Tokyo Lifestyle Book – nietypowy przewodnik po stolicy Japonii

Pamiętacie jeszcze artykuły Izy, która napisała specjalnie dla Naszych Szlaków o Japonii i zwyczajach tam panujących? Podejrzewam, że większość naszych czytelników (w tym i ja) z zainteresowaniem czekała na kolejne odcinki wpisów, które opowiadały o dziwactwach z którymi można zetknąć się na ulicach japońskiej stolicy.

Te wszystkie zasady savoir vivre panujące w środkach komunikacji miejskiej, restauracjach i w miejscach publicznych. Czy też ciekawostki związane z codziennymi czynnościami, które w kraju kwitnącej wiśni wyglądają zupełnie inaczej niż u nas, pozwalały nam poznać Japonię troszeczkę bliżej.  Jednak ciągle czegoś brakowało i zdecydowanie chciało się więcej.

Tokio life syle book to przewodnik po Tokio stolicy Japonii

Dlatego gdy odezwało się do nas krakowskie wydawnictwo Znak Literanova i zapytało, czy nie chcielibyśmy przeczytać książki Tokyo Lifestyle Book autorstwa Aleksandry Janiec, która lada moment ma trafić na półki w księgarniach. Nawet się nie zastanawiałem i po krótkiej chwili oczekiwania na kuriera, rozpocząłem podróż po dziewięciu dzielnicach Tokio.

Czy dowiedziałem się czegoś nowego? Jaki wpływ na Tokio miała katastrofa w elektrowni atomowej w  Fukushimie i czy warto było poświęcić czas na przeczytanie tego przewodnika? – o tym już za momencik.

Tokyo Lifestyle Book – przewodnik ciekawy jak zasady panujące w Japonii

Wybaczcie, ale muszę to napisać – Tokyo Lifestyle Book jest to najdziwniejszy przewodnik po mieście jaki dotychczas miałem okazję czytać. Poważnie!

Zazwyczaj jak otwiera się książkę, która ma nas poprowadzić po miejscach które chcielibyśmy odwiedzić, to ta prowadzi nas z punktu A do punktu B. Tam przystaje w zasadzie tylko na momencik by krótko opowiedzieć o atrakcjach na nas czekających i już pędzi dalej. Hop i do kolejnego punktu z listy.

W przypadku Tokyo Lifestyle Book jest zupełnie inaczej. Autorka zabiera nas w podróż ulicami Tokio ukazując ich oblicze z punktu widzenia mieszkańców tego miasta.  Ci w krótkich rozmowach dzielą się z czytelnikiem cząstką samego siebie i swojego codziennego życia.

Tokio life syle book to przewodnik po Tokio stolicy Japonii

Mamy więc okazję przeczytać historię tokijskiego emeryta, który wychowany został zgodnie z zasadami panującymi w jego młodości. Poświęcił się całkowicie pracy w korporacji, a teraz ze zdziwieniem patrzy na zmiany zachodzące w Japonii.

Następnie zostajemy wchłonięci przez opowieść młodych projektantów mody z dzielnicy Harajuku, którzy odrzucają wielowiekową tradycję i żyją pełnią życia czerpiąc z niego garściami.

Te całkowicie wykluczające się na pierwszy rzut oka kontrasty, dodatkowo przeplatane są informacjami typowymi dla przewodników. Fakty historyczne i ciekawostki kulinarne, powodują że całość na pierwszy rzut oka jest bezwładnym zlepkiem blogowych artykułów.

Jednak jest to kompletnie złudne wrażenie, bo wszystko czyta się wyśmienicie i  nawet nie wiadomo kiedy lektura wciągnęła mnie w swoje stronice bez pamięci.

Co mnie zaskoczyło w książce Tokyo Lifestyle Book

Chcecie wiedzieć co mi najbardziej utkwiło w pamięci po przeczytaniu Tokyo Lifestyle Book wydawnictwa Znak Literanova?

