Witajcie w Złotym Stoku. Dzisiaj zabieramy was w podróż do Średniowiecznego Parku techniki, oraz zejdziemy pod ziemię do kopalni złota.

Po dojechaniu na miejsce, pierwsze miłe zaskoczenie.

Chyba pierwszy raz przy tego typu miejscach spotkałem się z darmowym miejscem parkingowym. Po zakupieniu biletów rozpoczęliśmy zwiedzanie od wizyty w Średniowiecznym Parku Techniki.Na terenie parku znajdziemy w pełni sprawne machiny użytkowe: dźwigi, kołowroty, kierat i wiele innych.Maszyny te dają możliwość zobaczenia i wypróbowania metod jakimi posługiwali się nasi przodkowie.Ten etap wycieczki bardzo przypadł do gustu najmłodszym podróżnikom.

Pani przewodnik wykonała kawał dobrej roboty, tak opowiadając o maszynach i tak wciągając dzieciaki do interakcji, że Marysia jeszcze przez długi okres czasu wspominała wykonywane prace. Jedynym poważniejszym problemem, okazał się „tunel strachu”. Jednak jakoś w akompaniamencie pisków i krzyków dało radę się go przebrnąć. Okazało się jednak, że to jeszcze nie koniec straszenia, gdyż po wyjściu z tunelu, trafiliśmy do „pracowni” kata. Kat okazał się profesjonalistą w każdym calu, ostry jak brzytwa topór, ostry dowcip, dzieciaki lekko wystraszone. Jednym słowem rewelacja.

Złoty stok - Kopalnia złota. Dawny sprzęt mechaniczny, wagony i lokomotywa.

Złoty stok – Kopalnia złota. Dziewczynki zapoznają się z działaniem dawnego sprzętu mechanicznego czyli wózki i lokomotywa

Machiny zaliczone, czas na główny punkt programu – kopalnia złota.

Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Pierwsze ślady eksploatacji cennego kruszcu pochodzą z X w wieku. Szczytowy rozwój górnictwa przypada na XVI wiek. W tamtym okresie czynnych kopalni było około 190 i działało kilka hut. Roczne wydobycie złota oscylowało wokół 60 kg (140 kg maksymalnie), co dawało około 8% produkcji kruszcu w Europie. Przez cały okres istnienia kopalni wydobyto około 2 mln ton rudy, z której otrzymano około 10 ton złota i 126 000 ton arszeniku.

Podziemna trasa turystyczną zaczynamy od  „Sztolni Gertrudy”. Następny w kolejności jest „Chodnik Śmierci”, a po nim mamy okazję zobaczyć jedyny wodospad podziemny w Polsce, znajdujący się w „Sztolni Czarnej”.

Przewodniki opisują tę atrakcję, jako bardzo przyjazną dla dzieci i nie ma tutaj ani słowa kłamstwa. Pani przewodnik okazała się osobą na właściwym stanowisku, przez co nie było słychać ani jednego jęku zawodu czy też marudzenia ze strony najmłodszych. W zasadzie można powiedzieć, że to na dzieciakach była skupiona cała uwaga.

Złoty Stok - Kopalnia złota. Jeden z szybów w którym wydobywano kruszec.

Złoty Stok – Kopalnia złota. Jeden z szybów w którym wydobywano kruszec.

Cała trasa jest prosta do pokonania, żaden odcinek nie stanowił większego problemu, a wyjazd kolejką z kopalni jest po prostu rewelacyjny. Prawdę powiedziawszy nie sądziłem, że tak te wagoniki zasuwają.

Co do atrakcji, to na pewno warto zarezerwować sobie miejsce na podziemny spływ łodzią. Jednak należy pamiętać o tym, że ta atrakcja nie jest przeznaczona dla dzieci. My niestety nie mogliśmy z niej skorzystać. Może kiedyś.

Tak dobrnęliśmy do końca kolejnego artykułu więc czas na legendę.

Dawno temu nastąpiło tąpnięcie i 4 górników zostało uwięzionych. Jako, że decyzję o akcji ratowniczej podejmował zawsze właściciel kopalni, a dla niego to nie była opłacalna inwestycja, to górników policzono na stratę. Żona jednego z nich – Gertruda postanowiła jednak ratować swojego męża. Z odrobiną jedzenia i pochodnią w ręku, weszła do kopalni i jak można było się spodziewać słuch o niej zaginął. Fakt ten odnotowano nawet w kronice miejskiej. Później górnicy często opowiadali, że gdy któryś z nich zabłądził, w kopalni słychać było dziwne odgłosy kroków. Zbłąkany górnik biegł w stronę odgłosów, które ostatecznie doprowadzały go do wyjścia. Nigdy jednak nikomu nie udało się zobaczyć tajemniczej osoby, wyprowadzającej górników. Mówiono wtedy, że to dobry duch Gertrudy przychodzi z pomocą i ratuje górnika. Dzisiaj dobry duch podobno pomaga zabłąkanym turystom.


Na jakie wydatki musicie się przygotować:

Zwiedzanie Kopalni Złota

  • 18 zł – normalny
  • 15 zł – ulgowy

Podziemny spływ łodzią

  • 10 zł – grupowy
  • 13 zł – normalny

Oferta MIX 1

  1. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna
  2. Zwiedzanie Średniowiecznego Parku Techniki – osada górnicza
  3. Płukanie złota
  4. Certyfikat „Zdobywcy Kopalni Złota” – wypisany imiennie
  • 33 zł – normalny
  • 30 zł – ulgowy

WAŻNE: Zakupiony bilet uprawnia do zniżek na inne atrakcje regionu. Warto dopytać, jeżeli planujecie kolejne wycieczki.