Mediolan pełen jest atrakcji i niezwykłych miejsc. Jednym z bardzo interesujących jest Galeria Wiktora Emanuela II stojącą tuż obok słynnej katedry Duomo.

Drodzy czytelnicy, dzisiaj zabiorę Was w niezapomnianą podróż do Mediolanu: stolicy mody, architektury i sztuki. W jednym z poprzednich artykułów dowiedzieliście się już sporo o samym mieście, środkach transportu, katedrze Duomo, a nawet o oskórowanym męczenniku św. Bartłomieju.

Galeria fotografii lato

Dzisiaj nie będzie skórowania, nie będzie zamęczania (przynajmniej mam taką nadzieję). Dzisiaj skupimy się na kolejnej, po La Fayette w Paryżu, najpiękniejszej według mnie galerii handlowej świata. A mowa tutaj o Gallerii Victora Emanuela II w Mediolanie (Galleria Vittorio Emanuele II)

Historia słynnej galerii handlowej Wiktora Emanuela II w Mediolanie, która stała się największą atrakcją miasta

Galerię Wiktora Emanuela II w Mediolanie zaprojektowano w 1861 roku, a realizacja projektu zajęła całe dwanaście lat. I tak: budowa rozpoczęła się cztery lata po ogłoszeniu pomysłu, czyli w roku 1865, a zakończyła w roku 1877, czyli rok po tym, gdy Alexander Graham Bell pokazał światu swój najnowszy wynalazek, telefon. Ciekawe czy pod koniec budowy Galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie korzystano już z komunikacji telefonicznej.

Jak spędzić czas w Mediolanie i co zobaczyć oraz ile to kosztuje

  • Zarezerwuj hotel w wygodny i prosty sposób, tak by zwiedzanie miasta było czystą przyjemnością.
  • Wynajem auta, dzięki czemu będziesz mógł sprawnie i przyjemnie realizować swoje wakacyjne plany.

Jak zapewne wiecie, w owym czasie na świecie powstawała cała masa, mniej lub bardziej, niesamowitych wynalazków. Najbardziej znanym, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie życia, był właśnie telefon Grahama Bella. Kilka lat później w roku 1888 pan George W. Eastman oddał w ręce zwykłych ludzi pierwszy na świecie ręczny aparat fotograficzny, ale ta informacja nie ma nic wspólnego z naszą dzisiejszą opowieścią! Wracajmy więc do Mediolanu i Galerii Victora Emanuela II.

Nad przebiegiem budowy czuwał włoski architekt Guseppe Mengoni, który de facto nie dożył otwarcia galerii, ginąc podczas upadku z dachu pod sam koniec jej budowy. Wydarzenie miało miejsce na dwa dni przed oficjalnym otwarcie galerii przez Króla Wiktora Emanuela II.

Galeria Króla Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Tutaj moja bujna wyobraźnia podsuwa rozdmuchane scenariusze, od romantycznej, ale jakże tragicznej w skutkach miłości z morderstwem w tle, do bardziej prozaicznej rzeczywistości z  wypadkiem w roli głównej, czy może samobójstwem wynikającym  z krytyki, jaką nasz bohater otrzymał podczas budowy galerii. Faktem jest jednak, że Guseppe Mengoni zginął, spadając na posadzkę, dokładnie w miejscu, w którym znajduje się mozaika z wizerunkiem byka turyńskiego.

Legenda o byku turyńskim i miejscu w Galeri Wiktora Emanuela II, które przynosi szczęście

Z bykiem tym wiąże się legenda, a jakże by nie inaczej. Głosi ona, że trzykrotne obrócenie się na pięcie, na przyrodzeniu byka, przynosi szczęście. Wierzyć nie wierzyć, ale co nam broni spróbować, w końcu szczęściu trzeba jakoś dopomóc prawda? 🙂 Zatem gdy zobaczycie, krótszą bądź dłuższą kolejkę oczekujących wiedzcie, że dobrze trafiliście. Wystarczy się ustawić i zakręcić na obcasie wokół własnej osi i tyle, a od siebie dodam; oby los Wam sprzyjał.

Galeria Króla Wiktora Emanuela II w Mediolanie legenda o byku turyńskim

Legenda opowiada o potężnym byku przywiezionym do Mediolanu, by stoczył walkę z potworem, rodzajem bazyliszka, który mordował mieszkańców miasta. Byk oczywiście zabił stwora, ale sam przy tym zginął. Umierając, kopał kopytem w ziemi, a miejsce to stało się przestrzenią, w której wszelkie złe siły traciły swoją moc.

Jak się domyślacie, wyślizgany przez tysiące butów dołek w marmurowej posadce jest symbolicznym miejscem, w którym potężny byk oddał życie za mieszkańców miasta.

Symbole i ozdoby w Galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Poza wizerunkiem byka będącego, jak już wspomniałam, częścią Herbu Turyńskiego na posadzce znajdziecie również inne mozaiki przedstawiające herby pochodzące z pozostałych stolic Królestwa Zjednoczonych Włoch. Są to herby Mediolanu (czerwony krzyż na białym polu), Florencji (lilia), no i oczywiście Rzymu (wilczyca).

Galeria Króla Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Galeria została otwarta w roku 1877 i była wówczas jedną z największych galerii handlowych, wykonanych z żelaza i szkła na świecie. Wcześniej budowano podobne konstrukcje, lecz nie na taką skalę. Pod względem konstrukcyjnym Galeria Wiktora Emanuela II zbliżona była do Londyńskich Arkad Burlington, a także do otwartej w roku 1847 galerii Saint-Hubert w Brukseli.

Otwarcie dokonał ówczesny król, dopiero co powstałego Królestwa Włoch; Wiktor Emanuel II władca, który przyczynił się do zjednoczenia Włoch (stąd symbole zjednoczenia na posadce budowli).

Niezwykła konstrukcja dachu w galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Dach galerii został częściowo zniszczony podczas II Wojny Światowej, kolejno naprawiany i odnawiany przeszedł wraz z fasadami, statuami i mozaikami remont oraz generalne czyszczenie w roku 2015, by w całej swojej okazałości cieszyć oko widza na Wystawie Światowej w Mediolanie w roku 2015.

Galeria handlowa Wiktora Emanuela II - Szklane sklepienie

Dach wykonany został w całości z żelaza i szkła. Konstrukcja składa się z czterech sklepień kolebkowych o szerokości ponad 8 metrów i długości niespełna 15 metrów, połączonych z centralną kopułą.

Kopuła centralna jest ogromna. Ma ona prawie 40 metrów średnicy i ponad 17 metrów wysokości. W przeciwieństwie do galerii La Fayette w Paryżu, ta w Mediolanie wykonana została z bezbarwnego szkła, dzięki czemu wnętrze budowli jest niezwykle jasne i wydaję się przestronne i rozległe.

Szklane tafle wyprodukowała francuska firma Gaint-Gobain, która do dziś specjalizuje się w tego typu konstrukcjach. Elementy żelazne zamówiono również we Francji w firmie French Atelier Henry Joret. Obie firmy musiały konsultować się, by stworzyć nowy rodzaj połączeń pomiędzy szkłem i metalem ze względu na niespotykany wcześniej rozmach projektu.

Sklepy, restauracje, bary, a nawet hotele w Galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie to cztery piętra pełne niezwykłego przepychu i bogactwa. To tutaj swoje siedziby mają wielcy kreatorzy mody włoskiej i światowej, malarze, złotnicy, pisarze, malarze i wszelkiej maści artyści liczący się na światowych salonach. Swoje butiki mają tu tacy giganci jak Dolce & Gabbana, Prada, Christian Dior, Chanel, Ralph Lauren, Oscar de la Renta i wiele innych mniej lub bardziej znanych marek.

Dolce & Gabbana z Mediolanu

Poza sztuką i modą w galerii rozmieszczone są popularne bary, kawiarnie, restauracje i hotele. Wiele z nich zajmuje tu swoje miejsce od samego powstania galerii. Przykładem jest hotel Town House Galleria, który otwarto w roku 2007 na miejscu poprzedniego, który gościł samego Króla Wiktora Emanuela II.

Innymi ikonami galerii są takie miejsca jak kawiarnia Biffe Caffe, która powstała w tym miejscu jeszcze przed budową szklanego zadaszenia. Inną znaną restauracją jest Savini gdzie można zjeść obiad przygotowany przez słynnych, na cały świat, kucharzy (trzeba się oczywiście liczyć z tym, że za cenę takiego posiłku można by dostatnio żyć przez wiele dni).

Uwielbiam słynne galerie handlowe i bardzo chętnie odwiedzam je, gdy tylko jest taka możliwość. Bardzo gorąco zachęcam również do odwiedzin Galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie, miejsca pełnego przepychu i blichtru, w którym buty mogą kosztować 4 tysiące euro, a pod wystawą dla kontrastu, sypiają bezdomni.

Ciekawostki związane z galerią Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Galeria Króla Wiktora Emanuela II w Mediolanie
  • Galeria Victora Emanuela II ze względu na swój reprezentacyjny charakter, nazywana jest również Salonem Mediolanu. To tutaj zarówno Mediolańczycy jak i turyści z ochotą spędzają wolny czas.
  • W galerii znajdziecie wiekowe i słynne sklepy i restauracje mediolańskie. Jedną z najstarszych jest Biffa Caffe. Restauracja ta została stworzona przez Paolo Biffi, osobistego cukiernika włoskiego króla. W swoich progach gościła takie osobistości świata kultury i nauki jak Ernest Hemingway, Giuseppe Garibaldi czy Arturo Toscani.
  • W 2012 roku restauracji sieciowej McDonald odmówiono przedłużenia umowy najmu w galerii. Władze tłumaczyły się tym, że to się nie godzi, by tania jadłodajnia sąsiadowała ze światowej klasy restauratorami. Sytuacja ta doprowadziła do konfliktu, w którym to amerykański gigant pozwał władzę Mediolanu o odszkodowanie w wysokości 24 milionów euro, twierdząc, że utrata umowy najmu pozbawi ich przychodu rocznego w wysokości co najmniej 6 milionów euro. Koncern zrezygnował z pozwu po otrzymaniu prawa do otwarcia swoje restauracji w niedalekiej okolicy poza galerią. Na miejscu McDonalda powstał sklep Prady.
  • W ostatnim dniu przed zamknięciem McDonald rozdał darmowo jedzenie, którego wystarczyło dla ponad 5 tysięcy klientów.
  • W galerii znajdziecie najnowsze kolekcje ze sklepów Louis Vuitton, Gucci, Armani, Luisa Spagnoli czy Swarovskiego. Jeżeli interesuje Was zakup książek poszukajcie księgarni Rizzoli, kolekcjonerzy monet natomiast odnajdą się w Liberia Poligrafico. Jak widzicie dla każdego coś miłego.
  • Zarówno galeria jak i jej niezwykły dach zostały uznane za wybitne dzieło XIX wiecznej architektury. Wcześniej wspominany dach składa się z czterech sklepień kolebkowych zwieńczonych ogromną kopułą o średnicy 37.5 metra i wysokości ponad 17 metrów.
  • Inne odwiedzone przez nas miejsca w Mediolanie, o których możesz przeczytać na stronie to: Katedra Duomo, Muzeum Nauki i Techniki w Mediolanie im. Leonarda da Vinci oraz artykuł Mediolan w dwa dni.

Informacje praktyczne

  • Galerii nie sposób nie zauważyć, znajdziecie ją niedaleko Katedry Dumo pod adresem: Piazza del Duomo, 20123 Milano MI, Włochy.
  • Możliwe jest wejście na szczyt pobliskiej katedry Duomo, z której widać Galerię Wiktora Emanuela II jak na dłoni, nie wspominając o uroku samej katedry.
  • W hotelu założonym przez Alessandro Rossa, a mieszczącym się w Galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie może zamieszkać każdy, kto ma na koncie kilka tysięcy Euro za dobę.
  • Najdroższy apartament w Hotelu w Galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie kosztuje 17 tysięcy euro za dobę i ma wielkość niemal 500 metrów kwadratowych.
  • W galerii znajduje się biura Informacji turystycznej, gdzie znajdziesz pomoc w planowaniu zwiedzania reszty miasta.

Angielska wersja artykułu