Z zaciekawieniem czytałem o wpływie katastrof naturalnych i tych wywołanych przez człowieka na zachowanie tokijczyków. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że większość zmian w mentalności jakie następują w Japonii na przestrzeni stuleci spowodowane są właśnie tragediami.

Tak było w przypadku zakończenia II wojny światowej, kiedy po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki Japończycy skapitulowali poddając się amerykanizacji społeczeństwa.

Tak było też w przypadku kryzysu finansowego w latach 90 ubiegłego wieku, kiedy to okazało się, że dobrobyt jest czymś kruchym i z dnia na dzień można zostać żebrakiem bez przyszłości.

Tokio life syle book to przewodnik po Tokio stolicy Japonii

No i w końcu katastrofa ekologiczna w Fukushimie, o której już dzisiaj tak mało się u nas mówi, a która prawdopodobnie jest bardziej tragiczna w skutkach niż ta którą znamy z naszego podwórka w Czarnobylu.

To właśnie po trzęsieniu ziemi i wywołanym przez nie tsunami, młodzi Japończycy zaczęli zastanawiać się nad kruchością życia i postanowili coś w nim zmienić. Nie chcieli tracić czasu na budowanie potęg gigantycznych korporacji, a zacząć żyć własnym życiem i pasjami, co odbiło się bezpośrednio na wyglądzie dzielnic Tokio.

Podsumowując

Jak już wspomniałem  Tokyo Lifestyle Book jest bardzo nietypowym przewodnikiem po stolicy Japonii, ale jestem pewien, że zwiedzanie z nim miasta było by prawdziwą przygodą. Tekst jest pisany przez osobę, która zna Tokio od podszewki i widać, że Japonię  ma we krwi.

Jednak co najważniejsze autorka potrafi nam przekazać całą swoją wiedzę w bardzo przystępny sposób.  Dosłownie chce się natychmiast zabukować bilet, wsiąść w samolot i samemu posmakować choć odrobinę tego co nam zaserwowała na własnej skórze.

Nic tylko usiąść, zapalić nocną lampkę, odkorkować wino lub chwycić szklanicę czegoś mocniejszego i czytać do samego rana.

Nasze Szlaki zdecydowanie polecają ten rewelacyjny tytuł!!

UWAGA BĘDZIE KONKURS
– Dzięki wydawnictwu Znak !!!

Na sam koniec dobra informacja. Udało nam się otrzymać od wydawcy Znak Literanova dodatkowe egzemplarze specjalnie dla naszych czytelników.

tokio-life-style-book-blog-nasze-szlaki-kapelusz

Tak więc już niedługo wystartujemy z „Japońskim” konkursem, gdzie dzięki wydawnictwu Znak Literanowa, do wygrania będą książki Tokyo Lifestyle Book. Tak więc pilnujcie naszego Facebooka i liczcie na łut szczęścia,  bo nagroda jest naprawdę godna uwagi.

***

Pisaliśmy już o Japonii

Japonia – Zadziwia, irytuje i zachwyca cz.1
Japonia – Zadziwia, irytuje i zachwyca cz.2
Japonia – Jak się zachować cz.1
Japonia – Jak się zachować cz.2
Asakusa – Dzielnica Tokio

***

ZNAK LITERANOWA – to wydawnictwo mogące się poszczycić zarówno książkami dla młodzieży jak i tymi bardziej poważniejszymi.

Wiele z nich znajduje swoje miejsce na szczytach list bestsellerów i w sercach czytelników, którzy z wytęsknieniem czekają na kolejne powieści.

Tym razem postawiono na młodą autorkę Aleksandrę Janiec i coś czujemy w kościach, że to kolejny strzał w przysłowiową dziesiątkę. Chcecie dowiedzieć się więcej na temat wydawnictwa, to zapraszamy na stronę wydawnictwa.

***

Materiały prasowe na temat przewodnika po stolicy Japonii – Tokyo Lifestyle Book wydawnictwa Znak Literanowa.

Tokyo Lifestyle Book – Materiały prasowe