Kolejnym zamkiem na który zabieramy Was w podróż, jest jeden z najbardziej znanych i medialnych zamków w Polsce. Mowa tutaj o zamku Książ. Właśnie z tego powodu, że tak często o nim słychać w mediach jechaliśmy tam z większymi oczekiwaniami  niż normalnie. Jednak rzeczywistość troszeczkę sprowadziła nas na ziemię, ale o tym za chwilę.

Najpierw troszeczkę historii. Na miejscu pierwotnej warowni z XIII w. wzniesionej przez piastowskiego księcia Bolka I, w czasach późniejszych została wzniesiona rezydencja książęca. Zamek ten w początkach swojego istnienia przechodził z rąk do rąk i dopiero w 1509 r. zamek i otaczające go tereny zostały przekazane w zastaw Konradowi von Hochberg. Po otrzymaniu go na własność Hochbergowie utrzymali go przez kolejne trzy wieki, stając się jednym z najbardziej wpływowych rodów pruskich.

zamek-książ-wałbrzych-atrakcje-opinie-co-zobaczyć-obraz
Zamek Książ atrakcje turystyczne i ciekawostki. Jeden z obrazów w zamkowych komnatach

Co do samego zamku, to w przedwojennej historii przeżył on dwie wielkie rozbudowy. Pierwsza barokowa przypadła w XVIII w. Wybudowane zostały wschodnia fasada, Sala Maksymilianowa i ciąg salonów barokowych. Także w tym wieku zostały założone ozdobne tarasy zamkowe, robią naprawdę duże wrażenie do dzisiaj.

Kolejna przebudowa zamku Książ

Druga przebudowa została wykonana w latach 1909-1923. Plany rozbudowy były imponujące i miały one na celu przekształcenie Książa w rezydencję magnacką. Niestety wybuch pierwszej wojny światowej i kryzys gospodarczy z tym związany, wpędził w kłopoty finansowe Hochbergów, co nie pozwoliło budowy dokończyć.  Hochbergowie musieli opuścić Książ, a ich dobra przeszły pod zarząd komisaryczny i ostatecznie uległy konfiskacie na rzecz Trzeciej Rzeszy.

Ciekawostką związaną z pracami budowlanymi jest wybudowanie „ruin” zamku tzw. Starego Książa w roku 1797. Wybudowanie ich miało tylko i wyłącznie jeden cel, w tamtych czasach nie godziło się , żeby w parku należącym do tak wysoko usytuowanej szlachty  nie było romantycznych ruin. No bo kto bogatemu zabroni.

Czasy Trzeciej Rzeszy można określić jako trzeci potężny zamiar przebudowy. Przy pomocy więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen rozpoczęło się wielkie drążenie komór pod zamkiem. Całość stanowić miało część kompleksu Riese i w zasadzie do dzisiaj przeznaczenie jest w strefie spekulacji. Niestety nie odkryto „złotego pociągu” na którym miały znajdować się archiwa, które rzuciłyby troszkę światła na tą budowlę.

Co do naszej wycieczki, jak już wspomniałem na samym  początku oczekiwania były spore. Tym bardziej, że Książ jest oficjalnie trzecim największym i jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce.

zamek-książ-wałbrzych-atrakcje-opinie-co-zobaczyć-obraz-meble
Zamek Książ atrakcje turystyczne i ciekawostki. Meble z zamku Książ.

Jednak po przejściu pozostał pewien niedosyt, jakoś tak wszystkiego niby sporo, a jednak za mało. Przewodnik starał się jak mógł i opowiadał ciekawie, jednak wystrój, mimo że ładny, w większości wykonany był już w latach 70 ubiegłego wieku, kiedy to rozpoczęto pierwsze prace remontowe. Kolejnym zawodem okazało się zejście do podziemi. Nastawiony na ciekawą wyprawę, zostałem po 50 m tunelu sprowadzony na ziemię słowami przewodnika, który rzekł: Dziękuję Państwu to już niestety koniec.

Na potężny plus, który ostatecznie poprawił humor ekipy, okazały się tarasy zamkowe. No trzeba przyznać, że zrobiły niesamowite wrażenie i były najjaśniejszym punktem dnia.

Co do istotnych informacji, to warto przejść się po całym kompleksie parkowym oraz skorzystać z biletu, na który dostaliśmy się na zamek i w jego cenie pojechać do wałbrzyskiej palmiarni. Całość wycieczki oceniam na dobrze, no może nawet na plus.

Legenda z zamku Książ

Tradycyjnie czas na legendę, których w tym miejscu jest sporo i naprawdę ciężko wybrać najlepszą. W zasadzie to nawet nie legenda, tylko raczej opowiastka o pojawiającym się duchu myśliwego . Dawni mieszkańcy warowni opowiadali często, że widzieli wędrującego  po starej części warowni, oraz po parku myśliwego. Zjawa brodatego, niskiego mężczyzny, pojawiała się zawsze gdy księżyc zbliża się do pełni. Podobno czasami wędruje z dwoma psami niespotykanej dzisiaj już rasy. Może spotkacie go osobiście, któż to wie.


Koszty na jakie musicie się przygotować:

Zwiedzanie z przewodnikiem

Trasa „Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej” + palmiarnia
bilet normalny: 35zł
bilet ulgowy: 25zł

Zwiedzanie bez przewodnika:

zamek, tarasy, stadnina, + palmiarnia
bilet normalny: 35zł
bilet ulgowy: 25zł

zamek, tarasy, + palmiarnia
bilet normalny: 30zł
bilet ulgowy: 20zł

Parking – 5zł