Mamy sierpień a więc połowa wakacji za nami niestety także połowa lata już minęła, a dni stają się coraz krótsze.

Nie wszystkie wiadomości są jednak złe – z tych dobrych jedna jest taka, że jeżeli znajdziesz się w okolicach Bristolu w zachodniej Anglii w pierwszej połowie sierpnia, masz szansę załapać się na jedną z ciekawszych imprez baloniarskich w Europie. Zresztą nawet na świecie konkurencja nie jest dużo silniejsza.

The Bristol International Balloon Fiesta

Bristol Balloon Fiesta jest potężnym przedsięwzięciem, które przyciąga wielbicieli balonów z całego świata. W tym roku czyli 2018 mówi się o ponad 130 ekipach baloniarskich, a może być ich jeszcze więcej. Balony nad Bristolem wzbijają się już od 40 lat

O Bristolu pisaliśmy już wcześniej

Atrakcje Bristolu
Statek Muzeum SS Great Britain – atrakcja Bristolu
Tyntesfield National Trust – atrakcja Bristolu


Pomysł na imprezę narodził się, jak to często w Anglii bywa, w niewielkim pubie gdzie członkowie Bristol Junior Chamber spotkali się z pochodzącym z Bristolu słynnym Donem Cameronem. Ten opowiedział im o swoich licznych balonowych przygodach.

Don Cameron – konstruktor balonów

Don Cameron, dawny pracownik Bristol Aeorplane Company w latach 60 hobbystycznie budował balony na ogrzane powietrze. Następnie sam je oblatywał czym przykuwał uwagę dziennikarzy i licznych obserwatorów. Szybko stał się sławny i zaczął być postrzegany jako znawca balonowego tematu.

Balloon fiesta w Bristolu - Balony nad miastem

Balloon fiesta w Bristolu – Balony nad miastem

Wraz ze sławą posypały się zapytania o możliwość kupna produkowanych przez niego statków powietrznych.

Zrezygnował więc z pracy w firmie lotniczej i założył własny biznes. Nazwał go niezbyt lotnie „Cameron Balloons” i zaczął zarabiać duże pieniądze. Dzięki temu produkował coraz nowocześniejsze i coraz większe balony.

Produkty swoje reklamował latając nimi w najdziwniejszych miejscach na ziemi. Jako pierwszy człowiek na świecie przeleciał balonem całą Saharę a także pokonał wysokie Alpy. Latał też nad wieloma morzami i oceanami świata zyskując jeszcze większą sławę i jeszcze większe pieniądze.

Jak już pisałem wyżej pewnego dnia los połączył go z grupą młodych pasjonatów z Bristolu, z którymi spotkał się w maleńkim pubie gdzieś w mieście. W ten właśnie wieczór powstała idea balonowego święta jakie miało by odbywać się corocznie w Bristolu. Nasi bohaterowie szybko przeszli od słów do czynów i tak pierwsza Balloons Fiesta odbyła się we wrześniu 1979 roku.

Początkowo skromne przedsięwzięcie z czasem zyskało rozgłos i dziś jest największym tego typu świętem w Europie. Rekordowo w roku 2010 w niebo wzbiło się ponad 150 balonów. Sporo z nich ma niesamowite kształty i kolory. Są wśród nich takie cuda jak hełm lorda Vadera ze Star Wars czy też R2D2 o kolosalnych rozmiarach. Pojawiają się też postaci z aktualnie popularnych bajek i filmów.

Jedynie nieprzewidywalna angielska pogoda potrafi spłatać psikusa i pomieszać szyki organizatorom. Bywały lata, że przez silne wiatry i deszcz zaledwie kilka najodważniejszych załóg odważyło się wzbić w powietrze.

Impreza trwa 4 dni zawsze od czwartku do niedzieli. Rozpoczyna ją fantastyczny pokaz napełniania balonów gorącym powietrzem połączony z głośną muzyką. Kilkadziesiąt balonów nadyma się plując ogniem w rytm muzyki. Pomimo, że miejsca jest sporo to gdy balony wypełnią się powietrzem zaczynają przepychać jeden drugiego i walczyć o uwagę widzów.

Tych ostatnich gromadzi się w parku Ashton Court, nawet 500 tysięcy! I tu kolejna rzecz o jakiem musicie pamiętać chcąc zobaczyć ten wspaniały pokaz. Nie sposób jest znaleźć miejsce parkingowe jeżeli nie pojawicie się kilka godzin przed spektaklem. Wiele ulic jest zamkniętych a okoliczne parkingi pękają w szwach.

Dobrym pomysłem jest zostawić auto kilka kilometrów wcześniej i ruszyć spacerem do parku Ashton Court. Dzięki temu będziecie mogli wrócić bez konieczności stania w olbrzymich korkach po skończonym przedstawieniu.

Gdy kilka lat temu zaparkowaliśmy auto na jednym z głównych parkingów, powrót do domu zajął nam ponad 3 godziny, idąc pieszo bylibyśmy szybciej.

Baloniarstwo to wspaniałe hobby lecz nie jest tanie. Jeżeli nie masz wolnych kilkuset tysięcy funtów by kupić sobie balon pozostaje Ci wpaść do Bristolu i popatrzeć na tych, których na to stać.

Ciekawostki związane z baloniarstwem

  • Pierwszy balon wypełniony gorącym powietrzem wzbił się w przestworza w roku 1782. Zbudowali go bracia Montholfier.
  • Podczas pierwszego lotu balon braci Montholfier przeleciał 2 km i został zniszczony przez przerażonych gapiów. Wzięli go za wytwór czarnej magii.
  • Pierwsze nowoczesne balony, w których do podgrzewania powietrza zaczęto używać palników gazowych powstały dopiero w latach 60 XX wieku.
  • Polacy, zaraz po Francji byli pionierami w rozwoju balonów na gorące powietrze. Pierwszy lot odbył się już w roku 1784, lecz była to wyprawa bezzałogowa. W roku 1786 do kosza balonu wsadzono kota księżnej Izabeli Czartoryskiej. Zwierzak miał na imię Filuś i był to jego pierwszy i ostatni lot. Zresztą była to ostatnia rzecz jaką, w swoim kocim życiu zrobił, gdyż lot skończył się katastrofą. Pogrzeb kota Filusia stał się wielkim wydarzeniem z całym kraju.
  • W roku 2002 Steve Fosset jako pierwszy człowiek okrążył kulę ziemską balonem.

Informacje praktyczne

Parkingi w okolicach Ashton Court gdzie odbywa się balonowa impreza są wypełnione po brzegi. By zostawić tam auto potrzebujecie biletu, który możecie zamówić na stronie organizatorów. Pamiętajcie jednak, że ich cena za jedno popołudnie może wynieść nawet 25 funtów.

Adres:

Ashton Court Estate, Long Ashton, Avon, Bristol, BS41 9JN

Zasady wejścia na teren imprezy przypominają nieco te z lotniska. Nie wolno wnosić niebezpiecznych przedmiotów i mocnych alkoholi.

Z doświadczenia wiem, że lepiej jest wyjść kilkanaście minut przed końcem imprezy nim tłum złożony z kilkuset tysięcy ludzie zacznie wracać do domów.

Miłej zabawy !!

Balloon fiesta w Bristolu - Balony o niezwykłych kształtach to nie rzadkość

Balloon fiesta w Bristolu – Balony o niezwykłych kształtach to nie rzadkość

Balloon fiesta w Bristolu - Pokaz gromadzi tysiące ludzi chcących zobaczyć balony nad miastem

Balloon fiesta w Bristolu – Pokaz gromadzi tysiące ludzi chcących zobaczyć balony nad miastem

 

Balloon fiesta w Bristolu - Wieczorny pokaz napełniania balonów

Balloon fiesta w Bristolu – Wieczorny pokaz napełniania balonów jest sporym wydarzeniem i robi wielkie wrażenie