Winchester to dawna, pierwsza stolica Anglii, leżąca w hrabstwa Hampshire.

Nazwa Winchester kojarzy się większości nas z karabinem, który podobno podbił dziki zachód i pozbawiły życia wielu, mniej lub bardziej, zasługujących na to ludzi.

Dzisiejsza opowieść jednak nie ma z legendarną bronią nic wspólnego, poza nazwą. I choć ktoś z muzeum w Winchester potwierdził, iż niegdyś żył w mieście kowal i metalurg o tym nazwisku, a także to, że wyemigrował za ocean, nie udało się nigdy połączyć go z producentami broni w Stanach Zjednoczonych.

Miasto Winchester, dawna stolica Anglii, pozostaje więc wolna od ciężaru wyrzutów sumienia za sprowadzenie na ziemię zabójczej i bardzo skutecznej metody zabijania, a my możemy cieszyć się spacerem po niezwykle uroczym i niewinnym mieście.

Historia miasta Winchester pierwszej stolicy Anglii

Winchester było stolicą Anglii, aż do XIII wieku. Pomysł na przenosiny narodził się w głowie angielskiego króla Wilhelma Zdobywcy w XI wieku. Choć od tego momentu ośrodkiem administracyjnym stał się Londyn, to oficjalnie stolicą został dopiero po zakończeniu budowy Pałacu Westminsterskiego.

Winchester miasto w Hampshire Anglia i pierwsza jej stolica

Dlaczego przeniesiono stolicę z Winchester do Londynu? Przyczyn wymienia się wiele. Pamiętać należy jednak, że Wilhelm Zdobywca był wojownikiem, a więc kierował się logiką żołnierza. Obecna stolica Anglii leży nad znacznie większą rzeką, co pozwalało trzymać flotę blisko miasta, a tym samym łatwiej go bronić.

Korzenie Winchester sięgają jednak w znacznie dalszą przeszłość, do czasów, gdy Rzymianie władali tą częścią Wielkiej Brytanii, a dumni centurioni maszerowali na północ po zbudowanych przez siebie drogach. Na gruzach wcześniejszej osady, pamiętającej jeszcze epokę żelaza Rzymianie zbudowali miasto Venta Belgarum, które przez dziesięciolecia służyło jako miejsce zaopatrzenia dla rzymskich legionów stacjonujących na wyspie.

Co robić w Winchester i ile to kosztuje

Ślady po dawnych wydarzeniach widać w mieście do dziś

Bogaci patrycjusze budowali okazałe wille wokół miasta. Na ich fundamentach stoją do dziś najstarsze domy w mieście.

Po wyparciu Rzymian wyspą zawładnęli Anglosasi, przybysze z południa Europy i Skandynawii. To oni uczynili z Winchester swoją siedzibę. Zbudowali zamki i pałace, a także pierwsze instytucje państwowe i handlowe.

Winchester młyn miejski - National Trust

Winchester stało się centralnym miejscem w państwie oraz jego pierwszą stolicą. Z tamtego okresu pochodzi jedna z największych w Europie katedr – Winchester Cathedral. Jest ona ogromna i niezwykle piękna, czym zasłużyła sobie na oddzielny artykuł.


Mijały wieki, zmieniali się władcy, a potem całe dynastie. Zmieniało się również miasto i jego otoczenie. Dzięki obecności dworu, nabierało prestiżu, a handel drewnem i bronią przynosił mu ogromne dochody.

Przez całe średniowiecze Winchester oparło się wszelkim zniszczeniom, choć wokół hulały wojska wszelkiej maści i pochodzenia. Dzięki temu możemy dziś cieszyć się i podziwiać zabudowę miejską rodem z dawnego, zapomnianego już świata.

Winchester pierwsza stolica Anglii obecnie

Winchester, choć jest niedużym miastem, od lat bryluje w rankingach najładniejszych i najprzyjemniejszych miejsca do życia w całej Anglii. Wielu brytyjskich celebrytów mieszka w okolicy, a chciało by wielu więcej. Nie jest to jednak proste, gdyż ceny ogromnych, podmiejskich posiadłości osiągają horrendalne ceny i stać na nie niewielu.

Winchester rzeka płynąca przez miasto

Po naszej wizycie muszę zgodzić się z tym, że miejscowość jest bardzo ładna i niezwykle zadbana. Jak pisałem miasto nie jest duże, liczy sobie niewiele ponad 40 tysięcy mieszkańców. Pomimo to, jest tu wiele atrakcji i zabytków, których mogła by pozazdrościć mu niejedna metropolia.

Co musimy zobaczyć w Winchester atrakcje i zabytki

Spacer po Winchester sam w sobie jest wielką przygodą, lecz nie brakuje oczywiście miejsc, które trzeba zobaczyć.

Winchester Cathedral

Katedra w Winchester w Anglii

Przede wszystkim przepiękną, gotycką katedrę pochodzącą z 1079 roku, która do dziś jest najdłuższą katedrą w Europie. W jej podziemiach leżą szczątki kilku angielskich władców, ale o tym napiszemy w oddzielnym artykule, gdyż zabytek ten bezsprzecznie na to zasługuje.

Zamek i pałac Wolvesey w Winchester – Wolvesey Castle and Palace

Zamek w Winchester

Anglosaski zamek Wolvesey, przebudowany na pałac dla normandzkich biskupów jest dziś niestety jedynie ruiną. Warto jedna przespacerować się po krużgankach, gdyż wciąż czuć tu dawną świetność i przepych.

W pałacowych murach przebywało wielu znamienitych gości, począwszy od królowej Queen Mary Tudor aż do słynnego króla Hiszpanii Philipa II, którego czasy nazywane są hiszpańskim złotym wiekiem. Stworzył on wielkie imperium oraz przyłączył zamorskie tereny do hiszpańskiej korony, między innymi Sycylię, Nepal, a także Filipiny.

Chodząc po zakamarkach ruin, niemal namacalnie odczuwaliśmy ciężar historii, jakie zebrały się w tym miejscu. Niezwykłe uczucie i fajna przygoda.

Zamek w Winchester i słynny król Artur

Jednym z niewielu, dobrze zachowanych miejsc na terenie zamku, jest wielka sala pochodząca z XII wieku. Ciekawostką jest to, że na jednej z jej ścian, zawieszono drewniany, okrągły stół. Przez wieki wierzono, że jest to legendarny, okrągły stół króla Artura. Dziś wiemy, że to nieprawda. Mebel został wykonany w XV wieku i ze słynnym Arturem i jego magiem Merlinem nie ma wiele wspólnego.

Stół króla Artura wiszący na ścianie zamku Winchester

Naprzeciwko ściany ze stołem, stoją otwarte na oścież wrota ślubne księcia Charlesa. Można wyjść nimi na piękny, średniowieczny ogród.

Młyn miejski w Winchester – Winchester City Mill

Kolejnym przystankiem jest fantastycznie zachowany i wciąż działający młyn wodny stojący w samym centrum miasta. Jego historia sięga roku 1554. Z dokumentów miejskich wynika, że fundatorem młyna oraz wszystkich związanych z nim budynków była królowa Mary.

W roku 1744 przeszedł on dużą przebudowę. Powiększono budynek główny oraz zamontowano większy i bardziej wydajny mechanizm młyna, który działał nieprzerwanie aż do końca XIX wieku.

Od roku 1902 młyn używany był jako pralnia. W tym celu przebudowano mechanizmy tak by spełniały funkcję pralki.

Młyn w Winchester

Gdy pojawiła się elektryczność, młyn przestał być potrzebny i podupadł. Jednak w latach trzydziestych, zabytek oraz otaczające go budynki zostały zakupione przez dobrze nam znaną organizację National Trust, i przebudowane na hostel.

W roku 2004 zakończono prace rekonstrukcyjne i zabytek stał się ponownie tym, czym był w latach świetności. Obecnie młyn pracuje każdego lata i przyciąga tysiące turystów. Poza tym, jak na młyn przystało – mieli mąkę, którą można kupić w sklepie tuż obok.

