz siedzieć jako męczennicy naszej uczciwości. Od 2 do 7 lipca 1901. Oczywiście niewinni!!!

Obyczaje braci studenckiej w Heidelbergu rozsławił Mark Twain we „Włóczędze za granicą” (A Tramp Abroad, 1880) opisując menzurę, która odbyła się w dzisiejszym hotelu Hirschgasse. Menzura była rodzajem pojedynku z użyciem broni białej, przebiegającego według ściśle ustalonego kodeksu. Blizny na twarzy – Schmisse – studenci obnosili z dumą jako znak rozpoznawczy ich przynależności do akademickiego bractwa. Całe szczęście, że czasy się zmieniły.

Jeżeli kogoś do tej pory nie zafascynował Heidelberg oraz ruiny zamku, to może w Chinach zobaczyć, jak wyglądałby zamek w odbudowanej formie. Telekomunikacyjna korporacja Huawei wybudowała niedaleko Shenzen na wzór Silicon Valley kampus dla swoich pracowników. Odrestaurowany zamek jest luźno zinterpretowaną kopią budowli. Chińskim pracownikom kampusu zdaje się to nie przeszkadzać. W końcu mogą pracować w zamku, mieszkać na Starym Mieście i w chwilach wolnych od pracy marzyć o wyprawie do Heidelbergu.

Heidelberg w Niemczech

Na pożegnanie z Heidelbergiem proponuję spotkanie z małpą tuż przy Starym Moście. Źródła historyczne z XV wieku już wspominają małpę przy moście. Aktualna rzeźba pochodzi z 1979 roku. Mówi się, że jeżeli ktoś dotknie lustra, to los wynagrodzi go bogactwem. Dotknięcie wyciągniętego palca u prawej ręki oznacza powrót do Heidelbergu. Byłam trochę chciwa – dotknęłam lustra i pociągnęłam małpę za wyciągnięty palec.

Heidelberg informacje, fakty i ciekawostki

  • Heidelberg  miasto niemieckie na prawach powiatu, w Badenii-Wirtembergii Heidelberg leży po obu stronach rzeki Neckar, na zboczach południowego Odenwaldu, u podnóża góry Königstuhl. Liczba mieszkańców wynosi 147 tysięcy.
  • Mark Twain amerykański pisarz, satyryk, humorysta, wolnomularz. Do jego najbardziej znanych powieści należą Przygody Tomka Sawyera (1876), Przygody Hucka (1884) oraz Książę i żebrak (1881). Pisarz William Faulkner nazwał Twaina „ojcem amerykańskiej literatury”. „Włóczęga za granicą” (A Tramp Abroad, 1880) jest humorystyczną relacją z podróży Twaina po Europie 1878-1879 obejmującą Niemcy, Szwajcarię i Włochy.
  • Menzura –  tradycyjny rytuał, wywodzący się z pojedynku. Pojęcie wywodzi się z łacińskiego mensura – „odmierzenie“, co nawiązuje do stałego odstępu pomiędzy przeciwnikami podczas starć. W menzurze, oprócz dwóch pojedynkujących się studentów i członków ich korporacji, brali udział: sędzia, sekundanci, lekarze, osoby odpowiedzialne za stan broni i jej dezynfekcję oraz czasami zaproszeni goście. Menzury były tradycyjnym elementem w korporacjach akademickich przede wszystkim Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.
  • Kampus Huawei – W miejscowości Ox Horn, 50 kilometrów od Shenzen korporacja Huawei wybudowała kampus badawczy dla swoich pracowników. Budynki kampusu obejmują skopiowane europejskie monumenty. Wśród nich znajdują się między innymi paryski uniwersytet Sorbona, uniwersytet oxfordzki, pałac Alhambra z Grenady oraz Palazzo Julii Capuletti z jej statuą w Veronie. Z Heidelbergu skopiowano zamek, uniwersytet, wieże wejściowe przy Starym Moście i deptak Starego Miasta (Hauptstrasse).
  • Zapraszam do czytania innych moich artykułów na portalu Nasze Szlaki.