Stolica Tajlandii Bangkok słynie z wielu atrakcji, które każdy przybysz powinien odwiedzić, a przynajmniej próbować, gdyż wiele miejsc zamyka się, nie informując nikogo o tym fakcie.

Jak wiadomo, każdy szuka czego innego. Tak samo w Bangkoku, jedni chcą przespacerować się ulicami tego potężnego, ponad piętnastomilionowego miasta, inni natomiast zażywać wyrafinowanych rozrywek, jakie oferuje mroczna część Bangkok. Pragnienie to wzmogło się po obejrzeniu filmu „Kac Vegas w Bangkoku”. Jednak większość podróżników przylatuje tu, by zobaczyć najsłynniejsze buddyjskie świątynie i pałace w Tajlandii.

Bangkok i jego dumni mieszkańcy

Tajowie są bardzo dumni ze swej stolicy, nie zapomnijmy więc wspomnieć podczas rozmowy z nimi o jej  wspaniałości, zapewni wam to przychylność rozmówcy już na samym początku.

Galeria fotografii podróżniczej

Mieszkańcy Bangkoku nadali swojemu miastu dość długą i skomplikowaną nazwę:

Miasto aniołów, rezydencja Szmaragdowego Buddy, miasto boga nie do zdobycia, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma drogimi kamieniami, bogata w potężne pałace królewskie, równe niebiańskiej siedzibie odrodzonego boga, miasto podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wisznu.

Takie tłumaczenie znalazłem i myślę, że jest bliskie oryginałowi.

Co robić w Bangkoku i ile to kosztuje

Główne atrakcje sakralne i świątynie w Bangkoku, które odwiedziliśmy

Jako Nasze Szlaki, które słyną z nieprzeciętnej umiejętności planowania każdej podróży, (ukłony dla Magdusi za ciężką pracę), już na początku mieliśmy kompletny plan na czas naszego pobytu w Bangkoku oraz gotową mapę zwiedzania miasta.

Jedna z licznych świątyń w Bangkoku

Nasza wyprawa po Bangkoku i jego świątyniach trwała kilka dni, lecz polecam, o ile to możliwe, rozłożyć ją na znacznie dłuższy okres.

Poniżej znajdziesz opis odwiedzonych przez nas miejsc takich, które szczególnie przypadły mi do gustu i gorąco polecam dodać je do Twojej listy.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku (Phra Borom Maha Ratcha Wang)

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku to kompleks budynków, które przez niemal dwieście lat służył monarchii jako oficjalna siedziba tajlandzkich królów. Dopiero w roku 1946 król Bhumibol Adulyadej zmienił siedzibę na pałac Chitralada.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Polecam, byś znalazł sobie hotel właśnie w okolicach Wielkiego Pałacu, będziesz miał wówczas doskonały punkt wypadowy do zwiedzania nie tylko tego zbytku, ale do wielu innych położonych w jego sąsiedztwie. O miejskim transporcie pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, mówiącym o pierwszych krokach w Bangkoku.

Kompleks pałacowy znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Menam i otoczony jest murem długim na niemal dwa kilometry. By dostać się do środka, należy kupić bilet i poddać się procedurze bezpieczeństwa podobnej do tej na lotnisku. Wszelkie przedmioty uznane za niebezpieczne zostaną nam odebrane.

Można za to wnosić wodę, która jest bardzo ważna, pamiętajcie, nigdy, ale to nigdy nie wychodźcie z hotelu bez wody.

Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaeo)

Świątynia Szmaragdowego Buddy to najważniejsza część Wielkiego Pałacu. Jest to także najświętsza w Tajlandii buddyjska świątynia. Do jej wykonania użyta ogromnych ilości srebra, z którego wykonano między innymi płyty pokrywające posadzkę oraz zdobienia wewnątrz świątyni. Sam Posąg Szmaragdowego Buddy wykonany jest ze szmaragdów, złota i drogich kamieni, osadzono go na kilkumetrowym złotym cokole, a ponad nim rozpięty został równie cenny baldachim.

Świątynia Szmaragdowego Buddy w Bangkoku

Pod posągiem stoi naturalnej wielkości Budda w całości odlany ze złota. Waży on 75 kilogramów i jest bogato rzeźbiony oraz ozdobiony drogocennymi kamieniami. Ściany i przedmioty otaczające centralną część świątyni także zdobione są złotem. Poza tym ściany i sufit świątyni są udekorowane przepięknymi malowidłami ze scenami życia Buddy.

