Posiadłość Killerton w Devon, nieopodal miasta Exeter w zachodniej Anglii, utrzymana jest w stylu lat 20 poprzedniego wieku. Jej centralną częścią jest piękny, zabytkowy dom, otoczony ogrodami i uroczym parkiem.

Galeria fotografii podróżniczej

Zabytek zbudowany został w stylu gruzińskim i choć nie wydaje się z zewnątrz zbyt okazały, to wnętrze kryje w sobie niezwykle piękne, elżbietańskie detale. Pełno w nim bogatych zdobień i marmurowych kolumn. Są tam także finezyjnie rzeźbione kominki, wykusze i dębowe wykończenia. Wszystko to wygląda bajecznie i sprawia, że zwiedzanie w Killerton House jest czystą przyjemnością.

Killerton w Devon historia posiadłości


Killerton został zbudowany dla wygody i przyjemności, mających zamieszkać w nim ludzi. Pomysłodawcą budowy rodzinnej posiadłości był Sir Thomas Dyke Acland, VII z rzędu baronet na okolicznych ziemiach. Jego marzeniem było stworzyć dom dla swojej rodziny, ale także ozdobić go niepowtarzalnymi ogrodami, by całość odzwierciedlała pozycję rodziny Aclandów w społeczeństwie.

Gdy ukończono budowę domu, Sir Thomas zatrudnił słynnego architekta krajobrazu Johna Veitcha i wspólnie stworzyli niesamowity ogród, który na zawsze odmienił krajobraz tej części Devon, a dwóch mężczyzn oraz ich rodziny połączył trwałą przyjaźnią.

Wejście do domu Killerton House National Trust w Devon

John Veitch zasłynął podczas tworzenia parku i ogrodu wokół zamku Luscombe, uznanego później za jeden z najpiękniejszych w Anglii i do dziś wpisanego do rejestru historycznych parków i ogrodów o dużym historycznym znaczeniu dla Anglii (Register of Historic Parks and Gardens of Special Historic Interest in England). Tworzone przez Johna przestrzenie wyróżniały się krętą plątaniną ścieżek oraz otwartymi widokami i rustykalnymi budynkami, ukrytymi wśród zieleni. Artysta lubił również eksperymentować z oranżeriami i egzotycznymi roślinami. Twórczość Johna Veitcha zapoczątkowała modę na kształtowanie krajobrazu w niespotykanym dotąd zakresie.

Sir Thomas był pod ogromnym wrażeniem pracy Johna w Killerton. Zaproponował mu przeprowadzkę wraz z rodziną do pobliskiego Budlake i pomógł rozwinąć własną firmę.

Dom służył rodzinie Aclands w niezmienionym stanie przez niemal 200 lat, nim kolejny Sir Thomas, tym razem już X baronet z rzędu, zdecydował się na rozbudowę rezydencji. Duży wpływ na nowy wygląd domu miała żona Sir Thomasa, Lady Lydia, która zadbała, by w domu pojawiły się bardzo wówczas modne okna wykuszowe oraz pokój muzyczny zaopatrzony w piękne organy.

Killerton, takie, jakim jest obecnie, zawdzięczamy Sir Charlesowi XII baronetowi i jego żonie Lady Gertrudzie. Zmienili oni rozkład pomieszczeń i kształt klatki schodowej. Dodano także oświetlenie elektryczne i wiele innych udogodnień.

Hol wejściowy do Killerton House National Trust

Ostatnie prace nad domem ukończył Sir Francis XIV baronet, dzięki któremu powstała najnowsza część budynku, okazały hol wejściowy zaprojektowany w nowym, popularnym wówczas stylu Arts and Crafts przez architekta Randalla Wellsa. Dziś uważa się, że Killerton w Devon jest idealnym odzwierciedleniem domów szlacheckich lat 20. XX wieku.

