Wyjazdy do UK po BrexiciePo wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej, czyli Brexicie, zmieniają się przepisy regulujące wjazd do Anglii, Walii, Irlandii Północnej oraz Szkocji.

Wraz z nadejściem nowego roku, Wielka Brytania przestała być członkiem zjednoczonych w unii państw Europy. Są ludzie, którzy popierają ten krok, wskazując na ogromny potencjał Wysp Brytyjskich oraz ich zaangażowanie i wpływy na całym świecie. Inni uważają, że hasło „w kupie siła”, jest w tym wypadku godna przytoczenia.

Ja osobiście, jako obywatel posiadający zarówno paszport brytyjski jak i polski, pochylam się ku drugiemu stwierdzeniu i z wielkim żalem patrzę na oddalające się wolno brzegi Europy. W dzisiejszym świecie bycie częścią czegoś większego ma sens. Azja zwiera szyki, Rosja mobilizuje swoje wpływy, a Ameryka nie pozostaje im dłużna.

Duża, zjednoczona Unia Europejska jest jedyną opcją, by móc odegrać w kurczącym się świecie ważną rolę.

Cóż, jednak decyzja zapadła i rozstanie Brytyjczyków z resztą kontynentu stało się faktem. Nam pozostaje jedynie pogodzić się z tym i żyć dalej.

Zmiany prawne dotyczące migracji osób w Wielkiej Brytanii


Nas, jako podróżników, interesuje przede wszystkim to, czy i na jakich zasadach można będzie organizować wyprawy do Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii. Co zmieni się po Brexicie i w jakim stopniu utrudni to podróże po Wielkiej Brytanii naszym przyjaciołom z Europy.

Po zakończeniu okresu przejściowego i wejściu w życie pełnego Brexitu, zaszło wiele zmian w brytyjskim prawie. Dotyczy to szczególnie prawa migracyjnego. Od teraz dostęp do rynku pracy w Wielkiej Brytanii będzie bardzo utrudniony.

Przynależność do Unii Europejskiej przyzwyczaiła nas do tego, że niemal w każdej chwili możemy spakować walizkę i wyjechać tam, dokąd zechcemy. W miejscu, które wybraliśmy sobie za cel, możemy zostać tak długo, jak nam się podoba. Możemy podjąć pracę, założyć firmę itp. Od 1 stycznia 2021 roku przywilej ten nie dotyczy już Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Od teraz w Wielkiej Brytanii obowiązywał będzie punktowy system imigracyjny, podobny do tego z Australii. Aby więc dostać się na Wyspy, potrzebna będzie wiza lub status osoby osiedlonej.

Podróże po Wielkiej Brytanii – Co zmieni się po Brexicie


Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej nie oznacza, że wyspy staną się nagle niedostępne. Turyści oraz ludzie ciekawi Brytyjskiej historii i kultury wciąż będą tu mile widziani.

O czym należy pamiętać chcąc odwiedzić Anglię i resztę Zjednoczonego Królestwa


Wiele mówi się w mediach o skomplikowanym procesie, który czeka wszystkich, chcących zawitać do krainy Avalonu. Duża część z tego co słyszymy jest prawdą, lecz dotyczy to jedynie ludzi, chcących zostać na Wyspach Brytyjskich dłużej. Szczególnie tych pragnących osiedlić się tu, podjąć pracę, rozpocząć studia lub założyć działalność gospodarczą.

W odróżnieniu od nich, podróżnicy i turyści będą mogli zwiedzać Wyspy bez większych problemów, tak przynajmniej obiecuje Brytyjski Rząd.

Obecna, raczej niepewna sytuacja rodzi wiele pytań. Część z nich trafia do nas od naszych czytelników. Poniżej zatem znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Wiza turystyczna do Wielkiej Brytanii


Czy potrzebna będzie wiza turystyczna, by podróżować po Wielkiej Brytanii?

Paszport Wielkiej Brytanii

By wjechać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, potrzebna będzie odpowiednia wiza. Jednakże Rząd Brytyjski ogłosił, że w przypadku mieszkańców Unii Europejskiej chcących przyjechać na wyspy na okres krótszy niż sześć miesięcy, wiza nie będzie wymagana.

Stawia to mieszkańców UE na uprzywilejowanej pozycji, gdyż turyści spoza Europy wciąż będą musieli starać się o wizę turystyczną nim wjadą na teren Wielkiej Brytanii.

Oczywiście w czasie pobytu nie możemy legalnie podjąć pracy. Możemy za to zwiedzać i spotykać się z rodziną oraz przyjaciółmi. Możemy też podjąć krótkoterminowe studia lub poświęcić ten czas na robienie interesów. Z tym ostatnim należy jednak być ostrożnym i sprawdzić wcześniej, jakie rodzaje biznesu wchodzą w grę.

Używanie dowodu osobistego przy przekroczeniu granicy Wielkiej Brytanii


Czy po Brexicie można będzie wjechać do Wielkiej Brytanii na dowód osobisty?

Po rozstaniu się z UE, Wielka Brytania nie będzie już akceptować krajowych dowodów osobistych jako formy dokumentu tożsamości. Dotyczy to nie tylko mieszkańców UE ale także całego EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) no i Szwajcarii, z którą po Brexicie wygasły wszystkie porozumienia prawne i gospodarcze.

Wyjątkiem są osoby, posiadające status osiedleńca w Wielkiej Brytanii. Jeżeli wierzyć członkom brytyjskiego rządu, prawo do posługiwania się dowodem osobisty, ma finalnie przysługiwać również członków rodzin osób, który uzyskały settled status lub pre-settled status.

Tak czy inaczej, podróżnicy wjeżdżają do UK dla własnej wygody i bezpieczeństwa powinni posiadać ważny paszport. Tak samo działa to w drugą stronę, o czym warto poczytać na odpowiednich rządowych stronach.

Zresztą w razie jakichkolwiek wątpliwości oraz we wszystkich skrajnych i pilnych przypadkach, radzę sprawdzić najnowsze przepisy na rządowych stronach internetowych. Nie opierajcie się na tym co piszą ludzie na forach, gdyż przez pewnie czas prawo migracyjne będzie zmieniało się bardzo często.

Ubezpieczenie zdrowotne przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii


Czy potrzebne będzie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Obecne prawo, które weszło w życie wraz z Brexitem mówi, że należy posiadać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC) przestała obowiązywać od 1 stycznie 2021 roku.

Osobiście mam wielką nadzieję, że dojdzie do porozumienia i w przyszłości ubezpieczenie zdrowotne będzie działało ponownie. Niezmiernie ułatwia to życie i pozwala uniknąć stresu podczas wypraw i podróży.

Europejskie prawo jazdy w Wielkiej Brytanii po Brexicie


Czy można prowadzić auto używając europejskiego prawa jazdy?

Na chwilę obecną, można kierować pojazdem w Wielkiej Brytanii posiadając międzynarodowe prawo jazdy. W drugą stronę działa to podobnie. Ludzie posiadający jedynie brytyjskie prawo jazdy, z czasem zmuszeni będą do jego wymiany na międzynarodową wersję, jeżeli będą chcieli podróżować po krajach Unii Europejskiej.

Zwierzęta w podróży do Wielkiej Brytanii po Brexicie


Jakie warunki trzeba spełnić, by móc zabrać w podróż do Wielkiej Brytanii ulubione zwierzę domowe?

Prawo do przewozu zwierząt z i do UE w chwili wyjścia Wielkiej Btytanii z Unii Europejskiej zmieniło się z pierwszym stycznia 2021 roku. Na chwilę obecną przestał obowiązywać uproszczony system przemieszczania zwierząt domowych towarzyszących podróżnym.

Oznacza to, że psy i koty, a także inne zwierzęta futerkowe, muszą spełniać szereg wymagań. Są to między innymi:

  • prawidłowe oznakowanie (mikrochip),
  • świadectwo aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie,
  • wymagane jest także posiadanie aktualnego badania na obecność przeciwciał przeciwko wściekliźnie,
  • posiadanie wszystkich dokumentów identyfikacyjnych,
  • psy muszą zostać poddane profilaktyce przeciwko tasiemcom i innym pasożytom.

Do końca nie wiadomo, jak przepływ zwierząt domowych będzie wyglądał w przyszłości. Na stronach rządowych pojawiła się informacja, że w ekstremalnych przypadkach wymagane pozwolenie na wjazd lub wyjazd zwierząt z Wysp Brytyjskich może zostać udzielone w terminie do czterech miesięcy.

Co więcej w razie jakichkolwiek wątpliwości lub nieścisłości na granicy zwierzę może zostać poddane kwarantannie do 4 miesięcy lub otrzymać odmowę przekroczenia granicy.

Trzeba zatem liczyć się z tym, że wyjazd z pupilem, na chwilę obecną, może być bardzo utrudniony.

