Wells Cathedral i jej zachodnia imponująca fasada z 1230 roku jest jedną z największych galerii średniowiecznych rzeźb na świecie. Te wyryte w kamieniu ilustracje wiary chrześcijańskiej podziwialiśmy pewnego deszczowego dnia pod koniec kwietnia w Wells w Zachodniej Anglii.

Podróż do katedry w Wells oraz jej historia

Dojazd z Bristolu zajął nam niewiele czasu gdyż katedra, która stała się naszym celem tego dnia, oddalona jest zaledwie o 20 mil od Bristolu, gdzie rozpoczęliśmy wyprawę. Wells w Somerset położone jest w malowniczych terenach wiejskich tak typowych dla krainy Somerset.

Charakter tego miejsca kształtują niewielkie wzgórza oraz równina Somerset Levels. Jako że decydującą rolę w tych okolicach odgrywa rolnictwo, przez całą drogę mijaliśmy kolorowe świetnie utrzymane wioski i pola ze stadami owiec. Po prostu sielsko i przyjemnie. Zwłaszcza że deszczowy początkowo dzień niespodziewanie rozjaśnił się i gdy dojechaliśmy na miejsce wielka katedra spowita była w złotych promieniach słońca. Dzięki temu mogliśmy w pełni podziwiać imponujące płaskorzeźby na frontowej części katedry.

Zaczynają się one od dolnej niszy scenami biblijnymi, następnie wnoszą się do królów, biskupów i zastępów anielskich aż do dwunastu apostołów z Chrystusem ponad wszystkimi. Katedra otoczona jest trawnikami, pełnymi ławek, drzew i dobrze utrzymanych alejek. Przy dobrej pogodzie można po prostu usiąść na trawie i podziwiać przepiękną fasadę.

Katedra w Wells zachodnia Anglia niedaleko Bristolu i Bath, biblioteka, książki,
Katedra w Wells zachodnia Anglia niedaleko Bristolu i Bath

Niestety jak przystało na Anglię pogoda zmieniła się w kilka minut i już po chwili spadł tradycyjny deszczyk. Uciekliśmy więc do wnętrza, które jest nie mniej ciekawe od zewnętrznej powłoki tej zacnej budowli, no i suche.

Wewnątrz kościoła zobaczyliśmy unikalną konstrukcję sklepienia łukowego. Ten prosty, ale zdumiewający projekt, często postrzegany jako nowoczesny, datuje się na lata 1338 – 1348. Zastosowano ten typ sklepień ze względu na wielkość całej katedry a w szczególności wielkich jak na tamte czasy wież. System ten pozwolił odciążyć podwaliny olbrzymiej konstrukcji. Jak widać na fotografiach, które udało nam się wykonać, sklepienia łukowe wewnątrz katedry tworzą bajeczne wzory.

W połączeniu z kolorowymi witrażami, przez które wpadają do wnętrza promienie słońca (o ile właśnie nie pada), zapierają dech w piersiach. W jednej z naw ustawiony jest zegar wybijający każdy kwadrans. Warto zatrzymać się przy nim i zobaczyć drewnianych rycerzy potykających się nieprzerwanym od setek lat w niekończącym się turnieju. Zegar ten wyznaczał niegdyś rytm życia ludzi i samej katedry, warto pomyśleć o całych pokoleniach ludzi gapiących się na ten prastary mechanizm tak jak my teraz.

Najstarsza część katedry w Wells w zachodniej Anglii

Najstarsza część obecnej katedry znajduje się po zachodniej stronie. Pod niektórymi kościelnymi ławami można zobaczyć kunsztownie rzeźbione płaskorzeźby z imionami biskupów. Tam też znaleźliśmy zużyte schody pnące się na wspaniałą salę kolumnową, której budowa zakończyła się w 1306 roku. Ośmiokątna komnata służyła do zebrań kanoników. Nawet w chwili obecnej jest używana w tym samym celu. Stworzono tam mini muzeum gdzie w szklanych gablotach możemy podziwiać rękopisy oraz narzędzia, którymi obrabiano kamień do budowy murów.

Oczywiście koniecznie należy wspiąć się na jedną z wież by zobaczyć umieszczoną w niej bibliotekę. Znajdują się tam tysiące ksiąg czasami nawet kilkuset letnich. W Sali tej fotografowanie z fleszem jest surowo zabronione ze względu na delikatność białych kruków.

Katedra w Wells zachodnia Anglia niedaleko Bristolu i Bath
Katedra w Wells zachodnia Anglia niedaleko Bristolu i Bath

Nie tylko samą katedrą Wells żyje. Tuż przy katedrze biegnie Vicar’s Close, najstarsza w Europie zamieszkana ulica. Budowę domów zakończono w 1363 i przeznaczono je dla członków chóru katedralnego.

Wizyta w katedrze jest darmowa jednak że utrzymanie tych starych murów w należytym stanie kosztuje ok 3000 funtów dziennie. Zachęcam więc do pozostawienia symbolicznego datku, zwłaszcza że nie otrzymuje ona bezpośredniej dotacji od rządu. Wszystkich lubiących historię zachęcam serdecznie do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.