Singapur to miejsce na pewno zaskakujące i pełne niespodzianek, idealne, by spędzić w nim urlop czy wakacje. Czy jest takie, jak opisują je blogi podróżnicze i bywający w nim turyści? Czy pomimo że jest koszmarnie drogie, można spędzić tam w miarę tanie wakacje i czy jest bezpieczne? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć, posiłkując się doświadczeniem zdobytym podczas pobytu w tym niezwykłym mieście.

Galeria fotografii lato

Ważne jest, by pamiętać o bardzo restrykcyjnym prawie panującym w Singapurze. Jest tu wiele zakazów i przepisów, które mogą wydawać się nam dziwne, lecz pamiętajmy — za ich łamanie możemy ponieść srogie konsekwencje. O tym i innych ciekawostkach pisaliśmy już na Naszych Szlakach w jednym z poprzednich artykułów.

Singapur jedno z ostatnich państw-miast na świecie

Pierwszym zaskoczeniem jest to, że Singapur to zaledwie jedno z kilku państw-miast, jakie pozostały jeszcze na świecie. 

System rządów i potęga, którą to miasto posiada, zbliża je bardziej do państw-miast starożytnej Grecji niż reszty dzisiejszego, azjatyckiego świata. Obecnie nie liczy się jednak, jak to bywało w archaicznych czasach, potęga militarna czy zbrojna, dziś podstawą są pieniądze i silna gospodarka. W tej dziedzinie niewiele jest miejsc w Azji, które mogą równać się z nowoczesnym i silnym Singapurem.

Widok na Singapur

Gdy przylatujesz tu prosto z Europy, czujesz się jak u siebie w domu, tyle że jest dużo cieplej i ludzie dookoła nieco niżsi. Gdy trafisz tu, wędrując po Azji tak, jak było to w naszym wypadku, masz wrażenie, że jesteś już blisko domu, gdyż Singapur w niczym nie przypomina innych krajów regionu.

Pierwszym dużym zaskoczeniem, tuż po wyjściu z lotniska i podczas marszu ulicami miasta, była czystość i porządek. Śmieliśmy się z Magdą, że ktoś specjalnie na nasze przybycie wysprzątał wszystkie kąty. Na chodnikach nie ma śmieci, nikt nie pali i niczego nie rzuca pod nogi. Przystanki są czyste i schludne. Każdy znak, napis i skrzynka stoją na swoim miejscu, dokładnie tak jak znaki i skrzynki stać powinny. Ludzie uśmiechają się, lub pędzą gdzieś, nie wchodząc sobie nawzajem w drogę.

Sprawdzone przez nas i polecane atrakcje w Singapurze

Zarezerwuj hotel lub inny rodzaj noclegu — Pamiętaj, by znajdował się on blisko interesujących Cię atrakcji, zwiedzanie będzie przyjemniejsze.

Poniżej znajdziesz linki do stron, na których kupisz w dobrej cenie bilety do przeróżnych, sprawdzonych przez nas atrakcji:

  • Taras widokowy Marina By Sands — Kupisz tu bilet upoważniający do wejścia na słynny taras widokowy Marina Bay Sands SkyPark. Widok na Singapur z wysokości 200 metrów to coś, co trudno zapomnieć, nam wciąż się nie udało :). Na stronie możesz kupić bilet otwarty, czyli taki, który ważny jest przez kolejne sześć miesięcy od daty zakupu.
  • Gardens by the Bay, czyli słynna Kopuła Kwiatów i las Chmur w Singapurze — Bilet zakupiony pod linkiem upoważnia Cię do wejścia na teren pięknego ogrodu Gardens by the Bay, jednej z głównych atrakcji Singapuru.
  • Universal Studios w Singapurze — Jest to oddział studia filmowego Universal. Zakupiony bilet upoważnia Cię do zwiedzania całego studia, a także wzięcia udziału w specjalnych pokazach, przejażdżkach i spotkania z bohaterami popularnych filmów takich jak Mumia, Battlestar Galactica, Madagaskar oraz wiele innych. Nam bardzo się podobało!
  • Wyprawa Autobusem Hop-On Hop Off w Singapurze — Moim zdaniem jest to najwygodniejszy sposób zwiedzania miasta. Możesz wyskoczyć z autobusu na każdym z przystanków, a po zwiedzaniu atrakcji wskoczyć do następnego. Zakupiony bilet upoważnia Cię do skorzystania z dwóch tras po mieście, korzystania z wielojęzycznego audioprzewodnika, a także wycieczkę nocną, o ile zakupisz bilet w opcji Explore.
  • S.E.A Aquarium Marine Life Park — Ogromne akwarium, w którym można spędzić cały dzień i nawet tego nie zauważyć. Fantastyczna przygoda, którą polecam każdemu i o której pisaliśmy już na naszym portalu.

Transport publiczny w Singapurze

Podobnie jak czystość i wygląd miasta zaskoczył nas transport publiczny, który jest tu niemal doskonały. Autobusy krążą po mieście z precyzją przysłowiowego, szwajcarskiego zegarka, a korzystnie z metra to czysta przyjemność. Do tego stacje nie są rozrzucone na chybił trafił po całym mieście, tylko stoją dokładnie tam, gdzie powinny.

Jeżeli wybierasz się na zwiedzanie miasta, to właśnie ten środek transportu polecamy. W bilety zaopatrzysz się na każdej ze stacji. Automaty stoją w jej centralnym miejscu, zazwyczaj tuż przed bramkami, przez które wchodzimy na perony.

Kupno biletów jest proste i intuicyjne. Spotkaliśmy się już, podczas naszych wypraw z automatami biletowymi, których obsługa wymagała kilku fakultetów z mechaniki stosowanej. Te w Singapurze to czysta przyjemność i niezła zabawa.

Na wielkim wyświetlaczu mamy mapę wszystkich stacji i przy pomocy dotyku wybieramy te, które nas interesują. Mapa powiększa się i możemy spojrzeć z bliska na interesującą nas okolicę. Jednocześnie na ekranie pojawia się cena, jaką trzeba zapłacić i tyle. Wrzucamy pieniądze, wychodzi bilet i ruszamy w drogę.

Mapa miasta Singapur na stacji metra

Gdy posiadamy już wcześniej kupiony bilet, możemy go doładować. Dzięki temu można zaoszczędzić parę centów. By to zrobić, kładziemy go na specjalnej tacce i jak poprzednio wrzucamy pieniądze i gotowe. Po przejściu przez bramkę na stacji docelowej bilet jest zerowany i zaczynamy od nowa.

Innym wygodnym sposobem zwiedzania Singapuru jest skorzystanie z autobusów Hop On Hop Off.

Ceny transportu w Singapurze

Ceny podróży metrem są bardzo atrakcyjne. Na najdłuższej, dostępnej trasie, którą przejechaliśmy prawie całe miasto z kilkoma przesiadkami, zapłaciliśmy 1.60 tamtejszego dolara, co po przeliczeniu kosztuje nas prawie dokładnie 4 złote. Pociągi pojawiają się dosłownie co kilka minut i nawet w godzinach szczytu nie ma problemów z dostaniem się do wagonu.

Automat biletowy w Singapurze

Jeżeli wolicie poruszać się jak paniska taksówkami to spoko, jeździ ich po ulicach całkiem sporo.

Przestronne i niezatłoczone ulice Singapuru

Skoro już o ulicach mowa. Tu kolejne zaskoczenie. Prawie wcale nie ma korków, wręcz przeciwnie po szerokich, doskonale utrzymanych wielopasmowych arteriach sporadycznie przemykają samochody, w większości właśnie taksówki. Oczywiście są miejsca, gdzie pojawiają się sznury aut, ale nie jest to nagminne.

Singapur jest bardzo oświetlony i kolorowy

Przyczyną takiego stanu rzeczy są ceny aut i opłaty za licencję na ich prowadzenie. Samochód potrafi tu kosztować kilka razy więcej niż ten sam w Europie. Wszystko z powodu różnego rodzaju opłat, podatków i akcyzy. Gdy doliczymy do tego cenę licencji, a jest to koszt niebagatelny, bo 50 tysięcy dolarów singapurskich, czyli ponad 120 tysięcy złotych, przyjemność posiadania własnych dwóch osi przestaje być atrakcyjna.

