Pod koniec czerwca udało nam się wyrwać z Bristolu i po dość długim czasie wyruszyliśmy w rodzinne strony by spotkać się z najbliższymi i wziąć udział w tradycyjnym, kaszubskim weselu.

Tomek i Sandra czyli państwo młodzi spisali się dzielnie, trzymając fason, w obecności najbliższych złożyli sobie wzajemnie przysięgę. Uroczystości, mimo że trwały ponad trzy dni, zakończyły się naszym zdaniem zbyt szybko a za doskonałe przygotowanie uroczystości i gościnność należą się organizatorom wielkie brawa.

Ale po kolei. Pierwsze dni pobytu obejmowały wszystkie  tradycyjne czynności przewidziane dla powracających do domu podróżnych. Wysłuchaliśmy opowieści o wydarzeniach z życia rodziny i znajomych, trochę poplotkowaliśmy, pośmialiśmy się z innych i cieszyliśmy widokiem najbliższych. Oczywiście wypiliśmy morze kawy i pieściliśmy nasze żołądki przygotowanymi przez mamy smakołykami.

tajemnicze-kamienne-kręgi-w-Odrach-kurchany-cmentarzysko-dzieci

Kontakt z tajemnicą może być bardzo stymulujący dla dzieci. Jeżeli jeszcze potrafimy opowiedzieć ciekawie stare historie, maluchy będą w siódmym niebie

Gdy już tradycji stało się zadość, przyszedł czas by ekipa Naszych Szlaków zasiadła w komplecie i ułożyła plan na następnych kilka dni, które zostały nam do zagospodarowania.

Kiedy najmłodsi członkowie zespołu powędrowali na górę do łóżek i wyruszyli na wyprawę pod opieką Morfeusza, reszta z nas wróciła do stołu rokowań, na którym zamiast kawy pojawiły się browarki i staropolskie nalewki domowej produkcji. Rozpoczęły się negocjacje! Ciągnęły się większość nocy, przerywane jedynie wybuchami śmiechu i wymianą butelek.

Wyprawa w prastare i tajemnicze kręgi w Odrach

Lista powoli się skracała aż niespodziewanie wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że miejscem, w które się udamy są Kamienne Kręgi w pobliskich Odrach. Było to o tyle dziwne, że dawno, dawno temu już tam byliśmy i z tego co pamiętam wówczas miejsce to nie zrobiło na naszych paniach wielkiego wrażenia, w przeciwieństwie do mnie i Michała. Pamiętam jak obiecaliśmy sobie wtedy, że w przyszłości odwiedzimy te największe z kręgów w Stonehenge w zachodniej Anglii, słowa dotrzymaliśmy ale to o tym w następnym odcinku.

W drogę wyruszyliśmy dnia następnego. Miejscowość Odry, w okolicach której położone są kamienne kręgi oddalona jest od Chojnic nieco ponad czterdzieści kilometrów a droga do nich wiodąca jest szeroka i wygodna więc podróż minęła szybko. Ostatni odcinek prowadzi przez piękny stary las i sama jazda wertepami daje sporo satysfakcji. Autem można podjechać pod samą bramę, pomimo że jest to rezerwat przyrody. Przed wejściem uiszczamy naprawdę symboliczną opłatę, dostajemy mapkę i ruszamy w drogę. Jeżeli macie trochę czasu warto jest pogadać z panem kustoszem, który jednocześnie pełni rolę biletera. Ma on sporą wiedzę na temat samych kręgów ale też najbliższych okolic i chętnie się tą wiedzą dzieli.

Obszar Rezerwatu „Kręgi Kamienne” zajmuje ponad szesnaście hektarów, obejmuje dziesięć kamiennych kręgów i dwadzieścia dziewięć kurhanów, część z kamieniem centralnym czyli stellą. Co czyni je drugą co do wielkości budowlą tego typu po Stonehenge w Europie!  Kamienie wbito w ziemię na głębokość nawet 2 metrów, wraz z tym co wystaje daje to całkiem sporych rozmiarów głazy.

tajemnicze-kamienne-kręgi-w-Odrach-kurchany-cmentarzysko-magdalena-kiżewska

Dziewczyny wzięły sobie do serca opowieści o zbawiennym działaniu energii zaklętej w tajemniczych głazach i postanowiły posiedzieć na największej stelli jaką znalazły.

