Bristol to stolica Zachodniej Anglii i największe miasto w tym regionie.

Jeżeli prawdą jest, że dom twój gdzie serce twoje to miasto Bristol już od kilku lat jest naszym domem. Nim jednak trafiliśmy do stolicy Zachodniej Anglii, przemierzyliśmy całkiem sporą część Królestwa Albionu.

Galeria fotografii lato

Dziś opowiem Wam o naszej podróży po Anglii w poszukiwaniu domu. Napiszę również, dlaczego został nim Bristol.

Wędrówka po Anglii nim trafiliśmy do Bristolu

Zaczęło się w Bedford, mieście przejściowym dla wielu przyjeżdżających do Anglii. I choć nie było najgorzej, to wrzący bezustannie kulturowy tygiel i lekka nuda dawały się nam we znaki. Wyruszyliśmy więc do niezwykłego, ale również nudne na dłuższą metę Cambridge, po którym by było śmieszniej, przenieśliśmy się do uroczej, ale jeszcze nudniejszej wsi — St. Neots.

Bristol i jego atrakcje

Każde z wyżej wymienionych miejsc miało swój urok i w każdym odkryliśmy coś niezwykłego. Spotkaliśmy wielu fantastycznych ludzi, ale też całkiem sporo mniej przyjemnych typków, takich, których na co dzień omija się szerokim łukiem — Wszystkich serdecznie pozdrawiamy!

Miejsca się zmieniały. Zmieniał się klimat i otoczenie, lecz za każdym razem czegoś brakowało.

Atrakcje w Bristolu, co robić w mieści oraz ile to kosztuje

  • Znajdź hotel w Bristolu, pamiętaj, by był on w pobliżu interesujących Cię atrakcji. Zwiedzanie będzie przyjemne i proste.

Podróże po Anglii w poszukiwaniu domu i przyjazd do Bristolu

Któregoś dnia rozwinęliśmy mapę Wysp Brytyjskich i zabraliśmy się za poszukiwania następnego przystanku w naszej podróży po Anglii. Pomysłów, jak się domyślacie, było wiele. Od Leeds na północy i York tuż obok. Przez Nottingham po Birmingham i kilku innych miast. Dobry los jednak wysłał nas szczęśliwie do ostatniego miejsca z naszej listy,Bristolu.

Gdy tu dojechaliśmy, niemal natychmiast wiedzieliśmy, że jest to miasto najbliższe miejscu, które budowaliśmy w naszych marzeniach od bardzo dawna. Marzeniach o punkcie na mapie, do którego będziemy wracać i które z czasem nazwiemy domem.

Bristol miasto w zachodniej Anglii

Decyzja zapadła niemal bez dyskusji. Wyrzuciliśmy do kosza pozostałą listę i nie minęło wiele czasu, gdy wróciliśmy do Bristolu z naszym niewielkim dobytkiem.

Bristol Marina port jak z obrazka

Co spowodowało, że tak szybko uznaliśmy Bristol za nasz nowy dom? Trudno powiedzieć jednoznacznie. Złożyło się na to wiele drobnych rzeczy. Miasto żyje, wciąż coś się dzieje, a jednocześnie nie jest tak hałaśliwe i zabiegane jak Londyn.

Wieczór w bristolskim porcie

Już podczas pierwszego spaceru po porcie zauważyliśmy, że mijane okolice przypominają nieco Gdańsk i od razu miasto stało się nam jeszcze bliższe.

Port w Bristolu jest dziś odnowiony i przebudowany. Władze miasta zadbały jednak, by zachowany został dawny urok i charakter tego miejsca. Między apartamentowcami ze szkła i stali stoją fantastycznie odrestaurowane kamienice i dawne warsztaty.

Kolorowe kamienice w bristolskim porcie

Niektóre działają do dziś. Polecam wycieczkę do zachodniej części Bristol Marina, gdzie możemy zobaczyć szkutników podczas pracy. W niewielkich dokach przywracają starym jachtom dawny blask, jest to naprawdę fascynujące.

Uniwersytet w Bristolu

W mieście jest ceniony uniwersytet, w którym kształci się ponad 22 tysiące studentów na jednym roku. Uczelnia jest na 38 miejscu wśród najbardziej prestiżowych szkół wyższych w Europie. Duża ilość studentów odbija się na charakterze miasta. W wielu przyjemnych pubach i restauracjach można spotkać ludzi z całego niemal świata.

Prężnie rozwija się sztuka, dzięki czemu galerie i sceny muzyczne pełne są młodych ludzi z ich fantastycznymi pomysłami i pasjami.

Bardzo trudno jest pisać o miejscu, w którym się żyje. Nawet najwspanialsze atrakcje z czasem powszednieją i blakną podczas codziennych rutynowych czynności. Kiedyś spacer przez rozpięty nad rzeką Avon, Clifton Suspension Bridge budził zachwyt i lekki strach. Dziś jest to miejsce, które wprawdzie lubimy odwiedzać, ale bez dawnych emocji.

Wnętrze uniwersytetu w Bristolu

Wybaczcie, proszę, że wstęp do artykułu o Bristolu zmienił się w bardzo osobistą opowieść, ale chcę, byście pamiętali, że piszę o nim nie jako podróżnik czy turysta, ale jako zakochany w nim mieszkaniec.

Atrakcje Bristolu w zachodniej Anglii

Oczywiście nie każdy musi zakochać się w naszym mieście, ważne by chciał je zobaczyć i poznać. Co zatem czeka na podróżników i turystów w Bristolu? Całkiem sporo.

Clifton Suspension Bridge słynny most w Bristolu

Zacznijmy od wspomnianego wyżej mostu rozpiętego na wysokości 75 metrów nad poziomem wody rzeki Avon. Jest to konstrukcja oddana do użytku w roku 1864. W owych czasach był to niezwykle nowatorski i nowoczesny projekt.

Widok na Suspension Bridge w Bristolu

Most stał się prawie natychmiast symbolem miasta i został nim do dziś. Niestety jego budowniczy i główny inżynier nie dożył dnia otwarcie. Zmarł pięć lat przed tym, nim po moście przejechały pierwsze wozy.

Ciekawostki i informacje dotyczące Suspension Bridge


  • Pierwszy skok na bungee oddano właśnie z Suspension Bridge w Bristolu.
  • Niestety są też ciemniejsze strony jego historii. Stał się mianowicie popularny wśród samobójców. Nim wprowadzono specjalne środki ostrożności, w ciągu zaledwie kilku lat skoczyło z niego 127 osób.
  • Jest to ciekawy temat na tak lubiane przez Michała, makabryczne legendy.

Kilka suchych faktów dotyczących Suspension Bridge:

  • Most ma długość 414 metrów i zawieszony jest na wysokości 75 metrów nad dnem wąwozu Avon.
  • W roku 2003 odkryto, że skała, na której zbudowano jeden z pylonów, nie jest jednolita i składa się z wielu jaskiń połączonych tunelami i kanałami. Dziś jest to dodatkowa atrakcja.
Most wiszący Suspension Bridge w Bristolu
  • Przejście przez most jest darmowe, a od pojazdów nim przejeżdżających pobiera  się myto. Co ciekawe utrzymanie mostu jest w całości pokryte właśnie z myta.
  • O geniuszu jego projektanta i konstruktora może świadczyć fakt, że przez cały okres użytkowania mostu nie potrzebował on nigdy kapitalnego remontu. A to ponad 150 lat!

Clifton Observatory obserwatorium na brzegu rzeki Avon w Bristolu

Tuż obok mostu na lekkim wzniesieniu stoi niewielki budynek. Zbudowany w 1766 roku służył jako młyn wiatrowy. Z czasem jednak przekształcony został na obserwatorium. Na szczycie zamontowano kamerę obscura, co było w tamtych czasach czymś bliskim magii.

Dziś można zwiedzić sam budynek oraz zejść do jaskiń, o których pisałem wcześniej.

Obserwatorium w Bristolu

Clifton Observatory stoi na wzniesieniu w parku Clifton. W pogodne dni jest to doskonałe miejsce na piknik i odpoczynek. Jest stąd wspaniały widok na most wiszący i rzekę Avon. Doskonale też wyglądają strome klify.
Nieopodal można połazić po olbrzymim parku Ashton Court Estate.

Statek SS Great Britain w Bristolu

Oczywiście miasto, jak wszystko na tym łez padole, ma kilka ciemnych stronic w swych dziejach. Pomiędzy rokiem 1700 a 1807 przez port w Bristolu przewinęło się ponad 2 tysiące statków przewożących niewolników do Ameryki. Bristol w owych czasach był centrum handlu czarnoskórymi niewolnikami z Afryki.

