Tradycyjny taniec Khmerów z Kambodży

Tapeta z khmerskimi tancerzami – Kambodża

Na tapetę w tym miesiącu trafiło zdjęcie Khmerskiego Zespołu Ludowego z Kambodży.

Pamiętać należy, że podczas panowania reżimu Czerwonych Khmerów w latach od 1974 do 1979 większość artystów, muzyków i tancerzy została wymordowana.
Dziś tradycyjny taniec odradza się dzięki staraniom garstki ludzi, między innymi księżniczce Norodom Bopha Devi. Przed czasami Czerwonych Khmerów była ona wielką baleriną Królewskiego Baletu, który w roku 2003 został wpisany na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

Taniec klasyczny jaki możemy dziś oglądać wywodzi się, zdaniem niektórych badaczy, jeszcze z czasów angkorskich. Gdy olbrzymie miasto państwo Angkor Wat było u szczytu potęgi, rozwijano tam wszelkie sztuki, w tym i taniec.
Podczas występów tancerze zwykle opowiadają historie mówiące o życiu bohaterów, wierzeniach i ważnych wydarzeniach w kraju.
W tańcu ludowym wykorzystuje się tradycyjne, wiejskie stroje i opowiada historie z życia zwykłych ludzi najczęściej mieszkańców wsi.

 

Tradycyjny taniec Khmerów z Kambodży
Zespół artystów z Kambodży w tradycyjnych strojach Khmerów

 

Będąc w Phnom Penh nie zapomnijcie wybrać się na przedstawienia i pokazy Khmerskiego tańca i baletu. Odbywają się one w każdy poniedziałek, środę i piątek przy Narodowym Muzeum w Phnom Penh

Jak zwykle mamy dla Was dwie wersje tapety na pulpit komputera, z kalendarzem na miesiąc grudzień oraz wersję bez kalendarza.

 

Tapeta z kalendarzem
Tapeta bez kalendarza

 

5 thoughts on “Tapeta z khmerskimi tancerzami – Kambodża”

  1. Tapeta na laptopie wygląda fenomenalnie a te dziewczyny w tych strojach są prześliczne nie można oderwać oczu.

    1. Tańce niesamowite, w zasadzie to rodzaj baletu. W pewnych momentach zastanawialiśmy się z Magdą jak można tak wyginać stawy i nie zostać kaleką

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *