Papuga Ara Ararauna to duży ptak, żyjący wolno w Ameryce Południowej. Ten gatunek papugi łatwo jest rozpoznać. Mają one rozpiętość skrzydeł niemal metra, absolutnie fantastyczne ubarwienie oraz wielki i silny dziób.

Papuga Ara zwyczajna


Na wolności Ara żyje na wilgotnych terenach, najchętniej w okolicach rzek lub jezior. Lubi gęste lasy, w których dzięki ubarwieniu potrafi skutecznie się ukryć. Najłatwiej spotkać je w Boliwii i Brazylii.

Ararauny są najpopularniejszym z gatunków ar, co za tym idzie najłatwiej spotkać je na rynku ptaków hodowlanych. Bardzo łatwo je rozpoznać, są duże i ciekawskie, a ich zabarwienie przykuwa wzrok już z daleka. Pierś tej papugi oraz dolna część skrzydeł i ogona są w barwie jaskrawo żółtej, a nawet pomarańczowej. Zabarwienie tyłu głowy i grzbietu jest jaskrawo niebieskie z zieloną głową i czarnym dziobem.

Niestety, piękne ubarwienie papugi oraz jej przyjacielski charakter powodują, że jest to ptak chętnie odławiany i sprzedawany do hodowli.

Ara jest ptakiem stadnym i choć zdarza im się żyć w parach, to jednak preferują grupy składające się z kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Jednocześnie należy pamiętać, że papugi te nie znoszą samotności. Jest to kłopotliwe, gdy ptak ten żyje z nami pod jednym dachem i domaga się atencji niemal przez cały czas.

Papuga Ara ararauna jako domowy pupil


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal każda papuga, jaką mogliśmy kupić na europejskim rynku pochodziła z naturalnego odłowu. Okazało się jednak, że ptaki te świetnie mnożą się w niewoli, więc dziś niemal wszystkie ary pochodzą z hodowli.

Solidna klatka dla ary


Nim jednak zamieszkamy z arą pod jednym dachem, musimy dobrze się zastanowić. Ptaki te są dość wymagające. Warto zacząć od ilości miejsca. Pojedynczy ptak będzie potrzebował co najmniej kilkumetrowej klatki.

Klatka musi być bardzo solidna. Najlepiej z wytrzymałych metalowych prętów. Dziób ary jest niezwykle silny i mniej wytrzymałe ogrodzenie jest w stanie roznieść w drzazgi.

Towarzystwo dla papugi jest bardzo ważne


Inną sprawą jest dotrzymywanie papudze towarzystwa. Właściciele ptaków, z którymi rozmawialiśmy twierdzą, że są one jak dzieci. Za wszelką cenę starają się zwrócić na siebie uwagę i domagają się zabawy.

Ptaki samotne, pozostawione same sobie stają się ospałe, zestresowane i potrafią zapaść na depresję. Objawem tej ostatniej jest zaprzestanie wydawania i powtarzanie dźwięków przez ptaka.

Jeżeli zatem zdarza wam się nie wracać do domu przez całe dnie, należy przemyśleć zakup dwóch lub więcej ptaków.

Papuga Ara i koszty jej utrzymania


Przed zakupem ary musicie pamiętać, że to dość kosztowny domowy pupil. Sama klatka i przygotowanie pomieszczenia to spory wydatek. Przykładem mogą być konary drzewa, na których siada ara. Jak solidne by one nie były to potężne pazury papugi i jej ogromny dziób poradzą sobie z nimi w tydzień lub dwa.

Do tego dobrej jakości pokarm, pielęgnacja i regularne wizyty u weterynarza, mogą całkiem solidnie obciążyć wasz budżet.

Znany nam właściciel papugi twierdzi, że jej utrzymanie kosztuje mniej więcej tyle ile wynoszą koszty utrzymania dużego psa. Poza tym ptak ten będzie nam towarzyszył przez większość życia, gdyż w niewoli ara dożywa około sześćdziesięciu lat.

Papugi i ich słynna inteligencja


Niemal wszystkie gatunki dużych papug cechuje niezwykle wysoka inteligencja. Wyniki, które uzyskano podczas skrupulatnych badań wskazują, że duże papugi, w tym i ary, inteligencją dorównują małym dzieciom.

Potrafią one używać narzędzi, rozwiązywać nawet skomplikowane problemy w otaczającym ich świecie, komunikować się z innymi osobnikami swojego gatunku, a także uczyć się komunikacji z innymi.

To ostanie to słynne powtarzanie przez papugi ludzkich słów, którym przypisują odpowiednie znaczenie. Osobiście byłem świadkiem gdy papuga komunikowała się ze swoim właścicielem niemal pełnymi zdaniami. Jednocześnie podejmowała własne decyzje i odpowiadała na pytania.

Papugi są bardzo muzykalne i rozumieją czym jest rytm. Potrafią poruszać się wraz z muzyką, a nawet śpiewać lub uderzać dziobem do rytmu.

Mam nadzieję, że choć odrobinę zainteresowaliśmy Was majestatycznymi i niezwykle pięknymi ptakami jakimi są papugi ara.


jeżeli macie jakieś doświadczenia z papugami lub innymi dużymi ptakami napiszcie proszę, chętnie o tym posłuchamy, a nawet oddamy Wam głos w kolejnym artykule.

Tapeta z papugą do pobrania zupełnie za darmo


Poniżej jak zwykle znajdziecie dwa zdjęcia w formacie FullHD, które mamy nadzieję ozdobią ekrany Waszych komputerów. Jedna z tapet zawiera kalendarz na miesiąc styczeń 2021, druga jest bez kalendarza i może gościć na Waszych pulpitach dłużej.

Zapraszamy też do naszego działu z tapetami, gdzie znajdziecie więcej tapet oraz sporo ciekawych informacji.


Papugi ciekawostki


  • U wielu rodzajów papug nie występuje zróżnicowanie płciowe. Jedynym sposobem na sprawdzenie czy mamy do czynienia z samicą czy samcem, jest badanie endoskopowe lub badanie DNA.
  • Papugi są jednymi z najmądrzejszych ptaków. Inteligencją dorównują dzieciom.
  • Papugi bardzo szybko się uczą, uwielbiają zabawę i zadania, które rozwijają ich umiejętności.
  • Wielkość mózgu papugi w stosunku do masy ciała, jest bardzo zbliżona do tej obserwowanej u ssaków naczelnych.
  • Ptaki ze wszystkich gatunków papug są bardzo muzykalne i świetnie naśladują wszelkie dźwięki.
  • Młode papug dojrzewają bardzo wolno. Zdarza się, że pozostają w gniazdach nawet cztery lata.
  • Ara na wolności żyje przeciętnie 40 lat. W niewoli, jeżeli ma odpowiednie warunki, dożywa niekiedy nawet 70 lat. Gdy więc sprawimy dziecku w prezencie papugę, jest szansa, że razem się zestarzeją.
  • Ara jest zagrożona wyginięciem. Tylko po części ma to związek z ich odławianiem. Największym problemem jest niszczenie ich środowiska naturalnego.
  • W przeciągu ostatnich 50 lat w Ameryce Południowej, wymarła połowa gatunków ary.
  • Są udokumentowane przypadki, gdy zagubiony ptak znał adres pod którym mieszkają jego właściciele.
  • W USA miała miejsce zabawna sytuacja. Do jednego z domów sąsiedzi wezwali policję gdyż, w nocy słyszeli wołanie o pomoc. Okazało się, że to papuga wykrzykiwała swoje ulubione fragmenty z filmów gangsterskich.