Z jednej strony ogromny, gwarny Lublin zatłoczony jak mrowisko, a tuż obok sielska wieś skryta przed nowoczesnym światem. Zatopione w zewsząd otaczającej je zieleni drewniane chatki zachęcają, by choć na chwilkę usiąść w ich obejściach. I warto to uczynić! Wystarczy przycupnąć na moment na drewnianej ławeczce, zamknąć oczy i dać ponieść się koncertowi organizowanemu przez okoliczne ptaki przy akompaniamencie pracowitych pszczół zbierających nektar z wysokich malw.

Galeria fotografii podróżniczej

Po chwili takiego błogostanu cała energia, tak systematycznie wysysana przez pędzącą cywilizację, wraca do nas ze zdwojoną siłą.  Jeszcze tylko jeden głęboki wdech i już wszystkie ciężkie myśli odpływają w zapomnienie.

Tak właśnie jest w Muzeum Wsi Lubelskiej, które urzekło nas swym pięknem. Ta enklawa spokoju jest niczym wielki wehikuł czasu, który zabiera nas w daleką przeszłość.

Muzeum Wsi Lubuskiej chata

Dzięki skansenowi mamy okazję przyjrzeć się bliżej i pozazdrościć dawnym mieszkańcom mniej szalonego i spokojniejszego życia. A jest się czemu przyglądać i czego zazdrościć, bo atrakcji jest całkiem sporo i by dobrze wszystko zobaczyć, należy zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin.

Muzeum Wsi Lubelskiej – mapa


By zrozumieć, dlaczego potrzeba aż kilku wolnych godzin by spokojnie pozwiedzać Muzeum Wsi Lubelskiej to dobrze jest przyjrzeć się mapie przedstawiającej skansen. Cały teren, o powierzchni około 27ha, podzielono na kilka stref tematycznych.

Mapa Muzeum Wsi Lubuskiej

W Muzeum Wsi Lubelskiej znajdziesz między innymi zabudowania dworskie, architekturę Roztocza, Podlasia, Nadbuża i Powiśla. Oprócz tego czeka na ciebie skrawek Wyżyny Lubelskiej i co ciekawe znajdziesz też tutaj pełnowymiarowe miasteczko z placem rynkowym, ratuszem i zabudową miejską.

Muzeum Wsi Lubelskiej parkingi, zwiedzanie i inne ciekawostki


No dobrze. Wiesz już, że na zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej potrzebujesz sporo wolnego czasu, by niespiesznie delektować się okolicą. Ale co dokładnie możesz zobaczyć i jakie atrakcje na Ciebie tutaj czekają, dowiesz się za chwilę.

Jak dojechać do Muzeum Wsi Lubuskiej i o której rozpocząć zwiedzanie


Takie piękne miejsca mają to do siebie, że im wcześniej się zjawimy u bram, tym lepiej dla nas. Czym później, tym więcej wycieczek zorganizowanych wysypuje się z wypchanych autokarów. Dlatego chcąc ominąć rozkrzyczane wycieczki szkolne lub kolonie i w spokoju wędrować muzealnymi ścieżkami nastaw sobie budzik odpowiednio wcześniej.

Muzeum Wsi Lubuskiej podwórko i kołdry

Atrakcje Muzeum Wsi Lubelskiej są dostępne od godziny 09.00 i to właśnie o tej godzinie warto tu podjechać. Im później, tym większy ruch. Jednak Ci, dla których poranne zrywanie się jest katorgą, mogą ominąć tłumy na około 2 godziny przed zamknięciem skansenu. (od 16:00 do 18:00). Uwaga! Ostatni zwiedzający wchodzą na godzinę przed zamknięciem.

Zaczynamy zwiedzanie Muzeum Wsi Lubuskiej!


Jeżeli czytasz nas nie od dzisiaj, to pewnie wiesz, że możemy być nieobiektywni, jeżeli chodzi o skanseny. Po prostu uwielbiamy takie miejsca! I nieważne, czy skansen jest olbrzymi jak Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, czy składający się tylko z kilku domów, jak ten w Dobczycach. Jak tylko zobaczymy stare domostwa, pomiędzy którymi możemy poruszać się bez ograniczeń, to uśmiech pojawia się na naszych twarzach od ucha do ucha.

