Wyprawa na Maltę była dla nas jedną z ciekawszych przygód ostatnich miesięcy i dlatego dziś ponownie tapeta z wyspy Gozo.

Fantastyczny klimat, spokój i bardzo ciekawa historia archipelagu, przyciąga turystów i podróżników z całego świata.

Malta jest największą z wysp Maltańskich lecz naszym zdaniem to znacznie mniejsza Gozo jest znacznie bardziej godna polecenia. Wciąż jeszcze nie pojawia się tam tylu turystów co na Malcie.

Dzięki mniejszej popularności można tu z łatwością znaleźć miejsca niemal zupełnie odludne, a jednocześnie bardzo ciekawe. Są tu fantastyczne wybrzeża pełne naturalnych atrakcji, takich jak ociosane wiatrem i słoną wodą skały i jaskinie. Poza cudami natury znaleźć można tu stare budynki niemal ociekające historią, bo któż nie słyszał o Zakonie Rycerzy Maltańskich na przykład.

Wyprawę rozpoczęliśmy w miasteczku Marsalforn, a następnie ruszyliśmy na zachód. Gdybyśmy pojechali na wschód dotarlibyśmy do Ghajn Barrani Bay, ładnej kamienistej zatoki, a dalej do jednej z piękniejszych plaż na wyspie – Ramla Bay Beach.

My jednak pojechaliśmy w lewo i minęliśmy półwysep Qolla I Bajda ze słynnymi domami w skałach, potem zatokę Xwejni Bay by wreszcie w tumanach kurzu i z piskiem opona naszego Peugeota 108 zatrzymać się przy Salt Pans.

Setki lat temu sprytni Maltańczycy podjęli próbę pozyskania soli przez odparowanie wody morskiej w ogrzewanych słońcem, wykutych w miękkiej skale nieckach. Plan się powiódł i przez długi czas Malta była sporym producentem soli morskiej.

Wody otaczające wyspę obfitują w duże ilości ryb co przyciąga fanów wędkarstwa.

O atrakcjach wyspy Gozo pisaliśmy już wcześniej na łamach Naszych Szlaków. Pisaliśmy również o Megalitach na Malcie, o jej plażach i największym targu rybnym w zatoce Marsaxlokk. Jeżeli dobrze przeszukacie naszego bloga znajdziecie też opisaną wioskę słynnego marynarza Popeye.

Jak zwykle możecie ściągnąć tapetę z kalendarzem i bez niego. Na stronie możecie też przejrzeć wcześniejsze tapety.


Tapety do ściągnięcia

Tapeta z Gozo – Z kalendarzem
Tapeta z Gozo – Bez kalendarza