Obiekty sakralne nie często pojawiają się na łamach Naszych Szlaków. Dzieje się tak z prozaicznej przyczyny – wszystkie kościoły są do siebie podobne i niosą to samo przesłanie. Od czasu do czasu jednak zdążają się miejsca, które wymykają się stereotypom a przynajmniej wybijają się ponad przeciętność.

Moim skromnym zdaniem do takich niezwykłych miejsc można z czystym sumieniem zaliczyć przepiękną, anglikańska katedra świętego Piotra w Gloucester.

Zobacz inne wpisy na temat Anglii

Brean Down Fort
Tyntesfield – National Trust 
Statek Muzeum SS Great Britain 
Bristol – Atrakcje miasta


Megalityczny budynek powstał w pierwszej połowie XI wieku. Za jego budowę odpowiedzialny jest słynny książę Normandii Wilhelm I Zdobywca.

Wilhelm Zdobywca to ten spryciarz, który w roku 1066 najechał i podbił Wyspy Brytyjskie, by 25 grudnia tegoż roku zostać koronowanym królem Anglii. Historia Wilhelma to ciekawe pasmo przygód i wydarzeń, które odmieniły losy Anglii na kolejne setki lat. Pewniej jestem, że jeszcze nieraz usłyszycie o tej postaci w naszych artykułach.

Odbiegłem jednak nieco od tematu, który spowodował, że zamiast spędzić wieczór na spacerze z Magdą, siedzę tu teraz i stukam w klawiaturę.

Katedra w Gloucester i jej historia

Tak wiem! Historia bardzo Was nudzi. Z docierających do nas komentarzy wynika jednak, że nie wszystkich. To dla tych ostatnich przeznaczone są kolejne akapity. Ci których nudzą historyczne fakty mogą przeskoczyć do następnego rozdziału.

A więc wszystko zaczęło się w wieku VI gdy na terenie Gloucester i dzisiejszej katedry, za sprawą tajemniczego księcia Ostryka, stanął pierwszy w okolicy klasztor. W wieku IX bracia Benedyktyni utworzyli na jego miejscu kościół. Legendy głoszą, że tereny te były pod silnym wpływem dawnych religii celtyckich, z którymi braciszkowie nie potrafili sobie poradzić.

Powstanie kościoła na zawsze miało odpędzić niechcianych starych bogów i zastąpić ich czymś nowym – instytucją kościelną.

Katedra w Gloucester - Anglia - Wielka Brytania
Fasada katedry w Gloucester ma typową budowę katedr barokowych, popularnych w średniowieczu. Zbudowana jest z rozmachem i pomimo że minęło już prawie 1000 lat od jej powstania, trzyma się zadziwiająco dobrze.

W wieku XI wyżej wspomniany Wilhelm Zdobywca rozkazał by na miejscu wcześniejszego kościoła stanęła monumentalna, zapierająca dech w piersiach budowla. I tak powstała dzisiejsza, wspaniała, gotycka katedra.

Od czasu gdy Gloucester może pochwalić się swoim wielkim kościołem minęło już wiele stuleci. W ich trakcie działo się całkiem sporo. Okolicą wstrząsały wojny, rycerze pędzili na rumakach goniąc innych rycerzy. Możni arystokraci zakochiwali się w sobie i wzajemnie mordowali. Okoliczne wsie i miasteczka płonęły albo zalewały je powodzie. Wszystko tylko po to by można było ponownie je odbudować.

Jedynie wieśniacy przyglądali się wszystkiemu z boku i dalej pracowali w polu, przecież ktoś musiał na to wszystko zarobić.

Robert II Krótkoudy

Jedną z postaci, której grobowiec stoi do dziś w katakumbach katedry jest najstarszy syn Wilhelma, Robert II zwany Krótkoudym. Nie pytajcie dlaczego, doszukaliśmy się kilku wyjaśnień i wszystkie były sprzeczne. Prawdopodobnie miał po prostu krótkie uda.

Z kronik wynika, że Robert był wzorem żołnierza. Żołnierza a nie rycerza, w owych czasach nie było to równoznaczne. Był zazdrosny i kłótliwy a także podatny na wpływy. Poza tym sporo pił i znał większość okolicznych prostytutek z imienia.

Te niezbyt dobre cechy charakteru doprowadziły go do otwartej wojny z ojcem  a później z braćmi, przez co nigdy nie zasiadł na angielskim tronie.

W roku 1096 Robert wyruszył na I Krucjatę do ziemi Świętej, gdzie zasłynął niezwykłym męstwem. Po powrocie do kraju jednak nie czekała na niego korona Anglii jak się spodziewał. Doszło do kilku wojen z bratem Henrykiem I Beauclercz, który pod nieobecność Roberta zaopiekował się koroną.

Ostatecznie został pojmany i spędził ostatnie lata życia w niewoli. By upewnić się, że Robert nie wymknie się z więzienia Henryk kazał go oślepić. Ot braterska miłość na szczytach władzy.

Zauważcie, że to tylko jedna z setek ciekawych postaci jakie widziały otaczające nas mury. Darujmy więc sobie zbyt szczegółowy opis losów katedry w Gloucester. Dla nas ważne jest, że po setkach lat, katedra jak stała tak stoi. Dzięki temu możecie przyjechać i pospacerować po olbrzymim wnętrzu budowli.

