Azja, a Tajlandia w szczególności, to miejsce, w którym można by żyć, jedząc wyłącznie owoce, z rzadka jedynie przegryzając warzywami i czymkolwiek innym. Po powrocie z Azji to właśnie tamtejsze, słodkie i pachnące owoce były tym, za czym tęskniliśmy najbardziej i jednocześnie powodem, dla którego latamy na drugi koniec świata regularnie i z wielką przyjemnością.

W odróżnieniu od innych krajów regionu, takich jak Kambodża czy Malezja w Tajlandii owoce znajdziesz na każdym kroku. Uliczne stragany, sklepiki czy obwoźne kramy, pełne są świeżych i smacznych owoców. Poza tym nie dość, że owoce w Tajlandii są powszechne to jeszcze niezwykle tanie, w zasadzie każdy dzień rozpoczynaliśmy śniadaniem, składającym się ze świeżych owoców.

Nasz typowy owocowy dzień w Tajlandii i innych krajach Azji

Co zatem zazwyczaj jadamy na śniadanie, przebywając w Tajlandii? Osobiście uwielbiam zaczynać dzień na słodko i gdy Magda zajadała się jajkami, warzywami, czy pieczywem, ja wybierałem tajlandzkie naleśniki z masą owoców lub sticky rice (rodzaj kleistego ryżu) z mango albo bardzo dojrzałą papają. Potrawę tą podaje się polaną zagęszczonym słodkim mlekiem kokosowym lub lokalnym miodem. Zestaw taki daje energię na wiele godzin i pozwala przetrwać większość, nawet wyczerpującego dnia.

Tajscy kucharze dodają owoce również do potraw obiadowych z kurczakiem lub owocami morza. Na deser lodowy shake dla mnie, najczęściej wybieram ananasowy lub ten zawierający owoce pitaja. Magda ma również, swoje ulubiono smaki, są to banany i mango. Czasem jednak rezygnujemy ze słodkich, miksowanych napojów na rzecz półmiska krojonych owoców. Takie zestawy to prawdziwa, witaminowa uczta, gorąco polecam!

Sałatka owocowa na talerzu.

Popołudnie to zazwyczaj własnoręcznie rozkrojony ananas, papaja lub gdy jest wyjątkowo upalnie, schłodzony arbuz albo melon. Poza tym przez cały dzień pozwalamy sobie na owocowe przekąski z drobnych, wyglądających jak orzechy, owoców longan czy zarośniętych i krwisto czerwonych rambutanów. Upewnij się tylko, że owoce, które leżą na straganach, są świeże, a będziesz miał pewność, że będą one zdrowe, diabelnie słodkie i smaczne.

Jeżeli będziesz miał trochę szczęścia, to podczas wędrówek przez azjatyckie bezdroża, trafisz na drzewa owocowe rosnące dziko. Możesz wówczas sprawdzić, jak dany owoc smakuje zaraz po zerwaniu z gałęzi. Nie dalej jak kilka dni temu, zupełnie przypadkiem, znaleźliśmy drzewo z wielkimi owocami pomelo. Zerwaliśmy jeden i teraz dochodzi w zacienionym miejscu pod stolikiem, myślę, że dziś wieczorem dobiorę się do niego.

Co robić w Bangkoku i ile to kosztuje

Nasze ulubione owoce z Azji

Poniżej opiszemy najbardziej przez nas lubiane owoce dostępne w Azji, które trzeba bezwarunkowo spróbować.

Durian dziwny i trudny do opisania smak

Durian ostro pachnący owoc z Azji

Durian to nasze największe rozczarowanie. Spodziewaliśmy się słodkiego, nieco waniliowego smaku w budyniowej konsystencji. Okazało się jednak, że owszem konsystencja jest budyniowa i całkiem przyjemna, ale smak … gdy będziesz miało okazję, koniecznie sam się przekonaj, podobno każdy odbiera go nieco inaczej.

No i ten ciężki, trudny do wywabienia zapach. Durian zupełnie do nas nie przemówił. Co dziwne jest to, że to właśnie durian jest jednym z droższych owoców dostępnych w Tajlandii. Jedliśmy go jedynie na surowo, być może smażony lub pieczony jest smaczniejszy, ale nie mieliśmy ochoty tego sprawdzać.

