Langkawi, malezyjska wyspa leżąca na granicy z Tajlandią, pojawiła się już na naszym blogu. Michał opowiedział legendę o syrenach z Langkawi i o pięknej lecz nieszczęśliwej Mahsuri a ja pisałem o galerii Perdana.

Galeria Perdana to dość niezwykłe muzeum, którego eksponatami są prezenty jakie otrzymał długoletni premier Malezji. W innych stronach świata prezenty takie nazywa się łapówkami a tu proszę, mamy muzeum.

Dziś jednak opowiem o miejscu, któremu znacznie bliżej do legend Michała niż do wszystkiego innego o czym dotychczas pisałem.

Park Taman Legenda zwany też parkiem bohaterów

Szukając miejsc, które należy zobaczyć na wyspie Langkawi, Magda odszukała wzmiankę o parku pełnym postaci i symboli z Malezyjskich legend. Od razu pomyślałem o Michale i jego pasji do zbierania mitów i baśni z całego świata.

Bez namysłu więc dodaliśmy park Taman Legenda do listy atrakcji z Langkawi.

Park leży w stolicy wyspy, w jej południowej części. Miasto Kuah jest jednocześnie stolicą całego archipelagu Langkawie, w którego skład wchodzi ponad 100 mniejszych i większych wysepek. Jeżeli dostaniecie się tu drogą morską to właśnie w tym miejscu zajedziecie na ląd.

W stolicy znajduje się główny port turystyczny i największa baza hotelowa całego archipelagu.

Od lat 80 poprzedniego wieku rząd Malezji bardzo silnie promuje wyspę i cały archipelag jako atrakcję turystyczną. Od tego czasu powstał wspomniany wyżej port i nowoczesne lotnisko. Z tego samego powodu zbudowano miejsce, które jest tematem mojego dzisiejszego artykułu.

Wejście do Tamang Legenda Prak na wyspie Langkawi w Malezji

Wejście do Tamang Legenda Park na wyspie Langkawi w Malezji. Magda nie może już doczekać się czekających na nas atrakcji.

Dodatkowo rząd Malezji ogłosił Langkawi strefą bezcłową co oznacza, że można tu kupić np. alkohol czy papierosy znacznie taniej niż w innych częściach kraju.

Eagle Square na Langkawi

Odnalezienie parku nie jest problemem. Zbudowano go w pobliżu najbardziej rozpoznawalnego miejsca na wyspie – Eagle Square. Tak to jest ten plac z rzeźbą olbrzymiego orła zrywającego się do lotu.

Figura ptaka ma wysokość ponad 12 metrów i wygląda ciekawie choć gdyby postawiono taką np. w Gdańsku uznał bym ją za totalną tandetę. Tutaj jednak wygląda zadziwiająco dobrze i przy okazji stała się symbolem wyspy.

Plac na którym stoi wielki orzeł sąsiaduje z portem promowym. By odpocząć można usiąść na jednej z ławek, w cieniu skrzydeł orła i popatrzeć na wpływające do portu statki.

Jak dotrzeć do Parku Taman Legenda

Gdy opuszczając wyżej opisany plac skierujecie się w lewo, bez trudu dotrzecie do naszego parku.

Po drodze miniecie kilka restauracji podających jedzenie na modłę europejską. Gdzieś niedaleko jest nawet McDonald, KFC i Starbucks. Proponuję coś przekąsić gdyż tam dokąd idziemy nie znaleźliśmy żadnej restauracji. Ale być może dlatego że odwiedziliśmy wyspę pod koniec października. Gdy będziecie tam w bardziej turystycznej porze roku zapewne park zaoferuje Wam napoje i jedzenie, ale pamiętajcie, że to Malezja więc nie zakładajcie niczego z góry.

