Wędrując po wyspie Penang u zachodnich wybrzeży Półwyspu Malajskiego, zupełnie przypadkiem  trafiliśmy do fabryki a raczej farbiarni, w której stosuje się starą metodę barwienia materiałów naturalnych takich jak np. jedwab.

Batik to bardzo stara technika barwienia tkanin ozdobnych ale także użytkowych. W fabryce, którą odwiedziliśmy z przygotowanych na miejscu materiałów powstają piękne sukienki, bluzki, szale a nawet zabawki, torebki i portfele w nieograniczonych w zasadzie barwach.

Inne materiały o wyspie Penang

Cameron Highlands
Street Art w George Town


Metoda barwienia jaką się tu stosuje polega na nakładaniu na materiał wosku a następnie zamaczanie go w barwniku. Część wzorów jest prosta, bardzo surowa ale inne prace to dzieła sztuki pełne barw we wszystkich możliwych odcieniach. By uzyskać te najbardziej skomplikowane, wielobarwne wzory, woskowanie i farbowanie powtarza się wielokrotnie.

Azja-Malezja-wyspa-Penang-Batik-Craft-wosk-malowanie-farbowanie-ręcznie

Nanoszenie wosku na materiał może trwać nawet kilka dni nim uzyska się wszystkie wymagane kolory

Metoda barwienia batik jest stara i wywodzi się bodajże z Jawy, w Afryce i Azji znana była już w VIII wieku. Do Europy dotarła gdzieś w XVIII wieku ale najpopularniejsza stała się dopiero w wieku dwudziestym.

Penang Batik Factory SDN BHD powstała w roku 1973 gdy na wyspie pojawili się mistrzowie barwienia tkanin z Chin. Od tego czasu firma bardzo się rozwinęła i dzięki temu, że stosuje się w niej najstarsze metody i bardzo dba się o jakość, produkty są szeroko poszukiwane nie tylko w Malezji.

Azja-Malezja-wyspa-Penang-Batik-Craft-wosk-malowanie-farbowanie-produkty-kolorowe-materiały

Produkowane materiały są niezwykle kolorowe i delikatne. Warto pamiętać o ilości pracy włożonej w ich powstanie.

Na miejscu można połazić po dziale produkcji i przyjrzeć się pracującym tam ludziom. Za pewną opłatą możemy samemu stworzyć niepowtarzalny wzór.

Zwiedzanie zakładu jest darmowe a w zamian za bardzo przyjemną atmosferę i fachową opowieść o historii fabryki możemy wydać parę groszy w sklepie sprzedającym produkty firmy.