Podróżowanie to nie tylko zdzieranie zelówek i dźwiganie plecaków. To fantastyczna przygoda pełna niespodzianek. Wędrując przez świat można na przykład znaleźć się w miejscu, o którym jako dziecko mogliśmy tyko pomarzyć. O czym marzą dzieci? O zabawkach i cukierkach oczywiście, a te ostatnie lubi każdy. Mniej lub bardziej wszyscy pragniemy od czasu do czasu possać lub schrupać coś słodkiego.

Co prawda Michał twierdzi, że ze słodyczy to on najbardziej schabowe a Magda że rybę po grecku. Jednak poza tymi dwoma odszczepieńcami reszta Naszych Szlaków kocha słodycze.

Może to właśnie dzięki temu lub po prostu szczęściu pewnego popołudnia trafiliśmy do miejsca w mieście kojarzonym z Kopernikiem, które dla każdego łasucha, jest jak przysłowiowe Eldorado.

Nie, wcale nie opowiadam o słynnych toruńskich piernikach choć i te odszukaliśmy. O naszych przygodach w Muzeum Toruńskiego Piernika możecie przeczytać w jednym z artykułów na blogu.
Poza słynnymi piernikami, Toruń ma do zaoferowania jeszcze jeden słodki zakątek, który wielbiciele słodyczy muszą odwiedzić koniecznie.

Manufaktura-Cukierków-Toruń-Warszawa-słodycze-lizaki-ręcznie-robione-atrakcje-cukierki

Tajemnicą dla nas pozostaje w jaki sposób tworzone są fantastyczne wzory wewnątrz cukierków

Pozwólcie, że opowiem Wam o Manufakturze Cukierków. Jeżeli jesteście z Warszawy lub okolic to macie szczęście i nie musicie zazdrościć kolegom z Torunia. Manufaktura Cukierków ma swoją siedzibę również w stolicy.

Jak pisałem wcześniej do sklepu czy w zasadzie do sklepu i wytwórni słodyczy w jednym, trafiliśmy przypadkiem spacerując ulicami miasta. Zastanawialiśmy się właśnie jaki upominek kupić dla małej Gosi, która nie mogła być wtedy z nami. W odpowiedzi na to pytania lekki powiew chłodnego wiatru przyniósł z sobą zapach ciepłego karmelu i owoców.

Aż przystanęliśmy patrząc jeden na drugiego.

– Może kupimy coś słodkiego ? – Przerwała milczenie Ewa.

Bez słowa ruszyliśmy przed siebie prowadzeni smakowitym zapachem. Wydobywał się on z rozświetlonej, kolorowej witryny pełnej słodyczy i karmelowych dekoracji.

Weszliśmy do środka i zostaliśmy na dłużej

Otaczali nas ludzi ciekawie zerkający ponad stojące dookoła lady. Zerknęliśmy więc i my.

Przy marmurowych blatach stały w szeregu odziane w mundurki, atrakcyjne dziewczyny i z wielką wprawą ugniatały białą masę. Inne sięgały po stojące na półkach szklane pojemniki wypełnione barwnikami w podstawowej palecie kolorów.

Manufaktura-Cukierków-Toruń-Warszawa-słodycze-lizaki-ręcznie-robione-atrakcje-cukierki

Trzeba niezwykłej wprawy i sporo doświadczenia by cukierki wyszły dokładnie takie jak powinny

Gdy nasze bohaterki dodały barwnik do masy ta zmieniała kolor, niemal natychmiast stając się żółta, niebieska czy czerwona. Część dziewcząt mieszała tak powstałe, pachnące gorącym karmelem i kolorowe masy z innymi, otrzymując w ten sposób kolory pośrednie. Pojawiły się róże, pomarańcze i szkarłaty.

Na koniec z rąk dziewcząt wychodziły prawdziwe bajeczne tęcze.

To że można patrzeć jak powstają słodkie cukierki i lizaki czyni to miejsce wyjątkowym

Jak by tego było mało co jakiś czas na miejscu organizowane są warsztaty, na których każdy może spróbować swoich sił w sztuce tworzenia cukierków czy kręceniu lizaków. Dorośli mają frajdę patrząc na swoje zachwycone pociechy a dzieci… cóż jak można się domyśleć, dzieci są w siódmym niebie.

Jak dowiedzieliśmy się na miejscu, niemal wszystkie produkowane tu słodkości wytwarzane są ręcznie. W asortymencie Manufaktury znajdziecie ponad 150 niepowtarzalnych wzorów w ponad 80 smakach.

Co znajdziemy w torebce z cukierkami

Zajadając cukierki warto przyjrzeć się im nieco bliżej. W masie zaklęte są wzory z wielu znanych bajek i filmów. Oczywiście nie zabraknie tradycyjnych kwiatów czy uśmiechów.
Tak samo bogaty wybór jest wśród słodyczy nadzianych na patyk, znanych pod nazwą – lizaki. Jest ich całe mnóstwo w najprzeróżniejszych kształtach i smakach, a co najważniejsze są bajecznie kolorowe. Można nawet zażyczyć sobie takie z dedykacją przez nas wymyśloną jak na ten przykład napis „Nasze Szlaki”.

Manufaktura-Cukierków-Toruń-Warszawa-słodycze-lizaki-ręcznie-robione-atrakcje-cukierki

Lizaki to spora atrakcja w Manufakturze Cukierków. Ich kręcenie nie jest zajęciem prostym i wymaga sporo wprawy.

Pracownicy Manufaktury podkreślają, że ich produkty nie zawierają glutenu i sztucznych konserwantów a ja im wierze.

Cóż Manufaktura Cukierków jest miejscem godnym polecenia. Nie tylko po to by niszczyć sobie zęby i ocierać łzy gdy stajemy na wadze. Warto odwiedzić wytwórnie słodyczy by zobaczyć jak z niepozornej masy, przy pomocy ludzkich rąk powstają małe, słodkie dzieła sztuki.

Nasze Szlaki życzą smacznego

Przydatne informacje

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Sobota: 11.00 – 18.00
Niedziela: 12.00 – 18.00

Adres w Toruniu:

ul. Szeroka 33, 87-100 Toruń, tel: 669-919-969

Adres w Warszawie:

ul. Tamka 49, (Wejście tylko od ul. Ordynackiej), 00-355 Warszawa  
ul. Nowy Świat 21, 00-029 Warszawa, tel: 692-888-751

Ciekawostki

Pierwsze cukierki, o których można znaleźć informację pisaną pochodzą z Egiptu. Na jednej z tabliczek glinianych sprzed ponad 4000 lat, odnaleziono przepis na cukierki wykonane z miodu, daktyli i prażonych ziaren. Z masy takiej formowano kulki i podawano na stoły w bogatych Egipskich domach.

W Starożytnym Rzymie i Grecji przypiekano owoce po czym otaczano je w miodzie i sezamie.

W Europie cukierki pojawiły się w XVI wieku i wykonywane były z palonego cukru. Ze względu na horrendalne ceny tego surowca słodycze wciąż dostępne były tylko dla bogaczy.

Stolicą Europejskich słodkości stał się Mediolan. To tam wymyślono w XVI wieku marcepan i bezy.

Dopiero w wieku XIX cena cukru spadła na tyle, że pojawiły się pierwsze fabryki słodyczy. Wtedy też popularne stały się szklaki, toffi no i nasze ukochane krówki.

Cukierki o najdziwniejszym smaku jakie wpadły w ręce Naszym Szlakom to toffi o smaku duriana bleee