Rakieta Falcon 9 z pojazdem Crew Dragon wyleciała w kosmos dnia 30 maja 2020 roku. Następnie statek kosmiczny Elona Muska, bezpiecznie zadokował do stacji kosmicznej ISS. Teraz nastąpił kolejny etap przygotowań do lotu załogowego na Marsa. Na czerwonej planecie wylądował ziemski pojazd nazwany; Wytrwałość (Perseverance), którego zadaniem jest, między innymi, odszukanie odpowiedniego miejsca na przyszłą bazę marsjańską.

Tapeta z czerwoną planetą Mars naszym najbliższym, kosmicznym sąsiadem


Tematem naszej tapety jest planeta Mars. Co prawda, zasady wyboru tapety mówią jasno: Pojawia się na nich miejsce niedawno przez nas odwiedzone. Oczywiście na Marsie nie byliśmy i zapewne nigdy nie będziemy, jednak to ta planeta budzi sporo emocji ostatnimi czasy i zasługuje na swoje miejsce na Naszych Szlakach.

Załoga statku kosmicznego Crew Dragon

Temat kosmosu stał się popularny za sprawą prywatnej firmy, która po raz pierwszy w historii wysłała na orbitę statek kosmiczny z parą kosmonautów na pokładzie. Lot ten odbył się w roku 2020. Co prawda nie polecieli oni na Marsa, a jedynie na stację kosmiczną krążącą wokół ziemi, gdzie przeprowadzili szereg badań i doświadczeń.

Wydarzenie to było pierwszym krokiem do planowanej od dawna załogowej wyprawie na czerwoną planetę. Podobnie jak wielu innych, jestem bardzo podekscytowany, gdyż będzie to najdalsza wyprawa w dziejach ludzkości.

Będzie to podróż, która zaprowadzi ludzi w miejsca bardzo odległe i tajemnicze. Tam wśród obcych, czerwonych piasków Marsa niemal wszystko będzie nowe i zaskakujące.

Misja Mars 2020 i pojazd Perseverance (wytrwałość) na Czerwonej Planecie


Dzisiaj przyszła kolej na następny krok w drodze ludzi na Czerwoną Planetę.

Zaledwie wczoraj – 18 lutego 2021 roku na Marsie wylądował, wysłany tam przez NASA (National Aeronautics and Space Administration), pojazd kosmiczny. Wydarzenie to, jest o tyle niezwykłe, że Perseverance jest najnowocześniejszym i najbardziej zaawansowanym dziełem rąk ludzkich, które znalazło się na obcej planecie.


Perseverance to bardzo trafna nazwa dla naszego bohatera. Dzielny podróżnik dotarł do celu po długiej, ponad sześciomiesięcznej podróży, przez zimną i pustą przestrzeń kosmiczną i zniósł to doskonale.

Perseverance i lądowanie na Marsie


Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021 roku o godzinie 21:55. Po udanym lądowaniu NASA wydała krótkie oświadczenie:

Jestem bezpieczny na Marsie. Wytrwałość zaprowadzi cię wszędzie.

Samo lądowanie trwało zaledwie siedem minut, lecz dla ludzi zaangażowanych w program było to, jak mówią pracownicy NASA, 7 minut grozy.

Perseverance prawdziwy cud techniki i świadectwo nieograniczonych ludzkich możliwości


Perseverance to wyrafinowany pojazd uzbrojony w najnowsze instrumenty naukowe. W odróżnieniu od poprzednich urządzeń, wysyłanych na planety układu słonecznego, Perseverance jest ogromnym pojazdem. Wraz z siedmioma skomplikowanymi instrumentami badawczymi waży ponad tonę i bez przesady można nazwać go mobilnym laboratorium badawczym.

Co więcej, całe urządzenie sterowane jest bardzo skomplikowanym programem komputerowym opartym na wyrafinowanej i samouczącej się sztucznej inteligencji. Oznacza to, że pojazd jest w stanie rozwiązywać nawet bardzo skomplikowane zadania i radzić sobie z problemami bez udziału ludzi.

Dane techniczne łazika Perseverance:

  • Długość pojazdu – 2,7 metra.
  • Szerokość – 2,2 metra.
  • Wysokość – 2 metry.
  • Waga wraz z urządzeniami – 1025 kilogramów.
  • Zasilanie pojazdu – Generator radioizotopowy, którego moc wynosi 110 watów.

Perseverance i jego instrumenty naukowe


Na pokładzie, pojazd Perseverance, dźwiga siedem bardzo skomplikowanych i nowoczesnych urządzeń badawczych, są to:

  • Mastcam-Z – Zaawansowany system kamer mogących wykonywać zdjęcia panoramiczne oraz 3D.
  • SuperCam – Instrument ten pomoże w analizie składu hemicznego gleby Marsa. Potrafi on również wykrywać obecność związków organicznych w powietrzu i glebie. W budowie urządzenia pomagali francuscy naukowcy.
  • Rentgenowski spektrometr – Jest to kamera o ogromnej rozdzielczości, która dzięki specjalnemu oprogramowaniu, pomoże w bardzo dokładnej analizie składu pierwiastkowego powierzchni Czerwonej Planety.
  • Spektrometr do skanowania środowiska – Urządzenie to pomoże wykryć ewentualne siedliska życia na Marsie.
  • Marsjański Eksperyment Produkcji Tlenu (The Mars Oxygen ISRU Experiment) – Urządzenie to przeanalizuje wszelki możliwości produkcji tlenu na Marsie, z wykorzystaniem związków obecnych na tejże planecie.
  • Eksperymentalny Radar Powierzchni (The Radar Imager for Mars’ Subsurface Experiment) – Jest to radar do penetracji i obrazowania marsjańskich struktur geologicznych. Dzięki niemu zajrzymy pod powierzchnię Czerwonej Planety.
  • Zestaw czułych mikrofonów – Tym razem z Marsa otrzymamy nie tylko obraz, ale także wysokiej jakości dźwięk.

Poza kosztownymi instrumentami naukowymi na pokładzie pojazdu znajduje się łącznie 19 przeróżnych kamer. W misji użyto ich 25 – trzy dodatkowe znajdowały się na osłonach i użyto ich podczas lądowania, a dwie zamontowano na dronie.

Dron Ingenuity wierny towarzysz Perseverance’a


Poza urządzeniami naukowymi, na pojeździe znajduje się nieduży dron o nazwie Ingenuity (pomysłowość). Jest to pierwsze urządzenie latające, które będzie testowane na obcej planecie.

Dzięki testom dronu, dowiemy się, czy w rzadszej od ziemskiej atmosferze Marsa, będą mogły działać urządzenia latające.

Latający towarzysz łazika nie jest duży, jego wymiary to:

  • Wysokość – niespełna 50 centymetrów.
  • Rozpiętość śmigieł – ponad 1 metr.
  • Waga – niecałe 2 kilogramy.
  • Zasilanie – Energia słoneczna.
  • Pułap możliwy do osiągnięcia – 5 metrów nad powierzchnią gruntu.
  • Dystans w płaskim locie – około 50 metrów.
  • Zasięg komunikacyjny z pojazdem marsjańskim – około 1 kilometra.

Koszty projektu Mars 2020


Przygotowania do załogowej wyprawy na Marsa nie są tanie. Projekt Mars 2020 kosztował ludzkość już teraz ponad dwa i pół miliarda dolarów. Oczywiście to nie wszystkie koszty, wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Prywatne firmy w drodze na Marsa


SpaceX Crew Dragon – Kosmiczne marzenie Elona Muska

Słynny wizjoner i miliarder Elon Musk postawił przed sobą bardzo trudne zadanie. Postanowił mianowicie, że wyprawy kosmiczne przestają być domeną najbogatszych państw świata, a staną się tanim i popularnym przedsięwzięciem biznesowym.

W roku 2002 Elon Musk założył prywatną firmę zajmującą się przemysłem kosmicznym. Pomógł mu w tym ogromny majątek, który zbił wcześniej zakładając projekt PayPal i firmę produkującą elektryczne samochody Tesla Motors.

SpaceX Crew Dragon
SpaceX Crew Dragon – Pierwszy statek kosmiczny wielokrotnego użytku, zbudowany przez prywatną firmę kosmiczną.

Jak sam często mówi:

Gdzieś w głębi wciąż jest chłopcem zakochanym w SF i filmach takich jak Star Trek czy Star Wars.

Jednym z zadań, jakie postawił przed sobą w projekcie kosmicznym Elon Musk, jest obniżenie kosztów wypraw w przestrzeń kosmiczną. Projekt sprawdza się doskonale. Przez kilka zaledwie lat, dostęp do przestrzeni kosmicznej stał się szeroko dostępny.

Zastosowanie rakiet wielokrotnego użytku spowodowało, że wynoszenie sprzętu w przestrzeń stało się tanie i wydajne. Wymusiło to również spadek cen u innych kosmicznych potęg. Dzięki temu, w roku 2013 na orbitę trafił w całości zaprojektowany i skonstruowany w Polsce satelita Lem.

Misja Crew Dragon


Wysłanie ludzi w kosmos to nie jedyne osiągnięcie i marzenie Elona Muska. Jego celem jest komercyjny, załogowy lot na Marsa. Częścią tego projektu jest wystrzelenie rakiety Falcon 9, która wyniosła w przestrzeń statek kosmiczny Crew Dragon.

Jego zadaniem było dokowanie do stacji kosmicznej ISS. Misja miała na celu sprawdzenie, jak kapsuła Dragon poradzi sobie z dostarczeniem ludzi na stację, a następnie zabranie ich z powrotem na ziemię. Wynikiem były dane, które pomogą w przyszłości wysłać ludzi na Marsa.

SpaceX Crew Dragon
SpaceX Crew Dragon – Być może to podobny mu statek kosmiczny wyląduje kiedyś na Marsie.

Trzeba pamiętać, że misja Crew Dragon było pierwszym, załogowym lotem kosmicznym, w którym NASA jedynie współpracowało z niezależną firmą. Poza tym był to symboliczny powrót Amerykanów w kosmos. Od roku 2011 cały kosmiczny transport obsługiwała Rosyjska Agencja Kosmiczna.

Udany lot SpaceX Crew Dragon pomoże zrealizować marzenia Elona Muska o prywatyzacji lotów kosmicznych. Dalszym krokiem Amerykanów będzie wysłanie ludzi na księżyc, a następnie na Marsa. Nie wiem jak Wy, ale ja mocno trzymam kciuki.

Nasza przygoda z czerwoną planetą i naszym najbliższym kosmicznym sąsiadem, dopiero się rozpoczyna i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być światkiem tej historii.