Wieżyca to najwyższy szczyt północnej Polski oraz taras widokowy na Kaszuby

Kaszuby mają wiele do zaoferowania turystom i podróżnikom. Z doświadczenia wiem, że wiele osób będąc przejazdem, zostawało tu dłużej. O pięknie tej krainy może świadczyć także obecność w okolicy kanadyjskiego Indianina, który zdecydował się uznać Kaszuby za swoją drugą ojczyzną.

Jednym z bardziej znanych miejsc wśród kaszubskich atrakcji jest Wieżyca


Wieżyca to wzniesienie na Pojezierzu Kaszubskim o wysokości 329 metrów nad poziomem morza. I choć liczby te nie są imponujące, czynią one kaszubską górę najwyższym punktem, nie tylko samych Kaszub ale także całej północnej części naszego kraju. Jest to miejsce bardzo interesujące dla turystów oraz odwiedzających Kaszuby.

Trudno szukać w okolicy, nawet tej dalszej, atrakcji, takich jak te, które oferuje Wieżyca i leżące wokół niej miejscowości.

Pierwszą niespodzianką jest stok narciarski z profesjonalnym wyciągiem. Można tu uprawiać narciarstwo przez całą zimę, oczywiście o ile warunki pogodowe pozwalają. W sezonie zimowym działają tu szkoły narciarstwa oraz ślizgania się na desce, czyli snowboardingu. Poza tym można pobiegać na nartach czy zwyczajnie zjeżdżać z górki na sankach. Zabawa przednia, zwłaszcza, że starannie przygotowane szlaki zjazdowe mają po kilkaset metrów.

Na Wieżycy przygotowano kilka oddzielnych tras narciarskich, co pozwala bawić się bez zbytniego tłoku i przepychanek. Każdy kto ślizgał się na zatłoczonych zboczach, ten wie o czym mówię. Na górze działa kilka wyciągów linowych, oddzielne dla narciarzy i snowboardzistów. Kilka przeznaczonych jest dla początkujących wielbicieli białego szaleństwa, a jeden przewidziano wyłącznie dla dzieci.

Szwajcaria Kaszubska – Kraina bogata, przyjazna i pełna niezwykłości


Oczywiście sporty zimowe są popularną atrakcją Wieżycy, ale na pewno nie jedyną. Przez okolicę przebiega wiele szlaków turystycznych, które można przemierzać pieszo, na rowerach czy trójkołowcach, a nawet wynajętą w którymś z pobliskich ośrodków hulajnogą. Co odważniejsi mogą uprawiać tu deskorolkę górską, a wielbiciele czterech kopyt, zwiedzić okolicę na grzbiecie konia.

Spacerując u podnóża góry zauważyłem również ludzi zamkniętych w plastikowe, ogromne piłki wypełnione powietrzem, które toczą się po zboczu, serwując zamkniętym w ich wnętrzu ludziom … no wie wiem, chyba dobrą zabawę? Musi być przecież dobra, skoro ktoś daje się w tym zamknąć i zepchnąć w przepaść. Nie wiem jak ten sport się nazywa, chyba ma jakąś nazwę?

Wieżyca jest częścią słynnej Szwajcarii Kaszubskiej. Kraina ta słynie z uroku i niezwykłych osobliwości. To tutaj szukało natchnienia wielu artystów, malarzy i pisarzy. Poza bujną i zadbaną przyrodą, spotkacie tu fantastycznych ludzi z odmienną kulturą, językiem i tradycjami. Kaszubi są bardzo otwarci i przyjaźni, zwłaszcza gdy okażecie im podobne cechy.

Wśród atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej w okolicach Wieżycy czekają na nas łagodne wzgórza, porośnięte starym bukowym lasem, rozległe doliny, tajemnicze wąwozy no i całe mnóstwo rzek i jezior. Te ostatnie pozwalają przemieszczać się przez Kaszuby w kajaku. Kajakowanie jest bardzo popularnym zajęciem w tych stronach i uprawia się je od dawien dawna. Na piechurów natomiast czekają ciekawe szlaki, tak piesze jak i rowerowe. Jednym słowem nie sposób się nudzić.

Kaszubska wieża widokowa na Wieżycy


Wieża, ze szczytu której możemy popatrzeć na otaczające Wieżycę lasy, stoi w pobliżu najwyższego wzniesienia w paśmie Wzgórz Szymbarskich. Wieża nosi imię Jana Pawła II, nie udało mi się odkryć dlaczego wybrano właśnie tego patrona, wydaje się, że nigdy tu nie był, ani przed pontyfikatem, a już na pewno nie po.

Wieża, która dziś wznosi się ponad okoliczne lasy nie jest pierwszą, którą zbudowano na tej górze. Z dostępnych dokumentów wynika, że jest to już któraś z kolei konstrukcja zbudowana na Wieżycy. Najwcześniejsza, o jakiej informacje pojawiły się w starych zapiskach, pochodzi ze średniowiecza. Służyła ona wówczas do obserwacji okolicy i ostrzeganiu okolicznych mieszkańców przed pożarami, wylewami rzek czy napaścią wroga.

