ZOO w Libercu znajduje się całkiem niedaleko polskiej granicy i jest to miejsce zdecydowanie warte z odwiedzenia!

Zoo w czeskim Libercu zobaczyliśmy zupełnie przez przypadek przy okazji zwiedzania tego czeskiego miasta. I jak pewnie się domyślasz „organizatorami” tej niespodziewanej wycieczki, były nasze dzieciaki, które znudziwszy się wcześniejszym zwiedzaniem zamku Frydlant zbuntowały się i stwierdziły, że nie będą łazić po żadnym innym muzeum i mamy znaleźć w końcu coś ciekawego.

Galeria fotografii lato

Idąc więc na kompromis, postanowiliśmy zobaczyć ZOO w Libercu, które jak się później okazało, zadowoliło nas wszystkich. I piszę to na zupełnie poważnie, bo ten park okazał się wręcz idealnym miejscem na długi spacer w naprawdę ciekawym otoczeniu. W sumie nawet mogę powiedzieć, że ten ogród zoologiczny (a widzieliśmy już ich naprawdę sporo) plasuje się w ścisłej czołówce na liście odwiedzonych przez nas ogrodów zoologicznych. A skąd tak wysoka nota? Tę tajemnicę wyjaśnię już za moment!

ZOO w Libercu dojazd, parking i ceny biletów

Zanim zacznę Cię wirtualnie oprowadzać po terenie zoo opowiem Ci krótko o tym jak tu dojechać, gdzie zaparkować i pochylimy się nad cenami biletów.

Mapa do atrakcji

Po pierwsze kieruj się wskazaniami map Google. Nas co prawda przez moment wyprowadziły w pole, ale zawirowanie w nawigacji trwało krótko i w końcu po kilku dodatkowych kilometrach trafiliśmy na miejsce. Problemy jak mi się wydaje, powstały na skutek dojazdu do ZOO z centrum Liberca i konieczności przejechania całego miasta. Dojazd bezpośrednio z Polski w zasadzie nie powinien nastręczać żadnych problemów.

Po drugie wybór parkingu jest oczywisty. Tuż przy bramie wejściowej do ZOO w Libercu jest sporo miejsc parkingowych i o dziwo w dniu, gdy go zwiedzaliśmy (a był to piątek na początku czerwca) parking był bezpłatny. Choć możliwe jest, że w okresie większego ruchu może być pobierana opłata w wysokości 50 koron.

Zoo w Libercu w Czechach

No i po trzecie bilety. Te możesz kupić w kasie. I znowu może to przypadek, ale w dniu, gdy odwiedzaliśmy tę atrakcję, to niestety w kasie nie działał terminal płatniczy więc pozostała tylko płatność gotówką, lub skorzystanie z automatu biletowego przed ogrodem. Tam już można płacić kartą, a menu jest także w języku polskim, więc osoby mniej biegłe w językach jak najbardziej sobie poradzą.

Zwiedzanie ZOO w Libercu, czyli o tym, dlaczego tak nam się tutaj bardzo spodobało

No dobrze, czas rozwikłać tajemnicę ze wstępu do tego artykułu i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nam się tutaj tak bardzo spodobało.

Zoo w Libercu Czechy i głowa z Wysp Wielkanocnych

Po przekroczeniu bramek ZOO w Libercu pierwsze co zobaczyliśmy to dość obszerny plac zabaw i raptem kilka zebr na dość sporym wybiegu. Wtedy jeszcze pomyślałem, że kurczę znowu będzie jakaś kiszka i po godzinie spacerowania wyjdę stąd nie do końca zadowolony. Jednak patrząc na entuzjazm moich dziewczyn, moje czarne myśli zostały rozwiane i ruszyłem za nimi, patrząc na coraz to nowe zagrody.

I już po kilku minutach stwierdziłem, że coś mi w tym zoo kompletnie nie pasuje. Tutaj są zwierzaki na wybiegach! I je widać!  A nie tak jak, chociażby w cudownym, nowoczesnym Orientarium w Łodzi, gdzie jego mieszkańcy chowały się przed zwiedzającymi.

Ochy i achy rozległy się po raz pierwszy, gdy podeszliśmy do wybiegu słonicy, która patrząc na metrykę, jest młodsza ode mnie tylko o 5 lat (tragedia). Może to jej doświadczenie życiowe, a może fakt, że przed momentem opiekunowie porozrzucali jej po wybiegu smakołyki, sprawił, że ta dała prawdziwy popis użytkowania swojej trąby. W tym miejscu warto też napisać, że w tym zoo nie ma tłumów, a bynajmniej my na takie nie trafiliśmy.  Karmienie słonia oglądało w sumie 8 osób, a na przykład we wspomnianym wcześniej Orientarium było tylu zwiedzających, że ledwo można było przecisnąć się do barierki.

Słoń z Zoo w Libercu w Czechach

A czym dalej tym było coraz lepiej. Każdy wybieg był opanowany przez bawiące się zwierzęta, które wyglądały tak, jakby było im wyjątkowo dobrze. I nawet nocni łowcy lwy, tygrysy i inne drapieżniki, które w zwyczaju mają cały dzień się chować w ZOO w Libercu leżały sobie tuż przy szybach.