Niestety wewnątrz świątyni nie wolno robić zdjęć! Wolałem nie ryzykować potajemnych pstryknięć, gdyż uzbrojeni strażnicy wyglądają bardzo groźnie i podobno są bezlitośni.

Wielki Pałac w Bangkoku (Chakri Maha Prasat Hall)

Centralny i największy pałac w kompleksie, zbudowany został w stylu włoskiego odrodzenia, dzięki czemu przypomina siedziby europejskich władz i nie do końca, moim zdaniem, pasuje do tego miejsca. Pomimo że nie jest to już oficjalna siedziba władz Tajlandii, to jednak sporo oficjalnych i mniej oficjalnych imprez związanych z rodziną królewską właśnie tu się odbywa. Dlatego też może się zdarzyć, że gdy będziesz w mieście, miejsce to nagle zostanie zamknięte dla zwiedzających. Na szczęście nie dzieje się tak zbyt często.

Front Pałacu Królewskiego w Bangkoku

Cóż Wielki Pałac Królewski w Bangkoku jest wspaniałym miejscem i nie sposób go pominąć, będąc w mieście. Osobiście rozczarowało mnie trochę to, że dla zwiedzających udostępniono niewielką część zabytku i zwiedzanie trwa nie dłużej niż godzinę, a bardzo łatwo zmieścić się w 30 minutach. Co jeszcze przeszkadza? Tłumy turystów, a byliśmy tam przed oficjalnym sezonem turystycznym.

Świątynia Odpoczywającego Buddy (Wat Pho)

Świątynia Odpoczywającego Buddy to miejsce bardzo interesujące i o wiele spokojniejsze od świątyń w Wielkim Pałacu.

Wat Pho jest jedną z największych i najstarszych świątyń w Bangkoku. Znajduje się w niej ponad tysiąc wizerunków buddy, na czele z leżącym. Świątynia, w której leży posąg, nazywana jest główną świątynią i to właśnie to miejsce jest najchętniej odwiedzane przez turystów. Poza samym słynnym posągiem rozciągniętego świętego warto zobaczyć otaczające świątynię ogrody, no i oczywiście odwiedzić sławną na cały świat szkołę tajskiego masażu, która działa w sąsiedztwie świątyni.

Posągi Buddy w świątyni

Możemy tu spotkać wielu buddyjskich mnichów, którzy są bardzo mili i sympatyczni, a co najważniejsze bezinteresowni. Nam niestety nie udało się z żadnym porozmawiać, ale radzę Wam próbować.

Posąg Leżącego Buddy ma 46 metrów długości i aż 15 wysokości. Przedstawia wielkiego mistrza w chwili, gdy ten odpoczywał. Posąg jest pozłacany i wykonany z wielką dbałością o szczegóły. Stopy dla przykładu wykonano z macicy perłowej i ozdobiono starożytnymi symbolami.

Jak już pisałem, na terenie obiektu znajduje się ponad tysiąc rzeźb, wiele z nich jest bardzo starych i dotarły tu z innych, dawno nieistniejących już świątyń. Poza posągami buddy cały teren usiany jest wieloma chedi. Cztery z nich, te największe, symbolizują pierwszych władców Tajlandii. Budynki są pięknie i kolorowo zdobione ceramiką, co sprawia, że zdjęcia na ich tle wyglądają wprost fantastycznie.

Posąg leżącego Buddy w Bangkoku

Poza tym znaleźć możemy tu wiele symboli związanych z medycyną naturalną i starożytną sztuką masażu. Legenda głosi, że nim wybudowano pierwszą świątynię, mieściła się tu umiejąca leczyć każde schorzenie szkoła tajskiej medycyny naturalnej.

Świątynia Złotej Góry (Wat Saket Ratcha Wora Maha Wihan)

Świątynia zwana jest też Świątynią Mycia Włosów. Historia tłumaczy tę nazwę pewnym wydarzeniem z czasów niekończących się wojen z dawniejszą Kambodżą. Król Rama I po zwycięstwie nad wojskami wroga wracał do swego pałacu. Martwił się jednak, że jego lud zobaczy go zmęczonego i zakurzonego. By tego uniknąć, przystanął nad malutkim strumieniem, by się umyć. Wszystko grało do momentu, gdy zaczął myć włosy. A miał wspaniałą fryzurę sięgającą niemal do ziemi, strumień natomiast był mały i wody w nim nie było za wiele.

Świątynia Złotej Góry w Bangkoku widok z miasta

Król zaczął się wtedy modlić, a w odpowiedzi pękła pobliska skała i z jej wnętrza trysnęła najczystsza woda, jaką w okolicy widziano. Król z namaszczeniem umył długie włosy i nakazał w tym miejscu zbudować świątynie.