Baranowscy w Muzeum Wsi Lubuskiej

Dlaczego tak jest? To chyba ten spokój, jaki panuje w takich miejscach i fakt, że nie musimy się stresować, że coś nasze dziewczyny zbroją. Muzea pod chmurką są idealne na spacer, gdy pogoda dopisuje i nie inaczej jest w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Muzeum Wsi Lubuskiej regionalizacja, cisza i pełno zwierzaków


Największą zaletą Muzeum Wsi Lubelskiej, według mnie oczywiście, to jest ta niczym nieograniczona swoboda spaceru. A jak jeszcze możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego i zobaczyć piękne, nietuzinkowe zabudowania, których normalnie już nie napotkasz gdzieś indziej, to pełnia szczęścia gwarantowana!

Jak już mogłeś zauważyć na mapce, muzeum podzielono na regiony, z których pochodzą zabytkowe budynki.

Zwiedzanie zaczynasz oczywiście przy kasie, gdzie kupujesz bilety, a potem to już górki. Wędrujesz sobie przez Wyżynę Lubelską, by za moment przejść dalej do kolejnego regionu. Większość domów stoi przed Tobą otworem, więc penetrujesz zakamarki i poznajesz życie dawnych mieszkańców.

Dzieciaki też będą zachwycone, bo sporo obejść jest zamieszkanych przez zwierzęcych pracowników muzeum. Jak będziesz miał szczęście jak nasze córy, to i może jakiś koń czy koza da się pogłaskać. Oczywiście jakieś wielkie pokłady szczęścia nie są wymagane w tym temacie, bo zwierzaki przyzwyczajone do zwiedzających ochoczo nadstawiają łby do głaskania.

Muzeum Wsi Lubuskiej prowincjonalne miasteczko


Gdy już znudzi Ci się wioskowy klimat, co według mnie jest mało prawdopodobne, to zawsze możesz udać się do prowincjonalnego miasteczka.

Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Muzeum Wsi Lubelskiej. Ba! Można nawet powiedzieć, że jest to wyjątkowe miejsce jeżeli chodzi o wszystkie polskie skanseny. Powstało ono całkiem niedawno, bo z tego co się orientuję w roku 2012 r.

Wokół brukowanego rynku odwzorowano dawną zabudowę przedwojennego miasteczka. I tak ratusz jest odzwierciedleniem zabytkowego ratusza z Głuska, szkoła jest kopią budynku z Bobrownik, a areszt pochodzi z Samoklęsk. Także pozostałe budynki mają swoich oryginalnych odpowiedników.

Drewniany kościół z Muzeum Wsi Lubuskiej

Co więcej, we wnętrzach domów, szkoły, ratusza i aresztu urządzono wystawy ukazujące dawne życie. To, co mamy okazję zobaczyć w sklepach, kuchniach, u fryzjera czy dentysty to oczywiście wyposażenie oryginalne! I jak tu nie twierdzić, że skansen to wehikuł czasu!

Muzeum Wsi Lubuskiej Powiśle, Podlasie i Nadbuże


Po wyjściu z miasteczka warto skierować się na Powiśle i Podlasie. Dzięki malowniczemu położeniu w dolinie rzeczki Czechówki to miejsce jest wyjątkowe i stanowi tę wisienkę na szczycie tortu. Siedzieliśmy tu dość długo na ławeczkach przy domostwach chłonąc spokój otaczającego nas świata. Świata, którego już nie ma w prawdziwym życiu. Spokojnego, scalonego z naturą i dającego odetchnąć pełną piersią.

Kwiaty i zieleń w Muzeum Wsi Lubuskiej

Aż żal było wstawać i wędrować dalej, ale przed nami jeszcze przecież tyle do zobaczenia! W końcu Lubelszczyzna jest niesamowita!

Muzeum Wsi Lubelskiej i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych


Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało trasy dla osób niepełnosprawnych. Co prawda dla osób niesprawnych ruchowo zwiedzanie, ze względu na położenie skansenu, może być uciążliwe. To już osoby głuche czy niewidome mogą skorzystać w pełni z oferty muzeum.