Przeładowano tu i wysłano za morze ponad pół miliona ludzi. Symbolem silnego rozwoju miasta jako ważnego portu w Anglii jest żaglowiec parowy SS Great Britain stojący w porcie jako statek muzeum.

W roku, w którym go zbudowano, został nazwany największym dziełem rąk ludzkich i szczytem ówczesnej techniki.

Statek SS Great Britain w Bristolu

Był to pierwszy na świecie statek, który przebył trasę Bristol – Nowy York wyłącznie napędzany parą. Ponadto zastosowano w nim po raz pierwszy śrubę napędową, a nie koła z łopatami po bokach jak robiono wcześniej.

Po wielu przygodach na niemal wszystkich morzach świata w końcu w roku 1970 został odkupiony przez władze miasta i wrócił do tego samego doku, w którym został zbudowany. Dziś jest wielką atrakcją turystyczną w mieście.

Ciekawostki dotyczące SS Great Britain

Ciekawostką jest, że budowniczym SS Great Britain jest Isambard Kingdom Brunel. Ten sam Pan, który zaprojektował i zbudował Suspension Bridge. Odpowiedzialny był także za powstanie Great Western Railway oraz wielkiego, działającego do dziś w Bristolu głównego dworca kolejowego Bristol Temple Meads.

Brunel w plebiscycie z 2002 roku na 100 najważniejszych ludzi Anglii osadzony został na miejscu drugim tuż po Winstonie Churchillu.

Na pokładzie SS Great Britain podróżował do Australii Seweryn Korzeliński, polski podróżnik i pisarz. Alfred Szklarski w swojej książce Tomek w krainie kangurów wspomina, że wiedzę o kontynencie Australijskim czerpał między innymi właśnie z zapisków Korzelińskiego.

MShed Museum Skarbnica wiedzy o historii Bristolu

Od 2011 roku w mieście działa muzeum, w którym zebrano wiedzę na temat historii miasta. Dobrze pamiętam jak dużym wydarzeniem było otwarcie MShed. Mieszkańcy miasta całymi tygodniami szturmowali sale wystawowe.

Dziś jest nieco mniej tłocznie, ale muzeum cieszy się wielkim zainteresowanie. Zwłaszcza dzieci czują się tam jak w raju. Wielu eksponatów można dotknąć i sprawdzić jak działają.

Muzeum MShed w Bristolu

Pod potrzeby muzeum zaadoptowano wielkie doki przeładunkowe, w których dziś możemy oglądać ponad 3 tysiące eksponatów związanych z dziejami miasta. Zgromadzono tu przedmioty z bardzo odległych czasów, sięgających prehistorii oraz początków osadnictwa w zachodniej części Anglii.

Są też całkiem nowe historie i całe mnóstwo ciekawych opowieści. Trzeba tu zajrzeć jeżeli choć trochę interesuje was przeszłość tych terenów.

Muzeum MShed to nie tylko wnętrza starych doków, odnowionych i zastawionych gablotami. Na zewnątrz stoją stare dźwigi portowe i kilka statków. Pozostawiono też trakcję kolejową, po której wywożono w przeszłości towary z portu.

Ciekawostki związane z MShed w Bristolu

  • W pierwszym roku muzeum MShed odwiedziło ponad 700 tysięcy ludzi.
  • Na budowę wydano 27 milionów funtów.
  • W muzeum znajdziecie sporo pamiątek po bardzo popularnej w latach 80 i 90 grupie muzycznej – Massive Attack. Grającej eksperymentalny pop elektroniczny.
  • Z okazji otwarcia muzeum część jego wnętrz i ścian zewnętrznych w otoczeniu budynku zostało ozdobione pięknymi muralami wykonanymi przez najbardziej znanych artystów ulicznych z Anglii i świata. W tym przez znanego wszystkim Banksego.

Bristol Museum & Art Gallery

Idąc za ciosem. Kolejną ważną atrakcją jest pełne niezwykłych eksponatów Museum & Art Gallery mieszczące się w dzielnicy Kingsdown. Muzeum posiada niewielką, ale bardzo ciekawą kolekcję egipskich artefaktów. Poza tym dział botaniczny i bogate zbiory chińskiej sztuki. Znajdziecie tu też wystawy malarstwa i ceramiki.

Często urządzane są tu wystawy tematyczne. Jakiś czas temu z okazji chińskiego nowego roku przez kilka dni odbywały się w salach muzealnych spotkania z przedstawicielami chińskiej społeczności. Można było próbować tradycyjnie przygotowanej herbaty i obejrzeć popisy mistrzów wschodnich sztuk walki.

