Karnawał w Wenecji ma długą i burzliwą historię. Organizowany od niemal tysiąca lat przeżywał swoje wzloty i upadki.

W latach ciemnego średniowiecza, gdy na Europę padł mroczny cień grozy i zabobonów – zabawa, muzyka i tańce były zakazane. Jednak oświecenie  i romantyzm przywróciły blask dawnym zwyczajom. Ludzie znów wyszli na ulicę strojni w maski i piękne, misternie przygotowane stroje.

Wenecja dziś, jak nigdy wcześniej błyszczy od świateł i brokatu. Artyści z całego kontynentu zjeżdżają do miasta na wodzie, by w niezwykłym przedstawieniu rozpocząć coroczny okres zabawy.

Miasto zmienia się w miejsce barwne i roztańczone. Na ulicach wirują ludzie w pięknych maskach i kunsztownych strojach. Mieszkańcy Wenecji dwoją się i troją by przyciągnąć uwagę. Ludzie tańczą i śmieją się, a atmosfera przyjemnej zabawy udziela się każdemu.

Rozpoczęcie karnawału w Wenecji

Pierwszy dzień karnawału jest bardzo pracowity, zwłaszcza dla artystów szykujących się do występu. Od rana trwają przygotowania i próby. To tu, to tam rozbrzmiewa muzyka, a w cichych zakamarkach i wąskich uliczkach, zagubionych między kanałami, tancerze ćwiczą swój program.

Atmosfera wyczekiwania i lekkiego napięcia wyczuwalna jest w każdej części miasta. W sklepach i restauracjach ludzie przekazują sobie plotki o tym czego mogą być świadkami dzisiejszej nocy.

Gdy wraz z nadejściem zmroku następuje kulminacja napięcia, turyści i mieszkańcy Wenecji zbierają się nad głównym kanałem w mieście. Oczekiwanie na występ nie nudzi, gdzieś niedaleko gra muzyka, a kolorowe światła pełzają po starych kamienicach, zmieniając je w pradawne wraki unoszących się na wodzie.

***

Mieliśmy szczęście, Magda kilka tygodni wcześniej wynajęła dla nas mieszkanie w jednej z takich kamienic. Dzięki temu mogliśmy oglądać przedstawienie z okien naszego pokoju.

Tuż przed zapadnięciem zmroku, tłum ludzi na obu brzegach gęstnieje. Muzyka zanika i zrobi się zupełnie cicho. Wszyscy z zapartym tchem wpatrują się w ciemności spowijające północną część kanału Cannaregio.

Nagle i niespodziewanie rozbłyska światło, ale nie na wodzie czego wszyscy się spodziewali. Wielka kula jaśnieje na niebie, jakby magowie potężnymi czarami przyciągnęli srebrny księżyc ku ziemi.

Stopniowo blask rozlewa się na wszystkie strony, rozbłyskują inne światła, a z gęstej mgły wypływają łodzie. Na ich pokładach stoją wioślarze, którzy szerokimi machnięciami wioseł popychają je w stronę oniemiałych z zachwytu widzów.

Słynny lot Anioła w Wenecji

Pomiędzy ciężko pracującymi wioślarzami stoją tancerze i aktorzy odgrywający jakąś tajemniczą, pełną dynamiki sztukę. Za pierwszą parą łodzi pojawiają się kolejne, lecz mimo, że wystrojone i piękne to nie one są obiektem zachwytu. Tysiące głów wznosi się w górą i patrzy na piękną tancerkę, wirującą na trapezie przyczepionym do lśniącego niczym srebro balonu.

Lot Anioła to niezmienny element tej sztuki. Wrażenie jest niezwykłe, a artystka tańcząca wysoko nad wodą, wydaje się nierzeczywista i ulotna jak cała atmosfera tego miejsca.

Balon odpłynął w noc, lecz na wodzie dopiero rozpoczął się występ. Pojawili się żonglerzy, połykacze ognia i tancerze. Muzyka zmieniła się z łagodnej w twardą i stanowczą. Aktorzy na wodnej scenie zareagowali na tą zmianę i rozpoczął się kolejny etap występu.

Wenecja we Włoszech podczas karnawału

Z pokładów łodzi uniosły się wysoko zwiewne dekoracje. Wodne zwierzęta, rośliny i magiczne postaci. Łodzie płyną w górę kanału i wracają, mijając się z innymi płynącymi im naprzeciw. Muzyka znów przyspieszyła, aktorzy i tancerze wraz z nią. Akcja nabiera rozmachy lecz nagle… zaczyna robić się coraz ciemniej i ciemniej. Muzyka przycicha, a ludzie nadal stoją jak skamieniali.

