Jeżeli prawdą jest, że dom twój gdzie serce twoje to miasto Bristol już od kilku lat jest naszym domem.
Nim jednak trafiliśmy do stolicy Zachodniej Anglii przemierzyliśmy całkiem sporą część Królestwa Albionu.

Nasza wędrówka po Anglii

Zaczęło się w Bedford, mieście przejściowym dla wielu przyjeżdżających do Anglii. I choć nie było najgorzej to mix kulturowy dawał się we znaki. Potem niezwykłe, ale nieco nudne na dłuższą metę Cambridge, po którym by było śmieszniej przenieśliśmy się do uroczej ale jeszcze nudniejszej wsi – St. Neots.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-Cabot-Tower
Widok na bristol z Cabot Tower

Każde z wyżej wymienionych miejsc miało swój urok i w każdym odkryliśmy coś niezwykłego. Spotkaliśmy wielu fantastycznych ludzi, ale też całkiem sporo mniej fantastycznych, takich których na co dzień omija się szerokim łukiem – Wszystkich serdecznie pozdrawiamy!
Miejsca się zmieniały. Zmieniał się klimat i otoczenie lecz za każdym razem czegoś brakowało.

Poszukiwania

Któregoś dnia rozwinęliśmy mapę Wysp Brytyjskich i zabraliśmy się za poszukiwania następnego przystanku w naszej podróży po Anglii.
Pomysłów jak się domyślacie było wiele. Od Leeds na północy i Yorku tuż obok. Przez Nottingham po Birmingham i kilku innych miejsc. Dobry los jednak wysłał nas szczęśliwie do ostatniego miasta z naszej listy – Bristolu.

Zobacz inne wpisy na temat Anglii

Brean Down Fort
Tyntesfield – National Trust 
Statek Muzeum SS Great Britain 
Katedra w Gloucester
Birmingham – Pierwszy kontakt
Snowhill Manor House
Locock Abbey
Zamek w Sherborne – Dorset
Stratford upon Avon – Tam urodził się Szekspir

Gdy tu dojechaliśmy, niemal natychmiast wiedzieliśmy, że jest to miasto najbliższe miejscu, które budowaliśmy w naszych marzeniach od bardzo dawna. Marzeniach o punkcie na mapie, do którego będziemy wracać i które z czasem nazwiemy domem.

Decyzja zapadła niemal bez dyskusji. Wyrzuciliśmy do kosza pozostałą listę i nie minęło wiele czasu gdy wróciliśmy tu z naszym niewielkim dobytkiem.

Bristol Marina

Co spowodowało, że tak szybko uznaliśmy Bristol za nasz nowy dom? Trudno powiedzieć jednoznacznie. Złożyło się na to wiele drobnych rzeczy. Miasto żyje, wciąż coś się dzieje a jednocześnie nie jest tak hałaśliwe i zabiegane jak Londyn.

Już podczas pierwszego spaceru po porcie zauważyliśmy, że mijane okolice przypominają nieco Gdańsk i od razu miasto stało się nam jeszcze bliższe.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-harbour-port-kanał-statki-widok
Bristol Harbour jest bardzo popularnym miejscem wodnych rozrywek w Bristolu

Port w Bristolu jest dziś odnowiony i przebudowany. Władze miasta zadbały jednak by zachowany został dawny urok i charakter tego miejsca. Między apartamentowcami ze szkła i stali stoją fantastycznie odrestaurowane kamienice i dawne warsztaty.

Niektóre działają do dziś. Polecam wycieczkę do zachodniej części Bristol Marina gdzie możemy zobaczyć szkutników podczas pracy. W niewielkich dokach przywracają starym jachtom dawny blask, jest to naprawdę fascynujące.

Uniwersytet w Bristolu

W mieście jest ceniony uniwersytet, w którym kształci się ponad 22 tysiące studentów na jednym roku. Uczelnia jest na 38 miejscu wśród najbardziej prestiżowych szkół wyższych w Europie. Duża ilość studentów odbija się na charakterze miasta. W wielu przyjemnych pubach i restauracjach można spotkać ludzi z całego niemal świata.

Prężnie rozwija się sztuka, dzięki czemu galerie i sceny muzyczne pełne są młodych ludzi z ich fantastycznymi pomysłami i pasjami.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-uniwersytet-Clifton-studenci
Uniwersytet w Bristolu jest bardzo cenioną uczelnią. By się na nią dostać trzeba spełnić dość rygorystyczne wymagania.

Bardzo trudno jest pisać o miejscu, w którym się żyje. Nawet najwspanialsze atrakcje z czasem powszednieją i blakną podczas codziennych rutynowych czynności. Kiedyś spacer przez rozpięty nad rzeką Avon, Clifton Suspension Bridge budził zachwyt i lekki strach. Dziś jest to miejsce, które w prawdzie lubimy odwiedzać ale bez dawnych emocji.

Wybaczcie proszę że wstęp do artykułu o Bristolu zmienił się w bardzo osobistą opowieść, ale chcę byście pamiętali, że piszę o nim nie jako podróżnik czy turysta ale jako zakochany w nim mieszkaniec.

Atrakcje Bristolu

Oczywiście nie każdy musi zakochać się w naszym mieście, ważne by chciał je zobaczyć i poznać.

Co zatem czeka na podróżników i turystów w Bristolu?
Całkiem sporo.

Clifton Suspension Bridge

Zacznijmy od wspomnianego wyżej mostu rozpiętego na wysokości 75 metrów nad poziomem wody rzeki Avon. Jest to konstrukcja oddana do użytku w roku 1864. W owych czasach był to niezwykle nowatorski i nowoczesny projekt. Most stał się prawie natychmiast symbolem miasta i został nim do dziś. Niestety jego budowniczy i główny inżynier nie dożył dnia otwarcie. Zmarł pięć lat przed tym, nim po moście przejechały pierwsze wozy.

Na naszej stronie w dziale tapety znajdziecie ten właśnie most.

Ciekawostki dotyczące Suspension Bridge

Pierwszy skok na bungee oddano właśnie z Suspension Bridge w Bristolu.
Niestety są też ciemniejsze strony jego historii. Stał się mianowicie popularny wśród samobójców. Nim wprowadzono specjalne środki ostrożności, w ciągu zaledwie kilku lat skoczyło z niego 127 osób.
Jest to ciekawy temat na tak lubiane przez Michała, makabryczne legendy.

Kilka suchych faktów dotyczących Suspension Bridge

Most ma długość 414 metrów i zawieszony jest na wysokości 75 metrów nad dnem wąwozu Avon.

W roku 2003 odkryto, że skała na której zbudowano jeden z pylonów nie jest jednolita i składa się z wielu jaskiń połączonych tunelami i kanałami. Dziś jest to dodatkowa atrakcja.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-suspension-bridge-most-wiszący-rzeka-Avon
Most wiszący Suspension Bridge był w swoim czasie wielkim osiągnięciem nowoczesnej myśli technicznej

Przejście przez most jest darmowe a od pojazdów nim przejeżdżających pobiera  się myto. Co ciekawe utrzymanie mostu jest w całości pokryte właśnie z myta.

O geniuszu jego projektanta i konstruktora może świadczyć fakt, że przez cały okres użytkowania mostu nie potrzebował on nigdy kapitalnego remontu. A to ponad 150 lat!

Clifton Observatory

Tuż obok mostu na lekkim wzniesieniu stoi niewielki budynek. Zbudowany w 1766 roku służył jako młyn wiatrowy. Z czasem jednak przekształcony został na obserwatorium. Na szczycie zamontowano kamerę obscura co było w tamtych czasach czymś bliskim magii.

Dziś można zwiedzić sam budynek oraz zejść do jaskiń, o których pisałem wcześniej.

Clifton Observatory stoi na wzniesieniu w parku Clifton. W pogodne dni jest to doskonałe miejsce na piknik i odpoczynek. Jest stąd wspaniały widok na most wiszący i rzekę Avon. Doskonale też wyglądają strome klify.
Nieopodal można połazić po olbrzymim parku Ashton Court Estate.