Bristol muzeum galeria sztuki

Przemierzając sale wystawowe łatwo się przekonać jak wielkie wpływy miało Imperium Brytyjskie w okresie swej świetności. Przeważająca część zbiorów pochodzi z miejsc, które podległe były Brytyjskiej Koronie. Również tu dzieci będą czuły się, jak w przeznaczonym dla nich raju.

Specjalnie dla nich przygotowano wiele atrakcji. W każdym z działów czekają na nie kąciki z ciekawostkami oraz miejsca, gdzie można kreatywnie pobawić się w zabawy związane z danym działem.

Aerospace Bristol Muzeum Lotnictwa w Bristolu

Muzeum Lotnictwa w Bristolu (Aerospace Bristol), usytuowane zostało w północnej części miasta w dzielnicy Filton. Miejsce to wybrano nie przypadkowo. To właśnie na Filton, w najbliższym sąsiedztwie muzeum, mieszczą się słynne zakłady lotnicze Rolls-Royce, w których produkowane są wysokiej klasy silniki do samolotów. Poza fabryką Rolls-Royce w dzielnicy Filton znajdują się także zakłady Airbus, pioniera i giganta technologii lotniczej. Obie firmy miały duży udział w powstaniu muzeum Aerospace Bristol.

Aerospace Bristol Nasze Szlaki blog podróżniczy

Zwiedzanie muzeum lotnictwa w Bristolu to wielka przygoda. Zgromadzone tu materiały, sprzęt oraz instalacje multimedialne, stanowią swoisty przekrój wiedzy i ludzkiej pomysłowości, które pozwoliły nam w niewiele ponad sto lat oderwać się od ziemi, a zaraz potem przebyć samolotem ocean oraz stworzyć sieć komercyjnych linii lotniczych, dzięki którym podróżowanie po świecie stało się szybkie i przyjemne.

Dla smukłego i pięknego samolotu Concorde przewidziano w Aerospace Bristol specjalne miejsce. By schować tę niezwykłą maszynę, na terenie muzeum zbudowano specjalny hangar, w którym poza oryginalnym samolotem zmieścił się jeszcze dział z jego historią oraz przedmioty i materiały pochodzące z czasów, gdy ta najszybsza pasażerska maszyna świata latała między kontynentami.

Park Blaise Castle Estate w Bristolu

Zamek na szczycie wzniesienia w parku Blaise Hill jest ciekawą atrakcją tej części Bristolu. Najwięcej radości mają oczywiście dzieci. To dla nich urządza się tam spotkania historyczne, a także prowadzi zajęcia tematyczne.

Park Blaise Castle Estate w Bristolu

Budynek i wszystkie zajęcia, które odbywają się w jego wnętrzu, nie otrzymują żadnych pieniędzy ani dotacji. Wszelkie działania opierają się na pracy wolontariuszy, którzy realizują tam przeróżne, czasami autorskie projekty dydaktyczno-wychowawcze.

Zamek otwarty jest zaledwie kilka godzin w tygodniu, lecz miasto, które jest obecnie jego właścicielem, jest otwarte na wszelkie propozycje i pomysły. Jeżeli więc chcielibyście wykorzystać to miejsce do realizacji własnych, ciekawych pomysłów nie powinno być problemu z uzyskaniem zgody.

Inne atrakcje w Bristolu, których w mieście nie brakuje

Całkiem niedaleko od opisanego muzeum jest niewielkie, ale bardzo ciekawie prowadzone ZOO (w chwili obecnej jest ono przenoszone do inne lokalizacji tuż za miastem. Niebawem opowiemy więcej o tym niezwykłym miejscu) i ogród botaniczny. W drugą stronę dzielnica Clifton pełna Wiktoriańskiej zabudowy.

Całkiem blisko stoi przepiękna katedra, której początki sięgają XI wieku. Często odbywają się w niej koncerty i recitale. Przy katedrze działa chór z dużymi tradycjami.

Imprezy i wydarzenia kulturalne w Bristolu

Poza atrakcyjnymi miejscami miasto oferuje wiele imprez odbywających się corocznie.

Balonowa impreza w Bristolu

Te najbardziej znane to Baloon Fiesta organizowana co roku w okolicach sierpnia. Z całego świata zjeżdżają się baloniarze, by w ciągu kilku dni urządzać przeloty nad miastem. Aby przekonać się, jak wielkie wrażenie robi ponad setka balonów wiszących nad miastem, trzeba to zobaczyć.

