Bristol, podobnie jak cała Anglia, nie jest miejscem, w którym zbyt często można cieszyć się białym puchem sypiącym z nieba. Dużo częstym gościem jest u nas deszcz i wiatr. Jednak od czasu do czasu, gdy pogoda postanowi spłatać wyspiarzom figla, świat zmienia się nie do poznania.

Śnieg na angielskich ulicach powoduje nie tylko zdziwienie i niedowierzanie, ale także całą masę komplikacji i niedogodności. Ludzie zostają samochody na podjazdach, dzieci nie idą do szkoły, a ulice świecą pustkami. Jest to o tyle zabawne, że warstwa śniegu rzadko przekracza kilka centymetrów. Dodatkowo brak silnych mrozów powoduje, że śnieg ginie równie szybko jak się pojawił.

Mieszkając w Anglii od lata, pamiętam tylko kilka przypadków, gdy zaśnieżyło dłużej niż na dzień czy dwa.

Zaśnieżone ulice Bristolu widok rzadki i wesoły

Gdy już trafi się okazja, podczas której świat nawiedzi chłód, a szarość i brudnawą zieleń pokryje biała warstwa śniegu, z wielką przyjemnością wychodzimy na ulicę i do okolicznych parków.

Magda pod ogromnym kasztanowcem

Dzisiejsza tapeta to zdjęcie zrobione podczas naszego ostatniego spaceru, gdy spadł śnieg, a mróz ściął wszechobecną wilgoć. Na fotografii Magda stoi pod ogromnym kasztanem, przyglądają mu się z zachwytem, a reszta parku Blaise Castle Estate okryta jest mgłą.

Kasztanowiec nasz niemy przyjaciel

Kasztanowce, w różnych odmianach rosną niemal w całej południowo-wschodniej Europie. Spotyka się je również w Azji i Ameryce Południowej.

Do Polski, drzewa kasztanowca przywędrowały z Półwyspu Bałkańskiego w wieku XV. Szybko stały się głównym drzewem sadzonym w parkach i posiadłościach ziemskich. Do dziś spotkać można aleje obsadzone starymi kasztanami, prowadzące do jeszcze starszych dworów, pałaców i zamków.

Kasztan potrafi wyrosnąć na wysokość nawet 30 metrów, a jego konary są bardzo rozłożyste i tworzą piękną koronę.

Nasiona kasztanowca

Kto nie zbierał w życiu kasztanów, ten nie miał dzieciństwa! Tak mawiała moja babcia i miała racje. Chyba każdy z nas składał z kasztanów i zapałek ludziki, zwierzęta, ozdoby czy dekoracje.

Kasztany są bardzo ładne i miłe w dotyku. Ale estetyka to nie jedyna cecha kasztanów. Na południu Europy, gdzie rosną kasztany jadalne, są one prawdziwym przysmakiem. Zawsze gdy jesteśmy w podróży po Włoszech, Grecji, Hiszpanii czy innych południowych krajach, objadamy się pieczonymi albo prażonymi kasztanami.

Pamiętajcie tylko, że kasztany, które rosną w Polsce, są trujące. Piecze się tylko kasztany jadalne, które niestety wciąż nie zyskały popularności w naszym kraju.

Poza tym kasztany wykorzystuje się w kosmetykach i medycynie. Kasztany odpowiednio przygotowane działają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Mają zastosowanie przy walce z żylakami i miażdżycą, przy czym wykorzystuje się nie tylko nasiona, ale także liście, korę i kwiat.

Inne zastosowanie i ciekawostki o kasztanach

  • Kasztany słyną również z mocy pochłaniania niechcianych energii. Rozsypane pod łóżkiem, w okolicach telewizora czy innych urządzeń elektrycznych są w stanie pochłonąć szkodliwe promieniowanie.
  • Kasztany posiadają silne właściwości przeciwzapalne. Dobrze jest używać ich w postaci sproszkowanej jako pasty do zębów. Dodatkowo mają one również działanie wybielające.
  • Sproszkowane kasztany mogą służyć jako dodatek do kąpieli. Jednak nie zaleca się sypania proszku do wanny. Należy go wcześniej zalać wrzątkiem i zostawić na kilka godzin. Następnie przecedzić i dolać do wonny.
  • Zapach kasztanów odstrasza mszyce. Zaatakowaną roślinę trzeba spryskiwać wywarem z kasztanów. Podobno działa świetnie.
  • Niewielu wie, że kasztany kilka wieków temu były symbolem Święta Zmarłych. Kasztany pozostawiano na noc na stole w izbie, tak by dusze zmarłych mogły się nimi pożywić. Z tych samych powodów kasztany sadzono na cmentarzach i przy kościołach.
  • Owoc kasztana jadalnego nazywa się – Maron.
  • Istnieje osiem gatunków kasztanowców.
  • Kasztanowiec potrafi osiągnąć nawet 70 metrów wysokości.
  • W najdawniejszych czasach kasztany zastępowały ludziom zboża. Były mielone i z tak pozyskanej mąki pieczono proste ciastka.
  • Kasztany są bogatym źródłem białka.
  • Kasztany zawierają sporo witaminy C.
  • Obecnie uprawa kasztanów jadalnych osiąga wielkość ponad 2 miliony ton rocznie.
  • Największym producentem kasztanów jadalnych są Chiny.
  • Kasztany można przygotować na słodko, smażyć na tłuszczu, grilować czy piec.
  • Drzewo kasztanowca jest bardzo cenne i wykorzystuje się je na przykład w produkcji elementów drewnianych do broni myśliwskiej.
  • Za najstarszy kasztanowiec na świecie uważa się Kasztan Stu Koni, który rośnie na Sycylii. Ma on podobno ponad 3 tysiące lat.