Muzeum Historii Naturalnej w Oxfordzie mieści się pod adresem: Parks Road, Oxford, OX1 3PW

Ktoś kiedyś napisał, że muzea to miejsca, w których zaklęta jest wiedza i pamięć o tym co było. Uważam, że to bardzo trafne słowa, zwłaszcza w odniesieniu do muzeów poświęconym historii naturalnej.

Galeria z muzeum historii naturalnej

Mieliśmy już przyjemność odwiedzić tak znamienite miejsca jak Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, Muzeum Brytyjskie w Londynie czy niezwykłe Muzeum Sztuki Luwr w Paryżu. Wszędzie tam bez wątpienia zaklęta jest pamięć i wiedza o dawno minionych czasach.

Uniwersyteckie Muzeum Historii Naturalnej w Oxfordzie i jego historia

Kolejnym muzeum, które zasługuje na swoje miejsce pośród wyżej wymienionych instytucji, jest bez wątpienia Muzeum Historii Naturalnej na Uniwersytecie w Oxfordzie, o którym dziś Ci opowiem.

Wnętrze muzeum w Oxfordzie

Muzeum mieści się w niezwykle urokliwym budynku, który zbudowany został w roku 1860. Powstał on specjalnie z myślą o przyszłym muzeum. Jego projektantami była dwójka utalentowanych, irlandzkich architektów.

Budynek muzeum to neogotycka budowla, posiadająca wszystkie cechy, jakie powinien posiadać reprezentacyjny budynek z czasów wiktoriańskiej Anglii. Mamy tu zatem duży dziedziniec z kamienia, ożebrowanie wykonane z żeliwa i stali, bogate dekoracje i dużą przestrzeń. Szklane tafle dachy wpasowano w żeliwne przęsła i filary. Całość zdobiona jest najróżniejszymi wzorami o tematyce przyrodniczej i zoologicznej.

Zamysłem architektów było to, by odwiedzający muzeum ludzie poczuli się, jak we wnętrzu ogromnego zwierzęcia. Sądzę, że zamysł się powiódł, gdyż moja pierwsza myśl była właśnie taka, że wszedłem do brzucha wieloryba.

Wnętrze muzeum w Oxfordzie

Pomysłodawcą i patronem muzeum w Oxfordzie był Sir Henry Acland. Postanowił on powołać do życia instytucję, której celem będzie zebranie w jednym miejscu, wszystkich eksponatów oraz artefaktów zgromadzonych przez lata na uczelni w Oxfordzie. Dotychczas większość kolekcji rozsiana była po całym mieście i poupychana, gdzie tylko się dało. Sir Henry ubolewał nad tym, że aby zobaczyć któryś z eksponatów, należało poświęcić wcześniej całe dnie lub nawet tygodnie na jego odszukanie.

Otwarcie Muzeum w Oxfordzie

Po uroczystym otwarciu muzeum trafiły do niego największe, zgromadzone na uniwersytecie oxfordzkim kolekcje. Znalazły się wśród nich zbiory Johna Tredescent i Williama Burchell. Z czasem wielu innych naukowców i odkrywców przekazało na rzecz muzeum zebrane przez siebie skarby. Niemal z dnia na dzień Muzeum w Oxfordzie stało się jednym z najbogatszych na świecie miejscem, opowiadającym o historii naturalnej ziemi.

Wnętrze muzeum w Oxfordzie stara fotografia

Muzeum od początku wzbudzało ogromne zainteresowanie. Studenci, ich rodziny, a także goście z niemal całego świata, odwiedzali tłumnie piękne, wiktoriańskie wnętrza.

Muzeum w Oxfordzie obecnie

Dziś Muzeum Historii Naturalnej w Oxfordzie nie robi już tak dużego wrażenia jak w XIX wieku. Nie rozwinęło się i nie urosło, jak to działo się z innymi, dużymi instytucjami. Jednak jest w tych starych wnętrzach coś, co nie pozwala przejść obok nich obojętnie i nie zajrzeć do środka.

Wnętrze muzeum w Oxfordzie

Uwierz mi, wewnątrz będziesz miał co oglądać. W muzealnych gablotach zgromadzono ponad siedem milionów przeróżnych artefaktów. Mieści się wśród nich jedna z najbogatszych na świecie kolekcji owadów. W jej skład wchodzi ponad trzydzieści tysięcy spreparowanych insektów wszelkiej maści. Następne są eksponaty związane z roślinami i botaniką. Poza tym cała masa skamielin, wypchanych zwierząt, ryb i płazów, a także minerały, stare mapy, muszle, kości dinozaurów oraz zwierząt bardziej współczesnych.