Dragon fruit lub pitaja, zwany smoczym owocem

Dragon fruit lub pitaja zwana Smoczym owocem

Pitaja ma kształt podobny do gruszki, lecz pokryta jest łuskowatą skórką i to dlatego nadano jej nazwę smoczy owoc. Miąższ jest biały lub czerwony, w zależności od odmiany, bardzo słodki z czarnymi, drobnymi pestkami. Poza skórką jest on w całości jadalny. Najsmaczniejszy jest wówczas, gdy staje się nieco miękki w dotyku.

Gdy pitaja zaczyna słodko i intensywnie pachnieć, oznacza to, że jest gotowa do spożycia. Dragon fruit jest owocem kaktusa, który kwitnie tylko nocą, dlatego też roślinę tą nazywa się w niektórych regionach Azji królową nocy. Istnieje jego odmiana o żółtej skórce, której miąższ jest biały lub różowy z czarnymi pestkami.

Pomelo jak ogromna i soczysta pomarańcza

Pomelo słodkie i wielki owoc z Azji

Wszyscy znamy ten owoc od czasu, gdy zaczął docierać do Europy z Chin. Przypomina grejpfruta, tyle że jest kilka razy większy. W smaku jest słodki i zawiera dużą ilość witaminy C.

W Azji ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Wywar z liści pomelo działa uspokajająco, a kwiaty zwalczają zapalenia i infekcje. Dziwne dla nas było to, że w Bangkoku sprzedaje się owoc pomelo z torebeczką soli.  Przyznać muszę, że solony smakuje faktycznie całkiem dobrze i przypomina nieco smak słonego karmelu.

Sugar Apple to jeden z najsłodszych owoców, jakie jedliśmy

Cukrowe jabłko to słodki owoc z Azji

Jabłko cukrowe to owoc, który wygląda jak wielka truskawka z grubą, zieloną lub szarą skórą, czyli niezbyt apetycznie. Pozory jednak mylą, wewnątrz znajduje się słodki, trochę budyniowy i bardzo sycący miąższ.

Owoc bardzo nam smakował, trzeba pamiętać tylko, jak poinstruował nas sprzedawca, że należy go jeść, gdy będzie, już nieco przejrzały. Wówczas skórka zacznie zmieniać barwę i łatwo da się otworzyć. Z miąższu przyrządza się naprawdę dobre, naturalnie słodkie lody.

Rambutan to włochaty i cudownie słodki owoc z Azji

Rambutan włochaty słodki i smaczny owoc z Azji

Owoce wielkości śliwki w jaskrawo czerwonej skórce, pełnej miękkich kolców. To właśnie tym kolcom zawdzięcza swoją nazwę. W języku malezyjskim rambutan oznacza – owłosiony. Pod dość grubą skórką kryje się miękki, soczysty i słodki miąższ z dużą pestką. To jeden z naszych ulubionych owoców, na który po raz pierwszy natrafiliśmy po przylocie do Azji.

Drzewa owoców rambutanu lubią duże wysokości i spotkać je można w całej południowo-wschodniej Azji.

Niedojrzałe owoce rambutanu łagodzą biegunkę, a okład z liści pomaga w zwalczaniu bólów głowy. Wywary ze skórki owoców mają liczne zastosowania w azjatyckiej farmakologii i kosmetologii.

Papaja słodki i soczysty owoc z Azji

Papaja to smaczny i słodki owoc z Azji

Papaja to owoc niemal doskonały i już Krzysztof Kolumb nazywał go owocem aniołów. Jest zdrowy i syty, a także pyszny w smaku, zwłaszcza gdy jemy dojrzały, żółty i lekko miękki w dotyku. My najbardziej lubimy go na surowo, zwyczajnie obrany ze skóry i pozbawiony ziarnistego środka. Jest to świetna przekąska zamiast czekolady czy innych słodyczy i będąc w Tajlandii, jedliśmy go niemal codziennie.

Miąższ owoców papai jest bardzo bogaty w witaminę C i zawiera niewiele kwasów. Znajdujący się w owocach enzym papainy, ułatwia trawienie innych pokarmów.

Owoce papai są bardzo popularne w całej Azji, a drzewa owocują już w pierwszym roku po zasadzeniu.

