Berlin odwiedzany jest częściej w poszukiwaniu pracy niż atrakcji i relaksu, a szkoda. Miasto ma wiele do zaoferowania o czym pisaliśmy już na Naszych Szlakach.

Sytuacja się zmienia gdy w stolicy Niemiec mamy rodzinę lub przyjaciół, czyli dokładnie tak jak jest w naszym przypadku. Dzięki wizycie u rodziny szykujemy dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Berlin oferuje naprawdę wiele. Już samych zabytków i historycznych miejsc jest tu bez liku podobnie jak parków i miejsc rekreacyjnych. Jest to też jedno z niewielu miejsc w Europie gdzie niemal na naszych oczach zachodzą olbrzymie zmiany wynikające z połączenia dawnej, wschodniej części miasta z tą, która od zakończenia wojny należała do bloku zachodniego.

Dziś zabiorę Was do miejsca, które ma wiele wspólnego z czasami gdy miasto było podzielone betonowym murem podobnie jak cała Europa.

Muzeum lotnictwa Luftwaffenmuseum der Bundeswehr w dzielnicy Gatow – Berlin

W zasadzie miejsce to nazywa się Muzeum Sił Powietrznych Bundeswehry – Luftwaffenmuseum. To tutaj potężne i budzące niegdyś na niebie strach maszyny, znalazły zasłużoną emeryturę.

Lotnisko, na którym zgromadzono eksponaty jest niespecjalnie znane i odwiedzane raczej przez mieszkańców miasta niż turystów. My także trafiliśmy tu dzięki Ani, która mieszka w Berlinie od lat.

Obecne muzeum to dawna baza wojskowa, w której  podczas Zimnej Wojny stacjonowali angielscy piloci (RAF).

Początkowo muzeum rozwijało się w głębi Niemiec, w okolicach  Hamburga. Po zjednoczeniu kraju, zbiory, dotychczas przechowywane w rozsypującej się, starej sali gimnastycznej, zostały przeniesione do Berlina.

Co zobaczymy w berlińskim muzeum w Berlin Gatow

Na terenie lotniska stoi sporo sprzętu związanego z tematyką lotniczą. Są tu samoloty transportowe, śmigłowce, samoloty odrzutowe i oczywiście cała masa drapieżników w postaci starych myśliwców. Te choć uziemione i pozbawione zębów wciąż budzą szacunek i dreszcz niepokoju swoim groźnym wyglądem.

Największe wrażenie zrobił na nas Jagdflugzeug MiG-29 G, który jeszcze nie tak dawno królował na niemieckim niebie. MiGi 29 odeszły ze służby w roku 2004 zastąpione przez amerykańskie maszyny.

Nie mniej groźnie prezentuje się śmigłowiec bojowy Mi-24. Ten, który stoi w Gatow jest najciężej opancerzoną wersją maszyny, produkowanej ZSSR w latach 70. Pojawiały się one na wszystkich frontach gdzie tylko armia radziecka prowadziła działania.

Barlin Gatow - Muzeum lotnictwa Luftwaffenmuseum - Mi-24

W Afganistanie nazywano je Latającymi Diabłami. Pojawienie się pary takich zabójców potrafiło zakończyć każdy konflikt. A pojawiały się niemal wszędzie. Pomagały obalić Wietnamczykom Czerwonych Khmerów w Kambodży, pojawiały się na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Często też widzimy je w filmach akcji jak np. w serii filmów Rambo, Szklana pułapka 5 czy w filmach z agentem 007.

Co poza sprzętem wojskowym

W muzeum zgromadzona ponad 600 tysięcy eksponatów. Od mundurów i ozdób związanych z lotnictwem aż po słynne samoloty i sprzęt naziemny. Można tu obejrzeć całe, w pełni funkcjonalne zestawy radarowe, te stacjonarne albo upakowane na ciężarówki.

Jest sporo sprzętu z okresu I Wojny Światowej a także z samego początku przygody ludzi z lotnictwem. Największa jednak ilość eksponatów pochodzi z okresu zimnej wojny.

Jest tu sporo samolotów i śmigłowców użytku cywilnego wycofanych ze służby. Oglądać można maszyny medyczne, ratownicze czy zwykłe samoloty pasażerskie.

Ciekawostką jest to, że nie ma tu prawie wcale sprzętu z okresu II Wojny Światowej. Po prostu zwycięzcy zabrali cały sprzęt jaki można było spakować i odesłali do swoich krajów. Można go dziś oglądać we Francji, Anglii czy Stanach Zjednoczonych. Jak zawsze to zwycięzcy piszą zasady.

