Tym razem zabiorę Was po raz ostatni na Dolny Śląsk. Witajcie więc w Bolkowie. Wybraliśmy się tam już w drodze powrotnej i szczerze mogę powiedzieć, że nie ma czego żałować.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku. W latach następnych za panowania Bolka I  zamek rozbudowywano. Zbudowane zostały kamienne mury obronne wraz z systemem bram, oraz wzniesiono murowane budynki mieszkalne. W tym okresie powstała także, jedyna taka w Polsce, wieża dziobowa.

Historia zamku Bolków na Dolnym Śląsku

Zamek uzyskał ostateczny kształt w XVI wieku. Wtedy to wzniesiono Dom Niewiast i zewnętrzne linie fortyfikacji, przystosowanymi już do broni palnej.  Po zakończeniu prac zamek zajmował 7600m2, co stawiało go jako jeden z największych zamków w owym czasie na terenie Dolnego Śląska.

Zamek-Bolków-dolny-śląsk-twierdza-legenda-zwiedzanie-co-zobaczyć-atrakcje-mury-obronne-widok

Do dyspozycji zwiedzających są dostępne mury obronne z których rozpościera się piękny widok na dolinę

Historia zamku jak w zasadzie każdego w tym rejonie była bardzo burzliwa. Kilka razy najeżdżany i oblegany. W 1345 nie zdołały go zdobyć wojska czeskie. Także husyci nie zdołali wedrzeć się na dziedziniec zamkowy. Dopiero w roku 1463 zamek padł pod naporem wojsk króla czeskiego Jerzego z Podiebradu.

Panem na zamku został Jan z Czernej, słynący z grabieży i rozbojów. Dlatego też już w roku 1468 roku rozwścieczeni mieszkańcy okolicy przy wsparciu miast śląskich, zamek odbili, spuszczając srogi łomot najeźdźcy. Samego zaś Jana powieszono przykładnie na wieży.

W roku 1646 podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty przez Szwedów, wpływ na tą porażkę miała bardzo uszczuplona obsada zamku. Jednak należy oddać pokłon obrońcom, gdyż Szwedzi nim go zdobyli oddali około 1800 strzałów artyleryjskich. Zamek w wyniku ostrzału znacznie ucierpiał i powoli zaczął popadać w ruinę. Swą świetność zaczyna odzyskiwać od roku 1994 roku gdyż to właśnie wtedy rozpoczęto prace renowacyjne, które trwają do dziś.

Zamek-Bolków-dolny-śląsk-twierdza-legenda-zwiedzanie-co-zobaczyć-atrakcje-trampki

Nieodzowny atrybut Naszych Szlaków – trampki

Do zamku Bolków z dziećmi

To już na tyle faktów historycznych. Teraz troszkę o samym zamku z punktu widzenia objazdowego przedszkola. Muszę przyznać że jest to miejsce przyjazne dzieciom i ich zmęczonym rodzicom. Śmiało można puścić dzieciaki niech sobie pohasają, a my możemy posiedzieć na ławeczce obserwując wszystko z daleka. Nie ma zbyt wielu niebezpieczeństw, więc za dużo nie trzeba się stresować, chociaż nie powiem że przy naszych rozbrykanych dzieciakach to swoje i tak musiałem wybiegać. Co  jeszcze mi się podobało w tym miejscu, to to, że dzieciaki mogły naprawdę sporo po dotykać  i nikt nie robił żadnego problemu z tego tytułu.

Tak więc polecam szczerze to  zamczysko. Podsumowując, całość robi niesamowite wrażenie, oczywiście jak zwykle największe zrobiła sama wieża i widok z niej na całą pobliską okolicę. Maryśka była bardzo zadowolona, zresztą co tu dużo mówić Ja także, żona też i jedynie Małgośka coś tam po buczała, ale to już chyba efekt zmęczenia tak intensywnym urlopem .
Więc  jeśli będziecie gdzieś w okolicy, zjedzcie troszkę z trasy i kierujcie się do Bolkowa. Warto.

Na koniec oczywiście tradycyjna legenda Bolko

Bolko II w młodości zakochał się w córce rycerza Lothara – Kunegundzie. Jednak jak to w owych czasach bywało to rodzice zdecydowali, że pojmie on za żonę inną. Dlatego też by nie było zbytnich problemów potajemnie zamknęli Kunegundę w klasztorze, zaś jej ojca pojmali daleko od Bolkowa, a na miejscu rozpuścili plotkę, że oboje nie żyją.  Zrozpaczony Bolko II ożenił się  z Agnieszką. Mimo, że wszystko szło zgodnie z planem, rodzice stwierdzili, że to troszkę za mało i postanowili otruć Kunegundę. Jakub – uczeń zielarza który sporządził truciznę, odkrył spisek i ostrzegł siostry zakonne. Te chcąc chronić Kunegundę upozorowały jej śmierć i odesłały ją do domu.

Zamek-Bolków-dolny-śląsk-twierdza-legenda-zwiedzanie-co-zobaczyć-atrakcje-widok-miasteczko

Widok na miasteczko w dole jest uroczy. Doskonałe miejsce na piknik i chwilę odpoczynku

Ddziewczyna zdołała się ukryć, a zielarz został zamkowym błaznem, by dostarczać jej wieści o księciu. Tymczasem ojca Kunegundy zwolniono z więzienia, a ten niczego nieświadomy, gdy tylko się dowiedział, że córka nie żyje i że zabił ją zielarz który teraz jest błaznem, natychmiast udał się na zamek Bolka II w celu skrócenia Jakuba o głowę. Dojechawszy na zamek oszalały z rozpaczy ojciec Kunegundy spotkał na dziedzińcu zamkowym Jakuba bawiącego się z synem księcia Bolka II. W akcie zemsty zabił dziecko, biorąc go za syna błazna, krzycząc „dziecko za dziecko”. Jakub z rozpaczy wziął winę na siebie, co przypłacił głową, a Lottar wkrótce dowiedział się prawdy i zobaczył córkę całą i zdrową. Nie pomogło to jednak ani dziecku ani Jakubowi, którego duch do dziś błąka się w ciemne noce po murach zamkowych.