Tredegar House, National Trust – Walia

W tym tygodniu wybraliśmy się do pięknego, siedemnastowiecznego domu Tredegar Hourse w południowej Walii, którym rozpoczniemy cykl wypraw szlakiem starych angielskich posiadłości, będących pod opieką instytucji National Trust, której jesteśmy dumnymi członkami.

O samej organizacji pisaliśmy już kilkakrotnie, bez zwłoki więc przejdźmy do miejsca, dla którego tu przyjechaliśmy.
Posiadłość zbudowała rodzina Morganów w XVI wieku. Morganowie przybyli z północy kraju i zabrali się za robienie interesów, do których mieli niezwykły talent. Inwestowali w kopalnie żelaza i węgla, brali udział w rozbudowie portu w pobliskim New Port oraz raczkującej kolei parowej. To między innymi dzięki rodzinie Morganów południe Walii zmieniło się z dzikiej, zacofanej krainy w kwitnący ośrodek przemysłowy.
Bardzo szybko majątek rodziny został pomnożony co odbiło się na samej posiadłości. Przez pierwsze sto lat od zakończenia budowy dom powiększano i przebudowano siedmiokrotnie.

Budynek pozostawał w rękach rodziny aż do roku 1947 gdy zmarł ostatni jego właściciel, po czym posiadłość przekształcono na szkołę dla dziewcząt. W 1974 przejął ją urząd miast New Port. Posiadłość została odrestaurowana i wyposażona w meble, częściowo odkupiono oryginalne wyposażenie, dekoracje i obrazy.
Dom jest po prostu piękny, ciemne dębowe boazerie zdobią większość pomieszczeń. Na ściany wróciły obrazy dawnych właścicieli i ludzi związanych z historią domu.
Od kilku lat National Trust pomaga w utrzymaniu i opiece nad zabytkiem.
Postać jednego z ostatnich właścicieli VI Lorda Tredegar, zainteresowała nas szczególnie. Evan przejął dom w roku 1934 i zasłynął z niezwykle ekscentrycznego trybu życia. Próbował sił w wielu dziedzinach sztuki takich jak malarstwo czy literatura. Poza tym uwielbiam kino i muzykę, był też zagorzałym okultystom i jak twierdzą niektórzy w podziemiach posiadłości wraz z garstką przyjaciół parał się czarną magią.

Zapamiętany jednak został dzięki słynnym co tygodniowym przyjęciom, na których alkohol lał się strumieniami, dom odwiedzały piękne panie a goście często kończyli pluszcząc się nago w pobliskim, należącym do rezydencji jeziorku. Lord Evan miał wielu przyjaciół wśród ówczesnych sław świata sztuki, bardzo blisko przyjaźnił się np. z Charlie Chaplin’em.
Nasz bohater był homoseksualistą, by to ukryć dwukrotnie poślubił piękne i sławne kobiety. Pierwszą z nich była Lois Sturt, aktorka, tancerka oraz całkiem niezła malarka. Lois była niesforną dziedziczką sporej fortuny, niejednokrotnie jednak wprawiała rodzinę i przyjaciół w zażenowanie romansując ze starszymi, żonatymi mężczyznami. Na nieszczęście dla niej była też alkoholiczką i nadużywała leków, co doprowadziło ją do śmierci w wieku 37 lat.

Historia drugiej żony Evan’a zaczyna się w ogarniętej wojną domową Rosji. Po Rewolucji Październikowej, król George V, ojciec naszej obecnej Monarchini, wysłał na wschód jeden z potężniejszych okrętów bojowych ówczesnego świata i dumy Royal NAVE, HMS Marlborough, by wesprzeć i ewakuować resztki rodziny carskiej. Wśród ocalałych była młodziutka księżniczka Olga Dolgorouky.
W roku 1939, czyli dwa lata po śmierci Lois, nasz bohater Evan poślubił ową, wyrwaną ze szponów czerwonoarmistów księżniczkę. Małżeństwo, z wiadomych przyczyn, nigdy nie zostało skonsumowane więc w roku 1943 anulowano je. Olga i Evan rozstali się lecz pozostali dobrymi przyjaciółmi.

Gdy dom przekształcono w szkołę, już po śmierci Evana, Olga często wpadała w odwiedziny a gdy miasto New Port przejęło posiadłość, czynnie pomagała w renowacji i przywracaniu wnętrzom ich poprzedniego blasku.
To tylko jedna z wielu fascynujących historii jakie skrywa to niezwykłe miejsce, jak zresztą każdy stary dom. Rozejrzyjcie się może gdzieś w waszym sąsiedztwie niezwykłe historie tylko czekają by zostać opowiedziane.


 

 

Piotr Kiżewski, autor artykułów, fotograf , Nasze Szlaki
Z całych sił podróżnik. Autor artykułów i zdjęć dla bloga podróżniczego Nasze Szlaki. Z zamiłowania fotograf i łowca przygód.

14 thoughts on “Tredegar House, National Trust – Walia”

  1. Na Facebooku widziałem, że Panowie się bawicie na Lanzarote. Też byłem kilka lat temu i miło wspominam. Dobrej zabawy.

  2. Znalazłam w internecie informacje o tej księżniczce Oldze, bardzo ciekawa postać i bardzo pozytywna osoba. Z tego co czytam zrobiła wiele dobrego i pomimo że dostała tytuł szlachecki w Anglii wiodła bardzo normalne życie.

  3. W Londynie w pałacu królowej są bramy bardzo podobne do tej z opisanej posiadłości. Angielska szlachta żyła w wielkim przepychy, widać to po miejscach w UK , które opisujecie.

  4. W domu obok pan Romek przespał się z sąsiadką, też stał się bardzo znany 🙂
    Fajnie opisana historia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *