Na tapecie w tym miesiącu znalazły się piękne szklane papugi. Zdjęcie wykonaliśmy w jednej z hut szkła na wyspach Murano w Wenecji.

Jest to grupa siedmiu, niewielkich wysp, po których możemy swobodnie poruszać się wykorzystując ku temu dziesiątki mostów rozpiętych pomiędzy nimi.

Tutaj w wieku XIII osiedlili się wszyscy znaczący szklarze z Wenecji. Mistrzowie owi posiadali wówczas bardzo wysoki status społeczny. Jako jedna z niewielu grup poza szlacheckich mieli prawo noszenia mieczy a także mogli wiązać się przez małżeństwo ze starymi rodami.

W ten sposób władze republiki chciały chronić sekrety produkcji wspaniałego i niepowtarzalnego na owe czasy szkła weneckiego.

Więcej o hutach szkła w Wenecji przeczytacie na naszym blogu.

 

Tapeta ze szklanymi papugami z wysp Murano w Wenecji

Tapeta ze szklanymi papugami z wysp Murano w Wenecji. Ta wersja posiada kalendarz na miesiąc lipiec 2018 roku

Na wyspie znajdziemy niezwykłe muzeum poświęcone sztuce szklarskiej. Museo Vetrario to jedno z nielicznych tego typu miejsc na świecie. Można tu znaleźć informacje na temat historii i rozwoju opisanej wyżej dziedziny sztuki i przemysłu. Przedstawiono i udokumentowano większość wynalazków jakie dokonały się w tej dziedzinie na przestrzenie wieków.

Znajdziecie tu też bezcenne przykłady szklanych dzieł sztuki od tych najstarszych aż do współczesnych produkcji.

Muzeum powinno być pierwszym miejscem na waszej liście atrakcji do zobaczenia na wyspach Muruano.


Pliki do pobrania

Tapeta ze szklanymi papugami z Murano
Tapeta ze szklanymi papugami z Murano z kalendarzem