Portishead to miasto w Zachodniej Anglii w hrabstwie Somerset, BS20 7DD

Portishead, niewielkie miasto położone zaledwie kilka mil od Bristolu, jest miejscem leżącym na granicy, pomiędzy wielkomiejskim gwarem pobliskiej metropolii a spokojem angielskiej prowincji. Podobnie, jak Bristol styka się ono z Kanałem Bristolskim i tak, jak Bristol od zarania dziejów związane jest z morzem.

Galeria fotografii lato

Miasto nie jest duże. Obecnie mieszka w nim nie więcej niż 25 tysięcy ludzi. Jednak to nie wielkość, a tym bardziej liczba mieszkańców stanowi zaletą Portishead.

Portishead Quays Marina nasze ulubione miejsce na spacery

Portishead jest tak ładne i pełne uroku, że przyciąga wielbicieli spacerów oraz poszukiwaczy ciszy i spokoju z całej okolicy. My sami spacerujemy po nim zawsze wtedy, gdy tylko mamy czas.

W samym sercu miasta znajduje się port miejski Portishead Quays Marina, odgrodzony od Kanału Bristolskiego śluzą. I choć jest to nowoczesna, w pełni zautomatyzowana konstrukcja, powstała w miejscu dawnej, drewnianej maszynerii, po której wciąż widoczne są ślady na nabrzeżu.

Portishead - Magdalena Kiżewska

To właśnie marina w Portishead jest moim zdaniem, najładniejszą częścią miasta. Szerokie deptaki, liczne puby i restauracyjki bardzo przyjemnie wpisują się w morski klimat okolicy.

W ostatnich latach cała część miasta stykająca się z portem została odrestaurowana. Wyremontowano portowe urządzenia, zbudowano nowe nabrzeże oraz zagospodarowano tereny wokół niego. Powstały nowoczesne osiedla mieszkalne oraz instytucje związane z pracą w porcie. Jest tu zielono i bardzo spokojnie, idealne miejsce na popołudniowy relaks.

Z portu radzę przejść się brzegiem „morza” na zachód w kierunku Portishead Point Lighthouse i największego w tej części Anglii, otwartego basenu pływackiego. Po drodze na skałach stoją ogromne, wiktoriańskie domy. Większość stojących wysoko willi łączą z plażą wykute w skale stopnie.

Wygląda to naprawdę ładnie. Można sobie wyobrazić, jakie to uczucie usiąść w urządzonym na dawny styl salonie i popijać Gin, patrząc na przepływające kanałem statki.

Atrakcje w Bristolu, co robić w mieści oraz ile to kosztuje

  • Znajdź hotel w Bristolu, pamiętaj, by był on w pobliżu interesujących Cię atrakcji. Zwiedzanie będzie przyjemne i proste.

Śluza wodna w Portishead otwierająca dostęp do morza

Marina w Portishead, jako że leży przy Kanale Bristolskim, który znany jest z najsilniejszych pływów morskich w tej części świata, wyposażona jest w wysoką śluzę wodną. Dzięki temu łodzie i statki mogą wpływać i wypływać z portu, pomimo dużych różnic w poziomie wody na kanale i w samym porcie.

Woda w Kanale Bristolskim potrafi opaść i podnieść się nawet o kilkanaście metrów i to w ciągu kilku godzin. Dzięki sprawnie działającej śluzie ruch w porcie może trwać nieprzerwanie niemal przez całą dobę.

Bardzo ciekawie jest obserwować taką śluzę podczas pracy. Przy dużej różnicy poziomu wody w obu akwenach, spust wody wygląda naprawdę spektakularnie. Jeżeli wybieracie się do Portishead, warto sprawdzić na oficjalnej stornie portu, w jakich godzinach odbywa się otwarcie morskich wrót.

Śluza wodna w Portishead

Portishead jest częścią ogromnej, międzynarodowej sieci działającej w systemie MarineTraffic. Dzięki temu tu na miejscu można zaplanować niemal każdą podróż morską, obejmującą wszystkie części świata. Ludzie związani z żeglugą wiedzą, o czym mówię, a inni powinni zajrzeć na ich stronę, gdzie pokazany jest cały ruch statków na morzach i oceanach i to w czasie rzeczywistym.

Niepozorna, lecz bardzo ważna latarnia morska w Portishead Battery Point Lighthouse

Spacerując nabrzeżem, warto zwrócić uwagę na niepozorną latarnię morską, stojącą na północnym krańcu zatoki Woodhill Bay, nazywanym Battery Point. Jest ona dość niepozorna i nie tak spektakularna, jak jej strzeliste siostry, ale spełnia niezwykle ważną funkcję.

Kanał Bristolski jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc żeglugowych na świecie. System ostrzegawczy oraz informacyjny zainstalowany na jego wodach jest mocno rozbudowany. Wyżej wspomniana latarnia, jest jedną z ważniejszych jego części i działa od roku 1931.

Portishead w czasach wiktoriańskich

W wieku XIX, w okresie wiktoriańskiego przepychu, gdy bogata część angielskiej społeczności odkryła uroki życia na prowincji, rozpoczęła się moda na kupowanie posiadłości poza miastem. Okolice Londynu, Bristolu czy innych wielkich miast Wielkiej Brytanii zaroiły się od nowych projektów.

Wiktoriańskie wille w Portishead

W Portishead podobnie jak w pobliskim Clevedon czy położonym nieco dalej na zachód Weston Super Mare zaczęły powstawać letnie domy bogaczy z Bristolu. Trend ten jeszcze przyspieszył, gdy Isambard Kingdom Brunel, inżynier i wynalazca, zbudował kolej żelazną łączącą Bristol z innymi wielkimi miastami Anglii.

Isambard Kingdom Brunel genialny inżynier i wynalazca

Isambard Brunel zasłyną z tego, że niestrudzenie pracował nad unowocześnieniem wszystkiego, co wpadło mu w ręce. Zaplanował coś tak szalonego na czasy, w których żył, jak tunel pod Tamizą. Kolej łączącą najważniejsze miasta w Anglii czy pierwszy statek na świecie, który napędzała śruba znajdująca się pod powierzchnią wody, a nie jak dotąd, koła łopatkowe.

Część z pomysłów udało mu zrealizować. Najważniejsze z nich to Clifton Suspension Bridge, który stał się symbolem Bristolu. Pierwszy statek ze śrubą napędową to SS Great Britain, który stoi dziś w suchym doku, również w Bristolu.

Jednak wielu historyków i badaczy uważa, że największym wynalazkiem, który odmienił oblicze Anglii jest Great Western Railway; kolej żelazna, za której budowę został odznaczony Orderem Legii Honorowej. To właśnie pojawienie się pociągów w Bristolu doprowadziło do wzrostu popularności takich miasteczek jak Portishead.

Portishead na kartach historii

Rzymianie w Hiszpanii

W okolicach Portishead odnaleziono ślady dawnych osiedli, jeszcze z wczesnej epoki żelaza. Jednak prawdziwy rozwój miasta zapoczątkowali Rzymianie podczas okupacji Brytanii.

Prowadząc wykopaliska, odkryto pozostałości dawnych warsztatów, w których powstawały drewniane części okrętów. Poza tym archeolodzy odkryli stare magazyny, zbrojownie oraz odlewnie.

Po odejściu Rzymian Portishead zmieniło się w wieś rybacką, taką, jakich było wiele w okolicy. Wspomina o tym zapis w słynnej księdze Domesday Book.

Domesday Book Spis Powszechny Wilhelma Zdobywcy

Wilhelm Zdobywca, pomimo że postrzegany jest dziś jako wojownik i dzikus, był również niezwykle inteligentnym władcą. Dlatego też po podbiciu Anglii i umocnieniu się na tronie w roku 1085, zarządził spis powszechny swoich nowych ziem.

Tak powstała księga zawierająca spis wszystkich posiadłości ziemskich oraz informacji o ich właścicielach. Są tam dane o rozmiarach włości oraz przyległych do nich ziem i lasów. Poza tym zapisano w niej ilość pracujących na ziemiach chłopów, sztuki bydła oraz przybliżone dochody.

Doomsday Book - Spis powszechny Wilhelma Zdobywcy

Co jest niezwykle ważne w Domesday Book to to, że zawiera ona imiona i nazwiska właścicieli ziemskich. Dane te pozwalają dziś prześledzić losy całych pokoleń Angielskiej szlachty i mają ogromne znaczenie dla historyków i badaczy dziejów Anglii.

Również Portishead pojawia się na kartach Domesday Book. Widnieje tam lokalna nazwa miejscowości – Portisheve. Jak wynika z zapisków, nazwa ta wywodzi się z opisu miasta — Port at the head of the river.

Zgodnie z wyliczeniami, podczas spisu powszechnego zleconego przez Wilhelma Zdobywcę, Portishead wyceniono na 70 szylingów. Pracowało tam wówczas kilkudziesięciu chłopów i rybaków.

Portishead i prawo do posiadania stoczni oraz portu

W roku 1813 został wydany akt umożliwiający miastu Portishead budowę własnego portu, stoczni oraz posiadania własnych statków. To właśnie w tym miejscu historia miasta nabiera tempa.

Portishead wejście do portu

Z dnia na dzień Portishead nabrało znaczenia. Jak wspomniałem wcześniej, Kanał Bristolski jest bardzo niebezpiecznym miejscem, przez co wiele statków, z przyczyn technicznych czy pogodowych, nie mogło wpływać do portu w Bristolu. Rolę zapasowego portu przejęło Portishead. Proces rozwoju i ekspansji przyspieszył jeszcze, gdy do Bristolu dotarła kolej, a wraz z nią pojawili się bogaci inwestorzy.

Portishead i jego atrakcje

Jak wspomniałem na początku, dla mnie najładniejszą częścią miasta jest port i jego najbliższa okolica. Jednak również w innych częściach miasta można znaleźć coś interesującego.