Obraz przedstawiający Roberta Krótkoudego podczas bitwy pod Antioch
Obraz przedstawia scenę z bitwy pod Antioch. Na białym koniu Robert Krótkoudy walczy z arabskim przeciwnikiem.

Wchodząc do środka wyobraziłem sobie Wilhelma stojącego na wzgórzu i pokazującego palcem na mały kościółek w dolinie. Słyszałem niemal, jak mówi do podległych mu baronów.

– Ma tu stanąć wielki kościół! – I niech go diabli, udało się! Katedra jest naprawdę olbrzymia! Widać to zwłaszcza będąc wewnątrz. Sufit wydaje się być tak wysoko, że w półmroku ma się wrażenie, iż wcale go tam nie ma. Wspierające go grube kolumny biegną przez całą długość głównej nawy i kończą się potężnym prezbiterium. Całość robi niesamowite wrażenie i budzi respekt.

Wszystkich zainteresowanych losami katedry i okolic Gloucester zachęcam do odwiedzin niewielkiego sklepiku mieszczącego się tuż przy głównym wejściu. Znajdziecie tam materiały historyczne, opowiadania i zwykłe ciekawostki z okolic.

Co oferuje katedra w Gloucester

Oczywiście katedra w Gloucester to nie tylko nawa główna, transept i prezbiterium z apsydą. Są tam jeszcze zakrystie i kaplice. Część z nich zamknięta wielkimi, dębowymi drzwiami, pamiętającymi chyba same jej początki. Słyszeliśmy, że są takie dni  w roku, gdy wszystkie pomieszczenia stoją otworem dla zwiedzających. Niestety podczas naszej wizyty większość drzwi była zamknięta.

Zamknięta była też majestatyczna, górująca nad miastem wieża. Ma ona prawie 70 metrów wysokości i jak słyszeliśmy widok z jej szczytu jest fantastyczny.

Wnętrze świątyni jak przystało na styl gotycki jest zdobiona bardzo bogato. Pełno tu ołtarzy, rzeźbionych ambon, bogatych i misternie wykonanych stalli. Są też stare chrzcielnice i mroczne, budzące swoim wyglądem poczucie winy, konfesjonały.

Harry Potter w katedrze Gloucester

Najciekawiej jednak robi się gdy wyjdziemy z katedry do otaczających ją krużganków. Zbudowano je w XIV wieku i moim zdaniem, spacer nimi to największe wydarzenie w trakcie całej naszej wizyty.

Podobnie myśleli twórcy filmów o słynnym małym czarodzieju – Harrym Potterze. Część zdjęć z magicznej szkoły czarodziejów – Hogwartu, kręcono właśnie tu.

Słynne króżganki w katedrze w Gloucester. Sceny z filmu z Harry Potterem
To właśnie te słynne krużganki, które znamy z takich filmów jak Harry Potter i Sherlock Holmes

Pamiętacie moment z filmu „Harry Potter i kamień filozoficzny”, gdy Harry z przyjaciółmi spotykają trolla górskiego na korytarzach szkoły? Właśnie te sceny kręcono w krużgankach katedry w Gloucester.

Na zdjęciach zobaczycie Ole i Bogusie, które z wielką wprawą wcieliły się w postaci uczniów słynnej, szkoły magii. Moim zdaniem miały by sporą szansę dostać się w szeregi co najmniej Slytherinu a może nawet Griffindoru.

Dr Who i Sherlock Holmes

Piękne wnętrze naszej katedry przyciągnęło nie tylko scenarzystów ze studia filmowego Warner Bros i osób odpowiedzialnych za produkcję Harry Pottera. W tych starych i potężnych wnętrzach kręcono wiele filmów i seriali. Między innymi powstawały tu odcinki do słynnego Dr Who i Sherlocka Holmesa.

Podczas odwiedzin w Gloucester wszyscy bawiliśmy się doskonale.

Oczywiście katedra jest tylko jedną z atrakcji tego starego i pięknego miasta. Gdy po zwiedzaniu katedry zostanie wam jeszcze trochę sił proponuję wybrać się do starego XIX wiecznego portu. O tym jednak napiszemy innym razem w zupełnie innej historii.

Ciekawostki związane z katedrą w Gloucester

W katedrze znajduje się największe w średniowieczu okno. Liczy ono 23 metry wysokości i zdobione jest pięknym kolorowym szkłem. Podobno wiele kościołów zawaliło się gdy ich budowniczowie próbowali pobić rekord i zamontować w nich jeszcze większe okna.

Katedrę zdobią słynne ze swojego piękna witraże pokazujące między innymi koronację Henryka III.

Bardzo często katedra wykorzystywana jest jako plan filmowy. Kręcono tu sceny z Harry Pottera, Dr Who i Sherlocka Holmesa.

Najcenniejsze przedmioty w katedrze to ołowiana chrzcielnica z XI wieku oraz insygnia koronacyjne królowej Elżbiety.

Długość katedry to 130 metrów a szerokość 44 co czyni ją jedną z największych katedr średniowiecznej Europy.

Krużganki otaczające katedrę uznane zostały za najpiękniejszą budowlę tego typu w Anglii.

Informacje praktyczne

Adres

Gloucester Cathedral, 12 College Green, Gloucester, GL1 2LX

Godziny otwarcia

Od 7:30 do 18:00 każdego dnia.

Wejście do katedry jest darmowe. Oczywiście można złożyć dobrowolny datek w dowolnej wysokości.