Inną wielką imprezą jest święto latawców — Kite Bristol Festival. Zapaleńcy z całego niemal świata puszczają w niebo prawdziwe cuda. Ostatnio przebojem był unoszący się na wietrze wieloryb naturalnej wielkości.

Latawce w Bristolu

Poza profesjonalistami w pokazach mogą brać udział goście, którzy w odpowiednim czasie zgłoszą chęć udziału. Jeżeli potraficie skonstruować ciekawy latawiec i chcecie się nim pochwalić, musicie tu być w okolicach września.

Transport w Bristolu

Transport w mieście działa sprawnie i wciąż trwają prace nad jego polepszeniem. Autobusy miejskie pojawiają się na przystankach o czasie i dość często.

Działa bardzo wygodna linia Hop-on and off. Płacimy za bilet na cały dzień lub kilka dni i po prostu wskakujemy do autobusu, lub z niego wyskakujemy gdy nam się żywnie podoba. Pojazdy to tradycyjne piętrowe autobusy z odkrytym drugim piętrem. Siedząc w autokarze, możemy posłuchać opowieści o miejscach, które mijamy.

Całodniowy bilet kosztuje 15 funtów, a dzieci płacą 9 funtów. Można trochę zaoszczędzić, kupując bilet przez Internet.

Transport w Bristolu

Poza autobusami po centrum miasta można poruszać się wodnymi trasami. Pomiędzy różnymi punktami w porcie regularnie kursują łodzi firmy Ferry Service. Fajnie ogląda się miasto z tej perspektywy no i nie stoimy w korkach.

Puby i restauracje w Bristolu

Miasto pełne jest restauracji i urokliwych pubów. Jeżeli jesteście bardzo uparci, znajdziecie knajpę, gdzie podają każdy niemal rodzaj jedzenia z każdego miejsca świata.

Sami lubimy jadać w restauracjach, typu zapłać i jedz, co chcesz. Nie z łakomstwa, lecz z czystej ciekawości, tak przynajmniej mówimy oficjalnie. Nasza ulubiona restauracja to COSMO gdzie podają azjatyckie jedzenie.

Pubów w mieście są tysiące. Na każdym kroku napotkacie miejsca, gdzie można napić się kawy luby wypić piwo. Polecam lokalne ALE. Szczerze powiem, że dziś trudno mi przełknąć coś innego.

Angielski pub

Trudno nawet wymienić nasze ulubione puby. Najciekawsze są te najstarsze i tu mogę polecić dwa. Pierwszy to The Old Duke, miejsce, gdzie pijąc piwko, można posłuchać muzyki na żywo. Właśnie w tym roku mija 50 lat od pierwszego koncertu jazzowego, który tam zagrano.

Najstarszym pubem w mieście jest pochodzący aż z roku 1606 The Hatchet in. Można tu świetnie zjeść, a także od czasu do czasu posłuchać muzyki na żywo. O restauracjach i pubach w Bristolu można by napisać dziesiątki artykułów, a i tak tematów by nie zabrakło. Tutaj również jeszcze nieraz  wrócimy.

Podsumowanie informacji o Bristolu

Jest to tylko i wyłącznie artykuł na blogu, a nie przewodnik po mieście, więc nie mogę opisać wszystkiego, co czeka na Was w Bristolu. W przyszłości często będę wracał do naszego miasta, by opowiedzieć dokładniej o wszystkich jego zakamarkach. Jeżeli Michał mi pomoże, pojawią się też legendy. Na dziś jednak to już koniec.

Czytelników, którzy znają miasto urazić może fakt, że tak wiele pominąłem. Jak pisałem wyżej, nie ma tu miejsca na wszystkie atrakcje no i zapewne są miejsca, których nawet my jeszcze nie widzieliśmy.

Jeżeli macie pomysły, o czym warto napisać i chcecie się tym z nami podzielić, proszę o informacje w komentarzach na Facebooku. Możecie też skontaktować się z nami przez nasz email naszeszlaki@gmail.com.

Za wszystkie rady i sugestie będziemy bardzo wdzięczni.

Na koniec wspomnę jeszcze, że dziś nie ma miejsca, do którego chciałbym się przenieść, zostawiając za sobą Bristolu. Oczywiście gdyby Magdusia postanowiła wyjechać, pojechałbym z nią na koniec świata. Jak pisałem na początku: dom twój gdzie serce twoje.