SS Great Britain

Oczywiście miasto, jak wszystko na tym łez padole, ma kilka ciemnych stronic w swych dziejach. Pomiędzy rokiem 1700 a 1807 przez port w Bristolu przewinęło się ponad 2 tysiące statków przewożących niewolników do Ameryki. Bristol w owych czasach był centrum handlu czarnoskórymi niewolnikami z Afryki. Przeładowano tu i wysłano za morze ponad pół miliona ludzi.
Symbolem silnego rozwoju miasta jako ważnego portu w Anglii jest żaglowiec parowy SS Great Britain stojący w porcie jako statek muzeum.

W roku, w którym go zbudowano został nazwany największym dziełem rąk ludzkich i szczytem ówczesnej techniki.

Był to pierwszy na świecie statek, który przebył trasę Bristol – Nowy York wyłącznie napędzany parą. Ponadto zastosowano w nim po raz pierwszy śrubę napędową a nie koła z łopatami po bokach jak robiono wcześniej.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-żaglowiec-SS-Great-Britain-parowiec-statek-port-muzeum
Żaglowiec muzeum SS Great Britain w Bristolu jest wielką atrakcją turystyczną miasta

Po wielu przygodach na niemal wszystkich morzach świata w końcu w roku 1970 został odkupiony przez władze miasta i wrócił do tego samego doku w którym został zbudowany. Dziś jest wielką atrakcją turystyczną w mieście.

Przeczytacie o nim na łamach Naszych Szlakow

Ciekawostki dotyczące SS Great Britain

Ciekawostką jest, że budowniczym SS Great Britain jest Isambard Kingdom Brunel. Ten sam Pan który zaprojektował i zbudował Suspension Bridge. Odpowiedzialny był także za powstanie Great Western Railway oraz wielkiego, działającego do dziś w Bristolu głównego dworca kolejowego Bristol Temple Meads.

Brunel w plebiscycie z 2002 roku na 100 najważniejszych ludzi Anglii osadzony został na miejscu drugim tuż po Winstonie Churchillu.

Na pokładzie SS Great Britain podróżował do Australii Seweryn Korzeliński, polski podróżnik i pisarz.
Alfred Szklarski w swojej książce Tomek w krainie kangurów wspomina, że wiedzę o kontynencie Australijskim czerpał między innymi właśnie z zapisków Korzelińskiego.

MShed Museum – Skarbnica wiedzy o historii Bristolu

Od 2011 roku w mieście działa muzeum, w którym zebrano wiedzę na temat historii miasta. Dobrze pamiętam jak dużym wydarzeniem było otwarcie MShed. Mieszkańcy miasta całymi tygodniami szturmowali sale wystawowe. Dziś jest nieco mniej tłocznie ale muzeum cieszy się wielkim zainteresowanie. Zwłaszcza dzieci czują się tam jak w raju. Wielu eksponatów można dotknąć i sprawdzić jak działają.

Pod potrzeby muzeum zaadoptowano wielkie doki przeładunkowe, w których dziś możemy oglądać ponad 3 tysiące eksponatów związanych z dziejami miasta. Zgromadzono tu przedmioty z bardzo odległych czasów, sięgających prehistorii oraz początków osadnictwa w zachodniej części Anglii. Są też całkiem nowe historie i całe mnóstwo ciekawych opowieści. Trzeba tu zajrzeć jeżeli choć trochę interesuje was przeszłość tych terenów.

Muzeum MShed to nie tylko wnętrza starych doków, odnowionych i zastawionych gablotami. Na zewnątrz stoją stare dźwigi portowe i kilka statków. Pozostawiono też trakcję kolejową, po której wywożono w przeszłości towary z portu.

Ciekawostki związane z MShed

W pierwszym roku muzeum MShed odwiedziło ponad 700 tysięcy ludzi.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-muzeum-MShed-port-dźwigi-Harbour
Muzeum MShed w Bristolu jest prawdziwą składnicą wiedzy o mieście i jego historii

Na budowę wydano 27 milionów funtów

W muzeum znajdziecie sporo pamiątek po bardzo popularnej w latach 80 i 90 grupie muzycznej – Massive Attack. Grającej eksperymentalny pop elektroniczny.