Zwiedzając zabytek możemy wejść dosłownie wszędzie, nawet na poziom rzeki, tuż nad lustrem spiętrzonej wody. To tam obraca się koło wodne, które następnie napędza drewniany mechanizm przenoszący energię do wielkiego, kamiennego żarna.

Wygląda to naprawdę ciekawie, a moc jaką pobiera maszyna ze spadającej wody, zadziwia. Aż trudno uwierzyć, że dziś na każdym kroku nie korzystamy z tego rodzaju, w pełni darmowej energii. Już widzę niewielkie elektrownie wodne zasilające domy i gospodarstwa leżące nieopodal rzek i strumieni.

Co jeszcze zobaczymy w Winchester pierwszej stolicy Anglii?

W mieście działa uniwersytet, który w rankingach uczelni w Wielkiej Brytanii zajmuje dobre 10 miejsce. Jeszcze lepiej radzi sobie na liście uczelni, której absolwenci robią spektakularne kariery po zakończeniu nauki.

Poza tym w Winchester jest kilka muzeów i galerii. Wszystkie są atrakcyjne dla tych, którzy lubią tego typu rozrywki. Warto zobaczyć jeden z najstarszych w Anglii szpitali – Hospital of St. Cross no i oczywiście całe mnóstwo parków i ogrodów.

Ulica w Winchester w Anglii

Dla nas jednak najprzyjemniejszą rzeczą w Winchester okazał się zwykły spacer brzegiem płynącej przez miasto, krystalicznie czystej rzeki Itchen. Prawym jej brzegiem biegnie ścieżka nazywana The Weirs. Idąc nią możemy podziwiać okazałe posiadłości i wille stojące tuż nad wodą.

Z domów, prosto do wody, prowadzą fantazyjne, kamienne dróżki niemal całkowicie porośnięte kwiatami i krzewami. Kończą je schody, które schodzą aż do rzeki i znikają pod powierzchnią szemrzącej wody. Przy ścieżkach stoją ławki z kutego żelaza i podobne im latarnie. Dookoła śpiewają ptaki i pachną słodko kwiaty. Jest bajkowo, spokojnie i niemal nierealnie.

Winchester to miasto, do którego będziemy często wracać, was również gorąco do tego namawiamy.

Ciekawostki z Winchester w Anglii

  • Miasto Winchester zostało zbudowane na ruinach rzymskiego miasta Venta Belgarum, to natomiast wybudowano w miejscu poprzedniego oppidum z epoki żelaza, czyni to Winchester jednym z najstarszych ludzkich siedlisk w Anglii.
  • W Winchester działa do dziś najstarsza szkoła publiczna w całym Zjednoczonym Królestwie (Winchester College). Zajmuje ona ten sam budynek przez ostatnie 600 lat.
  • W centrum miasta stoi dzwonnica miejska (bell tower), nazywana w średniowieczu curfew bell. Każdego wieczora uderzenie w dzwon oznajmiało mieszkańcom miasta, że czas iść spać. Zwyczaj ten trwa do dziś, codziennie o godzinie 20:00 słychać w całym Winchester dźwięk dzwonu.
  • W Winchester zmarła słynna pisarka angielska Jane Austen. Znamy ją przede wszystkim z powieści „Duma i uprzedzenia”, „Rozważna i romantyczna” oraz „Emma”. Na podstawie jej książek powstało wiele filmów i sztuk teatralnych. Została pochowana w katedrze Winchesterskiej w lipcu 1817 roku.
  • W mieście mieszkał i tworzył słynny poeta romantyczny John Keats. To tutaj napisał słynną „Isabelle”, „Do jesieni” oraz mój ulubiony „Hyperion”, którego akcja dzieje się w starożytnej Grecji.
  • Na ulicach Winchester odbywa się najdłużej trwający w Wielkiej Brytanii festiwal teatrów ulicznych. Winchester Hat Fair rozpoczyna się zawsze w pierwszym tygodniu lipca.
  • W drugą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca w centrum miasta rozkładają się kramy lokalnych producentów żywności i sztuki. Jest to jeden z największych farmers’ markets w Anglii.
  • Winchester było sceną dla wielu produkcji filmowych, między innymi kręcono tu Sherlocka Holmesa w kilku kolejnych jego wcieleniach.