Odwiedziny na wyspie pod koniec roku mają jeden olbrzymi plus – niewielka ilość turystów. Gdy tylko minęliśmy bramę parku Legenda zostaliśmy zupełnie sami. Dosłownie przez dwie godziny, które spędziliśmy spacerując po ponad 20 hektarach terenu pełnego strumieni, oczek wodnych, posągów i figur malezyjskich bohaterów nie spotkaliśmy nikogo! Tak! Nikogo! Gdzieś na granicy dostrzegalności kręcili się ludzie dbający o trawniki i atrakcje ale na nasz widok zapadali się pod ziemię.

Co zobaczycie w Parku Legenda na Langkawi

Jak napisałem wcześniej w parku pełno jest odniesień do legend i mitologi. Są tu postaci dawnych bohaterów, demonów i księżniczek, tych o które najczęściej toczono spory.

W pewnym monecie gdy spacerowaliśmy główną aleją, trafiliśmy na grób słynnej w całym archipelagu, pięknej ponad miarę dziewczyny – Mahsuri. Znacie tą ślicznotkę z opowiedzianej przez Michała legendy.

Gdy po podłej zdradzie i spisku wynikającym z zazdrości dziewczyna została zabita, rzuciła na wyspę przekleństwo.

Grobowiec Mahsuri w parku Tamang Legenda na Langkawi w Malezji

Grobowiec Mahsuri w parku malezyjskich legend to centralna jego część i najważniejszy budynek

Mieszkańcy archipelagu tak bardzo wierzyli w działanie klątwy, że do lat osiemdziesiątych XX wieku, nikt na wyspie nie chciał zamieszkać. Dopiero gdy rząd, by pobudzić lokalną gospodarkę oznajmił, że klątwa została oficjalnie zdjęta pojawili się pierwsi, odważniejsi osadnicy.

Poza zdjęciem klątwy, rząd Malezji zainwestował sporo pieniędzy by przyciągnąć turystów. Efektem tych zabiegów jest między innymi opisywany dziś park Legend.

Opinie o Taman Legenda są podzielone. Słyszeliśmy wiele o tym, że miejsce to jest zaniedbane i raczej straszy niż bawi. Nie mogę się z tym zgodzić. Co prawda rzeźby i atrakcje są podniszczone a oczka wodne zarośnięte ale całość zrobiła na nas pozytywne wrażenie.

Cała wschodnia granica parku to całkiem ładne plaże z widokiem na pozostałe wyspy. Największa z nich Pulau Dayang leży najbliżej a tuż obok Dayang Bunting. W oddali majaczą Pulau Laba i mniejsza Pulo Bras Basah.

Legendy z Langkawi

Nie znamy legend z Langkawi ale przeczytaliśmy, że zgromadzono tu 17 postaci mitycznych herosów, olbrzymów i kilka mitycznych ptaków. Każda z postaci posiada własną historię i w jakiś sposób powiązana jest z innymi. Legendy wyryte są na kamiennych tablicach przy każdym z miejsc powiązanym z daną opowieścią.  

Kamienny przewodnik po parku prowadzi nas w taki sposób byśmy poznawali poszczególne postaci, a historia rozkręca się, by stworzyć całkiem skomplikowaną całość.

Niektóre mity opowiadają o powstaniu wyspy Langkawi inne o toczących się na niej przygodach. Pewien jestem że nie raz jeszcze, dzięki Michałowi wracać będziemy do zgromadzonych i opowiedzianych w tym miejscu wydarzeniach.

Na zakończenie

Jeżeli będziecie na wyspie Langkawie nie tylko przelotem w drodze przez Azję i znajdziecie wolne popołudnie, wpadnijcie koniecznie pospacerować pomiędzy nieco już wyblakłymi i podniszczonymi postaciami, które jednak wciąż intrygują i budzą ciekawość.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia: od 9:00 do 19:00
Adres: Kuah Jetty, 07000 Kuah, Malaysia – tuż za Eagle Square i Jetty Point
Cena: Wejście jest darmowe