A może by tak wybrać się na spacer w naprawdę niesamowitym miejscu? Dlaczego by nie, wskakujemy zatem do samochodu w Bristolu i po godzince jesteśmy w Brean Down, a tutaj możemy spacerować, ile dusza zapragnie. Do wyboru mamy po lewej piękną piaszczystą plażę, a dla spragnionych większego wysiłku schody do … nieba.

Galeria zachód słońca

Ok no może nie do nieba, chociaż  nie powiem, takie miałam wrażenie, aż tyle ich było. Ale warto, naprawdę warto trochę pocierpieć i poczłapać tymi schodami bowiem ze wzgórza rozpościera się niesamowity krajobraz.

Idąc ścieżynką w lewo, dojdziecie do skarpy, z której roztacza  się  fantastyczny widok na Weston Super Mare i Uphill Beach z rzeką Axe (to jedno z naszych ulubionych miejsc i zdecydowanie je polecamy). Idąc ścieżynką w prawo prędzej czy później dojdziecie do Fortu.

A oto historia fortu Brean Down

Obecne zabudowania powstały w 1890 roku 18 metrów powyżej poziomu morza, wcześniejsze stanowiły jeden z grupy fortów zbudowanych na wybrzeżu Wielkiej Brytanii, w zamierzaniu miały służyć obronie portów Kanału Bristolskiego przed możliwą inwazją Napoleona i francuskiej marynarki wojennej.

Brean Down Fort nieopodal Bristolu
Brean Down Fort to piękne i godne odwiedzenia miejsce. Leży niedaleko Weston Super Mare i Bristolu.

Fort stanowił część strategicznego systemu obrony wybrzeża, obejmującego kanał między kontynentem a wyspami Steep Holm i Flat Holm. Obie te maleńkie wysepki zobaczycie ze wzgórza. Fort pierwotnie uzbrojony był w… no właśnie kto chciałby tutaj  czytać o gruzińskich działa czy pistoletach załadunkowych z Odlewni Woolwich Gun? Ja nie, tak wiec o broni słów kilku nie będzie.

Warto wam jednak wiedzieć że w roku 1901 fort został wycofany z jako takiej eksploatacji, w czasie drugiej wojny światowej stanowił miejsce testowania rakiet i broni eksperymentalnej, a kilkadziesiąt  lat później właścicielem tego zakątku zostało National Trust.

Brean Down Fort nieopodal Bristolu

Dzięki organizacji miejsce przeszło renowacje i zostało oddane do użytku, każdy chętny  i zainteresowany może tutaj zajrzeć. Niestety dzisiejszy fort to tylko dobrze zachowane ruiny i pozostałości po dawnych budynkach, które jednak przy odrobinie wyobraźni przeniosą nas w nie tak odległe czasy.

Ciekawostki o Brean Down 

  • Krajobraz Brean Down wykorzystywany był w kinematografii, stanowił plan dla brytyjskiego serialu Bonekickers a dokładniej dla drugiego epizodu tego serialu. Filmu jeszcze nie oglądałam, ale czytałam, że prasa nie zostawiła na nich suchej nitki. Trzeba będzie przekonać się samemu.
  • Jeżeli będziecie mieć odrobinę szczęścia, natraficie na miejscu na piaskowego artystę Simona Becka czy Juliana Richardsona tworzącego na plaży w Brean Down niesamowite wzory, najlepiej widoczne właśnie ze wzgórza.
  • Jak zauważycie na zdjęciach fort to miejsca, do którego często zabieramy goszczących u nas przyjaciół, was również zachęcamy do jego odwiedzenia.

Brean Down użyteczne informacje

  • Adres: Brean, Burnham-on-Sea TA8 2RS
  • Koszty: Płatny parking dostępny do godziny 17:30, koszt 3,5 funta za cały dzień w sezonie letnim i 1 funt w sezonie zimowym.
  • Niedaleko parkingu znajdziecie sklepik i małą kafejkę otwartą od godziny 9:00 do godz. 17:00