Cześć. Zabiorę Was dzisiaj na jedną z lepszych imprez w jakich przyszło mi uczestniczyć. W zasadzie to uczestniczę w niej corocznie i co nieco mogę już o niej napisać. Mowa o Festynie Archeologicznym w Biskupinie.  Jeżeli ktoś jeszcze nie słyszał o tej imprezie to zachęcam do wzięcia w nim udziału, naprawdę się nie zawiedziecie.  

Festyn  ma miejsce zawsze w drugiej połowie września i odbywa się na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Zobacz też:

Biskupin – Festyn Archeologiczny
Legenda z Biskupina
Legenda o diable weneckim
Helloween’owa opowieść – Diabeł Wenecki


Czy nie nudzi mi się tam jeździć rok w rok? Ależ skąd, co rok festyn jest organizowany w innym temacie. W tym roku Biskupinem zawładnęła  moda i 22 impreza nosi tytuł „Biskupin Archeo-Fashion Week”.  W poprzednich latach byli i Rzymianie i Egipcjanie, Wikingowie i wiele innych ciekawych tematów.

biskupin-piknik-zlot-Festyn-Archeologiczny-atrakcje-co-zobaczyć-oglądać-robić-impreza-walki-turniej-rycerze-pokazy
Turnieje rycerskie to wielka atrakcja turystyczna festynów archeologicznych w Biskupinie

Oczywiście część ekspozycji i zdarzeń jest powtarzana co rocznie, ale naprawdę jest tego tyle, że jeden  dzień nie wystarczy. Dobrze do tego miejsca powrócić w kolejnych latach, by dowiedzieć się ciekawych rzeczy o życiu naszych przodków. A dowiedzieć można się naprawdę wiele. Pomagają nam w tym rzemieślnicy, doskonale znający się na swoim fachu. Wykonujący przedmioty codziennego użytku, zgodnie z zachowaniem zasad obowiązujących w okresie który odtwarzają.

Pamiątki, rękodzieło i lokalne atrakcje w Biskupinie

Co jest fajne, to większość wykonywanych rękodzieł jest wystawione potem na sprzedaż, co umożliwia zakupienie rzeczy oryginalnych, na których nie uświadczysz znaczka „made in China”. Ceny czasami są dość wysokie, jednak jeżeli spojrzymy z boku i popatrzymy w jaki sposób jest to wykonywanie i ile czasu trzeba poświęcić, to bynajmniej wiemy za co płacimy.

biskupin-piknik-zlot-Festyn-Archeologiczny-atrakcje-co-zobaczyć-oglądać-robić-impreza-pamiątki-rękodzieło-ludzie
Na festynie archeologicznym w Biskupinie możemy zobaczyć rękodzielników przy pracy

Z punktu widzenia turysty zwiedzającego z dziećmi. Zabierajcie swoje pociechy, ta impreza jest stworzona dla dzieciaków. Już nie mówię o samym klimacie tam panującym, ale o wielu stoiskach gdzie mogą same tworzyć ozdoby, czy wykonać malowidła na papierze czerpanym, czy też same mogą pobawić się w archeologów.  Na tyle jest to miejsce  przyjazne dla szkrabów, że ostrzegam – uzbrójcie się w cierpliwość, bo czasami będziecie musieli stać i czekać godzinę, zanim w końcu dzieciak powie

– Ok, już wystarczy możemy iść dalej.

Dla łakomczuchów też coś się oczywiście znajdzie. Szereg stoisk gastronomicznych przyciąga zapachami. Aromaty potraw unoszące się w powietrzu, szybko powodują ślinotok. Dlatego też polecam stoiska gdzie możemy skosztować dań z zamierzchłych czasów, jak chociażby podpłomyki. Kto nie jadł, niech żałuje.

Oczywiście dla mniej wybrednych znajdą się także dania znane i lubiane: żurek, flaki, chleb ze smalcem szaszłyki i wiele więcej. Jednym słowem, głodni na pewno grodziska nie opuścicie.

biskupin-piknik-zlot-Festyn-Archeologiczny-atrakcje-co-zobaczyć-oglądać-robić-impreza-grill-kiełbaski-jedzenie-dziewczyny-ognisko-przebierańcy
Niektórzy bardzo poważnie traktują zabawę

Żeby nie odstraszyć facetów to uspokajam-  tak, są  walki wojów, więc nie będziecie się nudzić. Miecze tną tarcze i czerepy, słychać jęki rannych, a zwycięzcy spijają trunki z czaszek pokonanych wrogów. Tak więc śmiało atakujcie mury grodziska i do zobaczenia na 23 festynie za rok, bo ja na pewno tam będę.

Koszty:

  • Bilet normalny 15 zł
  • Bilet ulgowy 12 zł
  • Bilet rodzinny 12 zł
  • Dzieci do lat 5 wstęp wolny

legenda o wiedźmie i głaskaniu dzidy Prącisława

Co do legend to  wyjątkowo ciężko było coś znaleźć, mimo że Pałuki z legend słyną, jednak te zostawiam je sobie na artykuły o Gąsawie i o zamku w Wenecji, ale coś tam jednak udało się odszukać.
Przy przystani wodnej do której zacumowana jest łódź wikingów stoi drewniany woj.

Legenda głosi, że jest to woj Prącisław, którego w drewniaka zamieniła zła wiedźma Zbychora. Zbychora działała na zlecenie chłopów, którzy mieli już dość tego, że Prącisław baby im bałamucił. Niektórzy wspominają do dzisiaj, że to sama Zbychora nielicho się wściekła  na Prącisława za to, że żadnej babie nie przepuścił, ino jej tknąć nie chciał.

Więc stoi tak sobie drewniak na przystani i patrzy zdrewniałymi oczami na turystów.  Podobno moc w nim drzemie taka, że jak dzidę jego pogłaszczesz to i chędożyć lepiej będziesz. Tak więc Panowie, głaszczcie dzidę jak problemy z chędożeniem jakieś macie 😉