Z okazji otwarcia muzeum część jego wnętrz i ścian zewnętrznych w otoczeniu budynku zostało ozdobione pięknymi muralami wykonanymi przez najbardziej znanych artystów ulicznych z Anglii i świata. W tym przez znanego wszystkim Banksego.

Bristol Museum & Art Gallery

Idąc za ciosem. Kolejną ważną atrakcją jest pełne niezwykłych eksponatów Museum & Art Gallery mieszczące się w dzielnicy Kingsdown.
Muzeum posiada niewielką, ale bardzo ciekawą kolekcję egipskich artefaktów. Poza tym dział botaniczny i bogate zbiory chińskiej sztuki. Znajdziecie tu też wystawy malarstwa i ceramiki.

Często urządzane są tu wystawy tematyczne. Jakiś czas temu z okazji chińskiego nowego roku przez kilka dni odbywały się w salach muzealnych spotkania z przedstawicielami chińskiej społeczności. Można było próbować tradycyjnie przygotowanej herbaty i obejrzeć popisy mistrzów wschodnich sztuk walki.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-muzeum-art-gallery-obrazy-eksponaty-dzieła-sztuki
Museum & Art Gallery w Bristolu to fantastyczne miejsce dla wszystkich lubiących przebywać wśród dzieł wielkich mistrzów i artefaktów z dalekiej przeszłości

Przemierzając sale wystawowe łatwo się przekonać jak wielkie wpływy miało Imperium Brytyjskie w okresie swej świetności. Przeważająca część zbiorów pochodzi z miejsc, które podległe były Brytyjskiej Koronie.
Również tu dzieci będą czuły się jak w dziecięcym raju.

Specjalnie dla nich przygotowano wiele atrakcji. W każdym z działów czekają na nie kąciki z ciekawostkami oraz miejsca gdzie można kreatywnie pobawić się w zabawy związane z danym działem.

Inne atrakcje w Bristolu

Całkiem niedaleko od opisanego muzeum jest niewielki ale bardzo ciekawie prowadzone ZOO i ogród botaniczny. W drugą stronę dzielnica Clifton pełna Wiktoriańskiej zabudowy.
Całkiem blisko stoi przepiękna katedra, której początki sięgają XI wieku. Często odbywają się w niej koncerty i recitale. Przy katedrze działa chór z dużymi tradycjami.

Poza tym miasto jest pełne zieleni i parków. Naszym ulubionym jest Blaise Castle leżący nieopodal miejsca gdzie mieszkamy. Na terenie parku stoi wiktoriańska posiadłość udostępniona dla zwiedzających. Poza tym w głębi, jeżeli będziecie dość zawzięci znajdziecie stary młyn wodny a wysoko na wzgórzu zamek od którego park wziął swą nazwę. Wszystko to otoczone olbrzymimi trawnikami gdzie w ciepłe dni setki okolicznych mieszkańców zbierają się by urządzać pikniki.

Imprezy w Bristolu

Poza atrakcyjnymi miejscami miasto oferuje wiele imprez odbywających się corocznie.

Te najbardziej znane to Baloon Fiesta organizowana co roku w okolicach sierpnia. Z całego świata zjeżdżają się baloniarze by w ciągu kilku dni urządzać przeloty nad miastem. Aby przekonać się jak wielkie wrażenie robi ponad setka balonów wiszących nad miastem, trzeba to zobaczyć.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-latawce-święto-festiwal
Święto latawców w Bristolu przyciąga tysiące ludzi chcących podziwiać fantastyczne, unoszące się w powietrzu giganty

Inną wielką imprezą jest święto latawców – Kite Bristol Festival. Zapaleńcy z całego niemal świata puszczają w niebo prawdziwe cuda. Ostatnio przebojem był unoszący się na wietrze wieloryb naturalnej wielkości.
Poza profesjonalistami w pokazach mogą brać udział goście, którzy w odpowiednim czasie zgłoszą chęć udziału. Jeżeli potraficie skonstruować ciekawy latawiec i chcecie się nim pochwalić musicie tu być w okolicach września.