Dodam jeszcze, że licencję tą trzeba odnawiać co 10 lat. Stojąc z boku i słysząc te rewelacje, można by pomyśleć, że to czyste szaleństwo. Musimy jednak pamiętać, że Singapur jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie, a jego mieszkańcy to w większości dobrze sytuowani ludzie.

Gdyby każdy z nich zdecydował się na posiadanie auta, kłopoty z przemieszczaniem się po mieście, jakie widzieliśmy w Bangkoku, byłyby niczym w porównaniu z tymi, jakie panowałyby tutaj.

Ulice i spacerniaki w Singapurze

Na szczęście rząd nie tylko wprowadza restrykcję i kontrolę nad ruchem publicznym, ale bardzo skutecznie pomaga mieszkańcom. W nowym budżecie przewidziano 20 miliardów dolarów na innowacje w tym właśnie segmencie.

Od jakiegoś już czasu prowadzone są eksperymenty z autonomicznymi autobusami i niewielkimi samochodami nie potrzebującymi kierowcy. Poruszają się one po specjalnie wytyczonych trasach. Część pojazdów miejskich zaopatrzona jest w eksperymentalne ogniwa wodorowe niewydzielające zanieczyszczeń. Myślę, że wiele stolic rozwiniętych krajów może jedynie pomarzyć o takich rozwiązaniach.

Atrakcje turystyczne w Singapurze oraz ciekawe miejsca

Pisaliśmy już o transporcie, a więc teraz czas na miejsca, do których możemy się za jego pomocą dostać.

Singapur fontanna i Magdalena Kiżewska

Atrakcji w Singapurze jest bez liku, trudno nawet zabrać się za tworzenie listy, gdyż każdy szuka czegoś innego. My na ten przykład uwielbiamy włóczyć się ulicami i z zaskoczeniem trafiać na niezwykłości. W Singapurze najlepiej do tego nadają się starsze dzielnice jak China Town, ale i w nowych też jest co oglądać.

Finansowe centrum miasta Marina Bay

Singapur zdobył swoją pozycję lidera dzięki potędze finansowej. Cała ta moc mieści się właśnie w pełnych szkła i stali budynkach dzielnicy Marina Bay. To tutaj usytuowane są siedziby między narodowych korporacji, drogie do nieprzyzwoitości hotele i domy handlowe.

Marina Bay dzielnica finansowa w Singapurze

Nawet jeżeli nie mamy fortuny, którą moglibyśmy poświęcić na robienie tu zakupów, możemy połazić i popatrzeć na ludzi, którzy takie pieniądze mają. Polecam przyjść tu w okolicach wieczoru. Gdy zapada zmierzch i do życia budzi się fantastyczne oświetlenie, a miasto zmienia swe oblicze nie do poznania.

To właśnie w tych okolicach stoi dobrze znany i bardzo drogi (choć można trafić na bilety w naprawdę okazyjnej cenie) hotel Marina Bay Sands, przypominający łódź, ułożoną na trzech wielkich drapaczach chmur. Sprzeczaliśmy się trochę z Magdą czy faktycznie wygląda to jak łódź, czy może jak deska do surfingu albo jej wersja przeznaczona do prasowania.

Hotel Marina Bay Sands w Singapurze

Czego by jednak nie przypominała, budynek wygląda nieziemsko. Zwłaszcza wieczorem gdy odbywa się pokaz muzyki, świateł i laserów wystrzeliwujących w niebo z jego szczytu. Najlepszym miejscem, by to show podziwiać, zaraz po basenie na szczycie hotelu, jest przeciwny brzeg zatoki przy Clifford Square. Można tam usadowić się na którymś z mostów lub po prostu usiąść na brzegu.