Jednak dawne legendy wspominają również o jeszcze starszych i potężniejszych konstrukcjach. W czasach dawnych Słowian, na szczycie najwyższego wzniesienia miał stać ogromny totem przedstawiający Światowida.

swiatowid
Światowid – Bóg dawnych Słowian patrzący we wszystkie strony świata.

Światowid, jako główne bóstwo, któremu oddawali cześć nasi przodkowie, był przedstawiany jako istota o czterech twarzach, spoglądających w cztery, różne strony świata. Atrybutami jego był miecz i róg obfitości, a zwierzęciem wybranym – biały koń. Mówi się, że na coroczne obrzędy ku czci Światowida, na wzgórzach dzisiejszej Szwajcarii Kaszubskiej, zbierały się tysiące Słowian i przez całe tygodnie odprawiali oni dawne, tajemnicze i magiczne rytuały.

Niesamowite widoki ze szczytu góry


Czegokolwiek by nasi przodkowie na tych wzgórzach nie wyprawiali, to na pewno cieszyły ich roztaczające się ze szczytu widoki. My również możemy je podziwiać, o ile wysupłamy 10 złotych i wejdziemy na szczyt wieży widokowej. Do pokonania jest niecałe 200 stopni i trzy platformy.

Dworek Wybickich w Sikorzynie

Z najwyższego poziomu rozciąga się piękne panorama na okoliczne lasy, jeziora i rzeki. Widać także nietypową, kaszubską zabudowę. Samotne gospodarstwa rozsiane są pomiędzy złotymi połaciami zbóż i gęstą zielenią wszechobecnych borów.

Widok jest naprawdę piękny. Lasy ciągną się aż po horyzont, a tafle jezior skrzą się niczym zgubione w trawie diamenty. Wspinałem się na Wieżycę późnym popołudniem i szczerze powiem, bardzo trudno było mi zejść, tak było ładnie.

Jak dostać się na wieżę widokową


Jak dojechać do Wieżycy? Najprościej jest podjechać samochodem pod niemal samą wieżę. Parking tam usytuowany kosztuje 4 złote. Do przejścia zostanie nam niespełna sto metrów wygodną ścieżką, która niestraszna będzie nawet dzieciom czy zniedołężniałym starcom.

Droga na Wieżycę
Droga na Wieżycę.

Do Wieżycy dojedziemy Drogą Krajową nr 20 na Szymbark od strony Kościerzyny i Gdyni.

Osobiście jednak proponuję zostawić auto nico dalej, na jednym z licznych leśnych parkingów i wybrać się na Wieżycę spacerem. W górę wiedzie wiele szlaków, proponuję znaleźć ten oznaczony na czarno i się go trzymać.

Marsz przez kilkusetletni bukowy las to czysta przyjemność. Jeżeli chcecie skrócić sobie drogę i zejść ze szlaku, jest to możliwe, gdyż w górę wiodą stare ścieżki, są one jednak mniej wygodne i bywają niebezpieczne.

Wieżyca informacje praktyczne


  • Wejście na wieżę widokową w Wieżycy możliwe jest od godziny 9 rano do 20 wieczorem. W sezonie zimowym wieżę zamyka się po zapadnięciu zmierzchu.
  • Ceny wejścia na wieżę to odpowiednio 10 złotych za osobę dorosłą, połowę tej kwoty za dziecko, a malcy do szóstego roku życia wchodzą za darmo.
  • By zapłacić za parking potrzebujecie chyba 4 złote, ale pewności nie mam gdyż nie korzystałem. Warto jednak o tym pamiętać, by wyprawa nie zakończyła się tylko przez to że zabrakło drobnych w portfelu.
  • Adres: 83-315 Szymbark
Dom do góry nogami

Kaszubska wieża widokowa Wieżyca ciekawostki


  • Wieża widokowa na Wieżycy ma wysokość 35 metrów i na szczyt wiedzie ponad 180 stopni.
  • Wieża nosi imię Jana Pawła II i powstała w roku 1997.
  • Z wieży rozciąga się widok na Wzgórza Szymbarskie i leżące w ich otoczeniu jeziora i rzeki nazywane Kółkiem Raduńskim.
  • Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem w północnej Polsce. Ma wysokość 329 metrów licząc od poziomu morza.
  • Podobno w naprawdę sprzyjających warunkach można dostrzec ze szczytu wieży morze, wydaje się to jednak mało prawdopodobne.
  • Przez szczyt Wieżycy prowadzi znany szlak turystyczny zwany Szlakiem Wzgórz Szymbarskich.
  • Na stokach Wierzycy znajdują się najdłuższe na Pomorzu stoki narciarskie.
  • Całe wzniesienie od roku 1962 objęte jest krajobrazowym rezerwatem przyrody.
  • Na Wieżycy działają przez całą dobę kamery, wysyłając obraz do Internetu.