Pomieszczenia w Killerton House, które szczególnie nam się spodobały


Poniżej opowiem o pomieszczeniach, które wraz z Magdą uznaliśmy za najładniejsze i szczególnie ciekawe. Jest to oczywiście nasza subiektywna ocena, którą nie powinieneś się kierować podczas zwiedzania posiadłości, a jedynie wziąć ją za uprzejmą wskazówkę.

Pokój muzyczny w Killerton


Szczególnie ważnym miejscem dla ostatnich mieszkańców Killerton był pokój muzyczny, którym po przebudowie w XIX wieku, stała się wcześniejsza jadalnia. By powiększyć wysłużone wnętrze, kazano dobudować wykusz na ścianie z oknami, a następnie połączono pokój z obszerną sienią.

Pokój muzyczny w Killerton House National Trust

Na początku XX wieku na jednej ze ścian zamontowano organy kameralne i pomieszczenie stało się pokojem muzycznym, będącym centrum życia rodziny.

Tak o pokoju muzycznym w Killerton pisała pani domu:

Gęsie pióro

Rodzina zbierała się w tym pokoju przed śniadaniem i po kolacji. Często pojawiały się niedokończone układanki i pomimo próżnych wysiłków sir Francisa, aby je usunąć, na sofie leżał pies lub dwa.

– Lady Anne Acland wspomnienia z pokoju muzycznego


Pokój do rysowania w Killerton


Pomieszczenie nazywane przez mieszkańców domu Pokojem do Rysowania, było wcześniej holem wejściowym i salą śniadaniową, a jeszcze wcześniej, na samym początku historii posiadłości, skarbcem.

Pokój do rysowania w Killerton House

W roku 1898 Sir Charles XII baronet, przeniósł główne wejście do domu na zewnątrz sali muzycznej. Tym samym dawna sala śniadaniowa stała się pokojem, w którym członkowie rodziny rozwijali swoje pasje i zamiłowania. Część z nich rysowała, albo grała na instrumentach, a pozostali robili inne, zapewne nie mniej ciekawe rzeczy.

Biblioteka w Killerton


Biblioteka w domu Killerton to mój faworyt, jeżeli chodzi o urok wszystkich pomieszczeń w posiadłości. Jest fantastyczna i do tego urządzona dokładnie tak, jak ja sam urządziłbym swoją, gdybym tylko posiadał odpowiednio duże pomieszczenie. Niestety obawiam się, że nasz wygodny i nieduży dom w Bristolu metrażem nie dorównuje samej tylko bibliotece w opisanej posiadłości.

Bibliotek w Killerton House National Trust

Początkowo biblioteką w Killerton był niewielki salonik, wyłożony półkami pełnymi książek. Jednak w XIX wieku powiększono go o dodatkowe pomieszczenie i zamurowano okna, tak by dało się wstawić wysokie aż pod sufit regały. Po remoncie na początku XX wieku dawny salonik z książkami stał się pełnoprawną biblioteką.

O bibliotece w Killerton wspomniała Lady Anne Acland w swoich pamiętnikach:

Gęsie pióro

Była to oaza spokoju, w której zawsze można było czytać lub pisać listy, z dala od zgiełku reszty domu.

– Lady Anne Acland o bibliotece w Killerton


Jadalnia w Killerton House


Od początku powstania domu w posiadłości Killerton jadalnia nazywana była wielkim salonem i mieściła się w bogato zdobionym pomieszczeniu, które było jednym z bardziej reprezentacyjnych w całym domu. Od XIX wieku stara jadalnia stała się częścią biblioteki.

Piękna jadalnia w Killerton House

Wraz z przebudową domu, rozebrano sekretny pokoik, który był tajnym przejściem pomiędzy pokojem z książkami a dawnym salonem. Dziś tajne pomieszczenie jest częścią nowej jadalni. Zmian dokonano w roku 1898 gdy Aclandowie przebudowali tę część domu.

Szczególnie spodobał nam się sufit pełen zdobień, wśród których doszukać można się scen związanych z czterema porami roku oraz odniesień do rolnictwa i ogrodnictwa. Zwróć uwagę na kominek, jest bardzo ładny i dość nietypowy, a nad nim wisi portret Sir Charlesa i jego żony, Lady Gertrudy.

Pokój do nauki


Ostatnim pokojem, na który chciałbym zwrócić Twoją uwagę, jest pokój do nauki (study room). Podobnie jak jadalnia, o której wspomniałem wyżej, także pokój do nauki powstał w roku 1898 podczas przebudowy domu. Pierwotnie była to sala bilardowa oraz gabinet Sir Charlesa.

Pokój do Nauki w Killerton House

Dużym plusem pokoju są drzwi wychodzące na ogród. Dzięki temu goście pana domu mogli wchodzić tam bez niepokojenia reszty domowników. Bardzo ciekawie wygląda stylizowany sufit, pełen rzeźbień i misternych ozdób.

Ogrody i tereny zielone wokół Killerton House


Ogrody wokół domu Killerton są dokładnie takie, jak lubię. Jest tu sporo drzew i przeróżnych krzewów, ustawionych tak, że tworzą zacienione aleje i tajemnicze zakamarki. Spacerując po ogrodzie, co rusz trafisz na ukryte altany czy ruiny dawnych budynków.

Ogrody w Killerton House National Trust

Aby dodać wyjątkowości temu miejscu architekt krajobrazu, Veitch zasadził wiele drzew na otaczających posiadłość stromych wzgórzach. W tym czasie powstał także park pełen strzelistych gatunków drzew oraz kilka budynków wpasowanych w panoramę rozpościerającą się za oknami domu.

Lasy otaczające posiadłość to jedno z największych skupisk leśnych w Devon. Czekają tam na Ciebie piękne szlaki piesze i rowerowe. Jeżeli zamiast roweru lub własnych nóg wolisz jazdę konną, nie ma problemu, w okolicy jest całkiem sporo stadnin, w których za niewielką opłatą będziesz miał możliwość zaprzyjaźnić się z koniem.

Mapa terenów wokół Killerton House

Spacer po ogrodzie i lasach w Killerton to wielka przygoda i czysta przyjemność tak dla oczu, jaki i dla ducha, gorąco polecam!


Kaplica w posiadłości Killerton


Kaplica, stojąca na terenie Killerton, jest zabytkiem klasy I. Usytuowana jest w bardzo cichym i odseparowanym od głównych szlaków miejscu, w którym znajdziesz odrobinę samotności i relaksu.

Zabytek zbudowano w roku 1841 na życzenie Ser Thomasa Dyke Aclanda X z kolei baroneta. Rodzina Aclandów była bardzo religijna i przed postawieniem kaplicy we własnym parku odwiedzała regularnie kościół w Broadclyst.

Sam budynek jest kopią normandzkiej kaplicy św. Józefa z Arymatei w Glastonbury. Ciekawostką jest to, że ławy w kaplicy skierowane są ku sobie, a nie jak przyjęło się w tradycji, w stronę ołtarza.

Na mszy w kaplicy spotykali się wszyscy mieszkańcy oraz pracownicy posiadłości Killerton wraz z rodzinami, a nawet przyjaciółmi.


Killerton House i National Trust


Killerton House był w posiadaniu rodziny Aclands od chwili powstania, czyli od roku 1772, aż do 1944, gdy XV z kolei baronet rodu Aclands przekazał posiadłość organizacji National Trust.

National Trust założone zostało w roku 1895 przez Roberta Huntera, Hardwicke’a Rawnsley’a i Octavie Hill zajmuje się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Szkoci mają własną organizację nazywającą się National Trust for Scotland i jest oddzielni administrowana.

