Wenecja w okresie karnawału staje niezwykłym, baśniowym miejscem chętnie odwiedzanym przez tysiące turystów z całego świata.

Karnawał w Wenecji ma długą i burzliwą historię. Organizowany od niemal tysiąca lat przeżywał swoje wzloty i upadki.

W latach ciemnego średniowiecza, gdy na Europę padł mroczny cień grozy i zabobonów, zabawa, muzyka i tańce były zakazane. Trzeba było długo czekać aż oświecenie  i romantyzm przywrócą blask dawnym zwyczajom. Ludzie znów wyszli na ulicę strojni w maski i piękne, misternie przygotowane stroje.

Wenecja – Europejska stolica karnawału

Wenecja dziś, jak nigdy wcześniej, błyszczy od świateł i brokatu. Artyści z całego kontynentu, a nawet świata, zjeżdżają do miasta na wodzie, by w niezwykłym przedstawieniu rozpocząć coroczny okres zabawy.

Maski weneckie

Miasto zmienia się w miejsce barwne i roztańczone. Na ulicach wirują ludzie w pięknych maskach weneckich i kunsztownych strojach. Mieszkańcy Wenecji dwoją się i troją, by przyciągnąć uwagę odwiedzających miasto turystów. Ludzie tańczą i śmieją się, a atmosfera przyjemnej zabawy udziela się każdemu.

Co robić w Wenecji i co zobaczyć oraz ile to kosztuje

Rozpoczęcie karnawału w Wenecji

Pierwszy dzień karnawału jest bardzo pracowity, zwłaszcza dla artystów szykujących się do występu. Od rana trwają przygotowania i próby. To tu, to tam rozbrzmiewa muzyka, a w cichych zakamarkach i wąskich uliczkach, zagubionych między kanałami, tancerze ćwiczą swój program.

Atmosfera wyczekiwania i lekkiego napięcia, wyczuwalna jest w każdej części miasta. W sklepach i restauracjach ludzie przekazują sobie plotki o tym, czego mogą być świadkami dzisiejszej nocy.

Gdy wraz z nadejściem zmroku następuje kulminacja napięcia, turyści i mieszkańcy Wenecji zbierają się nad głównym kanałem w mieście. Oczekiwanie na występ nie nudzi, gdzieś niedaleko gra muzyka, a kolorowe światła pełzają po starych kamienicach, zmieniając je w pradawne wraki unoszących się na wodzie.

Karnawałowe szaleństwo i my w jego centrum

Mieliśmy szczęście, Magda kilka tygodni wcześniej wynajęła dla nas mieszkanie w jednej z kamienic, stojącej tuż przy głównym kanale w mieście. Dzięki temu mogliśmy oglądać przedstawienie z okien naszego pokoju.

Tuż przed zapadnięciem zmroku, tłum ludzi na obu brzegach kanału zaczął gęstnieć. Muzyka zanikła i zrobiło się zupełnie cicho. Wszyscy z zapartym tchem wpatrywali się w ciemności spowijające północną część kanału Cannaregio.

Nagle i niespodziewanie rozbłyska światło, ale nie na wodzie, czego wszyscy się spodziewali. Wielka kula jaśnieje na niebie, jakby magowie potężnymi czarami przyciągnęli srebrny księżyc ku ziemi.

Stopniowo blask rozlewa się na wszystkie strony, rozbłyskują inne światła, jest ich mnóstwo, a z gęstej mgły, która pojawiła się na obu krańcach kanału, wypływają łodzie. Na ich pokładach stoją wioślarze, którzy szerokimi machnięciami wioseł popychają je w stronę oniemiałych z zachwytu widzów.

Słynny lot Anioła podczas rozpoczęcia karnawału w Wenecji

Pomiędzy ciężko pracującymi wioślarzami stoją tancerze i aktorzy odgrywający jakąś tajemniczą, pełną dynamiki sztukę. Za pierwszą parą łodzi pojawiają się kolejne, mimo że wystrojone i piękne to nie one są obiektem zachwytu. Tysiące głów wznosi się w górę i patrzy na piękną tancerkę, wirującą na trapezie przyczepionym do lśniącego niczym srebro balonu.

Lot Anioła to niezmienny element tej sztuki już od setek lat. Wrażenie jest niezwykłe, a artystka tańcząca wysoko nad wodą, wydaje się nierzeczywista i ulotna jak cała atmosfera tego miejsca.

Balon odpłynął w noc, lecz na wodzie dopiero teraz przedstawienie nabrało tempa. Pojawili się żonglerzy, połykacze ognia i tancerze. Muzyka zmieniła się z łagodnej w twardą i stanowczą. Aktorzy na wodnej scenie zareagowali na zmianę i rozpoczął się kolejny etap występu.

Z pokładów łodzi uniosły się wysoko zwiewne dekoracje. Wodne zwierzęta, rośliny i magiczne postaci. Łodzie płyną w górę kanału i wracają, mijając się z innymi płynącymi im naprzeciw. Muzyka znów przyspieszyła, aktorzy i tancerze wraz z nią. Akcja nabiera rozmachy, lecz nagle… zaczyna robić się coraz ciemniej i ciemniej. Muzyka przycicha, a ludzie nadal stoją jak skamieniali.

Minęła godzina, a my w oknie nawet tego nie zauważyliśmy.

Kiedy zapadły ciemności i magia zniknęła we mgle wraz z artystami, tłum na ulicach wokół kanału poruszył się jak przebudzony. Gdy wszyscy rozeszli się i nie było już nikogo, my z Magdą wciąż staliśmy w oknie, nie wiedząc do końca, co było prawdą, a co stworzyła nasza wyobraźnia.

Mieszkanie nad kanałem w Wenecji

Po przedstawieniu właściciele kamienicy, w której wynajmowaliśmy mieszkanie, zaprosili nas na uroczystą, rodzinną kolację. Tam też przy tradycyjnym weneckim stole dowiedzieliśmy się, że dom, w którym mieszkamy, już od dziewięciu pokoleń należy do naszych gospodarzy. Nasłuchaliśmy się wielu ciekawych historii, o których pewnie kiedyś opowiemy.

Kolorowe gondole na kanale w Wenecji

Wyjaśniono nam też, że Wenecjanie nie lubią rozstawać się z rzeczami, które są w ich domach od pokoleń. To tłumaczyło sterty mebli, dywanów i wszystkiego, co zbiera się w domach przez całe pokolenia, a teraz leżały poupychane w przeróżnych kątach.

Weneckie domy są okazałe, a pokoje wysokie i pięknie zdobione. Niestety całe stosy obrazów i innych sprzętów poupychanych gdzie się tylko da, nie dodają takiemu miejscu uroku. Choć z drugiej strony w całej tej stercie znalazłoby się sporo przedmiotów, które mogłyby ozdobić niejedno muzeum.

Szkło z wyspy Murano w Wenecji

Oczywiście cały dom oświetlony jest lampami i żyrandolami pochodzącymi z pobliskiej wyspy Murano. Kolorowego szkła użytego do ich produkcji nie da się pomylić z żadnym innym.

Rozpoczęcie karnawału trwa przez kilka kolejnych dni

Spektakle i koncerty trwają nieprzerwanie przez kolejnych kilka dni. Artyści dają z siebie wszystko, ludzie bawią się, a ciepła sangria i zimna grappa leją się strumieniami w każdej z setek kameralnych restauracji. Fantastyczny czas i fantastyczne miejsce.

W Wenecji spędziliśmy zaledwie kilka dni, ale słynne przedstawienie na wodzie, którego byliśmy świadkami, pozostanie nam w pamięci na zawsze. Na szczęście podczas tej magicznej chwili nie zapomniałem o tym, że trzymam w ręku kamerę. Dzięki temu i Wy możecie dziś zobaczyć fragment tamtego przedstawienia. Film oczywiście to niewiele i nie poczujecie tego, co my czuliśmy, ale lepsze to niż nic.

Ciekawostki związane z karnawałem w Wenecji

  • Podczas karnawału w Wenecji każdy wita się z każdym. Jest to zwyczaj pochodzący z czasów, gdy podczas karnawału ludzie chodzili zamaskowani i byli sobie równi.
  • Podczas karnawału na placu św. Marka przechadzają się postaci w pięknych strojach i maskach. Ukryci pod nimi ludzie dwoją się i troją, by zrobić jak najlepsze wrażenie, gdyż każdego dnia można wygrać sporą nagrodę za najpiękniejszą maskę. Poza wygraną na zwycięzcę czeka sława i prestiż.
  • 7 lutego zgodnie z pradawnym zwyczajem wybiera się spośród mieszkanek Wenecji 12 kobiet o imieniu Maria. To one prowadzą pochód otwierający karnawałowe święto. Są pięknie ubrane w stylowe stroje, a na zakończenie karnawału spośród nich wybiera się tą najpiękniejszą. Głosować mogą wszyscy przebywający w mieście.
  • Wenecja w dawnych czasach słynęła z odważnych i śmiałych artystów cyrkowych. Dla upamiętnienia dawnych akrobatów co roku podczas otwarcia karnawału w Wenecji odbywa się słynny Lot Anioła lub Lot Fejma.
  • Co roku karnawał w Wenecji odbywa się pod innym hasłem. Są to dla przykładu tradycje i sztuki dawnej Wenecji. W tym roku karnawał nawiązuje do pierwszego lądowania na księżycu, które odbyło się w lipcu 1969 roku i jak łatwo policzyć, przypada właśnie 50 rocznica tego wydarzenia.

Wersja angielska artykułu