Miejsce to wielokrotnie przebudowywano i odnawiano. Któregoś razu jednego z władców poniosła fantazja i kazał usypać wzgórze na ponad 70 metrów wysokie. Na jego szczycie wybudowano olbrzymią chedi, ta jednak i dopiero wiele lat później na wzgórzu postawiono obecną, złotą chedi. Tak powstała Złota Góra, która przez długi czas była najwyższym wzniesieniem w mieście.

By wspiąć się na wierzchołek góry, trzeba pokonać 318 schodów. Złota kopuła leży na czworokątnym cokole, który służy mnichom do medytacji, a turystom do podziwiania widoków. Te ostatnie są niesamowite zwłaszcza podczas wschodu i zachodu słońca. Ze wszystkich stron widać panoramę miasta z wielkimi drapaczami chmur w oddali, choćby dla tego widoku warto się tu wybrać.

Świątynia Złotej Góry widok od strony miasta

We wnętrzu świątyni w jednej z mniejszych chedi znajduje się relikwia Buddy odkryta przez Anglików w Nepalu w roku 1897. Królowa Wiktoria podarowała odnalezione skarby ówczesnemu królowi Syjonu z poleceniem, by podzielił je po równo każdemu z państw, które będzie nimi zainteresowane. Delegacje z Cejlonu, Birmy, Japonii, a nawet Syberii przybyły do Bangkoku po swoją część. Tajlandia, która wtedy zwana była Syjamem, swoją relikwię zamknęła w małej złotej chadi na szczycie Złotej Góry.

Co roku w połowie dwunastego miesiąca księżycowego zwykli śmiertelnicy mogą wejść do środka świątyni, by oddać cześć relikwii. Niekończące się kolejki otaczają całe wzgórze przez wiele dni, z czego korzystają straganiarze, rozstawiając swoje kramy w pobliżu świątynnego wzgórza.

I to tyle na dziś. Wyżej wymienione świątynie, to jak się wydaje najważniejsze miejsca z tych, które zaplanowaliśmy odwiedzić. W Bangkoku świątyń buddyjskich jest ponad 400, prawie 50 meczetów i jedynie 10 kościołów chrześcijańskich, jak widzicie każdy znajdzie coś dla siebie.

Magdalena Kiżewska udeża w dzown modlitewny na Złotej Gorze w Bangkoku

Zachęcamy do Cię do odwiedzin nie tylko w miejscach, które my widzieliśmy. Pamiętajcie tylko, że ze świątyniami buddyjskimi jest jak z kościołami, widziałeś najważniejsze, to tak jakbyś widział wszystkie.

Oczywiście Bangkok to nie tylko świątynie. Miasto jest ogromne i możesz znaleźć w nim całą masę atrakcji jak na przykład muzeum znajdujące się w domu Jima Thomsona, człowieka, który zakochał się w Bangkoku i został tu na zawsze.

Świątynie w Bangkoku ciekawostki

  • W Bangkoku jest ponad 400 świątyń buddyjskich, lecz znajdziesz miejsca kultu niemal wszystkich innych religii świata.
  • Największą świątynią w Bangkoku, a zarazem najstarszą jest Świątynia Leżącego Buddy. Zajmuje ona obszar ponad 80 tysięcy metrów kwadratowych.
  • Wiele świątyń w Bangkoku posiada pomieszczenia niedostępne dla turystów. Są w nich najczęściej przechowywane relikwie oraz zbiory biblioteczne.
  • Wstęp do wielu świątyń w Bangkoku jest darmowy, a przed wejściem do innych należy zapłacić symboliczną kwotę za bilet.
  • Przed wejściem do świątyni buddyjskiej należy pamiętać o tamtejszej etykiecie. Kobiety muszą zakryć ramiona i kolana. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednim strojem, będziesz mógł kupić coś przed świątynią.
  • Przed wejściem do świątyni trzeba zdjąć buty.
  • W świątyni nie wolno siadać na ziemi ze stopami wyciągniętymi w kierunku Buddy, gdyż obraża to jego wizerunek.
  • Świątynie w Tajlandii otwierane są codziennie.
  • Poruszając się po mieście, często będziesz zaczepiany przez niby to przypadkowych przechodniów, którzy będą starali się pokierować Cię do „najciekawszego miejsca w mieście„. Pamiętaj, że są to najczęściej naganiacze z lokalnego biznesu, nie daj się oszukać.
  • Chedi to budynek w kształcie dzwonu z relikwią Buddy wewnątrz.