National Trust opieka nad zabytkami w Anglii

Działalność organizacji w dużej mierze opiera się na pracy wolontariuszy. Uwierzcie na słowo, że ci ostatni naprawdę wykonują dobrą robotę. Może, dlatego że chcą, a nie dlatego, że muszą. W wielu miejscach dzięki nim dowiedzieliśmy się ciekawych informacji o dawnych właścicielach obiektów, ich życiu, pasjach i zabawnych epizodach, jakich nie znajdziecie w oficjalnych archiwach. Dzięki wolontariuszom budynki i ogrody są zadbane i piękne, a co za tym idzie warte zobaczenia.

Więcej o National Trust przeczytasz w naszym poprzednim artykule na łamach Naszych Szlaków lub na oficjalnej stronie organizacji.


Killerton House informacje praktyczne


  • Killerton House mieści się pod adresem: Broadclyst, Exeter, Devon, EX5 3LE
Mapa do atrakcji
  • Ceny biletów wstępu do Killerton House:
    • Osoba dorosła: 13 funtów,
    • Dzieci: 6.50 funtów,
    • Bilet rodzinny: 32.50 funtów.
  • Można również zakupić bilety w formie prezentu. Zostaną one wówczas ładnie zapakowane i przesłane pod wskazany adres za niewielką dodatkową opłatą.
  • Bilety nie są tanie, zachęcam więc do zostania członkiem organizacji National Trust. Dzięki temu, za niewielką roczną opłatą będziesz miał darmowy dostęp do setek zabytków w całej Anglii i nie tylko. Szczegóły w naszym poprzednim artykule.
  • Czas otwarcia posiadłości Killerton dla zwiedzających:
    • Dom otwarty jest od godziny 11:00 do 16:00,
    • Wejście do otaczającego posiadłość parku możliwa jest od godziny 08:00 do 19:00.
    • Ogrody otwarte są dla zwiedzających od godziny 10:00 do 17:00.
    • Kawiarnia działa w godzinach od 10:00 do 17:00.
    • Sklep z pamiątkami możesz odwiedzić od godziny 10:00 do 17:00.
    • Kaplica w ogrodzie czynna jest od godziny 10:00 do 17:00.
    • Sklep z używanymi książkami otwiera się w godzinach od 10:00 do 17:00.
  • Na terenie posiadłości (podobnie jak w większości zabytków zarządzanych przez National Trust) działa niewielka restauracja i kawiarnia oraz sklep z pamiątkami i używanymi książkami.
  • Toaleta dostępna jest przed wejściem do posiadłości od strony parkingu.
  • Spacer z czworonogami możliwy jest wyłącznie na terenie parku. Niestety na terenie ogrodów wprowadzanie psów jest zabronione. Jednocześnie pamiętaj, że pies musi być przez cały czas przypięty do smyczy.
  • Na terenie posiadłości czeka na ciebie miejsce piknikowe. Można tu odpocząć w cieniu drzew i spokojnie nabrać sił do dalszej wędrówki.

Killerton House ciekawostki


  • Posiadłość Killerton otoczona jest lasem zwanym; Ashclyst Forest. Jest to jeden z największych obszarów leśnych w całym wschodnim Devon.
  • W posiadłości organizowane są przeróżne imprezy oraz wydarzenia okolicznościowe. Szczególnie polecam Boże Narodzenie i Wielkanoc w Killerton.
  • Cała posiadłość to około 25 kilometrów kwadratowych.
  • Dom Killerton zbudowano w roku 1772 na fundamentach wcześniejszej budowli, której przeznaczenie owiane jest tajemnicą.
  • Legendy opowiadają o rozległych tunelach i tajemniczych grotach, wykutych w skałach pod domem.
  • Posiadłość trafiła do organizacji National Trust w roku 1944 za sprawą jej ówczesnego właściciela. Uważał on, że jako głęboko wierzący katolik nie powinien być w posiadaniu tak wystawnego domu i przylegających do niego ziemi.
  • Dom Killerton często zmieniał swój wystrój i charakter, a także kilkukrotnie był przebudowywany.
  • W pokojach na górze domu zebrano garderobę poprzednich pań domu, co tworzy swoiste muzeum dawnej mody szlacheckiej.