Minęła godzina a my w oknie nawet tego nie zauważyliśmy

Kiedy zapadły ciemności i magia zniknęła we mgle wraz z artystami, tłum na ulicach wokół kanału poruszył się jak przebudzony. Gdy wszyscy rozeszli się i nie było już nikogo, my z Magdą wciąż staliśmy w oknie nie wiedząc do końca co było prawdą, a co stworzyła wyobraźnia.

Mieszkanie nad kanałem w Wenecji

Po przedstawieniu właściciele kamienicy, w której wynajmowaliśmy mieszkanie, zaprosili nas na uroczystą, rodzinną kolację. Tam też przy tradycyjnym, weneckim stole dowiedzieliśmy się, że dom w którym mieszkamy od dziewięciu pokoleń należy do naszych gospodarzy. Nasłuchaliśmy się wielu ciekawych historii, o których pewnie kiedyś opowiemy.

Wyjaśniono nam też, że Wenecjanie nie lubią rozstawać się z rzeczami, które są w ich domach od pokoleń. To wytłumaczyło sterty mebli, dywanów i wszystkiego co zbiera się w domach przez całe pokolenia. Weneckie domy są okazałe, a pokoje wysokie i pięknie zdobione. Niestety całe stosy obrazów i innych sprzętów poupychanych gdzie się tylko da, nie dodają takiemu miejscu uroku. Choć z drugiej strony w całej tej stercie znalazło by się sporo przedmiotów, które mogły by ozdobić niejedno muzeum.

Wenecja we Włoszech podczas karnawału

Oczywiście cały dom oświetlony jest lampami i żyrandolami pochodzącymi z pobliskiej wyspy Murano. Kolorowego szkła użytego do ich produkcji nie da się pomylić z żadnym innym. Pisaliśmy o tym na łamach Naszych Szlaków.

Spektakle i koncerty trwają nieprzerwanie przez kolejnych kilka dni. Artyści dają z siebie wszystko, ludzie bawią się, a ciepła sangria i zimna grappa leją się strumieniami w każdej z setek kameralnych restauracji. Fantastyczny czas i fantastyczne miejsce.

***

W Wenecji spędziliśmy zaledwie kilka dni ale słynne przedstawienie na wodzie, którego byliśmy świadkami pozostanie nam w pamięci na zawsze.

Na szczęście podczas tej magicznej chwili nie zapomniałem o tym, że trzymam w ręku kamerę. Dzięki temu i Wy możecie dziś zobaczyć fragment tamtego przedstawienia. Film oczywiście to niewiele i nie poczujecie tego co my czuliśmy, ale lepsze to niż nic.

***

Kontakt do właścicieli kamienicy, w której się zatrzymaliśmy:

BB Tiepolo w Wenecji

Ciekawostki związane z karnawałem w Wenecji

  • Podczas karnawału w Wenecji każdy wita się z każdym. Jest to zwyczaj pochodzący z czasów gdy podczas karnawału ludzie chodzili zamaskowani i byli sobie równi.
  • Podczas karnawału na placu św. Marka przechadzają się postaci w pięknych strojach i maskach. Ukryci pod nimi ludzie dwoją się i troją by zrobić jak najlepsze wrażenie gdyż każdego dnia można wygrać sporą nagrodę za najpiękniejszą maskę. Poza wygraną na zwycięzcę czeka sława i prestiż.
  • 7 lutego zgodnie z pradawnym zwyczajem wybiera się spośród mieszkanek Wenecji 12 kobiet o imieniu Maria. To one prowadzą pochód otwierający karnawałowe święto. Są pięknie ubrane w stylowe stroje, a na zakończenie karnawału spośród nich wybiera się tą najpiękniejszą. Głosować mogą wszyscy przebywający w mieście.
  • Wenecja w dawnych czasach słynęła z odważnych i śmiałych artystów cyrkowych. Dla upamiętnienia dawnych akrobatów co roku podczas otwarcia karnawału w Wenecji odbywa się słynny Lot Anioła lub Lot Fejma.
  • Co roku karnawał w Wenecji odbywa się pod innym hasłem. Są to dla przykładu tradycje i sztuki dawnej Wenecji. W tym roku karnawał nawiązuje do pierwszego lądowania na księżycu, które odbyło się w lipcu 1969 roku. Jak łatwo policzyć przypada właśnie 50 rocznica tego wydarzenia.