Przełamywanie barier dla osób niepełnosprawnych

Wszystko za sprawą programów wspomagających zwiedzanie. I tak dla osób z niepełnosprawnością słuchu przygotowano filmy opowiadające o zabytkach w Polskim Języku Migowym. Z kolei dla osób niewidomych opracowano specjalną ścieżkę „Inne spojrzenie”, która została wyposażona w elementy ułatwiające poznawanie przez dotyk

Muzeum Wsi Lubelskiej i zwiedzanie z psem


Muzeum Wsi Lubelskiej to jedno z niewielu muzeów, które możesz zwiedzać razem ze swoim czworonożnym przyjacielem. Pamiętaj jednak, że pies, czy inny zwierzak, musi być na smyczy i w kagańcu. Warto też zwrócić uwagę na zwierzęcych mieszkańców skansenu, tak by Twój pies nie straszył.

Pies na plaży

Oczywiście po swoim zwierzaku musisz posprzątać!

Muzeum Wsi Lubelskiej i zwiedzanie wirtualne


Jak każde szanujące się muzeum, tak i Muzeum Wsi Lubelskiej zdigitalizowało swoje eksponaty. Dzięki temu mamy okazję przyjrzeć się bliżej skansenowi i zgromadzonym eksponatom, bez wielogodzinnej podróży samochodem. Wystarczy zaparzyć sobie kawkę, usiąść przed komputerem i rozpocząć wirtualny spacer.

Imprezy plenerowe w Muzeum Wsi Lubelskiej

Miejsca takie jak Muzeum Wsi Lubelskiej, są niesamowitą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jednak, jak to w przypadku skansenów bywa, pokazują maksimum możliwości dopiero przy okazji tematycznych imprez plenerowych. Tak jest, chociażby w niesamowitym Biskupinie, gdzie coroczny festyn archeologiczny przyciąga tłumy rekonstruktorów i jeszcze większe tłumy pragnących ich oglądać turystów.

Drewniane zabytki w Muzeum Wsi Lubuskiej

Nie inaczej jest w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie imprez jest co niemiara. Są one, jak pewnie się domyślasz, poświęcone życiu na wsi i są ściśle związane z kalendarzem robót polowych. I tak mamy tutaj cykliczne święto orki konnej i wiosennych prac polowych. Są sianokosy, żniwa i dożynki. Potem jeszcze wykopki kartoflane i obieraczki kapuściane, pokazujące dawne metody obróbki główek kapusty.

Jednak nie samą pracą chłop żył w dawnych czasach, więc i miejsce na cotygodniowe potańcówki pod chmurką także się znalazły. Ba! Nawet i od czasu do czasu jakaś kapela ludowa przyjedzie, by w rytm skocznej muzyki lepiej na wsi się żyło.

Kalendarium imprez znajdziesz na stronie muzeum. Polecam!

Dojazd do Muzeum Wsi Lubuskiej

Dojazd samochodem osobowym do Muzeum Wsi Lubelskiej jest bezproblemowy. Mieści się ono przy al. Warszawskiej 96, przy trasie Lublin–Warszawa. Wystarczy kierować się wskazaniami nawigacji. Parking tuż przy skansenie – niestrzeżony i bezpłatny.
Dojazd autobusami komunikacji miejskiej nr 18, 20, 30, 37


Mapa do atrakcji

Muzeum Wsi Lubelskiej ciekawostki

  • Wiatrak z Zygmuntowa – to pierwszy eksponat jaki stanął w muzeum.
  • Wyżyna Lubelska – to pierwszy sektor udostępniony zwiedzającym. Otwarcie nastąpiło 27 września 1979 roku.
  • Muzeum Wsi Lubelskiej – jest dokładnie o 1 dzień starsze od autora tego artykułu 😊
  • 11 października 2005 – doszło do celowego podpalenia skansenu, w wyniku czego spłonęła zabytkowa stodoła i część zagrody.
  • Dwie największe atrakcje lubelskiego skansenu to rzymskokatolicki kościół, pochodzący z Matczyna i greckokatolicka cerkiew z Tarnoszyna. Obydwa budynki w dalszym ciągu pełnia funkcję sakralną.
  • Najstarszym eksponatem jest wspomniany kościół rzymskokatolicki zbudowany około roku 1686.
  • W muzeum znajduje się restauracja, gdzie możesz nabrać sił do dalszego zwiedzania.