Most Karola w Pradze to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Czech.

Czeska Praga to jedna z moich ulubionych europejskich stolic. Poza ogromną ilością niezwykłych zabytków i atrakcji, które nagromadziły się przez długie wieki rozwoju miasta, w Pradze panuje fantastyczna atmosfera, z którą może konkurować zaledwie kilka miast na naszym kontynencie.

Galeria fotografii lato

Praga to również tradycje i dbałość o ich zachowanie. Na każdym kroku ocierasz się tam o ślady niezwykłych dziejów miasta. Dzięki takiemu połączeniu stolica Czech przyciąga każdego roku miliony turystów z całego świata.

Most Karola w Pradze, niezwykły zabytek i symbol miasta

Co możesz robić w czeskiej Pradze i co zobaczyć oraz ile to kosztuje

  • Zarezerwuj hotel i pamiętaj, by leżał on blisko atrakcji, które Cię interesują. Zwiedzanie będzie proste i przyjemne.
  • Wynajem auta, dzięki czemu będziesz mógł sprawnie i przyjemnie realizować swoje wakacyjne plany.

O praskich zabytkach pisać będziemy jeszcze nie raz, lecz dziś skupimy się na jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta, Kamiennym Moście Karola. Spina on brzegi rzeki Wełtawy, płynącej przez Pragę i łączy dwie ważne dzielnice czeskiej stolicy; Mala Strana ze Starym Miastem.

Widok na Most Karola w Pradze

Obecnie w Praga może pochwalić się wieloma mostami, lecz były czasy, gdy Most Karolo był jedyną taką konstrukcją w Mieście. Jedyną, lecz nie pierwszą. Dzisiejszy kamienny most zbudowano na zgliszczach starszej, normandzkiej konstrukcji, zwanej Mostem Judyty (Juditin most). Była to potężna i bardzo nowoczesna konstrukcja na owe czasy. Do dziś uważa się Most Judyty w Pradze za jeden z najstarszych mostów kamiennych o takich gabarytach w Europie.

Jedna z mrocznych legend głosi, że Most Judyty stał się miejscem spotkań czarownic z samym diabłem. To tam nocami odprawiały ona na jego cześć swoje bezeceństwa, za co Bóg zesłał na miasto wielką powódź, która zniszczyła most i tańczące na nim wiedźmy. Stało się tak za sprawą czarownic czy nie, w każdym razie wezbrane wody rzeki zniszczyły most w zaledwie kilka godzin.

Szczątki Mostu Judyty obejrzeć można w piwnicach wielu domów przyrzecznej części starej dzielnicy Mala Strona. Inną pozostałością po dawnej przeprawie jest kamienna wieża Judyty na brzegu Malej Strony, która dziś wraz z dobudowaną w późniejszym czasie gotycką wieżą, tworzy wejście na Most Karola w Pradze.

Historia praskiego Most Karola w Pradze

Budowę nowego mostu rozpoczęto w roku 1357 podczas panowania cesarza Karola IV, od którego most nosi swoją nazwę. Decyzja o budowie zapadła kilka lat po tym, jak potężna powódź zniszczyła poprzednią budowlę.

Włodarze miasta zdecydowali się na tradycyjny most kamienny, składający się z szesnastu łuków i piętnastu filarów. Co więcej, by chronić konstrukcję przed wiosenną krą, spływającą w dół rzeki każdego roku, na filarach mostu zamontowano drewniane lodołamy.

Wyliczono, że most będzie miał długość ponad pół kilometra, a szerokość niemal dziesięć metrów. Rozmiary te czyniły z Most Karola w Pradze jedną z największych tego typu konstrukcji w ówczesnej Europie. Budowę zakończono w roku 1402.

Dodatkową atrakcją dla turystów są budynki współistniejące w otoczeniu samego mostu. Są to dojazdy kamienne, bariery wykonane również z kamienia oraz wieże, stojące po obu stronach rzeki. Jedna z nich pamięta jeszcze czasy, gdy na rzece stał poprzedni most.

Most Karola w Pradze wielokrotnie był naprawiany i przebudowywany. Co ciekawe do zniszczeń najczęściej doprowadzała natura, a nie działania człowieka.

Most Karola w Pradze

Najpoważniejszych zniszczeń dokonały wiosenne powodzie, nękające czeską stolicę od XVII do XIX wieku. Została wówczas zniszczona, część jednego z przęseł mostu i zawaliły się budynki strażnicze, ustawione na jego szczycie. Kolejny duży kataklizm w roku 1890 rozerwał most na dwie części i zniszczył dwa filary wraz z przęsłami.

Ostatnia powódź, jedna z największych w historii miasta, nawiedziła Pragę w roku 2002. Szczęśliwie jednak stary zabytek nie ucierpiał. Wydarzenie to przyczyniło się do rozpoczęcia prac restauracyjnych i zabezpieczających.

Barokowe rzeźby na Moście Karola

Praski most jest piękną budowlą, a dodatkowego uroku dodają mu barokowe rzeźby, którymi zdobiono go od końca XVII do początku XX wieku.

Rzeźb jest 30 i stanowią niezwykłą wystawę sztuki na świeżym powietrzu. Przeważnie są to postaci świętych w tym słynna rzeźba kanonika Jana Nepomucena. Zasłynął on tym, że jako spowiednik Zofii Bawarskiej, żony króla Wacława IV, odmówił zazdrosnemu władcy, gdy ten zapytał o grzechy żony.

Dzielny ksiądz nie zdradził tajemnicy spowiedzi nawet po tym, gdy król zagroził, że zrzuci go z Mostu Karola do wód rzeki Wełtawy. W końcu zakonnik stwierdził podstępnie, że wyzna grzechy królowej jednej istocie obecnej w komnacie. Król zgodził się na takie rozwiązanie, lecz wściekł się, gdy kanonik pochylił się i wyszeptał tajemnicę do ucha psa.

Płaskorzeźba na Moście Karola
Jedna z płaskorzeźb na Moście Karola przedstawia scenę spowiedzi królowej oraz psa, któremu ksiądz wyszeptał do ucha jej grzechy. Jej potarcie podobno przynosi szczęście i chyba ludzie w to wierzą, co widać po wytartym do połysku psie.

Wściekły władca spełnił w końcu swą groźbę. Ciało mnicha trafiło do rzeki, a jego pomnik na Most Karola. Po jakimś czasie Jan Nepomucen został świętym i stał  się patronem Pragi oraz tonących i budowniczych mostów. Rzeźba zakonnika była pierwszą, która stanęła na murach mostu. Poza nią są tam postaci Jana Chrzciciela, świętego Wojciecha i świętego Józefa.

Wieże mostowe przy Moście Karola w Pradze

Warto wspomnieć o niezwykle ciekawych budynkach, które stanowią integralną część Mostu Karola w Pradze. Są to dwie wieże, stojące po stronie dzielnicy Mala Strana oraz przepiękna, gotycka Wieża Mostu Staromiejskiego, stojąca po stronie dzielnicy Stare Miasto.

Dwie pierwsze wieże, te na Malej Stranie, pochodzą z różnych okresów. Mniejsza i starsza, nazywana jest Wieżą Judyty. Była ona częścią starego mostu, drugą dobudowano, gdy powstał Most Karola. Pełniła ona wiele funkcji w tym obronną oraz magazynową. Niestety stara wieża nie jest dostępna dla zwiedzających.

Brama i wieża mostowa w Pradze

Wieża po stronie Starego Miasta uważana jest za najpiękniejszą bramę mostową na świecie. To pod nią przejeżdżali królowie, nim zostali koronowani. Również skazańcy idący na stracenie przechodzili pod tą właśnie bramą. Dziś wieża udostępniona jest dla turystów, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy.

Jak budowano Most Karola w Pradze

Nawet dziś, przy dostępie do wyrafinowanej technologii, budowa mostu przez rzekę jest ogromnym wyzwaniem. Pomyślcie zatem, jak ogromnym przedsięwzięciem było stawianie kamiennych przęseł w wodzie niemal siedemset lat temu!

W bardzo obrazowy sposób pokazano proces budowy Mostu Karola w animacji, wykonanej przez Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk.

Jak widać na filmie, głównym zadaniem i największym wyzwaniem dla budowniczych było stawianie drewnianych grodzi w wodzie tak, by dostać się do dna rzeki. Następnie za pomocą wymyślnych pomp pozbywano się wody i budowano kamienny filar oraz przęsło.

Po zakończeniu pracy przechodzono do kolejnego etapu i proces zaczynał się od nowa.

Muzeum Mostu Karola w Pradze

W niewielkiej odległości od Mostu Karola w Pradze mieści się muzeum jemu poświęcone. Warto tam wstąpić, by zapoznać się z historią zabytku oraz poznać jego tajemnice i ciekawostki. W fajny i ciekawy sposób pokazano tam cały proces budowy mostu oraz tło historyczne czasów, w których powstawał.

Muzeum Mostu Karola w Pradze

Muzeum mieści się pod adresem: Křižovnické náměstí 3, 110 00 Prague 1-Staré Město.

Ceny biletów to: 170 czeskich koron dla osoby dorosłej oraz 70 dla dzieci.

Pamiętajcie, by sprawdzić najnowsze informacje na stronach muzeum. W czasie pandemii nic nie jest pewne i zagwarantowane, także wejście do muzeum.

Most Karola w Pradze informacje praktyczne

Most Karola w Pradze jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w mieście. Co za tym idzie nietrudno do niego trafić, wystarczy, że pójdziesz za tłumem turystów.

Na most prowadzi słynna ulica Karlova, przy której będziesz miał okazję przyjrzeć się niezwykle pięknej praskiej architekturze oraz odwiedzić któreś z licznym muzeów, tradycyjnych restauracji, sklepów z pamiątkami, czy też napić się wyśmienitego piwa Pilsner Urquell, pochodzącego z niedalekiego Pilzna.

Osobiście uważam, że spacer po tej części Pragi jest ogromną przyjemnością i niezwykłą przygodą.

Co działo się na świecie, gdy budowano Most Karola w Pradze

W czasie gdy powstawał Most Karola, na świecie działo się wiele ciekawych rzeczy:

  • Karol IV Luksemburski został koronowany na cesarza rzymsko-niemieckiego.
  • Nieco dalej Turcy przejęli Adrianopol, by uczynić go twierdzą broniącą dostępu do Konstantynopola.
  • W tym samym czasie krzyżowcy zdobywają Aleksandrię.
  • Bardziej na północy ogromny sztorm zabija dziesiątki tysięcy ludzi na wybrzeżu Anglii, Holandii i Niemiec.
  • Francuzi zaczynają budowę bastylii, a Niemcy stawiają ogromną katedrę w Ulm, w mieście gdzie w przyszłości urodzi się Albert Einstein.
  • Królową czeską została Elżbieta Pomorska.
  • W Anglii król Ryszard II traci tron, a zajmuje go Henryk Bolingbrok.

Tymczasem w Polsce:

  • Powstaje unia polsko-litewska, a w Bytowie kopie się fundamenty pod przyszły zamek.
  • W Krakowie założono Uniwersytet Krakowski, zwany później Jagiellońskim.

Nie mniej ciekawie jest po drugiej stronie globu:

  • W Chinach mnich buddyjski Zhu Yuanzhang ogłasza się cesarzem i rozpoczyna słynną dynastię Ming.
  • W Korei natomiast powstaje pierwsza odlewnia czcionek drukarskich, rozpoczynając w Azji erę drukowanego pisma, a król Yi Song-gye przenosi stolicę z Kaesong do Hanyang.

Most Karola w Pradze fakty, informacje i ciekawostki

  • Aż do roku 1841 Most Karola był jedynym mostem w Pradze.
  • W roku 1870 zmieniono nazwę mostu na Most Karola w Pradze. Wcześniej nazywano go Mostem Praskim lub Kamiennym.
  • Staromiejska Brana Mostowa, uważana jest za najpiękniejszą w Europie.
Most Karola oraz dziewczyna w rudych włosach
  • Na szczycie Staromiejskiej Bramy Mostowej znajduje się taras widokowy z piękną panoramą miasta.
  • Dokładną chwilę rozpoczęcie budowy mostu doradził jeden z praskich astronomów. Wyliczył on do minuty moment, w którym nastąpi koniunkcja Słońca i Saturna. Chwila ta miała być szczęśliwą dla budowy i przyszłości inwestycji.
  • Most zbudowany jest z bloków piaskowca, a nawierzchnia drogi jest brukowana i pozostaje oryginalna do dziś.
  • Do zaprawy, która spaja kamienne bloki mostu, dodawano podobno kurze jaja, wino i mleko.
  • Most składa się z 16 filarów, w tym 12 umieszczono w wodzie.
  • Fundamenty pod każdy z filarów sięgają ponad dwa metry pod dno rzeki.
  • W roku 1989 padł rekord liczby ludzi jednocześnie przebywających na moście. Tłumy, które zgromadziły się na Most Karola w Pradze, przekroczyły 1500 osób.
  • Na moście ustawiono 30 rzeźb w stylu barokowym. Obecnie zaledwie część z nich jest oryginalna, reszta stoi w muzeum, a ich miejsce zajęły dokładne kopie.
  • Tuż obok mostu znajduje się muzeum poświęcone historii zabytku.
  • Muzeum Mostu Karola mieści się w budynku Zakonu Rycerzy Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą.
  • Dawniej na Moście Karola odbywały się koronacje królów czeskich, a także wykonywano tam egzekucje.
  • Most Karola w Pradze to miejsce spotkań artystów, handlarzy pamiątkami, karykaturzystów i muzyków.
  • Z podobnego okresu co Most Karola pochodzi bardzo do niego podobny most gotycki w Kłodzku.

Wersja angielska artykułu