Transport w Bristolu

Transport w mieście działa sprawnie i wciąż trwają prace nad jego polepszeniem. Autobusy miejskie pojawiają się na przystankach o czasie i dość często.

Działa bardzo wygodna linia Hop-on and off. Płacimy za bilet na cały dzień lub kilka dni i po prostu wskakujemy do autobusy lub z niego wyskakujemy gdy nam się żywnie podoba. Pojazdy to tradycyjne piętrowe autobusy z odkrytym drugim piętrem. Siedząc w autokarze możemy posłuchać opowieści o miejscach, które mijamy.

Całodniowy bilet kosztuje 15 funtów a dzieci płacą 9 funtów. Można trochę zaoszczędzić kupując bilet przez Internet.

Poza autobusami po centrum miasta można poruszać się wodnymi trasami. Pomiędzy różnymi punktami w porcie regularnie kursują łodzi firmy Ferry Service. Fajnie ogląda się miasto z tej perspektywy no i nie stoimy w korkach.

Puby i restauracje w Bristolu

Miasto pełne jest restauracji i urokliwych pubów. Jeżeli jesteście bardzo uparci, znajdziecie knajpę gdzie podają każdy niemal rodzaj jedzenia z każdego miejsca świata.

Sami lubimy jadać w restauracjach typu zapłać i jedz co chcesz. Nie z łakomstwa lecz z czystej ciekawości, tak przynajmniej mówimy oficjalnie.
Nasza ulubiona restauracja to COSMO gdzie podają azjatyckie jedzenie.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-piwo-pub-ale-browar-beczki
Bristol jest miastem wielu uroczych i klimatycznych pubów, w których często podawane jest lokalne piwo Ale

Pubów w mieście są tysiące. Na każdym kroku napotkacie miejsca gdzie można napić się kawy luby wypić piwo. Polecam lokalne ALE. Szczerze powiem, że dziś trudno mi przełknąć coś innego.

Trudno nawet wymienić nasze ulubione puby. Najciekawsze są te najstarsze i tu mogę polecić dwa. Pierwszy to The Old Duke, miejsce gdzie pijąc piwko można posłuchać muzyki na żywo. Właśnie w tym roku mija 50 lat od pierwszego koncertu jazzowego, który tam zagrano.

Najstarszym pubem w mieście jest jest pochodzący aż z roku 1606 The Hatchet in. Można tu świetnie zjeść a także od czasu do czasu posłuchać muzyki na żywo.

O restauracjach i pubach w Bristolu można by napisać dziesiątki artykułów a i tak tematów by nie zabrakło. Tutaj również jeszcze nieraz  wrócimy.

Podsumowanie

Jest to tylko artykuł na blogu a nie przewodnik po mieście więc nie mogę opisać wszystkiego co czeka na Was w Bristolu. W przyszłości często będę wracał do naszego miasta by opowiedzieć dokładniej o wszystkich jego zakamarkach. Jeżeli Michał mi pomoże pojawią się też legendy. Na dziś jednak to już koniec.

Czytelników, którzy znają miasto urazić może fakt, że tak wiele pominąłem. Jak pisałem wyżej nie ma tu miejsca na wszystkie atrakcje no i zapewne są miejsca, których nawet my jeszcze nie widzieliśmy.

Jeżeli macie pomysły o czym warto napisać i chcecie się tym z nami podzielić, proszę o informacje w komentarzach. Możecie też skontaktować się z nami przez media społecznościowe lub email naszeszlaki@gmail.com

Za wszystkie rady i sugestie będziemy bardzo wdzięczni.

Na koniec wspomnę jeszcze, że dziś nie ma miejsca, do którego chciałbym się przenieść z Bristolu. Oczywiście gdyby Magdusia postanowiła wyjechać, pojechał bym za nią na koniec świata. Bo jak pisałem na początku, dom twój gdzie serce twoje.

***