Swego czasu zjeździliśmy pół świata odwiedzając tajemnicze, kamienne konstrukcje jakie pojawiły się tysiące lat temu w całej Europie i na świecie.

Odwiedziliśmy wiele miejsc, od kamiennych kręgów w Odrach na Kaszubach po niezwykłe Stonehenge w Zachodniej Anglii. Wszystkie te miejsca cechuje jedna wielka tajemnica – dlaczego w zamierzchłych czasach ludzie poświęcali całą energię i środki na budowę czegoś takiego? Wtedy przypominamy sobie, że od setek lat budujemy wielkie katedry, które odkopane za kilka tysięcy lat będą budziły podobne zdziwienie.

Dużym zaskoczeniem dla nas było, gdy wędrując przez archipelag Balearów, natrafiliśmy na podobne, tajemnicze i kamienne konstrukcje. Jak udało nam się dowiedzieć, hiszpańscy archeologowie, badający kamienne budowle z Minorki do dziś nie potrafią wyjaśnić nie tylko ich zastosowania, ale też pochodzenia.

Budowę megalitów przypisuje się pierwszym ludziom, którzy przybyli na okoliczne wyspy ponad 4 tysiące lat temu. Brzmiało by to całkiem logicznie, lecz zdaniem innych naukowców ludzie ci byli niezdolni technicznie do zaprojektowania i budowy tak skomplikowanych i potężnych konstrukcji.

Tajemnicze budowle na Minorce

Wyspa jest dość niewielka gdyż jej powierzchnia to niespełna 700 kilometrów kwadratowych. Minorka jest długa na 50 kilometrów a szeroka na 16. Dziwi więc fakt, że na tak niewielkiej powierzchni do dziś przetrwało ponad 2 tysiące różnego rodzaju kamiennych konstrukcji.

Tajemnicze budowle na Minorce - Baleary Hiszpania

Te największe dzieli się na trzy różne typy w zależności od budowy.

  • Navaty – To kamienne kopce z komorami wewnątrz. Uważa się, że pełniły one rolę grobowców. W jednej z takich konstrukcji odnaleziona ponad 100 ludzkich szczątków. Oczywiście nie wiadomo czy zbudowano je w tym celu czy też późniejsi mieszkańcy wyspy zaadoptowali konstrukcje na własne potrzeby. Największym i najpopularniejszym navatem na wyspie jest Naveta d’Es Tudons.
  • Talajot – Najczęściej spotykane budowle na Minorce. Przypominają kupę kamieni poukładanych w wielkie stosy, ale są wewnątrz puste. Naukowcy twierdzą, że używano ich jako magazynów. Najczęściej mierzą ponad 10 metrów w obwodzie.
  • Taule – To najbardziej tajemnicze konstrukcje jakie stoją na wyspie. W języku katalońskim ich nazwa oznacza stół lub ołtarz. Są to dwa kamienne bloki o prostokątnym kształcie ustawione jeden na drugim, tak że tworzą literę T. Największa z taul, Torralba d’en Salord wysoka jest na ponad 5 metrów i waży 25 ton. Dla nietechnicznych ludów, które zaludniły te tereny, budowa tak ogromnych megalitów, zdaniem wielu była ponad siły.

Navaty jak i talajoty spotyka się w wielu krajach basenu morza śródziemnego. Natomiast kamienne taule są wyjątkowe. Najbliższe podobne konstrukcje odkryto w Turcji podczas badań najstarszych kamiennych ruin stworzonych przez człowieka. Ich wiek określa się na ponad 10 tysięcy lat.

Tajemnicze budowle na Minorce - Baleary Hiszpania

Czy możliwe jest zatem, że gdy ludzie zasiedlili Baleary 4 tysiące lat temu, wielkie i tajemnicze megality już na nich czekały?

Tego nie wiemy, podobnie jak nie wiemy czemu miały one służyć. Jest wiele teorii od całkiem przyziemnych, jakoby kamienne budowle z Majorki służyły celom religijnym lub pogrzebowym. Są też inne głosy, które opowiadają historie o dawnych wielkich budowniczych odpowiedzialnych nie tylko za konstrukcje na Minorce ale także te z Turcji, Ameryki Południowej czy nawet Egiptu.

Najbardziej radykalne teorie mówią o niezwykle dokładnych kalendarzach, dzięki którym można było przewidzieć wiele powtarzających się cyklicznie wydarzeń jak zaćmienia słońca czy księżyca. Są też tacy, którzy mówią o pozaziemskim pochodzeniu konstrukcji, ale to już świat legend i mitów, za który odpowiedzialny jest Michał i to jemu zostawię ten temat.

Gdy będziecie bawić się na Majorce lub Ibizie nie zapomnijcie, że naprawdę niedaleko leży wyspa pełna tajemnic i być może to Wy wpadniecie na ich rozwiązanie.


Tajemnicze budowle na Minorce - Baleary Hiszpania - Magdalena Kiżewska
Tajemnicze budowle na Minorce - Baleary Hiszpania