High Street w Portishead

Jest to główna i zarazem najstarsza ulica w mieście. Pośród wiktoriańskich kamienic łatwo wypatrzeć najstarszy sklep w mieście – Wedmore’s. Został on otwarty w roku 1860 i działa do dziś. Innym ciekawym zabytkiem przy High Street jest kościół świętego Piotra – St. Peter’s Church.

Poza tym na ulicy jest wiele sklepów pamiętających czasy wiktoriańskie oraz te, w których na tronie zasiadał król Edward. Budynki, którym warto się przyjrzeć to FH Halliday and Son czy Tudor Garage – działający od roku 1895 warsztat samochodowy.

The Hotel Como w Portishead

Hotel Como uznany był w swoich czasach za jeden z najładniejszych hoteli w królestwie.  Jego gośćmi było wiele ówczesnych sław i członkowie rodziny królewskiej. Podczas otwarcia zapalono w nim 1000 żarówek elektrycznych, liczba ta była większa od wszystkich żarówek działających wówczas w mieście.

Battery Point Lighthouse Bell w Portishead


Ogromny, ponad dwutonowy dzwon, który wisiał niegdyś w miejscu, gdzie od roku 1931 stoi latarnia morska. Wcześniej to właśnie za pomocą dzwonu ostrzegano marynarzy o niebezpieczeństwach czekających na nich przy brzegach Kanału Bristolskiego.

Portishead Open Air Pool

Pomimo że Portishead ma własne plaże, to woda w Kanale Bristolskim nie należy do najczystszych. Przez ciągłe przypływy i odpływy, jest niemal zawsze zamulona i brunatna. Dlatego też w mieście, w okresie letnim działa największy odkryty basen pływacki w tej części Anglii.

Został on otwarty w roku 1962 i podczas upalnych dni jest sporą atrakcją.

Plaża w Portishead Beach

Plaża miejska w Portishead leży przy zatokach Woodhill Bay i Kilkenny Bay. Sama plaża jest dość przyjemnym miejscem, zwłaszcza latem. Jednak nie zdecydowałbym się na kąpiel w wodach Kanału Bristolskiego.

Portishead pełne jest małych pubów i uroczych kawiarni

Powyżej plaży znajduje się nieduże jeziorko Marine Lake, gdzie najmłodsi mogą poćwiczyć pływanie w kajaku czy innym wodnym sprzęcie, a dorośli posiedzieć w pubie przy kawie.

Poza atrakcjami Portishead warto wybrać się za miasto

Zupełnie niedaleko stoi przepiękna posiadłość Tyntesfield House należąca do National Trust, instytucji opiekującej się zabytkami w Wielkiej Brytanii. Podobna atrakcja – Clevedon Court stoi w niedalekim Clevedon.

Noah’s Ark Zoo Farm

Jest to największe zoo w zachodniej części Anglii. Idealne miejsce dla dzieci i całej rodziny. Można tu popatrzeć na takie zwierzęta jak lwy, słonie, żyrafy, tygrysy i wiele innych stworzeń z całego świata.

Noah’s Ark Zoo Farm, Clevedon Road, Wraxall Bristol, BS48 1PG

Oakham Treasures

Jest to bardzo ciekawe muzeum opowiadające o historii rolnictwa w tej części Anglii. Zebrano tu setki eksponatów związanych z uprawą ziemi oraz hodowlą bydła.

Oakham Treasures, Oakham Farm, Portbury Lane, Portbury, Bristol BS20 7SP

Wyprawa łodzią na Kanał Bristolski

W mieście działają lokalne firmy, które organizują wyprawy łodziom na Kanał Bristolski lub jeszcze dalej — na Atlantyk. Podczas takich wypadów można relaksować się na pokładzie statku, podziwiać widoku lub oddać się wędkowaniu.

Jak widzicie warto jest odwiedzić Portishead, chociażby tylko po to, by pospacerować po okolicy i poznać pełne historii zakamarki.

Portishead fakty, informacje i ciekawostki

  • Od roku 1880 port w Portishead zaczął przyjmować statki, które nie mogły wpłynąć do portu w Bristolu.
  • W roku 1926 w Portishead powstała ogromna elektrownia dostarczająca prąd do Bristolu.
  • Miasto wyraziło zgodę na przebudowę portowej części miasta z jednym warunkiem: Na terenie poddanym renowacji musi znaleźć się miejsce na promocję sztuki. Dzięki temu spacerując po mieście, co chwilę natykamy się na posągi, figury czy rzeźby lokalnych i światowych artystów.
  • Portishead to nazwa zespołu muzycznego o tej samej nazwie. W Portishead urodził się założyciel grupy Geoff Barrow. Portishead powstał w roku 1991 i co ciekawe, utwór muzyczny, który przyniósł im sławę, nie był przebojem, a ścieżką dźwiękową do filmu To Kill a Dead Man. Twórczość Portishead zaliczana jest do gatunku Trip hop nazywany również Bristol Sound albo Bristol Acid Rap.