Gdy już będziemy w tej okolicy warto przespacerować się na północ w pobliże Esplanade – Theatres on the Bay. Budynek teatru stojącego przy promenadzie ma kształt owocu Duriana i wygląda bardzo ładnie, gdy jest oświetlony od wewnątrz, ciepłym, złotym światłem. Jest tam też nieziemski widok na drapacze chmur w Central Business District, a także oświetlone łodzie pływające po zatoce.

Theatres on the Bay

W ciągu dnia na turystów czeka wiele muzeów, w tym słynne Asian Civilisations Museum, miejsce, gdzie zebrano eksponaty przedstawiające kompendium wiedzy związanej z cywilizacją Azji.

Wszystkie te budynki i atrakcje przeplatają się z parkami i terenami zielonymi. Jak pisałem wcześniej każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Gardens by the Bay w Singapurze

Pisząc o atrakcjach Singapuru nie można nie wspomnieć o fantastycznych ogrodach Gardens by the Bay, rozciągających się za hotelem Marina Bay Sands w dzielnicy Marina South. By się do nich dostać, najprościej jest przejść przez centrum handlowe mieszczące się na kilku pierwszych poziomach hotelu Marina Bay Sands, o którym potem.

Gardens by the Bay w Singapurze

Na obszarze prawie 100 hektarów zbudowano parki i ogrody poprzecinane rzekami i stawami. Są też wodospady i niezwykłe rzeźby owadów i zwierząt. No i oczywiście są wielkie, sztuczne drzewa przypominające kwiaty. Nazywane Supertree budowle porośnięte są roślinnością i kolorowo oświetlone.

Jeżeli macie szczęście znaleźć się tu w weekendowy wieczór zobaczycie niesamowity pokaz muzyki i światła Garden Rhapsody. Wszystkie drzewa ożywają i zmieniają barwę w rytm dźwięków elektronicznej muzyki. Wydarzenie jest tak niezwykłe, że spędziliśmy tu dwa kolejne wieczory.

Singapur Gardens by the Bay

Koncert światła w tym przedziwnym lesie przyciąga wielu turystów i miejscowych, zwłaszcza że wstęp jest darmowy, a wrażenia niezapomniane. Drzewa połączone są pomostami gdzieś wysoko w górze i można podziwiać to dzieło architektów krajobrazu z lotu ptaka. Najwyższe z drzew sięgają ponad 50 metrów w niebo.

Sztuczne drzewa mają też użytkowe zastosowanie, zbierają wodę deszczową i energię słońca, która zasila sporą część parku. Podczas pokazu świateł mieliśmy wrażenie, że wtargnęliśmy na plan zdjęciowy do kolejnej części filmu Avatar.

Na terenie parku znajduje jeszcze dwie wielkie, szklane budowle – Cloud Forest i Flower Dome. Ten pierwszy to miniatura lasu deszczowego z wielkim wodospadem. Jako że to las deszczowy, jest tam wilgotno i gorąco. W drugiej kopule zebrano drzewa z różnych strona świata.

Za obie te przyjemności trzeba zapłacić. Miejsce to zdobyło wszystkie możliwe nagrody, a do projektu przyłożyło rękę wielu znanych wizjonerów i architektów z całego świata.

Domy towarowe i centra handlowe w Singapurze

Jaki pisałem, by dostać się do ogrodów, należy przejść kładką przez centrum handlowe i wystawowe, mieszczące się w budynku hotelu Marina Bay Sands. Jest to największe tego typu miejsce, jakie w życiu widziałem.

Co więcej, jest tak drogie, że chwilami kilkakrotnie sprawdzałem cenę z szeroko otwartymi ustami. Jest to jednak dobra okazja, by popatrzeć na prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Przykładem jest zestaw głośnikowy, który gdy jest wyłączony, przypomina błyszczącą kulę stojącą na postumencie.

Gdy pojawi się w pobliżu źródło dźwięku, które można do niej podłączyć, jak na przykład telefon z bluetooth, kula otwiera się i powiększa. Z jej wnętrza wysuwają się głośniki, naprawdę wiele głośników, które rozprowadzają dźwięk po wnętrzu idealną, muzyczną warstwą. Cena tego cuda niemal mnie zabiła, ale choć nieosiągalne, to do teraz budzi moje pożądanie.

