Twierdza Alhambra w Andaluzji – Hiszpania

Jak wynika z listów, które do nas napływają, lubicie czytać o zamkach i warowniach. Cóż w takim razie, podobnie jak Michał w poprzednim artykule, zabiorę was do zamku. W zasadzie nie jest to zamek jakich w średniowieczu zbudowano od zatrzęsienia w całej Europie. Alhambra jest jednym z niewielu zabytków arabskiego budownictwa na naszym kontynencie, a na pewno jest najokazalsza.

Do Alhambry dotarliśmy, przemierzając Grenadę, andaluzyjską część Hiszpanii. Olbrzymią budowle dostrzegliśmy już z daleka gdy opuszczaliśmy góry Sierra Nevada.

Zobacz też:
Malaga, brama Costa del Sel
Wyprawa na Majorkę
Wyprawa na Gibraltar
Lanzarote – Wyspa ognia


Zespół pałacowy nie od parady nazywany był warownym. Z odległości z jakiej go zobaczyliśmy, widać było doskonale jak trudnym musiał być celem dla nacierających wojsk.

Widok na twierdzę Alhambra w Andaluzji
Widok na twierdzę Alhambra w Andaluzji

Alhambra posiada potężne mury i wieże. Uwagę przyciąga szczególnie słynna Torre de la Vela ze wspaniałym widokiem na miasto. Najwyższą wieżą jest Torre del Homenaje, to z jej szczytu kontrolowano cały system obronny Alhambry.

Historia twierdzy Alhambra

W niespokojnym XII wieku budowla służyła jako siedziba Mauretańskich kalifów. Rolę tę pełniła aż do XV wieku gdy zastał zdobyta. Była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii. Ostatecznie, nim odbudowano ją w pierwotnym stylu, służyła jako siedziba emirów Grenady a potem więzienie.

Cała twierdza składa się z wielu budynków, powstających w różnych epokach. Zwykły spacer pośród nich może zająć cały dzień.

Nam najbardziej do gustu przypadł pałac Nasrydów. Ludzie, z którymi rozmawialiśmy twierdzą, że jest to najpiękniejszy i najlepiej zachowany pałac arabski na całym świecie. Tak dokładnie, nawet w samej Arabii nie zachował się drugi taki. Nie wiem czy czytaliście baśnie tysiąca i jednej nocy. Ja jako dziecko uwielbiałem je. Teraz wiem, że wszystkie opisane tam historie mogły dziać się właśnie tu.

Twierdza Alhambra w Andaluzji - Hiszpania. Piękny pałac arabski.
Twierdza Alhambra w Andaluzji – Hiszpania. Piękny pałac arabski.

Pałac pełen jest dziedzińców i pomieszczeń dekorowanych rzeźbami i kolumnami. Ściany zdobią ornamenty, przedstawiające wersety Koranu. Pełno tam niewielkich ogrodów  z fontannami i gajami owocowymi. Na ścianach bogato zdobione balkony i tarasy pozwalają przyglądać się miastu leżącemu u jego stóp. Najlepiej rozpoznawalnym miejscem pałacu jest dziedziniec Lwów. Musimy go minąć by dostać się do prywatnych królewskich apartamentów. To w nich znajdziemy rezydencje rodziny królewskiej i oczywiście imponujący harem. Rozmawiając z Magdą uznaliśmy to za jedno z najpiękniejszych miejsc historycznych jakie do tej pory odwiedziliśmy. Miejsce obowiązkowe dla wszystkich, którym nie wystarcza leżenie plackiem na gorących Hiszpańskich plażach.

Na zakończenie

W zasadzie każdy z budynków Alhambry zasługuje na oddzielny artykuł. Podobnie zresztą jak miasto Grenada, które uznawane jest za jedno z bardziej fascynujących miejsc Europy i świata. Dzięki położeniu panuje tam niezwykle zdrowy i stabilny klimat. Przez całe tysiąclecia tereny te były prawdziwym tyglem wielu kultur, co widać w lokalnym folklorze, architekturze a także kuchni. Ale o tym już następnym razem.

Co do cen na jakie trzeba się przygotować. Jest stosunkowo tanio, przynajmniej było w 2014 roku. Transport publiczny dobrze działa więc nie ma problemu. Oczywiście najwygodniej podróżować autem.


 

 

9 thoughts on “Twierdza Alhambra w Andaluzji – Hiszpania”

 1. Dzień dobry wszystkim! 🙂 Kawa gotowa, szefowa chora, szykuje się szczęśliwy przedświąteczny dzień 😛
  Jeszcze tylko poczytało by się :/

 2. Też macie wrażenie, że Arabowie kiedyś a dziś to jak przepaść? Piękne pałace, wynalazki i rozwój nauki. Dziś to tylko wspomnienie.

  1. Zmieniło się tylko to, że w pewnym momencie swojej historii poszli drogą wiary a nie drogą nauki jak świat zachodu. Taka jest prawidłowość, albo religia albo mądrość. Widać to świetnie po europie. Całe wieki ciemne pod rządami kościoła, dopiero oświecenie przyniosło rozwój i dobrobyt. Dziś widać to jak na dłoni, państwa świecki żyjące w dobrobycie i rozwijające się a po przeciwnej osi ciemnota i zabobony. Najgorsze że polska stoi w rozkroku, połowa kraju pragnie oświecenia i integracji ze światem a pozostała część marzy o klęcznikach i umartwianiu.

 3. Widziałem na fb, że o Chojnicach chcecie pisać. Słyszałem kiedyś opowieść od znajomego księdza o podziemiach, które łączą Kościół Farny i Bramę Człuchowską a także podobno zamek w Człuchowie. Opowiadał mi też stare legendy ale już wyleciały mi z głowy. Może cos na ten temat napiszecie.
  Pozdrowienia.

 4. Dawno tu nie zaglądałam, a widzę szkoda. Zebrało się pare fajnych artykułów. Podobał mi się ten o jaskiniach w Portugalii i o wyprawie na Kasprowy Wierch (fajnie czyta się o miejscu w którym się było, tzn na Kasprowym bo w Portugalii jeszcze nie byłam).
  Od razu widać że pisze dwoje autorów, teksty zupełnie różne ale oba warsztaty ciekawe.
  Fajnie było by poczytać o tym jak powstała idea Naszych Szlaków i jak to wygląda od strony warsztatowej.
  Pozdrawiam i życzę ciekawych tekstów.

 5. Mieliśmy w planach kiedyś tam podjechać. Byliśmy już dwa razy w Maladze i to nie jest daleko. Ale zawsze wygrywały te choler…e plaże 🙂 Następnym razem to już na pewno, zwłaszcza po tych fotografiach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *