Tradycyjny taniec Khmerów z Kambodży
Tapety

Tapeta z khmerskimi tancerzami – Kambodża

Na tapetę w tym miesiącu trafiło zdjęcie Khmerskiego Zespołu Ludowego z Kambodży.

Pamiętać należy, że podczas panowania reżimu Czerwonych Khmerów w latach od 1974 do 1979 większość artystów, muzyków i tancerzy została wymordowana.
Dziś tradycyjny taniec odradza się dzięki staraniom garstki ludzi, między innymi księżniczce Norodom Bopha Devi. Przed czasami Czerwonych Khmerów była ona wielką baleriną Królewskiego Baletu, który w roku 2003 został wpisany na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

Taniec klasyczny jaki możemy dziś oglądać wywodzi się, zdaniem niektórych badaczy, jeszcze z czasów angkorskich. Gdy olbrzymie miasto państwo Angkor Wat było u szczytu potęgi, rozwijano tam wszelkie sztuki, w tym i taniec.

Podczas występów tancerze zwykle opowiadają historie mówiące o życiu bohaterów, wierzeniach i ważnych wydarzeniach w kraju.
W tańcu ludowym wykorzystuje się tradycyjne, wiejskie stroje i opowiada historie z życia zwykłych ludzi najczęściej mieszkańców wsi.

 

Tradycyjny taniec Khmerów z Kambodży
Zespół artystów z Kambodży w tradycyjnych strojach Khmerów

 

Będąc w Phnom Penh nie zapomnijcie wybrać się na przedstawienia i pokazy Khmerskiego tańca i baletu. Odbywają się one w każdy poniedziałek, środę i piątek przy Narodowym Muzeum w Phnom Penh

Jak zwykle mamy dla Was dwie wersje tapety na pulpit komputera, z kalendarzem na miesiąc grudzień oraz wersję bez kalendarza.

Tapeta z kalendarzem
Tapeta bez kalendarza


Tapety na blogu podróżniczym Nasze Szlaki

Pomysł na tapety podróżnicze pojawił się w roku 2017 gdzieś na jego początku. Z tego co pamiętam Michał wpadł na pomysł by najciekawsze fotografie z odwiedzanych przez nas miejsc udostępniać jako tapety w konkretnych miesiącach. Dziś pomysł sprawdził się znakomicie i od wielu już miesięcy blog podróżniczy Nasze Szlaki daje Wam możliwość darmowego ściągania tapet na ekrany waszych komputerów. 
Z materiału jaki uzbierał się podczas naszych wyjazdów powstało wiele ciekawych tapet. W naszej galerii jest specjalny dział, który proponuję odwiedzić i znaleźć coś dla siebie. Wszystkie pliki są i zawsze będą darmowe do wykorzystania nie komercyjnego. 
Jeżeli nasze prace podobają się wam na tyle by mogły być przez Was wykorzystane w celach komercyjnych prosimy o kontakt do nas pod adres naszeszlaki@gamil.com
Będziemy też wdzięczni za Wasze propozycje przyszłych tapet, które mogły by powstać ze zdjęć dostępnych w pozostałych naszych galeriach.

Zachęcamy, bez konieczności występowania o zgodę, do tworzenia odnośników w postaci hiperłączy (linków) do strony www.naszeszlaki.pl lub jej podstron, w sposób nie pozostawiający wątpliwości co do ich pochodzenia. Nie jest dopuszczalne ustanawianie wskazań (linków) na stronę www.naszeszlaki.pl lub jej podstrony, jeżeli opis, kontekst czy sposób umieszczenia linku mógłby wprowadzać w błąd, przedstawiał serwis w niekorzystnym świetle lub naruszał dobre imię bądź inne prawem chronione dobra właściciela lub osób trzecich. Nie jest dopuszczalne umieszczanie linków na stronach naruszających prawo, zasady współżycia społecznego lub dobre obyczaje.

Jak wygląda proces wyboru zdjęcia na tapetę

Nie jest to skomplikowane, wręcz trywialne. W trakcie miesiąca z powstających artykułów każdy z naszego zespołu ma prawo wybrać jedną lub kilka fotografii. Następnie pod koniec miesiąca z wybranej garści zdjęć wybieramy tą najciekawszą, wiążącą się z najfajniejszym wydarzeniem.
Często jednak na ostateczną decyzję ma wpływ jedna osoba czyli ja. Wiąże się to z tym iż to właśnie ja odpowiedzialny jestem za graficzny wystrój wnętrz na Naszych Szlakach. Jest to spora odpowiedzialność ale jednocześnie daje mi to możliwość powiedzenia ostatniego słowa.

Jak ściągać tapety

W nowszych wpisach z tapetami na końcu artykułu są dwa odnośniki “Pliki do pobrania”. Zarówno jeżeli chodzi o tapetę z kalendarzem jak i tą na której jest jedynie nasze logo. Po kliknięciu któregoś z nich plik z tapetą zostanie zapisany w waszym katalogu “Pobierane pliki”.
We wcześniejszych wpisach gdzie nie ma skrótów do pobierania tapet, proszę kliknąć na tapetę i gdy ta wyświetli się na ekranie w pełnej wielkości i kliknąć prawym przyciskiem. Z menu jakie się pojawi wystarczy wybrać “Zapisz zdjęcie” i wskazać gdzie plik ma zostać zapisany. To tyle, proste prawda?
Jeżeli chodzi o prawa autorskie pozostałych materiałów graficznych i tekstowych prosimy odwiedzić stronę z opisem zastrzeżonych praw autorskich.
Życzymy przyjemnego korzystania z udostępnianych przez nas tapet na Wasze komputery.


 

Piotr Kizewski

Autor artykułów i zdjęć dla bloga podróżniczego Nasze Szlaki. Z zamiłowania fotograf i łowca przygód.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *