Artystka z Batik Craft - Malezja. Nanoszenie farby na materiał pokryty wcześniej woskiem.

Batik Craft – woskiem malowane

Wędrując po wyspie Penang u zachodnich wybrzeży Półwyspu Malajskiego, zupełnie przypadkiem  trafiliśmy do fabryki a raczej farbiarni, w której stosuje się starą metodę barwienia materiałów naturalnych takich jak np. jedwab.

Batik to bardzo stara technika barwienia tkanin ozdobnych ale także użytkowych. W fabryce, którą odwiedziliśmy z przygotowanych na miejscu materiałów powstają piękne sukienki, bluzki, szale a nawet zabawki, torebki i portfele w nieograniczonych w zasadzie barwach.

Inne materiały o wyspie Penang
Cameron Highlands
Street Art w George Town


Metoda barwienia jaką się tu stosuje polega na nakładaniu na materiał wosku a następnie zamaczanie go w barwniku. Część wzorów jest prosta, bardzo surowa ale inne prace to dzieła sztuki pełne barw we wszystkich możliwych odcieniach. By uzyskać te najbardziej skomplikowane, wielobarwne wzory, woskowanie i farbowanie powtarza się wielokrotnie.

Wielu z pracowników firmy pracuje w niej od samego początku czyli ponad czterdzieści lat. W tym czasie można osiągnąć perfekcję w tym co się robi oraz stworzyć wiele nowych, nie wypróbowanych wcześniej wzorów.

Metoda barwienia batik jest stara i wywodzi się bodajże z Jawy, w Afryce i Azji znana była już w VIII wieku. Do Europy dotarła gdzieś w XVIII wieku ale najpopularniejsza stała się dopiero w wieku dwudziestym.
Penang Batik Factory SDN BHD powstała w roku 1973 gdy na wyspie pojawili się mistrzowie barwienia tkanin z Chin. Od tego czasu firma bardzo się rozwinęła i dzięki temu, że stosuje się w niej najstarsze metody i bardzo dba się o jakość, produkty są szeroko poszukiwane nie tylko w Malezji.
Na miejscu można połazić po dziale produkcji i przyjrzeć się pracującym tam ludziom a nawet za pewną opłatą samemu stworzyć niepowtarzalny wzór.

W sklepie, tuż obok fabryki można zobaczyć gotowe produkty wykonane z barwionych wcześniej materiałów. Ceny nie są niskie ale zważywszy że barwienie niektórych tkanin zajmuje nawet tydzień, jest to zrozumiałe.

Zwiedzanie zakładu jest darmowe a w zamian za bardzo przyjemną atmosferę i fachową opowieść o historii fabryki możemy wydać parę groszy w sklepie sprzedającym produkty firmy.


Piotr Kiżewski, autor artykułów, fotograf , Nasze Szlaki
Z całych sił podróżnik. Autor artykułów i zdjęć dla bloga podróżniczego Nasze Szlaki. Z zamiłowania fotograf i łowca przygód.

2 thoughts on “Batik Craft – woskiem malowane”

  1. Woskiem farbuje się też w polsce, a przynajmniej pod Warszawą jest mały warsztat gdzie powstają kolorowe cuda. Za jakiś czas będę tamtędy przejeżdżała to zrobię wam parę fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *