Algarve-jaskinie-portugalia-plaża-wybrzeże-benagil-statek-transport-morze-zwiedzanie-europa-atrakcje-co-zobaczyć

Jaskinie u wybrzeży Algarve – Portugalia

Nie wiem jak Wy, ja w dzieciństwie uwielbiałem powieści i filmy opowiadające o romantycznych przygodach piratów i korsarzy wszelkiej maści. Dzielnych i nie zawsze szlachetnych ale bezustannie biorących udział w wielkich przygodach. Napadali i łupili statki na morzach i oceanach, a skarby ukrywali w tajemniczych, niedostępnych jaskiniach gdzieś w tropikalnych krajach. Podobały mi się też piękne i zdeprawowane kobiety będące zawsze gdzieś obok, ale to już opowieść na inną okazję.
Niedawno Nasze Szlaki miały okazję poczuć się jak moi dawni bohaterowie.

Ucieczka przed chłodem

Gdy Bristol podobnie jak resztę zachodniej Anglii, nawiedziły typowe dla tej pory roku deszcze i chłody, my wysiedliśmy z samolotu na lotnisku w Faro. Portugalia przywitała nas słońcem, tak jak gdyby i ona cieszyła się z naszego przylotu.

Na termometrach prawie 18 stopni. Odebraliśmy wypożyczone auto, ciepłe kurtki trafiły do bagażnika, Magda sprawdziła wcześniej zaplanowaną trasę  i w drogę.

Algarve-jaskinie-portugalia-plaża-wybrzeże-benagil-statek-transport-morze-zwiedzanie-europa-atrakcje-co-zobaczyć_09.jpg
Wyprawa łodzią w okolicach słynnych jaskiń to fantastyczna przygoda

Pierwsze co chcieliśmy zobaczyć to oczywiście sławna jaskinia Algar de Benagil. Dotarcie tam nie jest kłopotliwe. Trzeba kierować się ku niewielkiej miejscowości Benagil. O dziwo nie mieliśmy problemu z parkowaniem. W szczycie sezonu łatwiej podobno znaleźć ukryty piracki skarb niż puste miejsce dla auta.

Jaskinie Benagil można zobaczyć na większości folderów i reklam z tego rejonu, którego jest wizytówką. Pogoda była piękna i pozostało nam tylko odszukać motorówkę wożącą turystów wzdłuż wybrzeża Algavre.

Wyprawa łodzią wzdłuż wybrzeża Algavre

Pomimo, że jak wspomniałem, pogoda była wyjątkowo ładna tego dnia, kapitan naszej łodzi zastrzegł, iż nie będzie mógł wpłynąć na plaże w jaskini i pokaże nam ją z pewnej odległości. Winę ponosiły całkiem spore fale, które mogły bez trudu rozbić kruchą łajbę o skały.

Teoretycznie można się tam dostać kajakiem, łódką czy nawet wpław. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym gdyż wody w tych okolicach potrafią być kapryśne i niebezpieczne. Wielu już śmiałków brawurę przypłaciło, jeżeli nie życiem to sporymi kłopotami.

Sama jaskinia pomimo, że widziana z pokładu łodzi, robi wielkie wrażenie. Ktoś powiedział, że to taki dowcip matki natury. Stworzyła tak piękny zakątek i zamknęła do niego dostęp. Piaszczysta plaża ukryta głęboko pod skałami, oświetlona przez słońce wpadające do wnętrza przez otwór na szczycie jaskini. Robi to wrażenie przemyślanej konstrukcji a nie samowoli budowlanej postawionej tu przez przyrodę.

Algarve-jaskinie-portugalia-plaża-wybrzeże-benagil-statek-transport-morze-zwiedzanie-europa-atrakcje-co-zobaczyć
Niektóre z jaskiń odcięte są od strony lądu. Można tam dostać się jedynie łodzią.

Takich spektakularnych dziur w ziemi jest tu cała masa. Wystarczy wybrać się na spacer brzegiem morza. Ale my wciąż byliśmy na łodzi więc popłynęliśmy dalej. Cała wyprawa trwała około godziny, widzieliśmy dziesiątki jaskiń i pięknych, romantycznych plaż. Większość z nich dostępna jest tylko od strony morza.

I tu moje skojarzenie z początku opowieści. Prawie widziałem oczami wyobraźni sunące po falach, dumne pirackie szkunery, z załogą podnieconą czekającą ich walką. Stukot drewnianej nogi herszta zagłuszany skrzekliwym rechotem papugi, no i te skarby. Wiele jest opowieści i legend opisujących fantastyczne przygody ze złotych wieków gdy to Portugalczycy dyktowali swą wolę na morzach i oceanach. Ale legendy to nie moja specjalność. Jestem jednak pewny, że Michał wyskrobie jakąś ciekawą opowieść już niebawem.

Nasze Szlaki pozdrawiają, Ahoj.


 

 

17 thoughts on “Jaskinie u wybrzeży Algarve – Portugalia”

 1. Też tam byliśmy w maju! Cudowne miejsce,które zachwyca. Zresztą jak i inne warte zwiedzenia zakątki 😀Lizbona, Sintra…Polecam

 2. Na waszych fotkach te plaże wyglądają bosko, pusto i spokojnie. Ja popełniłam błąd lecąc tam w lipcu, tłok okropny ale pogoda wspaniała więc nie jęczę za bardzo.

  1. Oby pamiętam że nam udało się kupić bilety w promocyjnych cenach. Byliśmy w pażdzierniku i było pięknie, spokojnie i wciąż ciepło. Wiadomo pogoda nie sprzyja opalaniu ale zwiedzaniu jak najbardziej:) Powodzenia w polowaniu na okazyjne bilety.

 3. Jakie plany na święta? Ja co roku obiecuje sobie, że zostawię dzieciaki, męża i całą resztę hałastry. Zaszyje się gdzieś w górach, gdzie zasypie mnie śnieg na następne kilka dni. Tylko kawa, wino i stary telewizor, ale zawsze zabraknie mi jaj.

  1. Boże jakie Ty masz piękne marzenia ! Jeżeli ktoś niespodziewanie zacznie walić do drzwi tej górskiej chaty to będę ja! 😛

 4. Wszytko pięknie ale to jakby inny świat, poczytał bym cos z naszego podwórka, jakiś zamek może czy inna kopalnie.

 5. Ale pięknie, niewiarygodne, że tak niedaleko nas jest zupełnie inny świat.
  Dziękuje, że nam go pokazujecie. Całej ekipie Naszych Szlaków!

  1. Teraz gdy świat stał się tak mały, wszystko jest tuż na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko to zrozumieć i korzystać. A miejsce naprawdę piękne sama planuje podróż do miejsca nieopodal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *