Jim Thompson House to jedna z mniej popularnych atrakcji Bangkoku, którą rzadko można znaleźć na folderach opisujących Tajlandzką stolicę.

Naszym zdaniem jednak, to usytuowane w samym centrum Bangkoku muzeum, warte jest wydania kilku batów i straty paru godzin by poznać niezwykłą historię człowieka zakochanego w Tajlandii, który spośród wielu możliwości, wybrał życie właśnie tutaj.

Zobacz też:

Cameron Highlands – Malezja
Ayutthaya i głowa buddy w drzewie
Wyspa Phangan – Tajlandia
Świat słoni w Kanchanaburi
Bangkok


Jim urodził się w roku 1906 w Greenville w USA. Tam też skończył pierwszą szkołę, po której rozpoczął studia na uniwersytecie w Pensylwanii i został architektem. W tym zawodzie, z dużym powodzeniem, pracował w Nowym Jorku do wybuchu wojny w roku 1940.

Stare domy z drewna tekowego ustawione są w pięknym ogrodzie pełnym bogatej roślinności. Nawet zwykły spacer wąskimi alejkami jest miłym oderwaniem się od gwarnego i zadymionego Bangkoku.

Jako człowiek żądny przygód zgłosił się do służby w OSS (Office of Strategic Services), późniejszej CIA (Central Intelligence Agency). Wraz z grupą innych żołnierzy został przydzielony do pomocy francuskim oddziałom walczącym w Północnej Afryce. Jako że spisał się świetnie, przełożeni zaplanowali dla niego nowe zadania w Azji. Wcześniej jednak przeszedł ostry trening w dżungli (Jungle Survival) i zdał go z najlepszą oceną. Co robił podczas misji w Tajlandii, Laosie i innych krajach regionu, nie wiadomo do dziś. Po zakończeniu wojny Jim nie potrafił odnaleźć się w Stanach i wrócił do Azji.

Powrót do Bangkoku

Po miesiącach wędrówek trafił do Bangkoku, którego kultura i charakter tajskich mieszkańców zachwycił Jima. Zamieszkał w The Old Oriental,  jedynym hotelu w mieście spełniającym międzynarodowe standardy, który wówczas był miejscem spotkań wszelkiej maści podróżników. Tam też spotkał sławnych ludzi odwiedzających Azję takich jak Charlie Chaplin czy Noel Coward znany z dobrego filmu „Włoska robota” z roku 1969, w którym główną rolę zagrał Michael Caine.

Zwyczajem dawnych, tajskich budowniczych wszystkie pomieszczenia użytkowe zawsze umieszczane były na dole budynku, na poziomie ziemi. Wyżej swoje miejsce znalazły pokoje sypialne i gabinety.

Podczas swojego pobytu w hotelu doszedł do wniosku, że świat czeka wielki bum turystyczny i to już niebawem, czemu miały sprzyjać coraz popularniejsze i tańsze oferty linii lotniczych. Poza tym widział w Tajlandii wielki potencjał i wróżył temu krajowi wielką przyszłość, której postanowił zostać częścią.

Posiadłość w Bangkoku – Jim Thompson House

Jak postanowił tak zrobił. Niebawem kupił pierwszy dom w Bangkoku, w którym rozpoczął zbieranie pamiątek i dzieł sztuki związanych z Tajlandią. Z czasem jego posiadłość rozrosła się do kilku domów ustawionych w pięknym ogrodzie, dziś jest ich osiem i wszystkie zawierają sporo dzieł sztuki, przedmiotów użytku domowego, książek i pamiątek po ich właścicielu. Od roku 1976 wszystkie je można zwiedzać a bardzo sympatyczni i dobrze poinformowani przewodnicy opowiedzą nam wiele ciekawych historii związanych z tym miejscem.

Zwiedzając com Jima można zobaczyć w jaki sposób pozyskiwano jedwab w dawnych czasach. Można podglądać ten proces od samego początku czyli poczwarki i kokonów aż po gotowe wyroby w lokalnym sklepie.

Kolekcjonerstwo to nie jedyne zamiłowanie Jima, które tutaj rozwijał. Fascynował się pozyskiwaniem jedwabiu i produkcją jedwabnych tkanin. Dziś na terenie jego posiadłości hoduje się kilka rodzajów jedwabników a z uzyskanych nici tka się piękne koszule, szale i inne towary. Może je oglądać i oczywiście kupić w sklepie na terenie muzeum.

A co z samym Jim’em ? Cóż i to jest właśnie największa zagadka Jima Thompsona !

W roku 1967 wyjechał z przyjaciółmi na wakacje do Cameron Highlands, o którym pisaliśmy tutaj. Pewnego dnia oświadczył, że ma okazję nabyć pewien niezwykły, tajlandzki artefakt zagubiony wieki temu w Malezji, po czym wyszedł z hotelu i nikt nigdy więcej go nie widział. Być może miał mniej szczęścia niż my, podczas naszej przeprawy przez malezyjską dżunglę.

Przydatne informacje:

Czas otwarcie:
Od godziny 9:00 do 18:00. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem.

Cena biletu:
150 baht (około 20 złotych).

Jak dotrzeć:
Nam wygodnie podróżowało się wodnym autobusem ale można też oczywiście tuk tukiem, taksówką czy Sky Train.

Adres:
Jim Thompson House
6 Soi Kasemsan 2, Rama 1 Road, Bangkok
Tel: (662) 216-7368 Fax: (662) 612-3744