Helloween’owa opowieść – Diabeł Wenecki

Była wrześniowa noc, blady sierp księżyca w nowiu wychylił się właśnie nad lasem.  Wiadomości przychodzące z lokalnego posterunku, były na tyle dziwne i przerażające, że wysłali właśnie mnie. Przywykłem już do spraw dziwnych, jednak to co tu zobaczyłem przerosło moje największe koszmary. Jechaliśmy piaszczystym dziedzińcem wzdłuż jeziora biskupińskiego. Obok drogi widok jak z horroru- oskórowani ludzie ponabijani na pal  i rzędy szubienic, na których z wolna kołysały się trupy mieszkańców okolicznych wiosek. W końcu ujrzeliśmy  miejsce przeznaczenia. Potężna warownia zbudowana z cegieł i kamieni polnych, wyrastała pomiędzy jeziorami.

– Ten zamek był przecież ruiną? – Spytałem z niedowierzaniem Marka, policjanta ze Żnina.

-Ma Pan rację inspektorze. Niech Pan nie myśli, że zwariowałem, ale to wydarzyło się w jedną noc. Rozumie Pan? Zamek został odbudowany w jedną noc, jak by sam diabeł pomagał głazy nosić.

Jadący na pace policjanci, z trwogą założyli kominiarki. Wielu z nich się przeżegnało, a jeden z nich zaczął głośno odmawiać „Ojcze nasz”. Nie upłynęło kilka minut, gdy dojechaliśmy do wąskiego przesmyka, gdzie jezioro Biskupińskie i Weneckie, zbliżają się do siebie na odległość kilku metrów. Całą przestrzeń od jeziora do jeziora przegradzał wysoki wał obronny, wzmocniony ostrokołem, a w środku osadzona była ciężka dębowa brama nabijana hufnalami.

Policja! W imieniu prawa otwierać natychmiast! Mamy nakaz aresztowania! – Krzyk mój obudził okoliczne wrony, które z jazgotem poderwały się z zamkowych murów.

Nie trwało długo, jak brama z jękiem potępieńca otworzyła się szeroko.  Weszliśmy na dziedziniec. Przed wejściem, na tarasie zamkowym stał głęboki fotel w kształcie tronu, a na nim w karmazynowej todze, wdzianej w lekki półpancerz, ze złotym łańcuchem na szyi siedział Jan Nałęcz, sędzia ziemski poznański, popularnie Diabłem Weneckim zwany i rzekł

– Prawo na tych ziemiach Ja stanowię. Skazuję was na śmierć przez powieszenie!

Padł pierwszy strzał , to jeden z nowych nie wytrzymał ciśnienia .Moment ciszy i rozpętało się prawdziwe piekło. Straż przyboczna sędziego z furią runęła na moich podwładnych, roztrzaskując dwóm z nich głowy toporami, tak że zawartość ich czaszek rozlała się po bruku dziedzińca, niczym dywan wyściełający podrzędny burdel. Zanim zorientowaliśmy się że to zasadzka, połowa moich ludzi dogorywała w spazmatycznych konwulsjach. Na nic zdały się wysiłki resztki ocalałych, obrońcy zamku byli ekspertami w swojej dziedzinie. Po chwili krzyki ustały a Ja stałem oszołomiony przed Nałęczem, nie mogąc uwierzyć w to co dopiero miało miejsce. Nie prosiłem o przebaczenie. Widziałem w jego oczach coś, co dokładnie mówiło, że to już koniec. Zazdrościłem jedynie leżącym dookoła trupom policjantów ich szybkiej, brutalnej śmierci, bo wiedziałem że mi to nie będzie dane.

Michał Baranowski

Autor artykułów i fotografii na blogu podróżniczym Nasze Szlaki. Podróżnik na pół etatu. Najlepiej czuje się w mrocznych, wilgotnych podziemiach starych zamczysk, gdzie dokopuje się do mrocznych tajemnic i legend.

8 thoughts on “Helloween’owa opowieść – Diabeł Wenecki”

  1. Faktycznie odnalazłam historię tych ruin i występuje w niej opisany pan. Był bardzo zły !! Nic dziwnego że nazwano go diabłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *