Drodzy czytelnicy z racji, że przebudziłam się ze snu jesiennego, a w zimowy jeszcze nie zapadłam, podzielę się z Wami garścią informacji o przygotowaniach do podróży za ocean, do od dawna wymarzonego USA.

O wizy ubiegać się już nie musimy, więc może i chętnych, by odwiedzić któryś z 50 Stanów Ameryki będzie więcej. Od czego zaczniemy nasze wielkie podróżnicze przygotowania? Na początek trochę papierologii.

ESTA  czyli Electronic System for Travel Authorization


Obowiązek wizowy zniesiony, więc jest łatwiej i dużo prościej. Niemniej jednak wciąż musimy swoje przed komputerem wysiedzieć. Wysiedzieć no i oczywiście zapłacić, bo wniosek jednak kosztuje, chociaż nie są to już tak duże koszty, jak w wypadku wcześniejszych opłat za wizę turystyczną. Tutaj link do wniosku, jaki należy złożyć, aby ubiegać się o ESTA, pozwalający na wjazd do Stanów Zjednoczonych.

Strona ESTA tłumaczona jest na język polski, a samo wypełnienie wniosku jest proste jak barszcz. Potrzebujecie odrobiny ciszy, a także dane z paszportu, adres email, kartę debetową czy kredytową, by uiścić opłatę w wysokości 14 dolarów i to mniej więcej tyle.

Zamiast przepłacać, zlecając pośrednikom wypełnienie wniosku, zróbcie to sami. Nie obawiajcie się to naprawdę prosty dokument. Zaoszczędzicie i satysfakcja będzie dużo większa. Esta przyznawana jest na dwa lata.

Pokład samolotu lecącego do Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych
Sam przylot na lotnisko w Stanach Zjednoczonych nie oznacza, że dostaniemy się na teren USA. W ekstremalnych przypadkach możemy być zmuszeni wracać, nie mając szansy na wyjście z lotniska.

Pamiętajcie, że pozytywnie rozpatrzony wniosek upoważnia was jedynie do stanięcia przed urzędnikiem imigracyjnym w USA. To on decyduje czy zostaniecie wpuszczeni do krainy miodem i mlekiem płynącej. Nie obawiajcie się jednak, spotkanie nie jest tak przerażające, jak o tym wszędzie piszą.

W naszym wypadku musieliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy już kiedyś w Stanach byliśmy, po co przylatujemy i czy wwozimy produkty pochodzenia zwierzęcego i to tyle. Po złożeniu odcisków palców i uśmiechnięciu się do kamery w celu zrobienia zdjęcia byliśmy w USA. Cała procedura trwała może  z 10 min. Całe 10 min, przy 2 godzinach skomplikowanych procedur przed wjazdem do Kambodży to czysta przyjemność! Czego chcieć więcej?

Co możesz robić w Nowym Jorku i co zobaczyć oraz ile to kosztuje

  • Nowy Jork CityPASS®. Zobacz najważniejsze atrakcje Nowego Jorku, starannie dobrane i wyselekcjonowane tak, byś mógł odwiedzić je wszystkie z jednym biletem w doskonałej cenie.
  • Wycieczka helikopterem all-inclusive nad Manhattanem. Podziwiaj nowojorski Manhattan z lotu ptaka podczas lotu helikopterem. Oglądaj miasto z pokładu specjalnie zaprojektowanego helikoptera zapewniającego wspaniałe widoki na miasto.
  • Rejs wokół Statuy Wolności i Ellis Island. Zobacz z bliska jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie i symbol Nowego Jorku. Wyrusz w rejs wokół Statuy Wolności, który obejmuje również most Brookliński i wyspę Ellis Island.
  • Muzeum 11 Września. Zadumaj się nad wydarzeniami z 11 września 2001 roku, zwiedzając Miejsce Pamięci tamtych wydarzeń. Posłuchaj osobistych wspomnień i relacji świadków ataków terrorystycznych w Nowym Jorku.
  • Empire State Building. Wjedź na 86. piętro, aby podziwiać panoramiczne widoki na 6 stanów z najwyżej położonego odkrytego tarasu widokowego w Nowym Jorku.
  • Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej. Odwiedź Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, najbardziej interaktywne muzeum tego rodzaju na świecie, oraz nowe Gilder Center.
  • Wycieczka piesza Grand Central Terminal ze specjalnym dostępem. Odkryj stronę Grand Central, której większość odwiedzających nigdy nie doświadczyła. Odkryj tajne schody, zwiedź dawne kino i cofnij się w czasie, odwiedzając bar z lat 20. XX wieku.
  • Wycieczka z Manhattanu przez Bronx, Queens i Brooklyn. Odkryj prawdziwy tygiel Ameryki podczas wycieczki po Bronksie, Queens i Brooklynie. Zobacz wiele różnych dzielnic, w których kwitną kultury z całego świata.
  • Taras widokowy Top of the Rock. Zobacz panoramę Nowego Jorku z tarasu widokowego Top of the Rock. Podziwiaj z góry najważniejsze atrakcje: od Central Parku po Empire State Building.
  • Lotniskowiec USS Intrepid Sea, Air & Space Museum. Wyrusz w interaktywną podróż przez historię i innowacje, zwiedzając lotniskowiec Intrepid, prom kosmiczny Enterprise i najszybsze odrzutowce na świecie.
  • Zarezerwuj hotel w wygodny i prosty sposób, tak by zwiedzanie miasta było czystą przyjemnością.
  • Wynajem auta, dzięki czemu będziesz mógł sprawnie i przyjemnie realizować swoje wakacyjne plany.

USA Ubezpieczenie zdrowotne


Chyba nikomu nie muszę wyjaśniać, jak ważną rzeczą jest ubezpieczenie zdrowotne w Stanach Zjednoczonych. Nie chcecie przecież wracać do domu z… no właśnie jakiego domu? Koszty leczenia w USA są horrendalnie drogie i może się okazać, że nie będzie do czego wracać, a zebrane dobra materialne pójdą na spłatę rachunku… buu powiało chłodem.

By ocieplić atmosferę, tak trochę od siebie powiem, że ja taki trochę nieszczęśnik w tych podróżach jestem. Tym razem podczas wyprawy do Nowego Jorku wypadła mi plomba i wiecie co? Mimo że ubezpieczenie turystyczne  mieliśmy, to z braku czasu, bo atrakcji w tym New Yorku co niemiara i bardziej z braku bólu, a także po facebookowych  konsultacjach z przyszłą panią stomatolog (pozdrawiam Olę Mazurkiewicz), skorzystałam z  tak zwanego ,,tooth fixa„… co za cudo! Dajcie znać czy mamy coś takiego  w Polsce.

Dentek Temporary Filling Material Repair Kit – człowieku lecz się sam, można by powiedzieć. Ale do rzeczy, żarty żartami wracamy do konkretów.

Więcej o ubezpieczeniach turystycznych dowiecie się z podcastu Finanse Osobiste Marcina Iwucia. Polecam, też się podanymi wytycznymi posiłkowałam.

Samolot do Nowego Jorku – Ile zapłacicie i jak kupić bilety


Powiem Wam, że my często bukujemy lot z dużym wyprzedzeniem, nawet kilkumiesięcznym. W dużej mierze robimy to ze względu na cenę, ale też  z powodu aspektu psychologicznego. Wkrótce śmigamy na Filipiny, bilety kupowaliśmy wiele miesięcy temu – Kiedy to było? Czy ktoś pamięta ile się za te bilety zapłaciło? Zapłacone, zapomniane pieniążki potrzebne będą tylko na noclegi i atrakcje.

Samolot na lotnisku w Nowym Jorku
Wielu przewoźników oferuje przeloty nad oceanem. Oczywiście w pierwszej kolejności patrzymy na cenę biletów, lecz dobrze również zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, takie jak posiłki na pokładzie czy dodatkowy bagaż.

To po pierwsze, a po drugie no właśnie, jak cudnie jest na coś czekać? Wiedzieć, że tego i tego ranka, tego i tamtego popołudnia czy wieczoru będziemy się wylegiwać na plaży, opalać, spacerować. Ach zamykasz wieczorem oczy, przenosisz się w czasie, widzisz te wszystkie nowości i zapachy, które już niedługo Cię otoczą!

Wracając do USA, bilety kupowaliśmy korzystając z portalu Skyscanner, ale sprawdźcie też Tanie Loty. Bilety kosztowały nas jakieś 230 f za osobowe, mówię o bilecie również powrotnym! Teraz trochę o lotniskach, Nowy Jork posiada kilka lotnisk, dokładnie trzy.

JFK – Lotnisko John Fitzgerald Kennedy Air Port w Nowym Jorku


Całkiem prawdopodobne, że to tutaj wylądujecie. Samo lotnisko składa się z 8 terminali, od siebie podpowiem, że warto sprawdzić na jakim terminalu wyląduje Wasz samolot. Z lotniska wydostaniecie się taksówką, autobusem czy tak jak my pociągiem Air Train i to chyba najłatwiejsza opcja.

