A może by tak wybrać się na spacer w naprawdę niesamowitym miejscu? Dlaczego by nie, wskakujemy zatem do samochodu w Bristolu i po godzince jesteśmy w Brean Down a tutaj możemy spacerować ile dusza zapragnie. Do wyboru mamy po lewej piękną piaszczystą plaże a dla spragnionych większego wysiłku schody, schody do … nieba.

Ok no może nie do nieba chociaż  nie powiem takie miałam wrażenie aż tyle ich było. Ale warto, naprawdę warto trochę pocierpieć i poczłapać tymi schodami bowiem ze wzgórza rozpościera się niesamowity krajobraz.

Brean Down Fort to piękne i godne odwiedzenia miejsce. Leży niedaleko Weston Super Mare i Bristolu

Idąc ścieżynką w lewo dojdziecie do skarpy  z której roztacza  się  fantastyczny widok na Weston Super Mare i Uphill Beach z rzeką Axe.( to jedno z naszych ulubionych miejsc i zdecydowanie je polecamy). Idąc ścieżynką w prawo prędzej czy później dojdziecie do Fortu.

A oto historia fortu Brean Down

Obecne zabudowania powstały w 1890 roku 18 metrów powyżej poziomu morza, wcześniejsze stanowiły jeden z grupy fortów zbudowanych na wybrzeżu Wielkiej Brytanii, w zamierzaniu miały służyć obronie portów Kanału Bristolskiego przed możliwą inwazją Napoleona i francuskiej marynarki wojennej.

Fort stanowił część strategicznego systemu obrony wybrzeża, obejmującego kanał między kontynentem a wyspami Steep Holm i Flat Holm. Obie te maleńkie wysepki zobaczycie ze wzgórza. Fort pierwotnie uzbrojony był w… no właśnie kto chciałby tutaj  czytać o gruzińskich działa czy pistoletach załadunkowych z Odlewni Woolwich Gun? Ja nie, tak wiec o broni słów kilku nie będzie. Warto wam jednak wiedzieć że w roku 1901 fort został wycofany z jako takiej eksploatacji, w czasie drugiej wojny światowej stanowił miejsce testowania rakiet i broni eksperymentalnej  a kilkadziesiąt  lat później właścicielem tego zakątku zostało National Trust.

Brean Down Fort nieopodal Bristolu

Jeżeli będziecie mieć odrobinę szczęście natraficie na miejscu na piaskowego artystę Simona Becka czy Juliana Richardsona tworzącego na plaży w Brean Down niesamowite wzory, najlepiej widoczne właśnie ze wzgórza.

Dzięki organizacji miejsce przeszło renowacje i zostało oddane do użytku, każdy chętny  i zainteresowany może tutaj zajrzeć. Niestety dzisiejszy fort to tylko dobrze zachowane ruiny i pozostałości po dawnych budynkach, które jednak przy odrobinie wyobraźni przeniosą nas w nie tak odległe czasy.

Ciekawostki o Brean Down 

  • Krajobraz Brean Down wykorzystywany był w kinematografii, stanowił plan dla brytyjskiego serialu Bonekickers a dokładniej dla drugiego epizodu tego serialu. Filmu jeszcze nie oglądałam ale czytałam że prasa nie zostawiła na nich suchej nitki. Trzeba będzie przekonać się samemu.
  • Jeżeli będziecie mieć odrobinę szczęście natraficie na miejscu na piaskowego artystę Simona Becka czy Juliana Richardsona tworzącego na plaży w Brean Down niesamowite wzory, najlepiej widoczne właśnie ze wzgórza.
  • Jak zauważycie na zdjęciach fort to miejsca do którego często zabieramy goszczących u nas przyjaciół, was również zachęcamy do jego odwiedzenia.

 Użyteczne informacje

  • Adres: Brean, Burnham-on-Sea TA8 2RS
  • Koszty: Płatny parking dostępny do godziny 17:30, koszt 3,5 funta za cały dzień w sezonie letnim i 1 funt w sezonie zimowym.
  • Niedaleko parkingu znajdziecie sklepik i małą kafejke otwarta od godziny 9:00 do godz 17:00