Co to jest National Trust

Dzisiaj dowiemy się troszkę o brytyjskiej organizacji National Trust. Bardzo często w komentarzach piszecie że ceny biletów do zwiedzanych przez nas zabytków są  wysokie, muszę się z Wami zgodzić, kilkanaście funtów za pojedynczy bilet i dodatkowe kilka za parking może rzeczywiście uderzyć w naszą kieszeń. Jednak National Trust wychodzi naprzeciw wszystkim tym którzy wolne chwile lubią spędzać szwendając się po pałacach, zamkach czy niesamowitych ogrodach. Koszt członkostwa zależy od wybranego przez nas pakietu i tak:

Obiekty National Trust o których pisaliśmy

Brean Down Fort – Anglia
Tyntesfield – Anglia
Legenda ze Stourhead House – Anglia
Stourhead House – Anglia
Tapeta z biblioteki Tyntesfield


Ceny kart członkowskich w National Trust

 • Indywidualny pakiet roczny kosztuje :  69 Funtów lub 5.75 funtów miesięcznie
 • Pakiet dla pary: 114 Funtów lub 9.50 funtów miesięcznie
 • Dla rodziny: 120 Funtów lub 10 funtów miesięcznie
 • Indywidualny pakiet na całe życie to wydatek wynoszący 1695Funtów lub 1240funtów dla osób powyżej 60 roku życia
 • Wspólny pakiet na całe życie 2055 funtów lub 1515 funtów dla osób powyżej 60 roku życia
National Trust Tredegar House brama wjazdowa

Co zyskujecie zostając członkiem National Trust

Najważniejsze są imienne karty dające Wam prawo wielokrotnego wstępu do wszystkich placówek National Trust, przewodnik po tychże miejscach a także naklejkę samochodową zwalniająca Was z konieczności zakupu biletu parkingowego w wielu z nich.

Historia organizacji National Trust

National Trust założone w 1895 przez Roberta Huntera, Hardwicke’a Rawnsley’a i Octavie Hill zajmuje się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Szkoci mają własną organizację nazywającą się National Trust for Scotland i jest oddzielni administrowana.

Działalność organizacji w dużej mierze opiera się na pracy wolontariuszy. Uwierzcie na słowo że ci wolontariusze naprawdę wykonują dobrą robotę. Może dlatego że chcą a nie muszą. W wielu miejscach dzięki nim dowiedzieliśmy się ciekawych informacji o dawnych właścicielach obiektów. Ich życiu, pasjach i zabawnych epizodach jakich nie znajdziecie w oficjalnych archiwach. Dzięki wolontariuszom budynki i ogrody są zadbane i naprawdę warte zobaczenia.

Co oferuje nam organizacja National Trust

Ano całkiem sporo, w obszarze zainteresowań organizacji są wybrzeża, pałace, zamki, domy i ogrody a także rezerwaty przyrody, latarnie morskie i puby. Uwierzcie miejsc jest całkiem sporo na pewno nie będziecie się nudzić a dla tych zmęczonych szwendaniem się  znajdzie się i miejsce w gospodzie serwującej aż dziw przyznać całkiem smaczne dania nie ograniczające się do przysłowiowego fish and chips.

National Trust Brean Down Magdalena Kiżewska blog podróżniczy

Jak już wspominałam wcześniej National Trust zawdzięcza wiele swoim wolontariuszom i tak osoby mające odrobinę wolnego czasu który chcą spożytkować całkiem ciekawie mogą ubiegać się o wolontariat, możliwości jest od koloru do wyboru:

Zainteresowani ogrodnictwem mogą wspomóc organizacje w pracach polowych, zainteresowani większym kontaktem z odwiedzającymi mogą pracować w recepcji i przy sprzedaży biletów, ci z zacięciem historycznym zawsze mogą spełniać się jako przewodnicy w domach. My osobiście piszemy się na sprzątanie strychów i piwnic starych posiadłości i pałaców, to ci dopiero zabawa!

Za co blog podróżniczy Nasze Szlaki lubi National Trust

 • Zdecydowanie za Tyntesfield i Brean Down Fort do których mykamy zawsze z chęcią.
 • Za niesamowite miejsca, historie i naprawdę interesujących ludzi których można tam spotkać.
 • Za możliwość kontaktu z historią i kulturą kraju, w którym mamy przyjemność mieszkać. Za kontakt nie tylko teoretyczny ale taki prawdziwy gdzie możemy wziąć do ręki przedmioty używane przez mieszkańców domów dziesiątki i setki lat temu.
 • Za ceny biletów, uważamy ze te 9.5 funta miesięcznie to naprawdę świetnie spożytkowane pieniądze.
National Trust Tredegar House

Ciekawostki związane z organizacją National Trust

 • National Trust może pochwalić się 20 tysiącami wolontariuszy
 • Pierwszym zakupionym budynkiem był Alfriston Clergy House – kosztował on organizacje całe 10 funtów było to w roku 1896 (dzisiaj to jakieś 600 funtów).
 • Organizacja liczy sobie ponad trzy i pół miliona członków
 • Atrakcje należące do National Trust odwiedza rocznie 60 milionów ludzi
 • Posiadłości należące do National Trust wykorzystywane są często w filmie i telewizji. Między innymi tak znane produkcje jak Harry Potter, Batman i Lara Croft wykorzystywały miejsca należące do organizacji jako plan zdjęciowy.
 • National Trust opiekuje się ponad 775 milami wybrzeży Wysp Brytyjskich.
 • W posiadaniu organizacji znajduje się 59 wsi rozsianych po całej Wielkiej Brytanii. 
National Trust Tyntesfield - budynek w słoneczny dzień