Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Gniezno to miasto w województwie wielkopolskim i dawna stolica Polski.

Artykuł ten powinien pojawić się jako jeden z pierwszych na naszym portalu, gdyż zwiedzając Polskę, dobrze byłoby zacząć od samego początku. Najlepszym miejscem, by poznać początki naszego kraju, jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Nie przypadkowo Muzeum Początków Państwa Polskiego znajduje się właśnie w Gnieźnie. To właśnie to miasto było pierwszą stolicą Polski i to tutaj rozgrywały się wydarzenia, które zaważyły na późniejszym kształcie naszej ojczyzny.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jego historia oraz inne informacje

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Ręcznie pisana księga

Muzeum mieści się w budynku, pochodzącym z roku 1973. Jest to ogromny budynek postawiony zgodnie z wówczas panującymi zasadami, czyli przeważają beton i surowa forma. Dlatego nie spodziewajcie się wyszukanego stylu czy perełki architektonicznej. Najważniejsze jest jednak to, co znajduje się w środku oraz to, w jakiej formie podano nam informacje o początkach naszej ojczyzny, a to wygląda o wiele ciekawiej. Chociaż jest jeden minus, a nawet i dwa, ale o tym za moment.

Tu ciekawa informacja, wstęp w niedziele jest darmowy i warto odwiedzać ten przybytek właśnie tego dnia, choć jak się pewnie domyślasz, nie będziesz jedynym, który chce skorzystać z darmowej okazji przeglądania zbiorów. Przygotuj się zatem na raczej liczne towarzystwo. 

My, po otrzymaniu darmowego biletu zostaliśmy dołączeni do wycieczki zorganizowanej przez muzeum i wyruszyliśmy do piwnic, w których zebrano prawdziwe skarby. Tam zebrani w dość wąskim holu, dowiedzieliśmy się od Pani przewodnik, że przed nami są trzy sale, w których będziemy mieli możliwość zobaczyć bardzo ciekawe eksponaty, a co najważniejsze obejrzeć film nakręcony w technologii 3D, który przedstawia pierwszych Piastów. W czasie trwania filmu dowiesz się także, czym zajmuje się Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz jakie są jego cele.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zwiedzanie oraz eksponaty tu zgromadzone

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Ręcznie pisana księga wystawy i eksponaty

Filmy są zrobione profesjonalnie i obejrzałem je z dość dużym zainteresowaniem. Tobie też to radzę, wiedza tam zawarta podana jest w skoncentrowany i bardzo zwięzły sposób. Po seansie, który trwa zaledwie kilka minut, zapaliły się światła i nadszedł czas, by zacząć cieszyć się zgromadzonymi w gablotach eksponatami, a jest ich całkiem sporo. Zgodnie z informacją podaną na stronie muzeum jest ich ponad 500, choć tu właśnie pojawił się pierwszy zgrzyt.

Zaskoczyła mnie nie tylko informacja, że światło będzie zapalone przez 8 minut! Tak, dobrze słyszałeś, dostajemy aż 8 minut na zobaczenie wszystkich rzeczy, tak pięknie rozmieszczonych w podświetlanych gablotach. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że grupa, z którą weszliśmy, liczyła sobie bez mała 30 osób, o ile nie więcej, a każdy chciał popatrzeć na każdy artefakt w spokoju i skupieni, co jak się domyślasz, było dość trudne w tak krótkim czasie.

W trzeciej sali nawet nie zdążyłem przejść połowy przestrzeni, o skupieniu się przy gablotach nawet nie wspomnę, a tu pstryk, koniec i tyle. Całe szczęście, że byłem na tyle zapobiegliwy i w miarę możliwości wszystko fotografowałem, więc eksponaty mogłem sobie obejrzeć w domu i dopiero tutaj zauważyłem, że cała masa eksponatów to jedynie kopie. Może to właśnie jest powodem całego tego zamieszania ze światłem.

Na wystawie Początki Państwa Polskiego zobaczyć możesz między innymi rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego ludzi na samym początku tworzenia się państwa. Poza tym księgi, dokumenty, mapy, pieczęcie, insygnia władzy i wyposażenie wojowników z czasów Piastów.

Ciekawym elementem wystawy jest linia czasu, na której uszeregowano genealogię dynastii Piastów oraz innych znaczących faktów historycznych z tamtego okresu.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wystawy stałe i czasowe

Bohaterowie polskich bajek i kreskówek

Jedną z wystaw czasowych, na jakie trafiliśmy w dawnych pomieszczeniach, była wystawa poświęcona zabawkom. Gdybyście tylko widzieli oczy dzieciaków, gdy znudzone pierwszymi wystawami zobaczyły gabloty pełne kolorowych zabawek. Pluszaki, samochody, lalki i tak każde stoisko po pięć razy, normalnie huragan. Niestety taka wystawa ma też swoje wady i to potężne.

Po tym, gdy zobaczyłem w muzealnych gablotach zabawki z mojego dzieciństwa, uświadomiłem sobie, jak stary jestem i ile czasu minęło, odkąd bawiłem się nimi. Wracajmy jednak do rzeczy, które działy się na wystawie. Pani animatorka zaproponowała wszystkim gry planszowe i inne zabawy z dawnych lat. Powiem szczerze, bawiłem się równie dobrze, jak liczne dzieciaki z naszej grupy.

Do zobaczenia zostały jeszcze wystawy czasowe i stałe, które zebrano na wyższych piętrach i są one dość ciekawe.

  • Motywy słowiańskie w sztuce; Wystawa ta pokazuje kulturę naszych przodków, zapisaną na dziełach artystów różnych epok.
  • Dzieje Piastów na obrazach; Zebrane na tej wystawie obrazy przedstawiają wyobrażenie XIX wiecznych malarzy o początkach państwa polskiego oraz Piastów, pierwszych władców naszego kraju. Na obrazach zobaczysz dawnych królów takich jak Mieszko I czy Bolesław Chrobry, a także ważne, znane z historii wydarzenia.
  • Ceramika gnieźnieńska; Jest to wystawa poświęcona ceramice powstałej w Gnieźnie od XV do XIX wieku. Zobaczysz tu kafle piecowe oraz płytki ceramiczne, które zdobiły pomieszczenia dawnych dworów i kościołów.
  • Sztuka romańska w Polsce; Wystawa ta opowiada o sztuce romańskiej we wczesnym średniowieczu na terenach Polski. Zobaczysz tu zebrane w całym kraju zabytki, części ozdób i detale architektoniczne.
  • Gniezno. Stąd do przeszłości; Wystawa ta związana jest z Gnieznem i jego historią. Ciekawostką jest to, że cała wystawa ułożona jest odwrotnie, czyli od dziejów najnowszych aż do zamierzchłej historii.
  • Religie Słowian. Pogaństwo i chrześcijaństwo we wczesnośredniowiecznej Polsce; To niezwykła wyprawa, która bardzo mi się podobała. Są tu bogowie, potwory, legendy i magia. Wszytko to, co lubię najbardziej.
  • Początek Litwy; Zgromadzone tu eksponaty pozwolą Ci zapoznać się z początkami państwa litewskiego oraz o różnorodności plemion, które je tworzyły.
  • Wielolecie Muzeum; Niedawno minął jubileusz istnienia muzeum. Z tej też okazji stworzono wystawę poświęconą samemu muzeum, a także całemu gnieźnieńskiemu muzealnictwu w ogóle.
  • Black Metal; Wystawa ta dotyczy kowalstwa wczesnośredniowiecznego, a nie ostrej muzyki Heavy Metalowej, jak mógłby sugerować tytuł. Ekspozycja prezentuje zagadnienia związane z technologią i obróbką żelaza, a także jego stopów.

Podsumowując wizytę w Muzeum Początku Państwa Polskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Stary dokument z pieczęciom

Po zakończeniu wizyty w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie muszę powiedzieć, że nie jest źle, tym bardziej że w niedzielę nie musisz wydawać majątku, żeby spędzić mile czas z rodzinką. Jednak to ograniczenie czasowe przy oglądaniu wystaw multimedialnych jest czymś, z czym jeszcze nie miałem nigdzie do czynienia i zostawia po sobie przykry niesmak. 

Mimo tych wad polecam to muzeum, każdemu, kto interesuje się choćby trochę naszą fascynującą i bogatą historią.

Legenda o zbóju z Gniezna

Bandyta z legend AI

Najbardziej znaną legendą, która pasowałaby do tego miejsca, jest ta o Lechu, Czechu i Rusie,  ale tą, to znają nawet przedszkolaki, więc dzisiaj opowiemy tę, która opowiada o okrutnym zbóju, co łupił wędrowców podążających do Gniezna, gdy miasto to było wciąż jeszcze stolicą młodego państwa polskiego. Usłyszeliśmy ją w zajeździe pod Gnieznem w ciemną i deszczową noc.

Działo się to za panowania Władysława Łokietka. Zbój Maciej, bo tak mu było na imię, siał postrach na szlakach prowadzących do Gniezna od dawna. Chłop to był sprytny i nieuchwytny, a zarazem okrutny. Nikt nie uchodził z życiem, nikt też nie potrafił wskazać,  gdzie bandzior ma swoją kryjówkę. Jedynie wiadomo było, że znajduje się ona w okolicach Modliszewa niedaleko miasta.

Pewnego razu do stolicy polski wędrowali z południa kupcy z dalekich krain. Ich śniada cera oraz dźwięczny język, jakim się posługiwali,  wskazywał na podróżników z bogatej Italii. Niestety, jak to w życiu bywa, gdy już myśleli, że bezpiecznie pokonali tysiące kilometrów, tuż przed celem ich podróży zostali napadnięci. Maciej z niebywałą wprawą roztrzaskał im czaszki, jednak w tym amoku nie zauważył, że kilku z nich uciekło przed jego maczugą i zniknęli w gęstwinie. 

Most na rzece w księżycową noc AI

Przerażeni, wycieńczeni kupcy w końcu dotarli do Gniezna, gdzie natychmiast przedstawili sytuację sędziemu. Ten, aż poczerwieniał ze złości, bo już od dawna sprawa zbója Macieja nie dawała mu spać po nocach. Wtedy to jeden z przyjezdnych zapytany, cóż tam wieźli na sprzedaż, odpowiedział:

Panie, wieźliśmy wyborne wino, co pod słońcem w naszym pięknym kraju dojrzewa. – Słysząc to, sędzia zarządził, by natychmiast, bez chwili zwłoki wyruszyć i poszukać zbója, bo tym razem jest szansa go pojmać. Przewidywania urzędnika się sprawdziły i już niedługo oddział zbrojnych zauważył leżącego zbója pod drzewem, niedaleko leśniczówki Koreczno. 

Pijany do nieprzytomności nawet nie zauważył zbliżającego się niebezpieczeństwa. Jeszcze w tym samym dniu zwołano sąd i zapadł wyrok śmierci, który skrupulatnie wykonał miejscowy kat.

Tak oto kończy się historia potężnego bandyty, który był nieuchwytny do czasu, gdy zachciało mu się zakosztować drogiego trunku. Tak więc zapamiętajcie. Morał z tej historii jest krótki i podany na tacy: Nigdy, ale to nigdy, nie żłop wina w pracy.

Muzeum Początku Państwa Polskiego w Gnieźnie fakty, informacje i ciekawostki

  • Początki Muzeum Początku Państwa Polskiego w Gnieźnie wiążą się z badaniami archeologicznymi prowadzonymi w Gnieźnie w latach 50. poprzedniego wieku.
  • Pierwsza placówka muzealna Oddziału Muzeum Archeologicznego w Poznaniu powstała w Gnieźnie w roku 1956.
  • Budowę nowej siedziby muzeum rozpoczęto w roku 1973. Miała ona być pomnikiem Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a jednocześnie siedzibą muzeum.
  • Prace budowlane trwały do roku 1978.
  • Budynek zbudowano w stylu postmodernistycznym i był na swoje czasu bardzo nowoczesnym obiektem.
  • Marmury leżące na posadzkach muzeum sprowadzono z Węgier.
  • Muzeum w Gnieźnie nie zajmuje się wyłącznie średniowieczem, lecz także innymi epokami, a także samym miastem i jego okolicami.
  • Pierwsza wystawa stała pod nazwą Początek Państwa Polskiego powstała w roku 1983 i była ona jedną z najnowocześniejszych w Polsce. W tym samym roku nadano nową nazwę obiektowi; Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
  • Adres muzeum to: ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno.
  • Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie czynne jest każdego dnia poza poniedziałkiem od godziny 9:00 do 16:00.
  • Niedziela jest dniem, w którym wejście do muzeum jest darmowe.
  • Zwiedzanie muzeum zajmuje około 1.5 godziny.
  • Zwiedzając muzeum, możesz korzystać z mobilnego przewodnika. Polega to na tym, że podczas wędrówki po muzeum skanujesz kod na danej wystawie i wyświetlają się informacje na konkretny temat.
  • Mobilny przewodnik dostępny jest także w języku angielskim.
  • Ceny biletów:
    • Bilet normalny 20 złotych.
    • Bilet ulgowy 16 złotych.
    • Bilet rodzinny 60 złotych.
    • Bilet grupowy 14 złotych za osobę.
    • Zwiedzanie z przewodnikiem dodatkowe 130 złotych dla grupy do 30 osób.
    • Zwiedzanie z przewodnikiem dodatkowe 190 złotych dla grupy ponad 30-osobowej.
  • Muzeum organizuje warsztaty, spotkania i inne wydarzenia związane z historią, ale nie tylko. Warto wpaść na oficjalną stronę muzeum i sprawdzić co w danym czasie dzieje się w muzeum.