Nie tylko sprzęt latający

Poza samolotami i wszystkim co lata lub unosi się w powietrzu są tu całe tony sprzętu naziemnego. Część stoi na powietrzu ale większość wystawiona jest w dawnych hangarach. Możemy zobaczyć tam radary, pierwsze systemy komputerowe służące do śledzenia celów oraz sprzęt codziennego użytku należący do dawnych pilotów.

W hangarach także zgromadzono najcenniejsze maszyny i delikatne urządzenia.

Poza bronią konwencjonalną są tu pociski i rakiety stanowiące niegdyś broń atomową. Przykładem jest skrzydlaty pocisk amerykańskiej produkcji MGM-1 o napędzie rakietowym. Pochodzi z wczesnych lat 50 i był diabelnie niecelny, ale z racji tego, że uzbrojony był w głowicę jądrową nie miało to wielkiego znaczenia.

Barlin Gatow - Muzeum lotnictwa Luftwaffenmuseum - Radar

Całkiem niedaleko stoi prawdziwa perła berlińskiej kolekcji Fokker Dr I czyli maszyna słynnego Czerwonego Barona, który rządził na niebie podczas I Wojny Światowej.

Atrakcje dla dzieci w muzeum Luftwaffenmuseum der Bundeswehr w Berlin Gatow

Muzeum przygotowało ciekawy program edukacyjny dla młodszych zwiedzających. Informacje pogrupowane są w 4 okresy

 • Początki lotnictwa na świecie 1884 do 1914
 • Okres I Wojny Światowej 1914 do 1918
 • Okres między wojenny i II Wojna Światowa 1933 do 1945
 • Oraz Zimna Wojna

Zainteresowani znajdą tu mnóstwo informacji z wybranych okresów. Jest sporo multimedialnych pokazów jak i oryginalnego sprzętu.

Prawdziwi fani lotnictwa mogą spędzić tu nawet tydzień i wciąż nie zobaczyć wszystkiego. W jeden dzień jaki mieliśmy do dyspozycji zaledwie liznęliśmy olbrzymią kolekcję.

Na szczęści nie była to nasza ostatnia wizyta w Berlinie a więc będzie jeszcze okazja by wrócić do bardzo ciekawego Luftwaffenmuseum der Bundeswehr Museum.

Informacje praktyczne

Adres muzeum:

Flugplatz Gatow 33, 14089 Berlin

Godziny otwarcia

 • Od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do 18:00 – Zamknięte w poniedziałki.
 • Wejście do muzeum podobnie jak parking są darmowe (w Polsce możemy jedynie marzyć o darmowych atrakcjach na takim poziomie)
 • Za kwotę 25 euro można wynająć osobę, która oprowadzi nas po obiekcie i opowie co ciekawsze historie.
 • Jeżeli tylko możecie, zaplanujcie wizytę w dzień powszedni, weekendy mogą być zatłoczone. My byliśmy tu we wtorek i przez większość czasu ja, Magda i Ania byliśmy jedynymi ludźmi w całym obiekcie, nie licząc obsługi.
 • Większości rzeczy można dotykać i je fotografować. Nie wolno używać flesza zwłaszcza w hangarach gdzie stoi najcenniejszy sprzęt. Jeżeli potrzebujecie robić zdjęcia do celów komercyjnych należy skontaktować się z działem prasowym muzeum.

Ciekawostki muzeum w Gatow

 • Zgromadzono tu ponad 600 tysięcy eksponatów.
 • Na terenie obiektu są 4 wielkie hangary. W dwóch z nich urządzono wystawy, a w pozostałych są magazyny, warsztaty i zakłady, w których odnawia się sprzęt.
 • W muzeum zgromadzono 214 samolotów, 66 rakiet i pocisków sterowanych.
 • Jest tu jedna z ostatnich w pełnie działająca stacja kierowania ruchem pochodząca z lat 60 poprzedniego wieku.
 • Zgromadzono tysiące skafandrów lotniczych, mundurów oraz wszystkiego co na przestrzeni lat zakładali na siebie piloci.
 • W jednej z gablot możemy zobaczyć oryginalny mundur Hermanna Goeringa, wielkiego pasjonata lotnictwa.
 • O podobnej atrakcji w Niemczech pisaliśmy już wcześniej – MUZEUM TECHNIKI W SPEYER I SINSHEIM
 • Na Naszych Szlakach pojawiła się także legenda z Berlina.