Bilety kosztują 5 dolarów za osobę. Pociąg dowiezie Was do stacji metra. Kierując się na Manhattan najprawdopodobniej będziecie musieli przesiąść się z pociągu do metra na Stacji Jamica Station, a stąd już po 20 minutach znajdziecie się w centrum świata, a dokładnie na New York Pennsylvania Station. Ze stacji mały spacerek i jesteście na osławionym Times Square czy przy Empire State Building.

La Guardia i Newark Air Ports


To pozostałe dwa lotniska. Nigdy na nich nie lądowałam, więc nie powiem Wam jak się na nich poruszać. Zakładam jednak, że dla chcącego nic trudnego, a informacje potrzebne znajdziecie na innym blogu. Napiszcie, proszę o Waszych doświadczeniach z tychże miejsc.

Metro w Nowym Jorku


Nowojorskie nie jest tak proste i czytelne w obsłudze jak metro singapurskie. Jednak w końcu udało nam się je chociaż odrobinę zrozumieć. Nim jednak do tego doszło, często pomocni nam okazywali się współpasażerowie. Czasami nawet nadkładali drogi, by pokazać nam gdzie zmienić stacje, czy też w którą stronę się udać.

Było to bardzo pomocne i krzepiące oraz zupełnie bezinteresowne z ich strony. Jak korzystać z metra? Ano najlepiej ściągnąć aplikacje Citymapper  New York, tudzież posiłkować się mapami wujka Googla. Pamiętajcie też, że kierując się w stronę Wall Street, czyli na mapie ,,na dół” korzystacie z tych wszystkich stacji, na których napisane jest Downtown, kierując się w stronę Central Park wybieracie stacje,, Uptown”.

Metro w Nowym Jorku
Ludzie w nowojorskim metrze robią wszytko by nie spojrzeć w oczy innym podróżnym. Chwilami jest to dziwne, a innym razem zabawne.

Zgodnie z moim rozumowaniem, no  i mapą oczywiście, śmigacie ,,do góry”. Wydaje mi się, że dobrze też mieć na telefonie zdjęcie z mapą metra i rozpiską stacji. Nam jakoś to zawsze ułatwiało poruszanie się po Nowym Jorku.

Ceny biletów w Nowojorskim metrze


Pojedynczy bilet na metro w Nowym Jorku to 2.75 dolara. 7 dniowy, nielimitowany bilet wydaje mi się najlepszą opcją. Będzie Was on kosztował 33 dolarów. Dla szczęściarzy, którzy mogą spędzić w Nowym Jorku cały miesiąc polecam bilet 30 dniowy nielimitowany za 127 dolarów. Karta to wydatek jednego dolara, wygląda on trochę jak karta płatnicza i można ją doładowywać.

Bilety na metro w Nowym Jorku
Metro w Nowym Jorku nie jest piękne, a nawet nie jest ładne, ale muszę przyznać, że funkcjonuje bardzo sprawnie.

Hotele w Nowym Jorku


Hotele jak to hotele. Są i te lepsze, te najlepsze no i te w których śpimy my. Ten, który znaleźliśmy w Harlemie nazywaliśmy przyjaźnie piwnicą Hadesa, a czasami także jaskinią Smoka Wawelskiego. No dobra, nie było przecież tak źle. Zawsze może być gorzej, przynajmniej było czysto i przytulnie.

Piotrek sprzeczałby się, że raczej mętnie i ciasnawo. Nie było idealnie, ale hej pamiętacie naszą wyprawę po Malezji i  nocleg w sławetnym przytułku Twin Pines … nie mylić z … no właśnie, tamto słowo pisze się nieco inaczej. Przynajmniej w Nowym Jorku nie było karaluchów, komarów wielkości dłoni, no i nawet okno się znalazło. Prawie Ritz. Dla wszystkich zainteresowanych adres poniżej:

Harlem YMCA
180 West 135th Street, Nowy Jork, 10030, oczywiście Stany Zjednoczone 🙂

Lokalizacja genialna! Dwa kroki w prawo i stacja metra, dwa w lewo, International House of Pancakes i kolejna stacja metra. Przed sobą i za sobą cudne nowojorskie kamienice ze sławetnymi schodami przeciwpożarowymi.

Harlem podobno nie jest najlepszą dzielnicą. Hostel jednak znajduje się w niedalekiej odległości od komisariatu policji, jest więc cicho i bardzo spokojnie. Więcej informacji znajdziecie w artykule Piotrka o Central Parku.

Pieniądze potrzebne do przeżycia w Nowym Jorku


No tak, pieniądze to trzeba najpierw zarobić prawda? Ale jak już się je ma, to i fajnie je od czasu do czasu wydać, ale nie o tym tutaj. Tutaj o gotówce, kartach i złocie.

My jakoś tak od dawien dawna nie wozimy ze sobą dużej gotówki, posługujemy się raczej turystyczną kartą kredytową Barclaycard, a w Polsce większość znanych nami podróżujących osób korzysta i ceni sobie kartę  Revolut.

O bezpieczeństwie w podróży pisaliśmy już wcześniej na Naszych Szlakach.

Dolary amerykańskie w banknotach
Przyzwyczajeni do nowoczesnych banknotów jakie są w obiegu w Europie byliśmy bardzo zdziwieni trzymając w dłoniach zwykłe, papierowe i byle jakie banknoty dolarowe.

Atrakcje w Nowym Jorku  


Zwiedzając Nowy Jork, korzystaliśmy z  NEW YORK CITY PASS. Cena za to cudeńko to dokładnie 230 funtów za bilet dla dwóch osób na 6 atrakcji. Czy się opłaca? Uważam, że tak. Nie stoi się w kolejkach, nie czeka godzinami na wykupienie biletu. Do wyboru ma się określone atrakcje, które podaję poniżej

I tak my wjechaliśmy i na Empire State Building i Top of the Rock Observation Deck. Spędziliśmy kilka godzin w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej no i oczywiście na lotniskowcu USS Intrepid. Popływaliśmy stateczkiem po rzece i robiliśmy całą masę innych rzeczy. Bilet mieliśmy w formie wydruku, ale istnieje już chyba możliwość trzymania biletu w formie mobilnej.

Widok na Manhattan z wody
Spoglądanie na Manhattan od strony wody to wielka przygoda. Sama już nie wiem, ile razy widziałam ten obraz na filmach w kinie.

Nowy Jork jedzenie i napiwki


Z racji upodobań Piotrka do naleśników (ja bym nazwała to nawet fetyszem), śniadania jedliśmy w naleśnikarni zwanej IHOP, ach jakież tam cudeńka podawali, a to z dżemem, a to z owocami, a to na słodko, na słono od wyboru do koloru.

Jak wyglądały te amerykańskie śniadania cenowo? Anglia wydaje się  dużo tańsza. Za śniadania płaciliśmy średnio 30 dolarów. Pamiętajcie o pozostawieniu napiwku, dziwny to zwyczaj, czasami zupełnie nie zrozumiały, bo dlaczego mamy dodatkowo płacić gdy obsługa jest średnio nami zainteresowana? No ale USA to USA rządzą się swoimi prawami, a my na ten krótki czas musimy się przystosować.

Smaczne amerykańskie naleśniki z sieciowej naleśnikarni
Naleśniki w USA są nie tylko pyszne, słodkie i fajnie wyglądają. Są też bardzo kaloryczne. W innych przypadkach byłby to duży minus, lecz gdy planuje się cały dzień spacerów po mieście, przysmak taki jest jak znalazł.

Obiady i kolacje jadaliśmy także na mieście. Czasami wciągaliśmy coś na szybko z budki zaparkowanej przy ulicy. Polecam wszystkie zaparkowane w miejscach mało turystycznych w tych popularnych jedzenie jest i drogie i niedobre.

Czasami kupowaliśmy coś z 7-eleven w sklepach, z którymi bardzo zaprzyjaźniliśmy się podczas naszej podróży po Azji. Przypadkowo, włócząc się wieczorem po Manhattanie, natrafiliśmy także na pizzerie serwującą osławioną pizzę dla dolara! 

Na zakończenie mojego niewielkiego poradnika


Przygotowując się do naszej wyprawy, korzystaliśmy w dużej mierze z książki „Z Nowym Jork na NY” którą możecie zakupić na blogu Little Town Shoes. Zarówno blog jak i książka dostarczą Wam niesamowitej ilości informacji, oba serdecznie polecamy.

No to chyba tyle ode mnie. Poniżej przesyłam Wam linka do artykułu napisanego wieki temu, a dotyczącego pakowania podróżniczego plecaka. Przeczytajcie również tekst Piotrka o bezpieczeństwie w podróży.

Mam nadzieje że zarówno te wcześniejsze i te dzisiejsze informacje chociaż trochę pomogą Wam w Waszych przygotowaniach do wielu niezapomnianych podróży.

Pozdrawiam MK.