Wnętrze centrum jest olbrzymie i sięga dziesiątek pięter w górę. Na wielu poziomach rozgościły się butiki chyba wszystkich liczących się marek na świecie. Poza ciuchami i dobrami luksusowymi są tu kawiarnie i restauracje w bardzo nieprzystępnych cenach.

Jest też Sands Expo and Convention Centre, gdzie spotykają się najmożniejsi tego świata.

Centrum handlowe w Singapurze

Aha jest też wielkie kasyno. Początkowo chcieliśmy wejścia i postawić parę groszy, ale przypomniałem sobie stare powiedzenie, że kto ma szczęście w miłości, nie ma szczęścia w kartach. Daliśmy więc sobie spokój. Gdy się teraz nad tym zastanowię, to faktycznie nigdy niczego w życiu nie wygrałem. No cóż — coś za coś.

W mieście jest oczywiście wiele innych centrów handlowych, oferujących towary po bardziej przystępnych cenach, bez obaw więc lubiący shopping też się tu odnajdą.

Wyspa Santosa w Singaprze z całą masą rozrywek i atrakcji

Wiele atrakcji turystycznych, jak parki rozrywki, parki tematyczne czy oceanarium umieszczono na wyspie Santosa nieopodal brzegów Singapuru. O jednym z największych oceanariów na świecie możecie przeczytać na naszym blogu, lub zobaczyć galerie zdjęć.

Wyspa Santosa w Singapurze

Na koniec jeszcze muszę dodać, że Singapur jest idealnym miejscem, by zapomnieć o całym świecie i świetnie się bawić. Dodatkowo jest to państwo, w którym stykają się i żyją w zgodzie i przyjaźni chyba wszystkie ważniejsze religie świata. Można więc podczas jednego spaceru zobaczyć świątynie najprzeróżniejszych wyznań.

Podsumowanie wizyty w Singapurze

Singapur to miejsce zupełnie inne niż Azja, po jakiej jeździliśmy przez ostatnie kilka miesięcy. Widać, że rządzący tym miastem ludzie patrzą w przyszłość i czerpią z niej garściami już teraz. Oczywiście nie ma idealnych społeczeństw to też i Singapur nie jest idealny.

Miasto Singapur w Azji

Wiele mówi się na świecie o olbrzymich karach za każdą błahostkę i przewinienie. Zwykłe śmiecenie na ulicy może kosztować nieostrożnego przechodnia tysiące dolarów kary. Na każdym kroku natykamy się na wszelkiego rodzaju zakazy, trzeba jednak uczciwie przyznać, że tam, gdzie pojawia się zakaz, to jednocześnie podana jest cena, jaką zapłacimy za jego złamanie.

W zamian jednak otrzymujemy czyste, schludne i co ważne, bardzo bezpieczne państwo. Nowe technologie pozwalają nie czuć się osaczonym przez rzesze policjantów i pracowników ochrony. Zamiast tego śledzą nas setki kamer i choć tego nie sprawdziliśmy, zakładam, że przy przestępstwie reakcja jest natychmiastowa.

Cóż, to tyle, przeszliśmy kawał drogi od starożytnej Grecji po nowoczesne miasto w Azji, które bardzo nam się podobało i pewnie wrócimy tu ponownie, a to jest już bardzo dobra rekomendacja.

Singapur krótka historia ostatniego państwa-miasta

Dane historyczne nie mają wielu fanów więc każdy, kogo nudzą, może przeskoczyć od razu do ciekawostek.

Historia Singapuru nie jest długa. Został założony w roku 1819 przez Brytyjczyków. Początkowo była tu jedynie niewielka placówka handlowa, używana przez Kompanię Wschodnioindyjską. W roku 1826 Brytyjczycy kupili wyspę Singapur od miejscowego Sułtana i założyli tu swoją bazę morską.