Roaming w Anglii po Brexicie


Czy po Brexicie wrócą opłaty za roaming?

Roaming w UK po Brexicie

Rezygnacja z pobierania opłat roamingowych w UE była dla mnie osobiście wielkim wydarzeniem. Można było od tej chwili podróżować po całej Europie nie martwiąc się o dodatkowe opłaty za Internet lub korzystanie z telefonu.

Każdy kto jechał samochodem przez Europę wie, jak ważne są dobre mapy i wskazówki dotyczący drogi otrzymywane na bieżąco. Do tego dostęp do informacji na temat hoteli czy wybranych atrakcji daje nam wygodę i poczucie panowania nad wyprawą.

Teraz może się to zmienić. Gdy wjedziecie do Wielkiej Brytanii koniecznie sprawdźcie u swojego operatora, czy nie zaczął przypadkiem pobierać dodatkowych opłat za korzystanie ze swoich usług na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Wysoce prawdopodobne jest jednak, że firmy telekomunikacyjne podpiszą stosowne umowy i roaming odejdzie do lamusa, tam gdzie jego miejsce.

Podróż do Anglii samochodem zarejestrowanym w Polsce lub innym kraju UE


Czy można podróżować po Wielkiej Brytanii samochodem zarejestrowanym w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej?

Wjazd samochodem do UK Dover

Oczywiście, Anglię i całą Wielką Brytanię najłatwiej zwiedzać poruszając się po niej samochodem. Po Brexicie jednak wymagana będzie od kierowcy Zielona Karta, która potwierdzi ubezpieczenie OC pojazdu.

Wiem, że trwają prace nad wprowadzeniem ułatwień dla podróżujących samochodami, lecz na chwilę obecną obowiązują one jedynie mieszkańców Irlandii. Prawdopodobnie z czasem sytuacja wróci do tej sprzed Brexitu, ale wymaga to czasu i sporo pracy.

Czego nie wolno zabierać do Wielkiej Brytanii


Czy mogę zabrać do Wielkiej Brytanii to samo co przed Brexitem?

W zasadzie przekraczając granice Wielkiej Brytanii nie wolno nam posiadać tego wszystkiego, czego nie możemy wwozić do innych krajów trzecich. Regulują to przepisy międzynarodowe.

Co ciekawe na liście towarów z całkowitym zakazem, znajdują się ziemniaki, a owoce możemy wwozić jedynie w ilości nie większej niż 5 kg.

Poza tym do UK nie można wwozić mięsa, mleka ani produktów je zawierających. Dotyczy to również tego, co trzymamy w bagażu podręcznym np. kanapki z mięsem czy jogurty.

Limity na papierosy i alkohol

Na chwilę obecną obowiązują następujące limity przewożonego tytoniu i alkoholu:

  • Papierosy – 200 sztuk,
  • cygara – 50 sztuk,
  • tytoń do palenia – 250 gramów.
  • wódka i inne mocne alkohole – 1 litr,
  • alkohole poniżej 22 procent – 2 litry,
  • wino – 4 litry,
  • piwo – 16 litrów,
  • płyn do papierosów elektrycznych – 50 mililitrów.

Przepisy te wciąż nie są gotowe i mogą ulec zmianie w każdej chwili.

Zwrot VAT

Od początku roku 2021 mieszkańcy Europy traktowani będą jako obywatele krajów trzecich i co za tym idzie, będzie im przysługiwało prawo do otrzymania zwrotu podatku Vat.

Jednak przepisy te podobnie jak inne, ulegają ciągłej zmianie i mogą być już nieaktualne.


Pomimo, że Brexit stał się faktem, wciąż wiele aspektów współpracy Wielkiej Brytanii z Europą jest niejasna i niepewna. Wszyscy zainteresowani wyjazdem do UK, jeszcze przez długi czas będą zmuszeni do szukania odpowiedzi na pytania na własną rękę. Tak właśnie wyglądają okresy przejściowe i wszystkie duże zmiany.

Pozostaje mieć nadzieję, że rządy dogadają się co do szczegółów i niebawem skomplikowana sytuacja w tej części Europy zmieni się na lepsze.

Nam pozostaje jedynie zachęcić wszystkich, którzy ciekawi są niezwykłej historii Wielkiej Brytanii, jej zabytków oraz bardzo bogatej kultury, do tego, by przyjeżdżali na wyspy, gdyż najzwyczajniej warto.

Zapraszamy do działu z artykułami o Wielkiej Brytanii