Kto zbudował te kamienne budowle? Kiedy i dlaczego? I tu robi się ciekawie, odpowiedzi jest wiele a każda mniej lub bardziej prawdopodobna. Z ustawionych na terenie rezerwatu tablic dowiedzieliśmy się, że to Goci odpowiedzialni są za to całe zamieszanie. W I lub II wieku n.e. przybili oni do brzegów północnego Bałtyku i z czasem zawędrowali na tereny dzisiejszych Kaszub. Pochodzili podobno z legendarnej, skandynawskiej wyspy Skandza.

Tajemniczy lud Gotów

Wiedzę o tym tajemniczym ludzie czerpiemy z wykopalisk, między innymi Odrzańskich Kurhanów gdzie Goci grzebali zmarłych. Część naukowców uważa, że co prawda na terenie kamiennych kręgów leżą szczątki Gockich zmarłych lecz same kręgi są dużo starsze i były jedynie wykorzystywane przez dawne ludy jako miejsca magiczne i posiadające ponadnaturalne moce. Przemawia za tym fakt, iż pośród kurhanów odkopano groby wielu kultur o czym świadczą odnalezione tam ozdoby czy przedmioty codziennego użytku.

Tak czy inaczej kamienne kręgi były bardzo ważnym miejsce dla ich twórców, budowa ich musiała kosztować sporo wysiłku i wymagała rozległej wiedzy. Prawdopodobnie służyły one jako centralne miejsce spotkań starszyzny gdy omawiano najważniejsze sprawy dotyczące plemienia. Może właśnie tu kontaktowano się z dawnymi słowiańskimi bogami, tymi prawdziwymi, którzy chodzili po ziemi wśród ludzi, młotem, toporem i ogniem wymuszając posłuch i oddanie.

W takim miejscu łatwo jest wyczuć wzniosłość dawnych obrzędów. Szum potężnych drzew, cisza przerywana jedynie magicznym rytmem dawnych pieśni i napięcie sprytnie stopniowane przez szamanów. Nic dziwnego, że po czymś takim ludzie widywali dookoła utopce, strzygi, rysałki czy brzeginie.

tajemnicze-kamienne-kręgi-w-Odrach-kurchany-cmentarzysko

Teren rezerwatu Kręgi Kamienne w Odrach obejmuje spory teren. Są tam łąki i lasy a także oczywiście polany pełne tajemniczych głazów.

Przybycie Gotów z panteonem ich własnych bogów i mitycznych istot musiało być bardzo ciekawe. Wyobrażacie sobie pojedynek naszych z tamtymi? Słowiański potężny Perun w zwarciu ze skandynawskim Odynem. Drużyna Słowian pewnie by wygrała bo mecz byłby u nas, ale z bogami nigdy nic nie wiadomo.

Jeżeli ciekawi Was co dzieje się z potężnymi bogami gdy zostaną zapomniani, polecam dobrą książkę – Amerykańscy bogowie Neila Gaimana, Amazon wyprodukował serial oparty na jej podstawie.

Publikacje na temat kręgów w Odrach

Co do kręgów jednak, robi się jeszcze ciekawiej gdy zaczynamy szukać informacji o nich w nieco mniej oficjalnych źródłach. Tu znajdujemy wzmianki o ich kosmicznym pochodzeniu, miały służyć jako oznaczenie lądowiska obcych przybyszów z gwiazd lub jako część skomplikowanej maszyny ogniskującej energię kosmosu.

Gdzieś po środku, pomiędzy suchą naukową paplanią a skrajną fantazją znajdujemy informacje, które najbardziej do nas przemawiają. Mógł to być rodzaj kalendarza czy zegara odliczającego czas do bardzo ważnych wydarzeń, jak przesilenie zimowe i letnie podobnie jak ma to miejsce we wspomnianym już wcześniej Stonehenge. Gdzieś znalazłem informacje, że ułożenie kamieni odwzorowuje układ gwiazd na niebie w określonych porach roku. Uważam, że ludzie od zarania dziejów starali się zrozumieć otaczający ich świat ten codzienny, łatwy i namacalny ale też sięgali dalej ku gwiazdom zadając pytania, dzięki którym dziś my jesteśmy tu gdzie jesteśmy.

Jak zwiedzać kamienne kręgi w Odrach

Pomiędzy kręgami można spacerować bez ograniczeń i zakazów, pamiętajmy jednak, o czym informuje nas kustosz przed wejściem, że rezerwat to nie tylko zimne kamienie ale także unikatowa przyroda. Pod ochroną są między innymi porosty żyjące na powierzchni głazów, niektóre z nich mogą żyć setki a może nawet tysiące lat, pamiętajcie o tym gdy przyjdzie wam ochota usiąść na którymś z kamieni by przez tylną część ciała zaczerpnąć ich ponadnaturalnej mocy. Poza porostami wokół kamieni i kurhanów rosną rzadkie i przepiękne wrzosy, jagody, mchy, krzewy i drzewa.

tajemnicze-kamienne-kręgi-w-Odrach-kurhany-cmentarzysko

Teren rezerwatu Kręgi Kamienne w Odrach jest zróżnicowany. Trzeba być ostrożnym bo omyłkowo nie wejść na kurhan.

Nie bez przyczyny wspomniałem o mocy kamieni. Wielu ludzi wierzy, że kręgi wzmacniają kosmiczną energię, miejsca takie nazywane są czakranami. Potwierdzają to radiesteci, którzy przekonują, że w kamiennych kręgach występuje wyjątkowe nagromadzenie energii. Wyrysowali nawet mapę, plan gdzie dokładnie przebiegają pasma mocy. Jest też teoria, która mówi, że przez kamienne kręgi w Odrach biegną linie łączące wszystkie kręgi jakie odkryto na ziemi.

Muszę przyznać, iż faktycznie wracając z kamiennych kręgów byliśmy w bardzo radosnych nastrojach nie wiem tylko czy to zasługa tajemniczej energii, czy reakcja organizmu na piękną przyrodę, spokój i ciszę.

Bardzo cieszy fakt, że mieszkańcy potrafią wykorzystać te starożytne megality do promocji regionu i dać możliwość szerszej publiczności zapoznać się z historią tych okolic.

Podobnych kręgów w rejonie jest sporo, my po zwiedzeniu tych odrzańskich wybraliśmy się jeszcze do Leśna gdzie w lesie odkryto kręgi równie stare choć nie tak okazałe jak te w Odrach.

Na koniec powiem tylko, że wszyscy bawiliśmy się doskonale, nasze dziewczynki wydawały się zachwycone i nawet przez chwilę nie wyglądały na znudzone. Dla nas dodatkowym bonusem było to, że pełną ekipą mogliśmy spędzić czas robiąc to co lubimy najbardziej, rozglądać się, pytać i zbierać materiał na kolejny artykuł.


Ekspozycja Archeologiczno-Przyrodnicza „Kręgi Kamienne”:
Bilet normalny – 4 pln
Bilet ulgowy – 3 pln
Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy „Kręgi Kamienne”:
Bilet normalny – 4 pln
Bilet ulgowy – 2 pln
Zwiedzanie z przewodnikiem – 20 pln
Godziny otwarcia:
Ekspozycja Archeologiczno-Przyrodnicza „Kręgi Kamienne”:
Poniedziałek, Sobota – nieczynne
Wtorek – Piątek, Niedziela – 10:00 – 14:00
Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy „Kręgi Kamienne”:
Poniedziałek – Piątek – 10:00-17:00,
Sobota – Niedziela, święta – 11:00-19:00