Do napisania dzisiejszego postu na łamach Naszych Szlaków zachęciło mnie wspomnienie turystów i podróżnych, przemierzających daleką Azję z tonami bagażu. Niemal na każdym lotnisku widywaliśmy biedaków dźwigających olbrzymie plecaki i ciągnących walizy pełne nie wiadomo czego.

Dzisiejsza porada zatem dotyczy pakowania i przygotowywania się do podróży. Co prawda wróciliśmy już z tych dalekich wojaży i w takowe w niedalekiej przyszłości się nie wybieramy ale póki wszystko pamiętamy na świeżo postanowiłam spisać listę rzeczy niezbędnych w podróży.

Co zatem wrzuciliśmy do plecaka

Dokumenty

Wiadomo tutaj Ameryki nie odkryłam. Pamiętajcie by oprócz oryginałów zabrać też kopię dokumentów. My dodatkowo je sobie zeskanowaliśmy i wysłaliśmy na e-maila. Warto też przechowywać skany gdzieś w chmurze, polecam Dropbox. W razie czego będą dostępne zawsze i wszędzie, takie czasy.

w-podróży-pakowanie-po-azji-azja-wędrówki-turystyka-bagaż-dokumenty-paszport-wiza

Dobrym pomysłem jest robienie kopi dokumentów. W razie niespodziewanych kłopotów z oryginałami skan lub zdjęcie paszportu na pewno bardzo nam pomoże

Jakie dokumenty zabieramy

Paszporty, dowody osobiste, potwierdzenie wykupienia polisy ubezpieczeniowej, prawo jazdy dla tych zainteresowanych wynajmem skutera czy samochodu. Sprawdźcie tylko czy wasze prawo jazdy jest respektowane w danym kraju i czy wasze ubezpieczenie podróżnicze pokrywa koszty leczenia w razie wypadku.

 • Pieniądze

  W naszym wypadku używaliśmy dwóch karta podróżniczych. Wypłacane z bankomatów pieniądze trzymaliśmy w różnych plecakowych skrytkach a także w pasku ze skrytką na pieniądze.

w-podróży-pakowanie-po-azji-azja-wędrówki-turystyka-bagaż-dokumenty-paszport-wiza-pieniądze-banknoty

Wygodnie i bezpiecznie jest nie wozić przy sobie większej gotówki, zwłaszcza w głębokiej Azji. Karty podróżnicze to świetne wyjście.

 • Zdjęcia paszportowe

  Mogą Wam się przydać przy wyrabianiu wizy.

 • Ubrania

  Drogie panie, drodzy panowie uwierzcie nie potrzebujecie 10 swetrów i 10 par spodni, nie męczcie swojego biednego kręgosłupa nadmiernym bagażem, zapasy zawsze możecie uzupełnić na miejscu.

 • Kapelusz i wygodne buty

 • Czytnik- Kindle

  Nie wiem jak wy ale ja lubię zaszyć się z dobrą książką a na czytniku mam tych książek dziesiątki

 • Aparat i telefon

  Będziecie świadkami wielu niezwykłych wydarzeń dlaczegóż by ich nie uwiecznić. O kartach telefonicznych Piotrek pisał już wcześniej i możecie o tym poczytać tutaj

 • Notes i długopis

  Dobrze go mieć pod ręką (ja w swoim najczęściej zapisywałam adresy ambasad, najbliższych szpitali, hoteli czy  lokalnych atrakcji)

 • Metalowy kubek

  A także już w samej Azji kupiliśmy mały elektryczny czajnik, ale to tylko dla tych jak my, uzależnionych od kawy czy herbaty

w-podróży-pakowanie-po-azji-azja-wędrówki-turystyka-bagaż-metalowy-kubek-kawa-herbata-napój

Dobrym pomysłem jest zabrać w podróż swój własny kubek. O jego czystość zadbamy sami więc zmniejsza się prawdopodobieństwo zatrucia.

 • Przejściówkę do prądu

  Najlepiej wielofunkcyjną z USB

 • Laptop

  U nas akurat były dwie sztuki

 • Przedłużacz i wszelkiej maści kable

 • Ponczo

  Kupowane już na miejscu, kurczę ile to się naczytaliśmy o tej porze deszczowej w Azji. W samej Tajlandii się nie przydało ale już na Bali tak. Niezbędne jeżeli zamierzacie przemierzyć wyspę na skuterze.

 • Kocyk

  Dziwne by zabierać kocyk w miejsca gdzie panują upały, prawda? Ale nam przydał się nie raz, zwłaszcza podczas długich nocy spędzanych w autobusach czy pociągach.

 • Leki

  Ok to w co zaopatrujemy nasza apteczkę ? Rzeczy które najprawdopodobniej będziecie potrzebowali:

leki na biegunkę, węgiel, leki osłonowe – my akurat stosowaliśmy je w Kambodży. Leki na gorączkę i przeziębienie. Tak wiem, wiem czy w Azji można się przeziębić ano można na dworze +30 a w centrach handlowych, sklepach 7/11, czy komunikacji miejskiej +15. Poza tym  plastry, igłę i nici a także specyfiki na komary tutaj polecam te zawierające deet  działają rewelacyjnie w przeciwieństwie do tych opartych na naturalnych składnikach.

Co poza tym

 • Woda i przekąski

  Zdecydowanie przydadzą się podczas długiego lotu

 • Przybory higieniczne

w-podróży-pakowanie-po-azji-azja-wędrówki-turystyka-bagaż-plecak-Magdalena-Kiżewska-dźwiganie

To bardzo wygodne gdy cały twój dobytek mieści się w średniej wielkości plecaku. Pakujesz się szybko i zawsze wiesz gdzie co jest. Co najważniejsze taki bagaż waży niewiele i możemy zabrać do praktycznie wszędzie.

I to chyba już wszystko. Zakładam że i Wy macie rzeczy bez których nie potraficie się  obyć  w podróży. Podzielcie się nimi z nami w komentarzach. I pamiętajcie plecaki na plecy, kapelusze na głowę i w drogę, świat ciekawi, kusi, zaprasza