Popis dały także foki w swoim basenie, pokazując swoje pływackie umiejętności. I szczerze powiem, że ten basen i możliwość obejrzenia jak foki radzą sobie pod wodą, zatrzymał na długo. Po prostu nie mogliśmy oderwać oczu od harcujących zwierzaków.

Co ważne! Nie tylko wybiegi zewnętrzne są tutaj ciekawe. Równie sporo dzieje się w ciekawie przygotowanych pomieszczeniach stylizowanych na tropikalne dżungle, gdzie królują gady, wielokolorowe żaby i paskudztwa w postaci robali wszelakich.

No i na koniec jak ta wisienka na torcie pandy czerwone, które nasze dzieciaki po prostu uwielbiają. I tu też odległość do nich była na tyle mała, że można było bez problemu poobserwować te dość niezdarne pluszaki, które leniwie przemykały pomiędzy gałęziami lub po prostu słodko drzemały. Jedynie ochy i achy naszych zachwyconych dzieci psuły im odpoczynek.

Panda Mała i ruda z Zoo w Libercu Czechy

Tak więc podsumowując, ZOO w Libercu muszę śmiało przyznać, że jest to jeden z najfajniejszych ogrodów zoologicznych, jaki mieliśmy okazję oglądać. I jedynie co mnie dziwi, to niewielka liczba odwiedzających. Ale nie żebym narzekał! Co to, to nie! Dzięki temu zwiedzanie ZOO w Libercu jest naprawdę przyjemne. Bez tłumów rozkrzyczanych wycieczek, przestraszonych i chowających się zwierząt i braku miejsc przy wybiegach.

Jednym słowem rewelacja!

Kilka informacji praktycznych, które przydadzą Ci się podczas zwiedzania ZOO w Libercu

Zwiedzanie ZOO w Libercu to czysta przyjemność. Poniżej znajdziesz kilka informacji, które pomogą Ci zaplanować wyprawę do czeskiego świata zwierząt.

Zwierzęta z Zoo w Libercu Czechy

Godziny otwarcia ZOO w Libercu

ZOO w Libercu otwarte jest we wszystkie dni tygodnia, weekendy i święta od 09:00 do 18:00

Pełna informacja o godzinach otwarcia znajdziesz na oficjalnej stronie ZOO w Libercu.

Cennik biletów

  • Bilet normalny (okres letni): 160 CZK (około 30 PLN)
  • Bilet ulgowy (okres letni): 120 CZK (około 23 PLN)
  • Bilet rodzinny 2+2 (okres letni): 490 CZK (około 92 PLN)

Cena biletów do zoo w Libercu w okresie letnim i zimowym jest różna. Dodatkowo są ulgi dla seniorów, darmowe dla dzieci do 3 lat, czy niższa cena za zakup biletu online. Pełen cennik znajdziesz na oficjalnej stronie ZOO w Libercu.

Przy okazji odsyłam Cię także na stronę, na której znajdziesz wiele ciekawych propozycji spędzenia czasu w Libercu oraz zakupisz na niej bilety w dobrych cenach.

Parking przed ZOO w Libercu

Samochody i autobusy mogą parkować na w pobliżu zoo. Parking przy pętli tramwajowej (tylko samochody osobowe) – ul. Lidové sady (ok. 50 m od wejścia/kas zoo). Miejsca parkingowe w sezonie wysokim i w weekendy są płatne – 50 CZK/6 godzin (8:00 – 17:00).

Czas zwiedzania zoo w Libercu

Czas zwiedzania uzależniony jest w zasadzie od ilości czasu, jaki będziesz chciał poświęcić na oglądanie zwierzaków. W najszybszej wersji zajmie Ci to około 3 godzin spokojnego spaceru.

Czy można wprowadzić psa na teren ZOO w Libercu?

Niestety Wasze psy nie mogą wejść na teren ZOO w Libercu. Ogród zoologiczny zakazując wstępu czworonogom, dba w ten sposób o komfort jego mieszkańców.

Mapa ZOO w Libercu

Mapa ZOO w Libercu w Czechach

Chcesz już teraz zaplanować zwiedzanie? Z pomoc przyjdzie Ci mapa ZOO, której oryginalną wersję znajdziesz na oficjalnej stronie ogrodu zoologicznego w Libercu.

ZOO w Libercu   ciekawostki

  • Ogród zoologiczny Liberec to najstarsze ZOO na terenie byłej Czechosłowacji. Został założony w 1904 roku.
  • ZOO w Libercu zajmuję powierzchnię 14 hektarów.
  • Na terenie ogrodu mieszka 160 gatunków z każdego zakątka świata. W sumie to ponad 1000 zwierząt!
  • Do najbardziej interesujących hodowanych gatunków należy takin chiński, pawian płaszczowy, nestor kea, lew berberyjski, słoń indyjski, renifer leśny, wiele gatunków małp, surykatek, pyton siatkowy i oczywiście bardzo popularny biały tygrys bengalski. Nam najlepiej podobały się jednak foki i pandy czerwone.
  • Długość trasy zwiedzania to 1,8 km.
  • Najwięcej zwiedzających było w 1989 roku – 470 000 osób (więc chyba czas pobić ten rekord 😉)