Mango nasz śniadaniowy przysmak z Azji

Mango to słodki i smaczny owoc z Azji

Bardzo lubimy mango i często rano dodajemy do go płatków owsianych albo naleśników. Żółta odmiana owocu jest słodsza od swojego zielonego kuzyna, lecz nam smakują oba rodzaje. Ten żółty jest bardziej soczysty, za to zielony można wygodnie kroić w kostkę i dodawać do sałatek.

Mango można często spotkać rosnące dziko w lasach lub parkach. Owoce te mają szerokie zastosowanie w azjatyckiej sztuce kulinarnej. Spożywane są na surowo oraz jako dodatki do deserów i przekąsek. Poza tym wytwarza się z nich naturalne soki i napoje, także alkoholowych.

Z badań wynika, że wielu ludzi może mieć alergię na owoce mango, dlatego też nim zaczniesz opychać nimi, upewnij się, że Ci nie zaszkodzą.

Ananas smaczny i pożywny azjatycki owoc

Ananasy to owoce dobrze znane w Europie, lecz w porównaniu z tymi, które spotkasz w Azji, europejskie są bez smaku i nijakie.

Największe uprawy ananasów znajdują się w Ameryce Południowej, lecz występują również w Azji. Owoce są duże i soczyste, nadają się do spożycia na surowo jak też po przetworzeniu. Popularne przetwory to dżemy, kompoty i soki.

Ciekawostką jest to, że XIX wieku w Polsce ananasy uprawiano w szklarniach. Pionierem tej sztuki był brak króla Stanisława Poniatowskiego — Kazimierz Poniatowski, który założył szklarnię pełną ananasów w warszawskich ogrodach Frascati. Z zapisków wiadomo, że rocznie pozyskiwano tam ponad 5 tysięcy owoców.

Banany najpopularniejsze owoce w Azji

Banany to jedne z najpopularniejszych owoców w Azji

Banany to owoce tropikalne, które dobrze znamy w Europie, jednak podobnie do ananasów, te azjatyckie smakują zupełnie inaczej, niż te spotykane w naszych sklepach. Każdy owoc smakuje inaczej, gdy spożywa się go prosto z drzewa bez konieczności wielodniowego transportu w chłodniach statków.

Nazwa owocu pochodzi od arabskiego słowa banan, które oznacza palec. Uprawiane są one w całej Ameryce Południowej, Afryce i Azji.

Banany świeże mają ogromne wartości odżywcze. Niestety te spotykane w Europie, często pozyskiwane są jako niedojrzałe i zielone, a następnie sztucznie doprowadza się je do dojrzałości. W takim wypadku wartości odżywcze radykalnie się zmieniają na gorsze.

Star fruit zwany także caramgola

Carambola znana także jako gwiaździsty owoc występuje licznie w całej Azji południowo-wschodniej, a uprawiane jest we wszystkich tropikalnych obszarach świata.

Po raz pierwszy spotkaliśmy się z tym owocem na Bali w Indonezji i bardzo nam zasmakował. Jest słodki, lecz nieco cierpki o dość specyficznym smaku.

Carambola po przekrojeniu ma kształt gwiazdy, stąd jej nazwa. Jest jadalna niemal w całości na surowo, lecz nożna ją gotować lub piec, a także wyrabiać z niej konfitury, soki i przeróżne dodatki. Pamiętaj jednak, że najlepiej smakuje, gdy osiągnie ciemnożółty kolor i lekko zmięknie.

Lichi nazywane śliwką chińską

Lichi znane lepiej jako rychee lub leetchee, to gatunek drzewa tropikalnego, pochodzące z Kambodży, Wietnamu i Filipin. Obecnie uprawiane jest również w wielu innych regionach tropikalnego świata.

Owoce lichi są przepyszne, słodkie i aromatyczne. Bardzo często objadaliśmy się nimi podczas naszej wędrówki przez Azję. Poza formą surową można owoce liczi znaleźć przetworzone w puszkach lub słoikach, a także w formie kompotu lub soku. Gorąco polecam, są fantastyczne.

Pierwszym Europejczykiem, który opisał ten owoc był polski jezuita Michał Boym, który wyruszył do Azji całe wieki temu.