Na początku XX wieku była to najważniejsza brytyjska baza wojskowa na Dalekim Wschodzie. Choć wydawała się nie do zdobycia, to jednak wojska tam stacjonujące zostały pokonane w 1942 roku przez Japończyków, którzy sprytnie ominęli obronę morską i zaatakowali bazę od strony lądu.

Stare zdjęcia z Singapuru

Brytyjczycy wrócili tu w 1946, ale już bez dawnej potęgi, dzięki czemu Singapur zyskał niezależność, a w roku 1959 pełną autonomię. W roku 1963 rząd Singapuru przyłączył się do Federacji Malezji, ale zaledwie po 2 latach został z niej wyrzucony za sprzeciwianie się rosnącej islamizacji regionu. W tym czasie Niepodległa Republika Singapuru przystąpiła do brytyjskiej Wspólnoty Narodów i została członkiem ONZ.

W zasadzie od roku 1968 w parlamencie nie ma opozycji. Trudno się temu dziwić skoro mieszkańcy cieszą się poziomem życie niewiele mniejszym niż lider w tym wyścigu, Japonia. Bezrobocie jest śladowe a przestępczość marginalna.

Singapur i ciekawostki z nim związane

  • Singapur ma powierzchnię niemal identyczną co Warszawa, ale żyje tam prawie 6 milionów ludzi.
  • W porcie przeładowuję się rekordową ilość kontenerów, więcej ton towaru przewija się jedynie przez port w Hongkongu.
  • Do portu zawija aż 130 tysięcy statków rocznie a flota Singapuru składa się z ponad tysiąca statków.
  • Na tak niewielkiej powierzchni działa aż 9 lotnisk w tym największy w Azji główny port lotniczy.
  • Aż 76 procent mieszkańców Singapuru to Chińczycy a najpopularniejszym językiem narodowym jest mandaryński, którym mówi aż 35 procent mieszkańców. Dla przykładu po angielsku rozmawia tylko 24 procent ludzi.
  • Singapur jest bardzo liberalny wyznaniowo. Zakazana jest jakakolwiek agitacja religijna. Aż 16 procent mieszkańców to niewierzący co stanowi prawdziwy rekord zwłaszcza w Azji.
  • Główne religie to buddyzm i chrześcijaństwo. Potem islam i hinduizm.
  • Siły zbrojne zważywszy na niewielki potencjał państwa to prawdziwa azjatycka potęga. Singapur posiada ponad 200 czołgów i ponad 2 tysiące wozów bojowych wszelkiego typu. Pod banderą Singapuru pływa kilkadziesiąt okrętów wojennych w tym 6 łodzi podwodnych.
  • Od wielu lat trwa konflikt z Malezją o dostawy wody pitnej, której w Singapurze notorycznie brakuje.
  • Singapur jest prawdziwą potęgą edukacyjną nie tylko Azji, ale i świata. Kilka uniwersytetów znajduje się w ścisłej światowej czołówce.
  • Jednym z kłopotliwych zagrożeń dręczących mieszkańców Singapuru jest piractwo morskie.

Singapur informacje praktyczne

Galeria Fotografii
  • Nie chcecie wydać majątku na hotel, to poszukajcie tańszego z dala od centrum. Transport działa tak dobrze, że lokalizacja jest bez znaczenia.
  • Podróż z lotniska do centrum miasta: Najwygodniej skorzystać z autokaru o numerze 36a, który odjeżdża co kilkanaście minut. Jego cena to 2 dolary i znajdziemy go, schodząc na najniższe piętro lotniska.
  • Jeżeli przylecicie tu na kilka dni, to nie warto inwestować w singapurską kartę telefoniczną. Dostęp do Internetu jest praktycznie wszędzie.
  • Nie bójcie się spacerować po mieście nocą czy nawet wieczorem. Jest bardzo bezpiecznie. Widzieliśmy grupy dzieciaków w metrze tuż przed jego zamknięciem, to znaczy około godziny 23.
  • Singapur jest drogi, ale można nieźle zjeść w lokalnych, chińskich jadłodajniach. Przy okazji posmakujecie prawdziwą chińską kuchnię.