No i jest, mamy kolejny grudzień i kolejne Święta Bożego Narodzenia! A skoro Święta to i choinka, no i oczywiście ozdoby choinkowe. O historii drzewka bożonarodzeniowego pisaliśmy już wcześniej w artykule — Choinka świąteczna jej historia i pochodzenie w naszej tradycji.

Historia ozdabiania drzewek w okresie zimowym jest bardzo stara i pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. W obecnej formie jednak drzewko bożonarodzeniowe jest z nami od niedawna.

Nasi przodkowie przed wiekami obchodzili święto zwane Szczodrymi Godami. Były to dni radości, w trakcie których wyrażano radość z faktu, że nastąpiło zimowe przesilenie. Bardzo krótkie dni zaczynały się wydłużać i w ludziach rodziła się nadzieja na bezpieczne dotrwanie wiosny.

We wsiach organizowana zabawy połączone z obrzędami i ceremoniami dziękczynnymi. Jedną z tradycji było strojenie domów, drzew lub snopków siana owocami, suszonymi liśćmi czy własnoręcznie wykonywanymi błyskotkami.

Zdobienie drzewek na Boże Narodzenie


Zwyczaj zdobienia domów został z czasem zasymilowany przez chrześcijaństwo i w mniej lub bardziej zmienionej formie, przetrwał do dziś.

Zabawa rodzinna przy choince w Boże Narodzenie

W grudniu drzewka zdobi się w całej Europie, obu Amerykach i w wielu innych miejscach na świecie. Powoli, lecz nieubłaganie drzewko świąteczne przestaje być chrześcijańskim symbolem świąt. Przykładem jest Anglia, gdzie odsetek ludzi wierzących jest bardzo niski, a mimo to niemal w każdym domu stoi oświetlone lampkami drzewko.

Co ciekawe nawet w domach hinduskich czy arabskich, zobaczyć można świąteczne ozdoby, a przecież osoby te z chrześcijaństwem nie mają wiele wspólnego.

Ozdoby choinkowe dawniej i dzisiaj


Ozdoby choinkowe, jakie możemy dziś kupić na każdym kroku, są przepiękne, kolorowe, błyszczące i robią ogromne wrażenie. Jednak chwilami można poczuć tęsknotę za dawnymi, skromniejszymi ozdobami. Niegdyś całe rodziny spędzały wspólnie czas, przygotowując świąteczne zdobienia. Powstawały papierowe łańcuch, malowane farbkami karteczki z życzeniami, zabawki z drewna, kasztanów czy barwnych szkiełek.

Choinka na Boże Narodzenie ustawiona w wielkiej sali za dębowymi drzwiami

I choć dawne choinki nie były tak spektakularne i nie wyglądały perfekcyjnie, było w nich coś magicznego i swojskiego. Nie wiem jak Wy, ale ja tęsknię za zapachem kleju, trochę niezdarnymi, kolorowymi rysunkami, malowanymi farbkami czy koślawymi figurkami, opowiadającymi wymyślane przez nas historie.

Jednak świat pędzi do przodu i na wszystko brakuje dziś czasu. Poza tym przecież nieważne jak wyglądają nasze choinki, ważne jest to, byśmy w ich pobliżu spotkali wszystkich tych, których kochamy i tych, z którymi chcemy być.


Korzystając z okazji, redakcja Naszych Szlaków i wszyscy ich członkowie, życzą naszym czytelnikom kolorowych, radosnych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia, a także szczęśliwego Nowego Roku. Oby był on mniej zaskakujący i pozwolił nam podróżnikom wyruszyć ponownie w świat.

Wszystkiego dobrego!


Tapeta świąteczna do pobrania


Jak zawsze mamy dla Was tapetę na ekrany komputerów. Tym razem jest to tapeta z ozdobami choinkowymi. Zapraszamy do ściągania i życzymy wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.


Ozdoby choinkowe ciekawostki


  • Najdroższa bombka choinkowa wyceniona została na ponad 400 tysięcy złotych. Powstała ona ze 188 rubinów, ponad 1500 diamentów oraz białego złota. Praca, jaką włożył w jej stworzenie artysta, zajęła mu ponad rok.
  • Pierwsze szklane bombki choinkowe, według legendy, stworzono z powodu skrajnej biedy. Taniej było zrobić szklaną ozdobę niż kupić ciastka, owoce czy nawet papierowe ozdoby.
  • Pierwsze szklane bombki pojawiły się w sprzedaży w roku 1840 w Niemczech.
  • Według mistyków kulisty kształt symbolizuje nieskończoność. Bombki choinkowe mają być symbolem wiecznej natury i nieskończonej ilości ludzkich możliwości.
  • W Polsce szklane ozdoby choinkowe pojawiły się pod koniec XIX wieku.
Bombki oraz inne ozdoby choinkowe
  • Początkowo bombki imitowały przedmioty, które wcześniej wieszano na choinkach. Były to więc owoce i orzechy. Później bombki przybrały kształt wielu innych przedmiotów.
  • W niektórych częściach Polski na bombki mówi się bańki lub cacka.
  • Po śląsku szklane ozdoby choinkowe to glaskugle lub gołki.
  • Polska jest jednym z największych producentów ręcznie wykonywanych ozdób choinkowych. Takie malowane ręcznie szklane cuda są bardzo cenione przez wielu klientów, w tym wielu z zagranicy. Polskie szklane bombki trafiają nawet do Japonii i Australii.
  • Największym zakładem produkującym bombki choinkowe jest fabryka w Miliczu w województwie dolnośląskim.
  • Produkcja bombek choinkowych trwa cały rok, choć sprzedają się one niemal wyłącznie w okresie Bożego Narodzenia.
  • Nim powstanie bombka choinkowa wykonywany jest model z wosku. Następnie wosk zalewany jest gipsem lub gliną, która stanowić będzie wzór do wykonania metalowej formy.
Błyszczące ozdoby choinkowe
  • Średnio na jeden kilogram przypada ponad 150 bombek.
  • Słynne miejsca, do których trafiły polskie bombki choinkowe to między innymi ogromna choinka w równie wielkim salonie domu Michaela Jackson oraz choinka w Białym Domu.
  • Największa ozdobiona choinka w Polsce, stanęła w Gdańsku. Gdy ją ozdobiono, ważyła ponad 4 tony.