Obecny wygląd muzealne sale zawdzięczają przeprowadzonej w roku 2020 renowacji wnętrz. Zmieniono wówczas wiele instalacji i unowocześniono galerie.

Zwiedzanie Muzeum w Oxfordzie

Zwiedzanie muzeum mażesz rozpocząć zanim jeszcze wejdziesz do środka. Dobrym pomysłem jest pospacerować wokół szacownej budowli, gdyż sama w sobie jest niezwykle ładna i interesująca. Otacza ją rozległy i pięknie prowadzony parki, pełen kwiatów i ręcznie ciętych żywopłotów.

Jednak najwięcej przyjemności czeka na Ciebie wewnątrz budynku. Dzięki wymyślnie powyginanym, żeliwnym przęsłom i podporom, poczujesz się w gmachu muzeum, jak w trzewiach ogromnego zwierzęcia. Ja pomyślałem o wielorybie, a inni, jak słyszałem, o dinozaurze.

Parter muzeum w Oxfordzie

Parter muzeum to pomieszczenie pełne kości. Zebrano tu szkielety zwierząt dawno wymarłych, jak i żyjących obecnie. Część z nich to zwierzęta domowych, inne to gatunki dzikie. Wielkie wrażenie robią kości wymarłych stworzeń. Interesujący jest szkielet najdoskonalszego zabójcy wszechczasów – dumny Tyrannosaurus Rex, który był prawdziwą maszynką do mięsa.

Czaszka dinozaura w Oxfordzie

Zobaczysz tu również wypchane zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, tygrysy, ogromne ptaki i ryby. W gablotach, ustawionych wzdłuż ścian i w krużgankach, umieszczono zbiory minerałów, muszli i całą masę kości oraz wypchanych, niedużych stworzeń.

Ciekawym okazem jest spreparowany ptak dodo, który stał się oficjalną maskotką muzeum w Oxfordzie. Jest to stworzenie, które wymarło kilkaset lat temu. Żył on na wyspie Mauritius. Według dostępnych informacji, ostatni osobnik tego gatunku został zabity w roku 1662. Ciekawostką jest to, że pomimo dużej popularności tych ptaków i ich obecności w ludzkiej świadomości, niemal nic nie wiadomo o ich życiu w naturalnym środowisku.

Na parterze mieszczą się również wystawy czasowe oraz okolicznościowe. W tej chwili dowiesz się z nich, że dziewięćdziesiąt procent ludzi na świecie objada się mięsem. Zrozumiesz również, dlaczego wegetarianizm lub chociażby ograniczenie spożycia mięsa jest nadzieją na lepsze jutro.

Poza tym spojrzysz na świat oczami insektów, oraz dowiesz się, jak ważne są dla nas, te często nielubiane stworzenia.

Galerie na piętrze oxfordzkiego muzeum

Również eksponaty zebrane na galerii oxfordzkiego muzeum są niezwykle ciekawe. W położonych na piętrze krużgankach i w ustawionych tam gablotach zobaczysz skamieliny, kolekcje owadów, a także wiele starych dokumentów, map, modeli ciał niebieskich oraz inscenizacji, mających na celu wyjaśnienie zależności, pomiędzy przeróżnymi środowiskami na ziemi.

Szkielet ryby w Muzeum Uniwersyteckim w Oxfordzie

Poza tysiącami artefaktów, jakie rozmieszczono na galeriach, niezwykle ciekawie wygląda parter muzeum widziany z wysoka.

Dla mnie bardzo ciekawe były stare mapy, kreślone przez pierwszych podróżników, przemierzających dawno temu Azję, Amerykę Południową i Północną. Trudno sobie nawet wyobrazić garstkę odważnych pionierów, ruszających w nieznane i zaopatrzonych jedynie w lekką broń i prymitywne instrumenty naukowe. Pełen szacunek.

Pitt Rivers Museum

Oddzielną częścią Muzeum Historii Naturalnej w Oxfordzie jest muzeum Pitt Rivers’a. Mieści się ono na niższym poziomie, we wschodniej części muzeum. Aby dostać się do jego zbiorów, należy przejść przez Muzeum Historii Naturalnej i zejść w dół schodami, znajdującymi się na wprost głównego wejścia.

W ogromnej sali rozmieszczono tysiące eksponatów z dziedziny archeologii i antropologii. Dużą części wystawy stanowią eksponaty przekazane muzeum przez Augustusa Henryego Fox Pitt Riversa. Był on w XIX wieku oficerem Brytyjskiej Armii, ale także słynnym entomologiem oraz archeologiem. Prowadząc liczne badania stworzył wiele metod poszukiwania i wydobywania znalezisk archeologicznych, które stosuje się po dzień dzisiejszy.

Muzeum Pitt Rivers w Oxfordzie

Przez całe swoje życie zebrał on ponad dwadzieścia tysięcy cennych eksponatów, które pod koniec życia przekazał w darze dla Muzeum Uniwersyteckiego w Oxfordzie.

W gablotach muzeum jego imienia, zobaczysz prawdziwe cuda przywiezione z całego świata. Są tam indiańskie trofea, afrykańskie maski, instrumenty z Chin, cała masa broni, starych dokumentów i map. Poza tym modele statków oraz przeróżnych pojazdów i tysiące innych niezwykłych artefaktów.

Wirtualne zwiedzanie muzeum w Oxfordzie

Zwróć szczególną uwagę na część kolekcji poświęconą demonologii, magii i wróżbom. Po zebranych tam przedmiotach widać, że pan Pitt Rivers lubił zgłębiać zakazane nauki.


I to tyle z mojej strony na temat niezwykłego i lekko zakurzonego muzeum w Oxfordzie. Muszę przyznać, że bardzo mi się ono podobało, pomimo, że z braku miejsca eksponaty są okropnie poupychane, a pomieszczenia sprawiają wrażenie przeładowanych. Jednak panuje tam lekki półmrok, odrobina kurzu na artefaktach i co ważne, przewija się niewielu zwiedzających. Wszystko to tworzy niesamowity klimat tajemniczości i niezgłębionej wiedzy.

Fantastyczne miejsce, gorąco Ci je polecam.

Oxford muzeum ciekawostki oraz informacje

  • Podczas otwarcie Muzeum Historii Naturalnej w Oxfordzie doszło do dyskusji, a nawet kłótni, pomiędzy Biskupem Oxfordu Samuelem Wilberforce, a profesorem Thomasem Huxley. Sprzeczka dotyczyła teorii Darwina o pochodzeniu gatunków. Biskup twierdził, że Biblia nie pozostawia złudzeń, co do tego, kto i kiedy stworzył świat i wszystkie rzeczy. Natomiast profesor parował, że „uniwersytet to świątynia nauki, ze wszystkimi jej dowodami, tezami i badaniami, a nie miejsce wiary„. Przydałoby się przypomnieć te słowa wielu dzisiejszym politykom, odpowiedzialnym za edukacje w Polsce.
  • Nowy budynek muzeum wzbudził duże kontrowersje, gdyż wykonano go po części w stylu gotyckim, który w owych czasach przeznaczony był jedynie na budowle religijne. Pojawiły się głosy o próbie uświęcenia nauki jako nowej religii.
  • W muzeum znajduje się ponad 7 milionów eksponatów.
  • Muzeum odwiedza rocznie ponad 750 tysięcy gości, przy czym 40 tysięcy to studenci z całego świata.
  • Stronę internetową muzeum odwiedza rocznie ponad milion osób.
  • Muzeum organizuje kilkaset spotkań tematycznych rocznie.
  • Muzeum w Oxfordzie zatrudnia 50 stałych pracowników oraz ponad 200 wolontariuszy.
  • Budżet muzeum to około 4 milionów funtów rocznie.
  • Muzeum znajduje się pod adresem: Oxford University Museum of Natural History, Parks Road, Oxford, OX1 3PW.
  • Wstęp do muzeum jest darmowy.
  • Jednym z cenniejszych eksponatów, znajdujących się w muzeum, jest szkielet dinozaura Megalosaurus bucklandii, który jako pierwszy na świecie został zbadany przez naukowców i w pełni odrestaurowany.
  • Partnerami Muzeum Historii Naturalnej w Oxfordzie jest kilka instytucji w Polce. Są to Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Rzeszowie oraz Muzeum Śląskie.
  • Warto obejrzeć krótki film opowiadający w zabawny sposób o powstaniu Muzeum w Oxfordzie.
  • Oficjalna strona internetowa muzeum

Mapa Muzeum Historii Naturalnej w Oxfordzie