I to tyle z naszego koszyka ulubionych tropikalnych owoców, które mieliśmy okazję smakować podczas podróży po Azji.

Szczególnie zdziwiły nas smaki bananów i ananasów, które także w Polsce są powszechne i trudno traktować je jako tropikalne i nietypowe owoce. Jednak te, które jadaliśmy w Azji, zaskoczyły nas odmiennym, głębszym i naturalnym smakiem, zupełnie różnym od tego, do którego przywykliśmy w europejskich sklepach.

Gdy odwiedzisz Azję, zacznij próbować wszystkiego, co znajdziecie na straganach. Nie tylko owoców świeżych i pachnących, ale też ich wersji suszonych czy kandyzowanych. Smaki, jeżeli nawet was nie zachwycą, to na pewno zadziwią.

Jeżeli uważasz, że nasza lista jest zbyt uboga i masz własne propozycje, bardzo proszę o informację w komentarzach pod artykułem.


Ceny owoców w Tajlandii

A teraz kilka przykładowych cen owoców na straganach i marketach z dala od plaż i centrów turystycznych na wyspie Koh Chang. Pamiętaj, że ceny te są jedynie lokalnym przykładem i nie muszą zgadzać się, z tymi, które spotkasz na bazarach w innych częściach Azji.


  • Papaja  – 30 batów.
  • Mango żółte  – 40 batów.
  • Mango zielone  – 15 batów.
  • Banany (kiść około 7-8 sztuk) – 15 do 50 batów zależnie od wielkości owoców.
  • Dragon Fruit – 40 do 50 batów za kilogram.
  • Rambutan – 50 batów za kilogram.
  • Pomelo obrany – 40 do 50 batów.

*(1 zł to około 9 batów)


Ciekawostki o owocach

  • Banany posiadają enzymy zobojętniające kwas w organizmie, dlatego też w Azji stosowane są przy kłopotach ze zgagą.
  • Truskawki to owoce z pestkami znajdującymi się na zewnątrz.
  • Truskawka powstała w roku 1712 poprzez skrzyżowanie różnych rodzajów poziomek.
  • Jabłka są bardzo blisko spokrewnione z różami.
  • Pestki jabłek, moreli i brzoskwiń zawierają cyjanek.
  • Owoce suszone mają więcej kalorii niż świeże.
  • Figi mają dokładnie tyle samo białka co mleko.
  • Ludzie z uczuleniem na kiwi i mango, często są również uczulone na lateks.
  • Niektóre suszone owoce takie jak rodzynki, mogą wywoływać niewydolność nerek u psów.
  • Najdroższym owocem jest pochodzący z Tajlandii durian.
  • Mango rośnie na drzewie, które może żyć nawet 300 lat.
  • Owoce mango nazywane są w Indiach owocami bogów.
  • Owoce bananowca, z botanicznego punktu widzenia są jagodami.
  • Banan po arabsku oznacza palec.
  • Największy arbuz wyhodowano w roku 1990 w USA i ważył on prawie 120 kilogramów.
  • Sok z cytryny może służyć jako atrament sympatryczny, po podgrzaniu papieru można sprawdzić, co zostało na nim napisane.
  • W Chinach sok z ananasa uważany jest za afrodyzjak.
  • Pierwszym kupcom, którzy dotarli do Azji, ananas przypominał skrzyżowanie sosny z jabłkiem (pine apple) i taką też nadali mu nazwę.
  • Soki zna każdy, ale czy wiesz, że można podzielić je na:
    • przecierowe (sok z marchwi),
    • naturalne mętne (sok z pomarańczy),
    • naturalne klarowne (sok z jabłek).
  • W Polsce spożycie owoców systematycznie rośnie. Obecnie przeciętny Polak zjada 3.64 kilograma owoców miesięcznie.
  • Ulubionym owocem Polaków jest truskawka i jabłko. Na kolejnych miejscach znalazły się śliwki, gruszki i banany.
  • Owoce są niestety jednym z trzech najczęściej uczulających pokarmów na świecie.
  • Najwięcej witaminy C posiada kiwi. Poza tym owoc ten zawiera ogromne ilości potasu i prawie wcale soli. Owoc ten można jeść w całości.
  • Melon to gatunek ogórka i podobnie jak on zawiera w sobie ponad 90 procent wody.